Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#555613 Ναι, αλλά όσο οικονομικό και να είναι ένα αμάξι, το 40αρι ρεζερβουάρ είναι 40αρι και το 55αρι, είναι 55αρι. Και το ξαναλέω η κατανάλωση στο ΧΙΑΟΜΙ της συζύγου είναι απογοητευτική.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555614
Anonymous Founder έγραψε:Αν εννοείς τα bezels, ναι είναι ξεκάθαρη η ταυτότητα Sony! :dizzy: :help:
Ό,τι θέλει το κορίτσι, κι αυτοί της Sony κλέφτες θα γίνουν δηλαδή;
Από μένα μπράβο για την τόλμη! :s_biggrin

δεν είναι θέμα τόλμης, όλα τα πράγματα έχουν το κοινό τους

πχ τα bezel μπορεί να σου φαίνονται κακά, αυτή που της πέφτει όλη την ώρα κάτω της φαίνονται τέλεια

μια φορά της ειχα πάρει κινητό με γυαλιά τριγύρο και μικρά bezel και έγινε θρύψαλα, το xz1 είναι τανκ , είναι γρήγορο, είναι αδιάβροχο, έχει το αποτύπωμα την πιο σωστή δυνατή θέση (το χάλασαν στη συνέχεια βέβαια να μοιάζουν με τους άλλους :thumbsdown: ) , έχει πολύ καλό ήχο

μόνο στην αυτονομία είναι ψιλοχρέπι, αλλά έχει γρήγορη φόρτιση τουλάχιστον

επίσης από sony σε sony με τη σχετική εφαρμογή μετέφερε τα πάντα όλα από προηγούμενη συσκευή..

όλα έχουν το κοινό τους, για μένα sony πλέον σημαίνει μόνο ps4 και άντε καμιά τηλεόραση, αλλά άλλοι γουστάρουν και κινητά

στα 230 πάντως μάλλον είναι και ο,τι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις τώρα που μιλάμε
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555615
Corto Maltese έγραψε:Ναι, αλλά όσο οικονομικό και να είναι ένα αμάξι, το 40αρι ρεζερβουάρ είναι 40αρι και το 55αρι, είναι 55αρι. Και το ξαναλέω η κατανάλωση στο ΧΙΑΟΜΙ της συζύγου είναι απογοητευτική.

οι πιο σύγχρονοι επεξεργαστές και ειδικά όχι οι high end δεν καίνε τίποτα

αυτό που κοιτάς βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες και με νορμάλ χρήση , με πολύ βασική χρήση μπορεί να πάει και 4ημερο

και εγώ προσωπικά δεν παρατηρώ ιδιαίτερη φθορά στην μπαταρία με τον καιρό, ελάχιστα έχει πέσει η αυτονομία στο έτος+

πχ σε lg πάνω στο χρόνο είχες χάσει πάρα πάρα πολύ, η xiaomi έχει πιο καλές μπαταρίες

(αν και τις καλύτερες τις έχει η sony )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555616
Corto Maltese έγραψε:Ναι, αλλά όσο οικονομικό και να είναι ένα αμάξι, το 40αρι ρεζερβουάρ είναι 40αρι και το 55αρι, είναι 55αρι. Και το ξαναλέω η κατανάλωση στο ΧΙΑΟΜΙ της συζύγου είναι απογοητευτική.

Αν επιμένεις για την μεγάλη μπαταρία, τότε σου έχω μια εναλλακτική:
https://www.skroutz.gr/s/14693636/Motor ... html#specs
Αλλά δεν έχει το ίδιο δυνατά specs με τα άλλα.
Καθαρό Android και εγγυημένη αξιοπιστία πάντως.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555617 720p οθόνη όμως; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555618 Εντάξει, δεν μπορείς να τα έχεις όλα, θεωρώ πως και τα 720p δεν είναι θέμα σε ένα κινητό. Είναι σίγουρα πάντως niche επιλογή πλέον, κάτι σαν τα... Sony!
:lol:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#555620
Corto Maltese έγραψε:Υπάρχει κανένας λόγος να ΜΗΝ πάρω το Ουλέφωνο; :)

Χειρότερες επιδόσεις cpu
άγνωστη ποιότητα κατασκευής
ανύπαρκτη ελληνική κοινότητα άμα πάθεις λάστιχο
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555621 @hifi

κοίτα εγώ προσωπικά πλέον δεν κάθομαι να ασχολούμαι τόσο με λοιπά χαρακτηριστικά, πχ όλα τα soc πλέον είναι ικανά να κάνεις τη δουλειά σου απροβλημάτιστα ειδικά αν δεν έχεις bloatware γιατί αν μιλάμε για samsung ή huawei ή lg δεν σε σώζει τίποτα

αλλά την οθόνη που την βλέπεις όλη την ώρα ή τον αποθηκευτικό χώρο που μπορεί να σε ζορίσει τα κοιτάω πρώτα πρώτα

οκ ιδανικά 1440p αλλά 1080p σαν ελάχιστο και 64GB τουλάχιστον αποθηκευτικό να μην προβληματίζεσαι

εφόσον εξασφαλίσεις αυτά που τα βρίσκεις κάτω από 200 ευρώ πλέον κοιτάς και τα υπόλοιπα ανάλογα το budget σου


το μόνο που θα κοιτάξω την επόμενη φορά πάντως είναι το θέμα του nfc, κυκλοφορώ που κυκλοφορώ χωρίς μετρητά τις περισσότερες φορές, να μην έχω ούτε και τις κάρτες, να μην έχω τίποτα μόνο κινητό

βέβαια θέλω και δύο σιμ και υπέρυθρες και nfc σαν πιο "βασικά" χαρακτηριστικά για εμένα, αυτά τα 3 μαζί με περιορίζουν πολύ ρε γαμώτο..

όλα τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν.. ιδανικά δεν θέλω κανενός είδους notch και για κανένα λόγο γυάλινη πλάτη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555624 Εγώ είμαι ακόμη πιο βολικός: ό,τι πληρώσει η εταιρεία, το χέρι στην τσέπη για δικό μου τηλέφωνο δεν την βάζω. Πλέον, λόγω και RED3 έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ και τον παλιό μου αριθμό, γιατί απλούστατα δεν τελειώνει ποτέ.
:lol:
Συσκευή, ό,τι δώσουν, αν και παλεύω μπας και καταφέρω να τους πείσω πως μου χρειάζεται ένα CAT S61 που το έχω απωθημένο.
:tomato:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555628 ναι αυτό είναι το καλύτερο

εγώ ευτυχώς που καβατζώθηκα με το φθηνιάρικο νούμερο και τη βγάζω με 10αρικάκι το μήνα με 1500'/2GB το μήνα οπότε είμαι κομπλέ, ειδικά σε κλήσεις ησύχασα γιατί πριν με 300' σε όλους μπορεί και να υπήρχε λίγο ζόρι, σπάνια αλλά μπορεί

τώρα δεν παίζει, βάζω το bt και λέω την ιστορία της ζωής μου
Άβαταρ μέλους
By Mark
#555842 Μιας και αναφέρθηκε το Moto G6 play, να μεταφέρω λίγα πράγματα μιας και το έχω σαν 2ο εδώ και 2,5 βδομάδες.
Πραγματικό εργαλείο για τα 140€ που έδωσα. Παίρνει 2 SIM μαζί με sd, δουλεύει VoLTE/WiFi calling με Cosmote, μια χαρά οθόνη ηχείο, και φυσικά μπαταρία άφθονη. Εύκολα 8 ώρες sot ενώ το ρεκόρ μου μετά την 5η φόρτιση κατάφερα να δω 10 ώρες με την μπαταρία να είναι στο 3%. Γενικά για τη χρήση που κάνω κρατάει άνετα 2-3 μέρες. Τέλος, το pure Android στην έκδοση 8 είναι το πιο όμορφο στα μάτια μου.

<
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#556932 Η γυναίκα θέλει (άρα δε λέμε όχι...) κινητό για να βγάζει φώτο (insta, fb κλπ). Σε περίπτωση που δε θυμάστε, στο βασικό κινητό (Moto G5s) κάμερα γιοκ λόγω δουλειάς.

Οπωσδήποτε καθαρό android (άρα είτε android one είτε Moto), όχι γκουμούτσι, budget ~€200 και χριστιανική κάμερα (ή έστω να παίρνει εύκολα google camera). Βλέποντας τις διαστάσεις, το δικό μου (Nokia 7 Plus), είναι μόλις 2.1mm φαρδύτερο, αλλά είναι πολύ δυσκολότερο να το κρατήσει κανείς σε σχέση με το Moto G5s (μάλλον έχει να κάνει και με το πάχος και τη θήκη, οπότε άντε να βγάλω άκρη με τις διαστάσεις...).

Έχω καταλήξει σε μερικές υποψηφιότητες, αλλά όλα μου βρωμάνε για κάποιο λόγο. Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξει κανείς μία σωστή συσκευή!
Έχουμε και λέμε:
-Moto G6 (χρέπι επεξεργαστής)
-Moto X4 (κάπως παλεύεται)
-Moto One (χάλια ανάλυση οθόνης, χάλια κάμερα απ' ότι διαβάζω)
-Mi A2 lite (συμπαθητικό, αλλά όχι ιδιαίτερα φτηνότερο από το Mi A2 (το οποίο είναι βέβαια μεγάλο). Η κάμερα τί λέει;)
-Nokia 6.1+ (ιδανικά σπεκς, αλλά λείπει μία μπάντα LTE για την Ευρώπη.. και δεν το πολιοπουλάνε εδώ γύρω)
-Nokia 7.1 (ξεφεύγει η τιμή, αλλά λένε για καλή κάμερα. Προς το παρόν όμως το βρίσκω με 32/3 GB storage/RAM. Και στα λεφτά αυτά ξαναπαίρνω το 7+ που είναι καλύτερο παντού... αλλά είναι μεγάλο... γκρρρ)

Πώς σας φαίνονται τα παραπάνω; Καμια άλλη ιδέα; Ιδανικό θα ήταν το Pixel 1ης γενιάς, αλλά αν θυμάστε το παρήγγειλα από amazon και μου έφτασαν ...μπουκάλια, οπότε άνθρακας ο θησαυρός..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558096 H γυναίκα είχε το Xiaomi 4x αλλά η κόρη μας το έριξε στην τουαλέτα και πάει. Χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένο παράπονο κάτι δεν της άρεσε στο xiaomi και θα προτιμούσε άλλη μάρκα.
Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχει, τηλέφωνα, μηνύματα, internet, τραπεζικές εφαρμογές, μουσική και κάτι παιχνιδάκια από αυτά τα king saga κλπ. Φωτογραφίες μπορεί να βγάλει αλλά είναι χαμηλή η προτεραιότητα,
Ήθελε μικρό για αυτό και το Xiaomi 4χ αλλά τώρα λέει ότι δεχεται και μεγαλύτερο (βασικά της καλαρέσει το Honor 9 το δικό μου αλλά δεν της το δίνω). Σκέφτομαι καταρχήν μεταξύ Huawei, Samsung, Motorola αλλά θέλω να μην έχει τίποτα περίεργες ελλείψεις.

Άρα θέλω δαχτυλικό αποτύπωμα, οθόνη από 5 ίντσες, 8πήρυνο χ1,4GHz και πάνω αλλά μέχρι 147mm ύψος με μνήμη 2-3/32 και καλή αυτονομία. Κόστος καλύτερα μέχρι 150.
Ιδέες προτάσεις κλπ.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#558097 Δώσε το Χαβάη στην γυναίκα και πάρε κάτι για σένα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558101
vasilis έγραψε:Δώσε το Χαβάη στην γυναίκα και πάρε κάτι για σένα.
Το σκέφτηκα αλλά αφού με ικανοποιεί γιατί να το δώσω. Και τότε θα πρέπει να πληρώσω 250-300 αντί για 150. Δεν βλέπω το λόγο.
Αν δεχτεί το μέγεθος λέω για Honor 9 lite.