Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rafi
#555037 Μην ξεχνας zorz οτι θα πρεπει να ειναι καποιος ελευθερος επαγγελματιας για να μπορει να παρεχει υπηρεσιες ενεργειακου επιθεωρητη.
Επιπλεον σχεδον ολοι οι αποφοιτοι τει σχετικων στο αντικειμενο δεν ειναι αποκλεισμενοι.
Τελος, ο οποιοσδηποτε μηχανικος/φυσικος μπορει (ριχνοντας ενα διαβασματακι) να εκπονησει στατικη μελετη, το κανει ομως; Η τελος παντων θεωρεις σωστο να δικαιουται να το κανει;
Μην θεωρηθει ομως οτι υπερασπιζομαι το τεε παντως.

.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#555517
rafi έγραψε:Μην ξεχνας zorz οτι θα πρεπει να ειναι καποιος ελευθερος επαγγελματιας για να μπορει να παρεχει υπηρεσιες ενεργειακου επιθεωρητη.


Αυτό από μόνο του είναι αναίτιος περιορισμός. Γιατί λχ. να μη μπορεί να ιδρύσει κάποιος την Φούφοτος ΑΕ και να έχει ως μισθωτούς μερικούς επιθεωρητές στη δούλεψη του; :hmmm:

Τελος, ο οποιοσδηποτε μηχανικος/φυσικος μπορει (ριχνοντας ενα διαβασματακι) να εκπονησει στατικη μελετη, το κανει ομως; Η τελος παντων θεωρεις σωστο να δικαιουται να το κανει;


Ως έχει, όχι, και σωστά δεν δικαιούται/μαι να το κάνει/ω. Με συγκεκριμένη περαιτέρω εκπαίδευση (πχ. κάποιο πρόγραμμα συνεχόμενης κατάρτισης ή ένα σχετικό master) τότε ναι. Αντίστοιχα, μπορώ να κάτσω να σου κάνω το ηλεκτρολογικό σχέδιο ενός σπιτιού, αλλά μάλλον σωστά δεν δικαιούμαι να βάλω υπογραφή.

Το (πρωτεύον) κριτήριο για το πόσο κλειστά πρέπει να είναι κάποια επαγγελματικά δικαιώματα είναι οι ενδεχόμενες επιπτώσεις σε περίπτωση που τα σκατώσεις. Γι αυτό και το πλαστό πτυχίο Ιατρικής είναι πολύ πιο σοβαρή παράβαση από το πλαστό απολυτήριο Δημοτικού της καθαρίστριας.

Η δουλειά του ενεργειακού επιθεωρητή δεν είναι τόσο κρίσιμη που να δικαιολογεί τους υπάρχοντες περιορισμούς.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#555535 Στις τροποιητικές δηλώσεις για αναδρομικά προηγούμενων ετών που υποβάλλονται χειρόγραφα, αναγράφουμε μόνο το ποσό των αναδρομικών π.χ. 500 ευρώ (κωδ 301) ή το σύνολο του εισοδήματος που προέκυψε μαζί με τα αναδρομικά; πχ Αν το αρχικό ποσό της δήλωσης ήταν 15.000, στην τροποποιητική γράφω 15.500;
Εννοείται ότι συμπληρώνω και τα υπόλοιπα πεδία που απαιτούνται απλά αναφέρω το βασικό εδώ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555539 γράφεις ΜΟΝΟ τις αλλαγές

στην ουσία αντιγράφεις μόνο αυτά που λέει που λέει η βεβαίωση αποδοχών που είχε η καλοκαιρινή δήλωση (δηλαδή επιπλέον του 301 συπληρώνεις και φόρο που αναλογεί και παρακρατήθηκε, εκτός από το φορολογητέο ποσό των αναδρομικών)
3 πεδία όλα κι όλα το πολύ


γράφεις και τα στοιχεία στην πρώτη σελίδα ( ονοματα/αφμ/διευθύνσεις/ταυτότητες/αμκα) , κάνεις και μια φωτοτυπία της δήλωσης για αντίγραφο, τυπώνεις και την βεβαίωση αποδοχών για την κάθε χρονιά που καταθέτεις σαν συνυποβαλλόμενο δικαιολογητικό, πας εισόδημα υποβάλλεις το ένα το κρατάει η εφορία, το αντίγραφο στο σφραγίζει και το κρατάς ως αποδεικτικό υποβολής και μπορεί να εκκαθαρίσουν και πολλούς μήνες αργότερα ανάλογα τα κέφια (μέχρι και χρόνο μετά μου έχει τύχει)
Άβαταρ μέλους
By theo13
#555647
QsisVTS έγραψε:γράφεις ΜΟΝΟ τις αλλαγές

στην ουσία αντιγράφεις μόνο αυτά που λέει που λέει η βεβαίωση αποδοχών που είχε η καλοκαιρινή δήλωση (δηλαδή επιπλέον του 301 συπληρώνεις και φόρο που αναλογεί και παρακρατήθηκε, εκτός από το φορολογητέο ποσό των αναδρομικών)
3 πεδία όλα κι όλα το πολύ


γράφεις και τα στοιχεία στην πρώτη σελίδα ( ονοματα/αφμ/διευθύνσεις/ταυτότητες/αμκα) , κάνεις και μια φωτοτυπία της δήλωσης για αντίγραφο, τυπώνεις και την βεβαίωση αποδοχών για την κάθε χρονιά που καταθέτεις σαν συνυποβαλλόμενο δικαιολογητικό, πας εισόδημα υποβάλλεις το ένα το κρατάει η εφορία, το αντίγραφο στο σφραγίζει και το κρατάς ως αποδεικτικό υποβολής και μπορεί να εκκαθαρίσουν και πολλούς μήνες αργότερα ανάλογα τα κέφια (μέχρι και χρόνο μετά μου έχει τύχει)



Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Ωστόσο για να το καταλάβω 100% λες πως γράφω μόνο το ποσό των αναδρομικών σωστά;; Όχι το σύνολο του εισοδήματος + τα αναδρομικά
Δηλαδή στο 301 θα γράψω π.χ. 500 ευρώ που είναι το ποσό των αναδρομικών και όχι το σύνολο του εισοδήματος ΣΥΝ τα 500 ευρώ (πχ αρχική υποβολη 15.000 + 500 = 15.500) Σωστά;;

sorry για το πρήξιμο :s_smile
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555648 ναι βρε εσύ, μόνο τις αλλαγές εννοώ μόνο τα αναδρομικά, μόνο αυτό που προστίθεται

αν έγραφες 15000 πχ + 500 δηλαδή 15500 και το έπαιρνε (βέβαια για αυτό πας και την βεβαίωση αποδοχών και χωρίς αυτήν δεν περνάει τίποτα ο άλλος) θα φορολογούσουν για 15000 + 15500 δηλαδή για 30500 :lol: και μετά καταστροφή

ενώ αν γράψεις μόνο 500 θα στακάρει το 500 πάνω στα 15000 που ήδη υπάρχουν και μετά η δήλωσή σου θα λέει 15500

στα αναδρομικά απλά γράφεις το επιπλέον που προστίθεται, όπως και στα Μ γράφεις μόνο αυτό που αλλάζεις όχι την ιστορία της ζωής σου που πάνε μερικοί και τα συμπληρώνουν όλα :vava:

όπως είπα αντιγραφή της βεβαίωσης αποδοχών στο έτος που σε αφορά βεβαίως

και πήγαινε σε κάθε έτος να τυπώνεις το σωστό έντυπο (εκεί που λέει Ε1 κενό) να τα γράφεις ωραία, γιατί από χρονιά σε χρονιά μπορεί να πηγαίνουν βόλτα οι κωδικοί μέχρι και στην τελευταία σελίδα

βέβαια να ξέρεις αυτό που γράφεις δεν έχει και πολύ νόημα ο άλλος θα κοιτάξει μόνο τη βεβαίωση και θα αντιγράψει αυτήν (τη βλέπει και στο σύστημά του έτσι κι αλλιώς) , θεατράκι τώρα είναι αυτή η γελοιότητα μπας και ξεχαστεί κανείς να του κόψουν 100αρικα πρόστιμο..

μου έχει τύχει περίπτωση εφοριακός που νιώθει να του έχουν καταθέσει δήλωση σκουπίδι και να την έχει φτιάξει μόνος του ασχέτως τι παπαριές είχε γράψει ο άλλος μόνος του επάνω και πάλι καλά δηλαδή, αλλιώς με αυτά που είχε γράψει όπως τα είχε γράψει.. γμησε τα.. αλλά στην τελική όταν εμφανίστηκε στο taxis ήταν οκ κούκλα

οπότε θα πας εκεί τη χαρτούρα σου εσύ τυπικός και χαρωπός και απλά θα δουν τη βεβαίωση και αν συμφωνούν όλα αυτά και θα σε στείλουν στην ευχή του θεού , αλλιώς πάρε και λίγο μπλάνκο μαζί σου :lol:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#555751
QsisVTS έγραψε:ναι βρε εσύ, μόνο τις αλλαγές εννοώ μόνο τα αναδρομικά, μόνο αυτό που προστίθεται

αν έγραφες 15000 πχ + 500 δηλαδή 15500 και το έπαιρνε (βέβαια για αυτό πας και την βεβαίωση αποδοχών και χωρίς αυτήν δεν περνάει τίποτα ο άλλος) θα φορολογούσουν για 15000 + 15500 δηλαδή για 30500 :lol: και μετά καταστροφή

ενώ αν γράψεις μόνο 500 θα στακάρει το 500 πάνω στα 15000 που ήδη υπάρχουν και μετά η δήλωσή σου θα λέει 15500

στα αναδρομικά απλά γράφεις το επιπλέον που προστίθεται, όπως και στα Μ γράφεις μόνο αυτό που αλλάζεις όχι την ιστορία της ζωής σου που πάνε μερικοί και τα συμπληρώνουν όλα :vava:

όπως είπα αντιγραφή της βεβαίωσης αποδοχών στο έτος που σε αφορά βεβαίως

και πήγαινε σε κάθε έτος να τυπώνεις το σωστό έντυπο (εκεί που λέει Ε1 κενό) να τα γράφεις ωραία, γιατί από χρονιά σε χρονιά μπορεί να πηγαίνουν βόλτα οι κωδικοί μέχρι και στην τελευταία σελίδα

βέβαια να ξέρεις αυτό που γράφεις δεν έχει και πολύ νόημα ο άλλος θα κοιτάξει μόνο τη βεβαίωση και θα αντιγράψει αυτήν (τη βλέπει και στο σύστημά του έτσι κι αλλιώς) , θεατράκι τώρα είναι αυτή η γελοιότητα μπας και ξεχαστεί κανείς να του κόψουν 100αρικα πρόστιμο..

μου έχει τύχει περίπτωση εφοριακός που νιώθει να του έχουν καταθέσει δήλωση σκουπίδι και να την έχει φτιάξει μόνος του ασχέτως τι παπαριές είχε γράψει ο άλλος μόνος του επάνω και πάλι καλά δηλαδή, αλλιώς με αυτά που είχε γράψει όπως τα είχε γράψει.. γμησε τα.. αλλά στην τελική όταν εμφανίστηκε στο taxis ήταν οκ κούκλα

οπότε θα πας εκεί τη χαρτούρα σου εσύ τυπικός και χαρωπός και απλά θα δουν τη βεβαίωση και αν συμφωνούν όλα αυτά και θα σε στείλουν στην ευχή του θεού , αλλιώς πάρε και λίγο μπλάνκο μαζί σου :lol:



Σε ευχαριστώ πολύ. Σε ρωτάω γιατί ο λογιστής μου, μου έστειλε την συπμπληρωματική με το σύνολο του εισοδήματος (εισόδημα +αναδρομικά) και έμεινα κάγκελο γιατί σκέφτηκα ότι θα με φορολογήσουν για το διπλάσιο ποσό.
Θα το κάνω μόνος μου μάλλον.
Σε ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#555754
QsisVTS έγραψε:βρε τη βεβαίωση θα κοιτούσαν έτσι κι αλλιώς :lol:


Πόσο |λογοκρισία| είμαι που θέλω να είμαι τυπικός με το ρδελομπου κράτος μας; :s_roses

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#555765 Και έλεγα εγω...
Δεν θα δώσουν σε όλους το μέρισμα και θα έρχονται να ρωτάνε πάλι... :rant:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#555782 Η "χρυσή" ερώτηση:"μου είπε κάποιος που παίρνει τα ίδια με μένα ότι πήρε Χ, εγώ γιατί παίρνω λιγότερα;"

Απάντηση: 'Έλα με τους κωδικούς του να δούμε τι δηλώνει να σου πω' :ninja: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555783 με πήρε πάλι ένας και μου είπε ότι του είπαν ότι μπορεί να το κάνουν οι φιλοξενούμενοι
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#555786 Εννοούσα σε όσους εγκρίθηκε (Δευτέρα-Τρίτη), αλλά δεν τους έβαλαν και έρχονται και λένε μου είπαν στη τράπεζα ότι έγινε λάθος, πάνω η αίτηση δεν λέει Εγκεκριμένη-Προς πληρωμή και πρέπει να ξαναγίνει αίτηση και τέτοια...
Για να μην πω για τον Παπαδάκη...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555787 για τον παπαδάκη να μην πείς :lol:

ε καλά τα λάθος iban πάντως είναι μια πραγματικότητα, ας ξανακάνουν..;

εγώ έχω αυτοκτονικές τάσεις με το συγκεκριμένο ζήτημα, ευτυχώς 24 βγαίνω σε άδεια γιατί δεν παλεύω