Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#555831
Wagner669 έγραψε:και αν σκαμπαζεις απο Kodi μπορεις να παιξεις και με αυτο.

Μήπως έχουμε κανέναν καλό οδηγό για το Kodi; :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#555877 Παρεπιπτοντως εψαχνε η μητερα μου κατι για αντικατασταση του παλιου ταμπλετ που χρησιμοποιειται μονο για νετφλιξ πλεον, οποτε της παρηγγειλα κι εγω ενα mi box χωρις πολλα πολλα. Απο gearbest, 49 ευρω τελικη. Ελπιζω να εχει δικιο ο βαγκνερ και να μη μου βγαλει την πιστη :lol:

Για κατι noname smart tv box που υποψιαζομαι πως διαφημιζονται στην Ελλαδα με ρωτουσε να παρει, οποτε μου εκατσε ωραια η συζητηση σας. Τωρα βεβαια βλεπω υπαρχουν διαφορα chromecast, amazon fire, etc και ελπιζω να εκανα καλα.

Με ενα bluetooth πληκτρολογιο σε μια οποιαδηποτε tv φανταζομαι θα μπορει να κανει οτι κανει και το galaxy tablet, ετσι;


< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#555980
St.Devote έγραψε:Ευχαριστω πολυ
υγ ... το wifi του Xiaomi Mi Box S είναι (γ)καραντί ?


Ειναι 802.11ac και δυο μηνες τωρα δεν ειχα κανενα θεμα με το wifi


Chris έγραψε:Παρεπιπτοντως εψαχνε η μητερα μου κατι για αντικατασταση του παλιου ταμπλετ που χρησιμοποιειται μονο για νετφλιξ πλεον, οποτε της παρηγγειλα κι εγω ενα mi box χωρις πολλα πολλα. Απο gearbest, 49 ευρω τελικη. Ελπιζω να εχει δικιο ο βαγκνερ και να μη μου βγαλει την πιστη :lol:

Για κατι noname smart tv box που υποψιαζομαι πως διαφημιζονται στην Ελλαδα με ρωτουσε να παρει, οποτε μου εκατσε ωραια η συζητηση σας. Τωρα βεβαια βλεπω υπαρχουν διαφορα chromecast, amazon fire, etc και ελπιζω να εκανα καλα.

Με ενα bluetooth πληκτρολογιο σε μια οποιαδηποτε tv φανταζομαι θα μπορει να κανει οτι κανει και το galaxy tablet, ετσι;


< >



Το mi box παιζει Netflix, youtube (με voice search) και VLC παιζει απροβληματιστα.
Ειχε κατι κολληματα με το παλιο Android TV αλλα απο τοτε που πηρε την Android TV 8 δεν εχει κανενα προβλημα.
Σε γενικες γραμμες, οτιδηποτε προκυπτει, συνηθως λυνεται με restart ή απεγκατασταση ενημερωσεων
Άβαταρ μέλους
By Chris
#555988 Φανταζομαι παιρνει bluetooth πληκτρολογιο? Ή συνδεεται στο κινητο και χρησιμοποιεις αυτο ως πληκτρολογιο? Για το browsing ρωταω...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#556019 Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την εφαρμογή mi remote για smartphone, οπότε και κάνεις κουμάντο από εκεί. Εναλλακτικά, κάνεις casting το κινητό στην οθόνη. Το browsing δεν ειναι το δυνατό του σημείο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#556040 :s_thumbsup

(ποιο ειναι το δυνατο του σημειο?)
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 15 Δεκ 2018, 21:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#556041
Chris έγραψε:Φανταζομαι παιρνει bluetooth πληκτρολογιο? Ή συνδεεται στο κινητο και χρησιμοποιεις αυτο ως πληκτρολογιο? Για το browsing ρωταω...


Εχει BT και δεχεται πληθωρα συσκευων BT
Απλα το Browsing θα ναι πολυ light και μονο αν κανεις "side-load" τον Google Chrome
Και λογικα θα θελει εφαρμογη για να ρυθμίζει το orientation (vertical to horizontal) των εφαρμογων
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#556045
Chris έγραψε::s_thumbsup

(ποιο ειναι το δυνατο του σημειο?)


netflix, youtube, spotify, kodi, vlc, google assistant
Άβαταρ μέλους
By corsair
#556060
Wagner669 έγραψε:
Xiaomi Mi Box S
Netflix, Youtube, VLC για ταινιες και αν σκαμπαζεις απο Kodi μπορεις να παιξεις και με αυτο.



Δεν ξέρω πως το προτεινετε (πολλοι) το Mi Box. Ειλικρινα σας χάνω.
Android τοσο underpowered και με 8GB ROM... δεν θα το επερνα σε κινητο, αρα ουτε και σε box.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#556098
corsair έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Xiaomi Mi Box S
Netflix, Youtube, VLC για ταινιες και αν σκαμπαζεις απο Kodi μπορεις να παιξεις και με αυτο.



Δεν ξέρω πως το προτεινετε (πολλοι) το Mi Box. Ειλικρινα σας χάνω.
Android τοσο underpowered και με 8GB ROM... δεν θα το επερνα σε κινητο, αρα ουτε και σε box.


Δεν χρειάζεται παραπάνω δύναμη γιατί το software ειναι optimized. Παίζει τα πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο αποθηκευτικός χώρος πάλι δεν αποτελεί πρόβλημα. Αφενός γιατί πρόκειται για streaming device στην ουσία, αφετέρου γιατί κουμπώνεις πάνω από usb hdd μέχρι synology με plex κτλ. Εφαρμογές δε χρειάζονται.