Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#555589 Ερώτηση, γνώμες όπως θέτε πεστε το.

Χάλασε η κάμερα στο κινητό μου (σούπερ κινεζιά Jiayu S3 - με πήγε άνετα 3 χρόνια) και αντί να το φτιάξω λέω να πάρω άλλο. Πιο πολύ αφορμή γιατί η κάμερα δε με πολυκαίει, αλλά νταξ.

Δεν περνάω επ ουδενί τα 200 ευρώ και με βάση αυτά που θέλω κατέληξα στα:
    - Redmi Note 6 Pro (64GB)
    - Ulefone Power 3S (64GB)
με προτίμηση στο 2ο για 2 λόγους: αυτονομία και ότι η γυναίκα μου έχει ένα Χιαομι 4S και δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Γενικά απεχθάνομαι τα ειδικά λειτουργικά και τις |λογοκρισία| που αυτά συνεπάγονται.

Υπάρχει κανένας λόγος να ΜΗΝ πάρω το Ουλέφωνο; :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555590 Απο το λιγο που κοιταξα στο Σκρουτζ η πολυ κακη του καμερα και η ελλειψη αναβαθμισης ειναι λογος να μην το παρεις. Καλυτερα το ΧΙΑΟΜΙ
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555591 έχω εμπειρία από το xiaomi το 5, το 6 έχει μικρές διαφορές

γενικά θα στο πρότεινα και την αυτονομία μην τη φοβάσαι έχει 4χιλιαρη μπαταρία δεν καταλαβαίνει

με το λειτουργικό θα συμφωνήσω ότι ζορίζει όσους έχουν συνηθίσει το γυμνό, από την άλλη έχει μπολικα ψιψιψώνια και ευκολίες και συνεχή υποστήριξη και όσοι κάθονται να το μάθουν το γουστάρουν..
της αδερφής μου της αρέσει και της αρέσει πολύ περισσότερο από android one που της είχα δώσει πριν, δεν είναι puriστρια στο android όπως εγώ θέλει τα διάφορα εξτραδάκια

ποιοτικά νομίζω ότι θα είναι και αρκετά καλύτερο, θα προτιμούσα αυτό επειδή το ξέρω (οθόνες κάμερες είναι πολύ καλό για τα λεφτά)

με τα ουλεφον δεν έχω εμπειρία, αλλά νομίζω ότι η κινεζότητά μου δεν θα πήγαινε πέρα από την xiaomi αφού είναι αρκετά ποιοτικά με λογικά λεφτά δεν θα με ένοιαζε να πέσω κι άλλο σε κόστος

επίσης να πω ότι η ποιότητα των τσιαόμι ανεβαίνει αρκετά με τον καιρό, δηλαδή μοντέλα ίδιας κλάσης από χρόνο σε χρόνο έχουν πολύ έντονες διαφορές παρότι η τιμή μένει περίπου στα ίδια

είναι ακόμα σε άνοδο σαν εταιρεία, δεν είναι samsung πχ που αν πάρεις ένα μοντέλο 3ετιας είναι το ίδιο με ένα σημερινό ποιοτικά. οι άλλοι κινέζοι δεν ξέρω τι κάνουν σχετικά με αυτό, αλλά η τσιαόμι προσπαθεί συνεχώς να βγάζει πιο πχοιότητα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#555595 Η Ουλεφον δεν είναι φτηνότερη από την Χιαομί, είναι απλά πιο άγνωστη, βάσει σπεκς είναι στα ίδια. Η πίσω κάμερα (που με ενδιαφέρει είναι ίδια και στα 2) διαφέρει η σελφοκάμερα που δεν ξέρω αν τόσα χρόνια την έχω δουλέψει πάνω από 5 φορές. Χιαομι θα έπαιρνα, αλλά η γυναίκα μου είναι έξω φρενών με το κινητό της, τόσο σε αυτονομία (μετά βίας πάει 1,5 μέρα με ελάχιστη χρήση και καθόλου data) όσο και τις λειτουργικές |λογοκρισία| που της πετάει κάθε 2 και 3. Είναι λίγο σαν τα Windows 10 που μπορεί εσύ να καίγεσαι και αυτά να αποφασίσουν ότι θες αναβάθμιση
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555600 άμα χαλιέται η γυναίκα θα κάνεις αυτό που θέλει η γυναίκα

εμένα πχ θέλει sony :dizzy: δεν καταλαβαίνει κάτι άλλο και κόντρα δεν της πάω

απλά σου λέω αν πας πουθενά και το δεις από κοντά, θα δεις ότι ένα πιο καινούριο τσιαόμι διαφέρει αισθητά από ένα παλιότερο (προς το καλύτερο)

αλλά άμα η άλλη το έχει πάρει στραβά πας με τα νερά της

δες κάνα android one nokia σαν outsider :lol: να φύγει τελείως από την pure κινεζοφάση και έχω ακούσει καλά λόγια για την υποστήριξή τους ειδικά σε one

εγώ όταν αλλάξω θα την δω και τη nokia, αν και κάποιες φορές η τιμολογιακή τους πολιτική είναι ψιλοάκυρη
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 13 Δεκ 2018, 14:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555601
Corto Maltese έγραψε:Ερώτηση, γνώμες όπως θέτε πεστε το.

Χάλασε η κάμερα στο κινητό μου (σούπερ κινεζιά Jiayu S3 - με πήγε άνετα 3 χρόνια) και αντί να το φτιάξω λέω να πάρω άλλο. Πιο πολύ αφορμή γιατί η κάμερα δε με πολυκαίει, αλλά νταξ.

Δεν περνάω επ ουδενί τα 200 ευρώ και με βάση αυτά που θέλω κατέληξα στα:
    - Redmi Note 6 Pro (64GB)
    - Ulefone Power 3S (64GB)
με προτίμηση στο 2ο για 2 λόγους: αυτονομία και ότι η γυναίκα μου έχει ένα Χιαομι 4S και δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Γενικά απεχθάνομαι τα ειδικά λειτουργικά και τις |λογοκρισία| που αυτά συνεπάγονται.

Υπάρχει κανένας λόγος να ΜΗΝ πάρω το Ουλέφωνο; :)

https://www.skroutz.gr/s/15538676/Xiaom ... -64GB.html
Και Xiaomi , και καθαρό Android και τιμή κάτω από το όριό σου. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555602
QsisVTS έγραψε:άμα χαλιέται η γυναίκα θα κάνεις αυτό που θέλει η γυναίκα

εμένα πχ θέλει sony :dizzy: δεν καταλαβαίνει κάτι άλλο και κόντρα δεν της πάω

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα! :dizzy:
Βγαίνουν ακόμη Sony τηλέφωνα; :s_tongue

EDIT: Σοβαρά τώρα, βγαίνουν ή είναι παλιό στοκ;
https://www.skroutz.gr/s/12683524/Sony- ... -64GB.html
Εικόνα
Δεν μπορεί με τέτοια bezels να είναι πρόσφατο κινητό!
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555603 ναι αλλά μικρή μπαταρία και νομίζω όχι και ακουστικά με τον νορμάλ τρόπο :hmmm:

εμένα σαν κάτοχο α1 με είχε χαλάσει το 2 και αν δεν φτιάξουν το 3 φεύγω από xiaomi

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλουν να βάλουν nfc στα πιο φθηνά τους μοντέλα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555604
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:άμα χαλιέται η γυναίκα θα κάνεις αυτό που θέλει η γυναίκα

εμένα πχ θέλει sony :dizzy: δεν καταλαβαίνει κάτι άλλο και κόντρα δεν της πάω

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα! :dizzy:
Βγαίνουν ακόμη Sony τηλέφωνα; :s_tongue

EDIT: Σοβαρά τώρα, βγαίνουν ή είναι παλιό στοκ;
https://www.skroutz.gr/s/12683524/Sony- ... -64GB.html
Εικόνα
Δεν μπορεί με τέτοια bezels να είναι πρόσφατο κινητό!
:dizzy:

αυτό ακριβώς έχει (σε μαύρο)

ο,τι πει η γυναίκα (είναι ο απόλυτος δρόμος προς την ευτυχία)


βέβαια να πω ότι σε software και υποστήριξη είναι ο,τι καλύτερο στην αγορά (εκτός από pixel) :rtfm:
έχει πάρει σταθερή 9αρα εδώ και αρκετό καιρό κι εγώ με one ακόμα περιμένω.. :roll:
(έβγαλαν μία τίγκα στα bugs πριν λίγες μέρες και την μάζεψαν και αναμένουμε ξανα..)


και είναι το μόνο μη pure android που θα δεχόμουν κι εγώ να έχω


και το συγκεκριμένο κινητό να σου πω μου αρέσει που έχει ξεκάθαρη ταυτότητα σονυ, με τα 2 επόμενα που την ψάχνουν και αλλιώς τη φάση κάτι με χαλάει :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555605 Αν εννοείς τα bezels, ναι είναι ξεκάθαρη η ταυτότητα Sony! :dizzy: :help:
Ό,τι θέλει το κορίτσι, κι αυτοί της Sony κλέφτες θα γίνουν δηλαδή;
Από μένα μπράβο για την τόλμη! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555607
QsisVTS έγραψε:ναι αλλά μικρή μπαταρία και νομίζω όχι και ακουστικά με τον νορμάλ τρόπο :hmmm:

εμένα σαν κάτοχο α1 με είχε χαλάσει το 2 και αν δεν φτιάξουν το 3 φεύγω από xiaomi

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλουν να βάλουν nfc στα πιο φθηνά τους μοντέλα

Τι εχει το Α2 και σε χαλασε;

Το Α1 παντως πεταει! Ανετα 5,5 ωρες οθονη, φορτιση απο καθε μερα μεχρι καθε 2,5 μερες ( αναλογα την χρηση που του κανω ), σταθεροτατο, χωρις κολληματα και παραξενιες. :metalo:

Δεν ξερω ποτε θα βγει το Α3 αλλα μπορει να περιμενω και το Α4 :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#555609 Παντως ενα Sony Android επιασα στα χερια μου και ξερω ποια μαρκα τηλεφωνο ΔΕ θα αγορασω ποτε στη ζωη μου... Sony!
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#555610 3000 μπαταρία δε με ενδιαφέρει αρχηγέ. Αν είναι να μου το βουτάει στο κάμπινγκ ο μικρός και να ψάχνω κάθε 2 ώρες που θα το φορτίσω να μου λείπει
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555611 Corto Maltese, μην το απορρίπτεις με την μία, η μπαταρία και η κατανάλωσή της εξαρτάται πολύ και από τον επεξεργαστή και την οθόνη που έχει. Οι πιο καινούριοι επεξεργαστές καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555612
Νίκος Παππάς έγραψε:
QsisVTS έγραψε:ναι αλλά μικρή μπαταρία και νομίζω όχι και ακουστικά με τον νορμάλ τρόπο :hmmm:

εμένα σαν κάτοχο α1 με είχε χαλάσει το 2 και αν δεν φτιάξουν το 3 φεύγω από xiaomi

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θέλουν να βάλουν nfc στα πιο φθηνά τους μοντέλα

Τι εχει το Α2 και σε χαλασε;

Το Α1 παντως πεταει! Ανετα 5,5 ωρες οθονη, φορτιση απο καθε μερα μεχρι καθε 2,5 μερες ( αναλογα την χρηση που του κανω ), σταθεροτατο, χωρις κολληματα και παραξενιες. :metalo:

Δεν ξερω ποτε θα βγει το Α3 αλλα μπορει να περιμενω και το Α4 :lol:

από το α1 δεν έχω παράπονο (πέρα από nfc και βλαμένο proximity sensor)

στο a2 με χάλασαν ακουστικά/sd/νοτς

καραγκιοζιες


edit

εγώ από τότε που έβαλα δεύτερη sim και έφαρμογή fb φτάνω 5 ώρες (χωρίς αυτά έπαιζα 6αρες) , είναι βέβαια μια χαρά για τις ανάγκες μου μες στη μέρα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 13 Δεκ 2018, 14:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά