Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#555259
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Πρώτη φορά που έφαγα αρακά ήταν στην Ελβετία, όταν είχαν έρθει οι γονείς φίλους για επίσκεψη 2 εβδομάδων. Δεν καταδεχόμουν ούτε να δοκιμάσω μπουκιά (δεν ξέρω γιατί), από ντροπή έκατσα έβαλα μια μπουκιά στο στόμα και από τότε (2013) μαγειρεύω μια φορά την εβδομάδα :lol: , με μπόλικη φέτα και πατατες μεσα.
Φασολάδα, φακές, γίγαντες όρθια τα πάω, αλλά δεν είναι φαγητά που να σε κρατάνε :( και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πιτόγυρα κοντά για να καλύπτω το κενό, πρέπει να οδηγώ μίνιμουν 19χλμ και δεν μου αρεσει


hot dog με γερμανικο λουκανικο??

με το ζορι κρατηθηκα να μην παρω στο Τοροντο για να θυμηθώ τα φοιτητικα χρονια.

δεν εχει τετοιο street food παντου στην Γερμανια? Φρανκφουρτη ειχα φαει αρκετα αλλα ισως να ειχε καποιο φεστιβαλ ή κατι τετοιο στο κεντρο.

Τι να μου κανει ενα Bratwurst σε ψωμί :inlove: :inlove: :inlove: , αύριο θα φάω τώρα που μου το θύμησες :lol: , παντου εχει. Αχ, σνιτσελαρες, λουκανικάρες και μπύρες η ζωή μου όλη :lol:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555263
Thomas_C200K έγραψε:Τι να μου κανει ενα Bratwurst σε ψωμί :inlove: :inlove: :inlove: , αύριο θα φάω τώρα που μου το θύμησες :lol: , παντου εχει. Αχ, σνιτσελαρες, λουκανικάρες και μπύρες η ζωή μου όλη :lol:


:omg:

leberwurst ρε γατάκι από χασάπη... Το κάνεις σαν κρέμα πάνω από το ψωμί...

Σε "βρώμικο" μόνο currywurst.

Άστο Θωμά. Αν στη Γερμανία είχε ΚΑΙ καλό φαγητό, θα ήμουν εκεί εδώ και 15 χρόνια. Και όχι εκεί στους ξενέρωτους στο Hessen. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#555264
Thomas_C200K έγραψε:Τι να μου κανει ενα Bratwurst σε ψωμί :inlove: :inlove: :inlove: , αύριο θα φάω τώρα που μου το θύμησες :lol: , παντου εχει. Αχ, σνιτσελαρες, λουκανικάρες, μπύρες και τριγλυκερίδια η ζωή μου όλη :lol:


fixed :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#555266
Thomas_C200K έγραψε:
GTS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Πρώτη φορά που έφαγα αρακά ήταν στην Ελβετία, όταν είχαν έρθει οι γονείς φίλους για επίσκεψη 2 εβδομάδων. Δεν καταδεχόμουν ούτε να δοκιμάσω μπουκιά (δεν ξέρω γιατί), από ντροπή έκατσα έβαλα μια μπουκιά στο στόμα και από τότε (2013) μαγειρεύω μια φορά την εβδομάδα :lol: , με μπόλικη φέτα και πατατες μεσα.
Φασολάδα, φακές, γίγαντες όρθια τα πάω, αλλά δεν είναι φαγητά που να σε κρατάνε :( και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πιτόγυρα κοντά για να καλύπτω το κενό, πρέπει να οδηγώ μίνιμουν 19χλμ και δεν μου αρεσει


hot dog με γερμανικο λουκανικο??

με το ζορι κρατηθηκα να μην παρω στο Τοροντο για να θυμηθώ τα φοιτητικα χρονια.

δεν εχει τετοιο street food παντου στην Γερμανια? Φρανκφουρτη ειχα φαει αρκετα αλλα ισως να ειχε καποιο φεστιβαλ ή κατι τετοιο στο κεντρο.

Τι να μου κανει ενα Bratwurst σε ψωμί :inlove: :inlove: :inlove: , αύριο θα φάω τώρα που μου το θύμησες :lol: , παντου εχει. Αχ, σνιτσελαρες, λουκανικάρες και μπύρες η ζωή μου όλη :lol:

για να συμπληρώσεις την φασολαδα είναι. σε εμας ειχε πολλα να βαλεις μεσα περα από το λουκανικο οποτε γινονταν αξιοπρεπες :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555268 Γίγαντες φακές φάβα κτλ βρισκω, εχει κάτι Έλληνες που φέρνουν 3Α :-) plus την άλλη φορά που ειχα κατέβει Ελλάδα με το αμάξι έγινε παιδομάζωμα Τσερνόμπιλ σε κάτι τέτοια που δε χαλάνε ,μας είχανε βγάλει αρκετό καιρό.
Επίσης κατεψυγμένα αρακά μπάμιες κτλ πάλι βρισκω .
Τα φρέσκα λαχανικά και χορταρικά λείπουν .... και δεν ειναι η τιμή το βασικό, πες δινεις κάτι παρά πάνω και τα παίρνεις ... που να τα βρεις καλής ποιότητας
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555270 Έλα ρε συ Edeka π.χ. δεν έχει στην Βιέννη;;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#555276
KiloMeater έγραψε:Γίγαντες φακές φάβα κτλ βρισκω, εχει κάτι Έλληνες που φέρνουν 3Α :-) plus την άλλη φορά που ειχα κατέβει Ελλάδα με το αμάξι έγινε παιδομάζωμα Τσερνόμπιλ σε κάτι τέτοια που δε χαλάνε ,μας είχανε βγάλει αρκετό καιρό.
Επίσης κατεψυγμένα αρακά μπάμιες κτλ πάλι βρισκω .
Τα φρέσκα λαχανικά και χορταρικά λείπουν .... και δεν ειναι η τιμή το βασικό, πες δινεις κάτι παρά πάνω και τα παίρνεις ... που να τα βρεις καλής ποιότητας

Μην ξεχνάς τενεκέδες, λάδια, φετα :lol: , για λαθρεμπόριο θα με πάνε μέσα :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555279 ναι θυμαμαι στα συνορα Σερβια μου λεει εχεις τιποτα να δηλωσεις , μπααα λεω..
μετα που περασα σκεφτηκα ετσι και με εβαζε να κατεβασω τενεκεδες λαδια κτλ θα μπλεκαμε αλλα , ολα οκ :-)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#555282
KiloMeater έγραψε:Γίγαντες φακές φάβα κτλ βρισκω, εχει κάτι Έλληνες που φέρνουν 3Α :-) plus την άλλη φορά που ειχα κατέβει Ελλάδα με το αμάξι έγινε παιδομάζωμα Τσερνόμπιλ σε κάτι τέτοια που δε χαλάνε ,μας είχανε βγάλει αρκετό καιρό.
Επίσης κατεψυγμένα αρακά μπάμιες κτλ πάλι βρισκω .
Τα φρέσκα λαχανικά και χορταρικά λείπουν .... και δεν ειναι η τιμή το βασικό, πες δινεις κάτι παρά πάνω και τα παίρνεις ... που να τα βρεις καλής ποιότητας


Σκεψου φετο με τον Πεζουρα τι εχει να γινει :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555286 Αν έχω σκεφτεί λέει...:-) μολις φιξαρω ημερομηνίες θα πέσουν παραγγελίες άπο χωριά κτλ, θα βογγηξει ο Σκλαβενιτης.
Ειδικά αν παίξει σενάριο να κατεβούμε οδικώς και να γύρισω μόνος μου πάνω, τα παιδιά αργότερα άεροπορικως και ρίξω καθίσματα κτλ... Πρέπει να δω που είναι το νόμιμο όριο στα σύνορα μη με πάνε μέσα...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#555287 Θα πρεπει να κοψεις φορτωτικη αλλα θα εισαι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#556055 Εικόνα

Σπέρνουν! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#556056
elteo έγραψε:Εικόνα

Σπέρνουν! :metalo:



νννναααι...... ΟΧΙ

bitter = DIE IN A FIRE
Άβαταρ μέλους
By bebes
#556076 Απο τα σουπερ μάρκετ που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα το Lidl πρέπει να εχει μακραν την καλύτερη πολιτική επιστροφών και εγγυήσεων.
Αν επιστρέψεις κατι σε ενα εύλογο χρονικό διάστημα σου επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς να ρωτήσουν κατι (είτε είναι χαλασμένο είτε απλά δεν το θέλεις).

Εκει που με εντυπωσίασαν όμως ειναι στην εγγύηση.
Πρόπερσυ στη γιρτη της μητέρας πήρε η κόρη μου δωρο στη μανα της μια μηχανη που απομακρύνει ξερό δερμα.
Δεν ξερω τι της έκανε η γυναικα μου, αλλα την έβγαλε Off πριν καλά καλά τη δοκιμάσει.
Δεν μπορουσα να βρω το κουτι και την απόδειξη μέχρι πριν ενα μηνα που συμπτωματικά "έπεσα πάνω του" :lol:

Το πηγα στο Lidl, "αργήσατε" μου λέει, τα αντικαθιστούμε μέχρι 2 (ή 3 δε θυμαμαι) μήνες απο την αγορά τους. Μπορείται όμως να πάρετε στο σέρβις.
Πηρα και να μην τα πολυλογώ μου έστειλαν ενα άλλο το οποίο ήρθε χθες, ενω το παλιό μου είπαν τα το πάω στην ανακύκλωση.

Καλή φάση, αν συγκρίνω με άλλες "εγγυήσεις" που χρειάστηκε να απευθυνθώ κατά καιρούς...