Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555272 dimik για τις πανες κανε ερευννα αγοράς......... και δες και τα υποστρώματα κρεβατιων (που βγαίνουν και σε περισσότερες διαστασεις) για ενηλικες απο πχ πρατηριο χαρτου....
Γιατι θα χαλας ποοοοοοοοοοολλες...............
Υπαρχει ενα σπρευ που υποτιθεται ψεκαζεις στο μερος = πανα που θες να τα κανουν .
Αμφιλεγόμενα αποτελεσματα αλλα δε χανεις τιποτα.
Γαντια μιας χρησης - για την κυρια dimik :) :) :)

Βουτσα για βουτσισμα - οσο βουρτσιζεις τοσο λογότερη τριχα θα μαζευεις στο πατωμα ρουχα καναπεδες κ.λ.π.
βαλε στην ακρη κανα δυο παλιες πετσετες οταν γινεται μουσκεμα επειδη βρεχει στην βολτα ή τον κανεις μπανιο.
βρες ενα μπουφαν που θα το εχεις γι αυτη τη δουλεια - προσωπικά εχω και παπουτσια "για την βολτα" μη χαλας τα κανονικά σου ρουχα και παπουτσια... ( και εχεις γεματες τσεπες με σακουλακια)
προτεινω λουρί που επεκτεινεται - βολευει οταν "στροφαρει" για να βρει το σημειο που θα...... οκ καταλαβες.... αλλα οχι τα τεραστεια των 8 μετρων γιατι αν ενηλικο λαμπ παρει φορα σε παει καροτσι ( ναι ναι θα εκπαιδευτει αλλα καλιο γαιδουροδενε)
Σαμπουαν
εγω προτιμώ τα "σαμαρια" και δε τα δενω στη βολτα απο περιλαιμιο.... ειχε βγαλει το λιντλ κατι φοβερα μια εποχη.
Καλο ειναι επισεις ενα tag με τηλέφωνο σας στο περιλαιμιο.

και............ αποφασιστε πια παπουτσια θα μασουλισει :) :) :) :) δωστε τα του κατευθειαν να μη ψανει............ :) :)
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555274 και μαλιστα αιωνίως μωρό.... :) :)

Dimik Για τους λογους που ανεφερα πιο πανω ( disklaimer) εχω αφηνει απεξω και καποια πραγματα που εμπιπτουν στις αρμοδιοτητες του εκπαιδευτη.
Μια μονο.... να ειναι "θετικής εκπαιδευσης".....

Α! κι ενα τελευταιο . Στο σποτρατζ τα ζωα τα βαζω στο πορτμπαγκαζ στο οποιο εχω βαλει διαχωριστικό και λαστιχενιο πατακι. ( γιατι τουλαχιστον στις πρωτες βολτες ολο και κατι θα κανει.... να πλενεται ευκολα) Και χαρτι κουζινας !!!!!!!!!!!
Εκει εχω μονιμως ενα λουρί που τα δενω ( απο τους κρικους που εχει το αυτοκινητο) ετσι ωστε ανοίγοντας την πορτα και να εκσφενδονιστούν εξω μολις ανοιξει να μην πανε πουθενα αν δεν προλαβω να τους βαλω τα λουρια τους, παρα μονο να κατεβουν και χωρις βεβαια να μεινουν κρεμασμενα....
Ενας φιλος μου εχει παρει το ειδικό πανι για το πισω καθισμα. Οτι εσενα σε βολεψει
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555278 Α! κι ενα ακομα πιο τελευταιο :)

ΚΑΘΕ ζωο εχει το χαρακτήρα του, τα χουγια του. Πχ στα δικά μου η Μπελλα ειναι ο φυλακας, ο Μαρλευ ο αγαπησιαρης, ο Διας χαζο παιδι χαρα γεματο και η Ηρα η σκανταλιαρα....
Ανακαλυψε τα και θα περασετε ζωη χαρισαμενη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ζητω συγνώμη για τα συνεχή μηνηματα αλλα λατρευω το θεμα....
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555297 Από κουνελάκια ξέρει κανένας;
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί στο θέμα αλλά από ότι φαίνεται με την καινούργια χρονιά η οικογένεια θα μεγαλώσει. Θα έρθουν 2 κουνελάκια, ράτσας Netherland dwarf (ολλανδικά νανάκια) που λένε ότι είναι πολύ μικρά, μέχρι 1-1,3 κιλά, καλότροπα κι ο Θεός βοηθός. Στις 3 Ιανουαρίου θα γίνουν 8 εβδομάδων και πλέον μπορούν να φύγουν από τη μαμά τους οπότε μάλλον το Σάββατο 5 θα τα πάρουμε. Ένα λιλά (δηλαδή γκρί) :inlove: κι ένα σοκολατί. :inlove:
Κάθε άποψη, συμβουλή κλπ ευπρόσδεκτη. Τι πρέπει να ξέρω, τι να κάνω, τι να μην κάνω, τι να τους δίνω, που να τα έχω, πως να τους φέρομαι, πως να τα κουβαλάω. Εμβόλια, στείρωση, χαρτιά, τσξίδι κλπ.

Για το πως τα γδέρνουμε για να φτιάξουμε στιφάδο, που λέω στην κόρη μου ότι θα κάνω αν δεν τα προσέχει, δεν χρειάζομαι συμβουλές, σαν παιδάκι βοηθούσα τον πατέρα μου όταν έφερνε ή του έφερναν κάτι λαγούς από κυνήγι... :twisted:
Το λιλά είναι μωβ σαν χρώμα αλλά όταν το λένε για κουνέλι πρακτικά είναι γκρί. Αν έχει και μια απειροελάχιστη χροιά από κάτι άλλο δεν ξέρω αλλά στο αντρικό χρωματολόγιο φαίνεται γκρί.
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#555442
sknipper έγραψε:Από κουνελάκια ξέρει κανένας;
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί στο θέμα αλλά από ότι φαίνεται με την καινούργια χρονιά η οικογένεια θα μεγαλώσει. Θα έρθουν 2 κουνελάκια, ράτσας Netherland dwarf (ολλανδικά νανάκια) που λένε ότι είναι πολύ μικρά, μέχρι 1-1,3 κιλά, καλότροπα κι ο Θεός βοηθός. Στις 3 Ιανουαρίου θα γίνουν 8 εβδομάδων και πλέον μπορούν να φύγουν από τη μαμά τους οπότε μάλλον το Σάββατο 5 θα τα πάρουμε. Ένα λιλά (δηλαδή γκρί) :inlove: κι ένα σοκολατί. :inlove:
Κάθε άποψη, συμβουλή κλπ ευπρόσδεκτη. Τι πρέπει να ξέρω, τι να κάνω, τι να μην κάνω, τι να τους δίνω, που να τα έχω, πως να τους φέρομαι, πως να τα κουβαλάω. Εμβόλια, στείρωση, χαρτιά, τσξίδι κλπ.

Για το πως τα γδέρνουμε για να φτιάξουμε στιφάδο, που λέω στην κόρη μου ότι θα κάνω αν δεν τα προσέχει, δεν χρειάζομαι συμβουλές, σαν παιδάκι βοηθούσα τον πατέρα μου όταν έφερνε ή του έφερναν κάτι λαγούς από κυνήγι... :twisted:
Το λιλά είναι μωβ σαν χρώμα αλλά όταν το λένε για κουνέλι πρακτικά είναι γκρί. Αν έχει και μια απειροελάχιστη χροιά από κάτι άλλο δεν ξέρω αλλά στο αντρικό χρωματολόγιο φαίνεται γκρί.


Μακριά από κουρτίνες υφάσματα κτλ. Δε φαντάζεσαι πόσο γρήγορα τα ...εξαφανίζουν. Επίσης αν είναι αρσενικό - θηλυκό θα ζευγαρώσουν. Πιο σύντομα απ΄όσο φαντάζεσαι. Όσο δελεαστικό κι αν είναι, μην τα πιάνεις από τα αυτιά. Βασική ερώτηση. Που θα τα έχεις; Τα κουνέλια όσο μικρά και να είναι λερώνουν. ΠΟΛΥ. Θέλουν συχνό καθάρισμα και φυσικά δεν χρειάζεται να πω ότι δεν επιδέχονται εκπαίδευση τουαλέτας.

Είχα παλιότερα αρκετά, μέχρι που έφτασαν σε σημείο να γίνουν ...πολλά οπότε τα περισσότερα χαρίστηκαν. :innocent:
Με κουνελοτροφή από κάποιο μαγαζί με ζωοτροφές δεν είχα θέμα. Εμβόλια κτλ, ένας κτηνίατρος θα σε κατατοπίσει. Εγώ είχα φτιάξει υπερυψωμένα κλουβιά, με σύρμα στο κάτω μέρος που έκανε το καθάρισμα παιχνίδι. Πρακτικά βέβαια στο κλουβί έμπαιναν μόνο το βράδυ, είχαν δικό τους χώρο (με λίγο χώμα γιατί έχουν την τάση να σκάβουν και να επισκέπτονται γείτονες). Πάντως με τα όσα θυμάμαι , δύσκολα θα έβαζα κάποιο μέσα στο σπίτι. Νομίζω ότι δε θα βόλευε ούτε εμένα, ούτε αυτό να είναι κλεισμένο όλη μέρα σε ένα κλουβί.

Edit: Τα αρσενικά (αυτά που είχα εγώ, τουλάχιστον) τσακώνονται. Άσχημα μάλιστα. Οπότε ότι και να πάρεις, θα έλεγα καλύτερα να φροντίσεις για χωριστά κλουβιά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555504 Σε ευχαριστώ. Θυμάμαι όταν ήμουν παιδάκι είχαμε λαγούς (όχι κουνέλια) σε μεγάλο κήπο και είχαν σκάψει απίστευτα λαγούμια μέχρι και γειτονικά σπίτια (ήταν ο βασικός λόγος εξολόθρευσής όσως είχαν επιβιώσει από κάτι αγριόγατες/σκύλους)
Όσα έχω διαβάσει για την ποικιλία αυτή (Netherland dwarf) διαφέρουν πολύ από όσα μου λές. Ίσως έχει να κάνει με την ράτσα;
Λοιπόν το ένα είναι θηλυκό το άλλο δεν ξέρουμε ακόμα (πραγματικά δεν ξέρω γιατί τέτοια δυσκολία αλλά είναι πολύ μικρά).
Είναι λέει καθαρά, τα κακά τους δεν μυρίζουν, τα τσίσα όμως πολύ και προβλέπεται καθημερινή απομάκρυνση (αποδεκτό).
Λένε ότι είναι εντελώς εκπαιδεύσιμα όπως οι σκύλοι/γάτες στο να τα κάνουν στο ίδιο σημείο.
Είναι απόλυτα αποδεκτό το να είναι σε εσωτερικό χώρο αλλά δεν θέλουν πολύ ζέστη.
Προβλέπεται κλουβί 1,20 που είναι κατάλληλο και για τα 2. Προτιμάς λέει να τα βάζεις μαζί γιατί είναι κοινωνικά και θέλουν παρέα. Είναι πολύ μικρή ράτσα, το μέγιστο να φτάσουν 1 άντε 1,3 κιλά.
Θα στειρωθούν έτσι κι αλλιώς και για λόγους υγείας και ηρεμίας.
Για διατροφή είδα ότι συνδυάζεις pellets, λαχανικά, άχυρο αλφαλφα, άχυρο timothy ανάλογα με την ηλικία.
Προβλέπεται εμβολιασμός για 2 ασθένειες (αν είναι εσωτερικού χώρου μπορείς να παραβλέψεις τη μία νομίζω) και 2-3 φορές το χρόνο αντισκουληκικό κλπ.
Όντως εκτός κλουβιού μπορεί να κάνουν ζημιά, τους αρέσουν και τα καλώδια (βασικό λέει να τους έχεις κατάλληλα αξεσουάρ για να χρησιμοποιούν τα δόντια τους).
Για μεταφορά καλύτερα σε πλαστικό σκληρό τσαντάκι και όχι μαλακό για να μην το φάνε.
Μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζονται χαρτούρα και ελέγχους για να ταξιδέψουν σε αντίθεση με σκύλους, γάτες. (στο νησί-Αγγλία- επειδή έχουν καταργήσει τη λύσσα για να μπει σκύλος θέλεις εξετάσεις αίματος και βεβαιώσεις για αντισώματα κλπ).

Τελικά όμως, σήμερα έπεσε ξεκάθαρο όχι από την διαχείριση (κατοικίδια απαγορεύονται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας και θα το στηρίξουν, ενώ για άλλα θέματα όπως πχ μη χρηση μοκέτας έχουν κάνει στραβά μάτια) οπότε κουνελάκια γιοκ. Κλάμα η κόρη που δεν θα έρθουν η Fluffy (το γκρι) και ο Cooky (το σοκολατί) (τους είχε βγάλει και ονόματα). Οπότε μου έμειναν οι γνώσεις που μπορεί να μου χρειαστούν αν βρεθώ σε άλλο σπίτι...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#555519 πες τους στην πολυκατοικια να πανε να κουρευονται.
Ο νομος επιτρέπει 2 ζωα ακομα και αν ο κανονισμός το απαγορευει........
πχ http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintr ... introfias/

EDIT
και να ο νομος ο ιδιος
http://www.minagric.gr/images/stories/d ... espota.pdf
Αρθρο 8 παρ 1 στο τέλος της


και μια και μιλαμε για κουνελια κι οχι σκυλιά δεν ισχυει ΚΑΝ ο περιορισμός των 2.....
Αρθρο 8 παρ 4...

Και να πανε να γαμηθουνε.........
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#555521
fokion έγραψε:πες τους στην πολυκατοικια να πανε να κουρευονται.
Ο νομος επιτρεπει 2 ζωα ακομα και αν ο κανονισμός το απαγορευει........
πχ http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-sintr ... introfias/


Και εγω ετσι ξερω. Ο εσωτερικος κανονισμος της πολυκατοικιας εχει μικρη σημασια μπροστα στο νομο του κρατους.

Ασε που δεν επρεπε καν να τους ρωτησεις. Δε μιλαμε για κανενα σκυλι που γαυγιζει και θελει βολτες, οποτε θα το παιρνανε χαμπαρι ολοι αργα ή γρηγορα. Μιλαμε για κουνελια που θα περνουσαν απαρατηρητα :s_wink
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#555523
elteo έγραψε:Ο φίλος μένει Αγγλία όμως.


Αυτο δεν το ηξερα... Χωρις να ειμαι σιγουρος, φανταζομαι οτι και σε αλλες χωρες θα ισχυει κατι αντιστοιχο. Μου φαινεται χλωμο εμεις οι Ελληνες να νομοθετησαμε κατι τοσο πρωτοποριακο!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#557439 Να σας γνωρίσω τον Τομπυ

Τον πήραμε χθες από την μαμά του και είναι 8 εβδομάδων.

Πήγαμε στον γιατρό, τον ψεκασε μόνο για παράσιτα και μας είπε να τον κρατήσουμε μέχρι την Παρασκευή να δούμε αν κάνει διαρροιες και εμετούς και να τον πάμε για εμβόλιο, χάπι και τσιπ αφού θα έχει συνηθίσει την αλλαγή περιβάλλοντος.

Είναι πολύ ομιλητικος θα έλεγα... Κάνει διάφορους ήχους από διάφορα ζώα αλλά ευτυχώς το βράδυ μας ξύπνησε μόνο 3-4 φορές.
Φυσικά δεν πήγαμε, τον αφήσαμε να παραμιλαει-κλαιει για να συνηθίσει.

Για τροφή του πήρα Hills για κουτάβια κάτω του έτους και χθες από το πρωί του αλλάξαμε 3 πάνες.

Γενικά όλα πάνε καλά για πρώτο σκύλο... ακριβώς σαν να έχεις μωρό ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >