Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#555446 https://www.revolut.com/help/card-issue ... to-expire/

You can order up to 28 days before your card expires

To order your new card, head to 'Cards' in the app and select the card that's about to expire, then tap on the button to order your replacement card with a new PIN and a new expiry date
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555459 ειναι γρηγοροι
επιβεβαιωση ID πηρε δεκα λεπτα
επιβεβαιωση εμβασματος 24 ωρες
εκδοση φυσικης καρτας σε 5 λεπτα και αποστολη μεσω ταχυδρομειο την επομενη (θελει λιγες μερες να φτασει ομως)
αγορα μεσω amazon , εμφανιστηκε σαν κινηση μεσα σε 3-4 ωρες
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555460 Από το amazon τα τραβάνε όταν είναι έτοιμα για dispatch (νομίζω), ή όταν το επιλέξει ο πωλητής, όχι τη στιγμή της αγοράς. Γενικώς στη Revolut οι κινήσεις φαίνονται ΑΜΕΣΑ
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555470 Κάποιες ερωτήσεις μιας κι έχω αρχίσει να την χρησιμοποιω περισσότερο.

1)Τί παίζει με τις αναλήψεις? Δοκίμασα να βγάλω λιγες κορώνες για να φάω καμια βρωμιά στο δρόμο στην Τσεχία αλλα σε ενα ΑΤΜ που δοκίμασα (δεν ήταν γνωστή τράπεζα βεβαια) μου ζήτησε εξωφρενική προμήθεια

2)Θέλω να στέλνω λεφτά στην αδερφή που σπουδάζει Αγγλία. Προφανώς η revolut είναι η καλύτερη λύση (πχ εκανα μια μεταφορά τραπεζική απ την ολλανδική 1000 ευρώ και φτάσαν 860 (δεν παίρνει προμήθεια). Με ρέβολουτ το ιδιο ποσο ήταν 899 :s_crazy Το θέμα ειναι οτι η αδερφή χρειάζεται μετρητά για νοικια και τέτοια, αν δεν γίνεται με ρέβολουτ τί αλλο μπορώ να κάνω?

γαρλαααααααααανδ :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By mirage
#555476 Transferwise ή κατι αντίστοιχο. Εχει και καρτούλα η Transferwise αλλα το rate της ειναι λιιιιγο χειροτερο
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555477 https://www.revolut.com/fee-schedule/
ATM Withdrawals up to £200 / €200 / 200USD / 200CHF / 800PLN / 1,500DKK / 2,000SEK / 2,000NOK / 800RON / 4,500CZK or currency equivalent per month are free. Anything over the above limits is charged at 2% of value of ATM Withdrawal.
Επίσης στα standard accounts παίζει όριο 1-2 φορές νομίζω τον μήνα για ανάληψη

Και όταν βάζεις την κάρτα σε ATM άλλου νομίσματος, να επιλέγεις χρέωση στο τοπικό νόμισμα, όχι λίρα, γιατί μπορεί να εφαρμοστεί άλλη ισοτιμία (έτσι λέει το faq)
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555486
mirage έγραψε:Transferwise ή κατι αντίστοιχο. Εχει και καρτούλα η Transferwise αλλα το rate της ειναι λιιιιγο χειροτερο


Mαλιστα. Την τσέκαρα και οντως η μικρή θα λάβαινε 895 (τα ιδια με ρεβολουτ σχεδον).

Καλαμπόκι και κάστανα :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555497
Dimitris_P έγραψε:Από το amazon τα τραβάνε όταν είναι έτοιμα για dispatch (νομίζω), ή όταν το επιλέξει ο πωλητής, όχι τη στιγμή της αγοράς. Γενικώς στη Revolut οι κινήσεις φαίνονται ΑΜΕΣΑ
Επιβεβαιώνω το ΑΜΕΣΑ, δηλαδή πατάω το οκ στην αγορά και καθώς αλλάζει η σελίδα στον υπολογιστή ακούω στο τηλέφωνο μήνυμα της revolut.

Να πάρει και η αδελφή revolut οπότε θα μπορεί να την χρησιμοποιεί χωρίς να βγάλει λεφτά στο ΑΤΜ, στην Αγγλία κάρτα παίρνουν παντού. Αν όμως θέλει να πληρώνει με μετρητά τότε από την εφαρμογή revolut τα μεταφέρει σε κανονικό λογαριασμό και από εκεί σηκώνει 300 λίρες τη μέρα ή όσο της επιτρέπεται.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#555498
rx8_drifter έγραψε:Κάποιες ερωτήσεις μιας κι έχω αρχίσει να την χρησιμοποιω περισσότερο.

1)Τί παίζει με τις αναλήψεις? Δοκίμασα να βγάλω λιγες κορώνες για να φάω καμια βρωμιά στο δρόμο στην Τσεχία αλλα σε ενα ΑΤΜ που δοκίμασα (δεν ήταν γνωστή τράπεζα βεβαια) μου ζήτησε εξωφρενική προμήθεια



Μην ήταν τπτ ΑΤΜ euronet;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#555503 Για Τσεχία επιβεβαιωνω κι εγώ που ήμουν πρόσφατα ότι κρατάει προμήθεια αλλά όχι η Revolut, η τοπική τράπεζα.

Δεν θυμάμαι τι ποσό έβγαλα σε κορώνες, νομίζω 2-2500 και μου κράτησε ένα 2ευρω η τράπεζα.

Η τράπεζα ήταν μια μπλε χρώματα-λογότυπο.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555507 Εννοείται οτι εχει ρεβολουτ η αδερφή, αλλά χρειάζεται και τα μετρητά (κάτι πουστιά παίζει με το νοίκι :innocent: )

To beneficiary για καποιο λογο δε μου δουλεύει, το εχετε δοκιμάσει για μεταφορά σε τραπεζικό λογαριασμό?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#555514
rx8_drifter έγραψε:Εννοείται οτι εχει ρεβολουτ η αδερφή, αλλά χρειάζεται και τα μετρητά (κάτι πουστιά παίζει με το νοίκι :innocent: )


Στη καλύτερη περίπτωση, κάποιος κλέβει την εφορία. :whistlink: Επειδή όμως παίζουν και άλλα ενδεχόμενα -που μπορεί να την αφήσουν εκτεθειμένη- πέρνα μια βόλτα κι από εδώ.

Πάντως λέω κι εγώ να βγάλω κι εγώ μια Revolut. Μέχρι στιγμής δεν είχα ιδιαίτερη ανάγκη, γιατί έχω λογαριασμό καβάτζα και χρεωστική κάρτα από τράπεζα που δεν χρεώνει προμήθεια στην Ευρώπη (Metro Bank) αλλά καλό είναι να βρίσκεται. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#555526
dimik έγραψε:Για Τσεχία επιβεβαιωνω κι εγώ που ήμουν πρόσφατα ότι κρατάει προμήθεια αλλά όχι η Revolut, η τοπική τράπεζα.

Δεν θυμάμαι τι ποσό έβγαλα σε κορώνες, νομίζω 2-2500 και μου κράτησε ένα 2ευρω η τράπεζα.

Η τράπεζα ήταν μια μπλε χρώματα-λογότυπο.

< >

Και εγω αυτο ακριβως καταλαβα απο την χρηση της στο εξωτερικο! Οι αναληψεις χρηματων απο ΑΤΜ με Ρεβολουτ ειναι δωρεαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΡΕΒΟΛΟΥΤ! Η τραπεζα που εχει το ΑΤΜ χρεωνει κανονικα... Και μαλιστα η χρεωση επαιζε απο τραπεζα σε τραπεζα!