Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555876
REALZEUS έγραψε:
belgarion έγραψε:
rocsta έγραψε:Golf και πάλι golf στην κατηγορια. 1.5 evo και τα μυαλα στα καγκελα. Χωρις πλακα.

Sent >
Golf Generation ή Leon FR με το ίδιο μοτέρ? Βέβαια το Γκολφ έχει και πολλά συστήματα ασφαλείας που δεν έχει το Σεατ.

< Note >


Ούτε στην 5άδα μου δεν θα έμπαινε το Golf!!!
Αν κάποιος θέλει καινούριο, σβέλτο μικρομεσαίο μέχρι 22.000 €, η τριάδα με το καλύτερο πακέτο κινητήρα-οδικης συμπεριφοράς είναι imo το Φοκους (από 150 άλογα και πάνω) το Λεόν fr και το Golf με τα 150.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#555880
belgarion έγραψε:Αν κάποιος θέλει καινούριο, σβέλτο μικρομεσαίο μέχρι 22.000 €, η τριάδα με το καλύτερο πακέτο κινητήρα-οδικης συμπεριφοράς είναι imo το Φοκους (από 150 άλογα και πάνω) το Λεόν fr και το Golf με τα 150.


1) Giulietta
2) Focus
3) 1 Series
4) Civic
5) Leon

ΟΚ, κάποια ίσως να ξεπερνάνε τα 22, αλλά στην αρχή δεν τέθηκε χρηματικό όριο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555887
REALZEUS έγραψε:
belgarion έγραψε:Αν κάποιος θέλει καινούριο, σβέλτο μικρομεσαίο μέχρι 22.000 €, η τριάδα με το καλύτερο πακέτο κινητήρα-οδικης συμπεριφοράς είναι imo το Φοκους (από 150 άλογα και πάνω) το Λεόν fr και το Golf με τα 150.


1) Giulietta
2) Focus
3) 1 Series
4) Civic
5) Leon

ΟΚ, κάποια ίσως να ξεπερνάνε τα 22, αλλά στην αρχή δεν τέθηκε χρηματικό όριο.
Κουβέντα να γίνεται, αλλά η σύγκριση του rocsta ήταν με το Megane που οδήγησε ο dimviii , και εγώ ρώτησα την γνώμη του Δημήτρη σε σύγκριση golf leon. Η Alfa οκ, είναι στο ίδιο μπάτζετ αλλά έχει ωριμάσει αρκετά. Civic και 1 σαφώς και έχουν ενδιαφέρον αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με το Megane γιατί κάνουν 5.000€+ το civic (για το 182 sport) και δεν ξέρω πόσο ακόμη παραπάνω ο άσος. Προσωπικά αν έφτανα στα 25.000€ μάλλον στο civic θα κατεληγα, αν όμως θέλει κάποιος να μείνει μέχρι τα 22.000 και να μην δώσει 3.000€ δώρο στο κράτος, το ζήτημα γίνεται σπαζοκεφαλια.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#555891 Το civic Δημητρη ομως ειναι μαουνα στην οψη. Όσο καλο και να το εκαναν οδηγικα, που δεν αμφιβαλλω, ειναι 25 ποντους μεγαλυτερο απο τα "φυσιολογικα" hatch φθάνοντας σε διαστασεις επομενης κατηγοριας. Ειναι και κακασχημο και αυτα τα δυο απο μονα τους ειναι πολυ σημαντικα για να φαει ακυρο απο μενα.
Η σειρα 1 χωρις εκπτωσεις ειναι αλλη κατηγορια τιμης.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555892
rocsta έγραψε:Το civic Δημητρη ομως ειναι μαουνα στην οψη. Όσο καλο και να το εκαναν οδηγικα, που δεν αμφιβαλλω, ειναι 25 ποντους μεγαλυτερο απο τα "φυσιολογικα" hatch φθάνοντας σε διαστασεις επομενης κατηγοριας. Ειναι και κακασχημο και αυτα τα δυο απο μονα τους ειναι πολυ σημαντικα για να φαει ακυρο απο μενα.
Η σειρα 1 χωρις εκπτωσεις ειναι αλλη κατηγορια τιμης.

Sent >
Προσωπικά η εμφάνιση του δεν με ενοχλεί αν εξαιρέσεις το πίσω μέρος. Το μέγεθος είναι όντως ένα θέμα αν και όχι απαραίτητα απαγορευτικό. Το αστείο της όλης κουβέντας είναι ότι βγαίνουν συνέχεια μοντέλα στην κατηγορία και όπως και να το δει κανείς καταλήγει στο συμπέρασμα ότι, για βενζίνη τουλάχιστον, η all around επιλογή στην κατηγορία παραμένει το Golf με το Focus να το κερδίζει σε κάποια σημεία και να χάνει σε άλλα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#555899 To 150αρι Golf το οδήγησα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ. Με πολύ ωραίο στήσιμο, πολύ καλό εξοπλισμό και όμορφο αισθητικά. Με λιγο πάνω από 25000€ το θεωρώ ακριβό μόνο επειδή βγαίνει σε λίγο καιρό η καινούρια γενιά.
Θα μπορούσα να γράψω σεντόνι με τα θετικά του. Εξαιρετική επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555901
cosneo έγραψε:To 150αρι Golf το οδήγησα πρόσφατα και μου άρεσε πάρα πολύ. Με πολύ ωραίο στήσιμο, πολύ καλό εξοπλισμό και όμορφο αισθητικά. Με λιγο πάνω από 25000€ το θεωρώ ακριβό μόνο επειδή βγαίνει σε λίγο καιρό η καινούρια γενιά.
Θα μπορούσα να γράψω σεντόνι με τα θετικά του. Εξαιρετική επιλογή.
Οδηγησες το R line προφανώς, το Generation έχει τιμή καταλόγου 21.850 για χειροκίνητο 5θυρο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555908 To Generation έχει καλό εξοπλισμό; Υπάρχει και το πολύ καλό 308, αλλά νομίζω πως το Golf είναι καλύτερο (αν μιλάμε για χειροκίνητα, στα αυτόματα δεν ακουμπάς VAG).
Όπως και να 'χει, στο καθαρά αυτοκινητιστικό κομμάτι, όλα έχουν εξελιχτεί πολύ λίγο την τελευταία 10ετία κατ' εμέ: αν μπεις σε καινούριο Golf και σε ένα καλοσυντηρημένο Golf V, η διαφορά στο δρόμο είναι πολύ μικρή, αλλά είναι πολύ μεγάλη στα διάφορα ηλεκτρονικά και gadgets.
Καλύτερο αυτοκίνητο το καινούριο εννοείται, αλλά όχι όσο θα μπορούσε.
Θα ήθελα πολύ να οδηγήσω ένα Golf R, να δω πόσο διαφέρει εν τέλει από ένα από τα απλά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#555922
rocsta έγραψε:Το civic Δημητρη ομως ειναι μαουνα στην οψη. Όσο καλο και να το εκαναν οδηγικα, που δεν αμφιβαλλω, ειναι 25 ποντους μεγαλυτερο απο τα "φυσιολογικα" hatch φθάνοντας σε διαστασεις επομενης κατηγοριας. Ειναι και κακασχημο και αυτα τα δυο απο μονα τους ειναι πολυ σημαντικα για να φαει ακυρο απο μενα.
Η σειρα 1 χωρις εκπτωσεις ειναι αλλη κατηγορια τιμης.

Sent >


Εμένα μ' αρέσει η εμφάνιση του civic... :oops: :help:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555930
markvag έγραψε:
Εμένα μ' αρέσει η εμφάνιση του civic... :oops: :help:
^
:hmmm: :hmmm:

Εικόνα

:hmmm:

Εικόνα

:hmmm:
Εικόνα

:hmmm:

Ο χειρουργός οφθαλμίατρος Γιώργος Χρονόπουλος σπούδασε στην ιατρική σχολή του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου της Αθήνας. Ειδικεύθηκε στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών και εξειδικεύθηκε στη διαθλαστική χειρουργική στη Γερμανία. Έχει πραγματοποιήσει έως σήμερα επιτυχώς πάνω από 43000 επεμβάσεις.

Ο Δρ. Γιώργος Χρονόπουλος οραματίστηκε και δημιούργησε την πιο σύγχρονη οφθαλμολογική Μονάδα Ημερήσιας Νοσηλείας στην Ελλάδα, βασισμένη σε διεθνή πρότυπα και προδιαγραφές κορυφαίων οφθαλμολογικών κλινικών της Ευρώπης και της Αμερικής.


:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#555933
markvag έγραψε:
rocsta έγραψε:Το civic Δημητρη ομως ειναι μαουνα στην οψη. Όσο καλο και να το εκαναν οδηγικα, που δεν αμφιβαλλω, ειναι 25 ποντους μεγαλυτερο απο τα "φυσιολογικα" hatch φθάνοντας σε διαστασεις επομενης κατηγοριας. Ειναι και κακασχημο και αυτα τα δυο απο μονα τους ειναι πολυ σημαντικα για να φαει ακυρο απο μενα.
Η σειρα 1 χωρις εκπτωσεις ειναι αλλη κατηγορια τιμης.

Sent >


Εμένα μ' αρέσει η εμφάνιση του civic... :oops: :help:


H μουρη του δε με χαλαει. Τον κωλο του τον θεωρω αισχρο ομως. Αλλα φυσικα γουστα ειναι αυτα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555936
markvag έγραψε:
Εμένα μ' αρέσει η εμφάνιση του civic... :oops: :help:

Ετσι μπραβο!

Ενας ανθρωπος με γουστο!

Ειδικα σε μπλε ΓΑΜΕΙ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#555940 Με ξεπερνά που δεν θα ντρεπομουν με ένα X90 και πραγματικά θα ντρεπομουν με ένα Civic...
Σαν type R μ' αρέσει η καγκουρογιαπωνεζιλα του. Γνήσιο JDM.
Αλλά σαν 1000αρι με αυτές τις υπερεισαγωγες ... τύφλα να έχει η Μpack μικρή ντιζελ 3αρα με leasing...