Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#551288 Όχι.

"You can recharge these batteries approx. 1500 times.
Battery capacity: 1000 mAh."
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554987 λοιπον πηρα ενα sonoff να συνδεσω κατι απλο, χριστουγενιαττικα λαμπακια
κοβω το καλωδιο, τα συνδεω, το βαζω στην πριζα... τιποτα, δε φαινεται να παιρνει ρευμα
βγαζω τα καλωδια, τα ενωνω αντιστοιχα παιζουν μια χαρα
τα αποσυνδεω προσεχωντας να μην τα μπερδεψω, τα βαζω μεσα καλα, τα βιδωνω γερα (τραβαω με το χερι και δε φευγει τιποτα)... μηδεν αποκριση απο το μηχανημα, δεν αναβει κανα λαμπακι

να ειναι χαλασμενο το sonoff?
https://www.amazon.de/gp/product/B078B8 ... UTF8&psc=1
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#555009 Δεν είναι και οι πιο ποιοτικές συσκευές τα Sonoff. Θυμάμαι κιόλας πως οι κλέμες "έπαιζαν" αρκετά. Αν έχεις διάθεση και χρόνο, άνοιξε το και δες μήπως έχει θέμα καμιά κόλληση, αν βαριέσαι στείλε το πίσω να σου το αλλάξουν. Πιθανότατα έχει πρόβλημα, γιατί θυμάμαι ότι είναι πολύ απλή η σύνδεση και η λειτουργία του.
Άβαταρ μέλους
By glf
#555047 Καταρχάς δε χρειάζεται να συνδέσεις τα λαμπάκια για να ξέρεις αν λειτουργει. Το ρελέ ακούγεται όταν κλείνει ή ανοίγει την επαφή.
Έχω βάλει καμια 15αρια sonoff όλων των τύπων χωρίς πρόβλημα, απλά αλλάζω το firmware.
Προσοχη το input-output του ρευματος να είναι σωστά.
Βάλε καμια φωτο να δουμε.
Κατέβασες το app ;
Άβαταρ μέλους
By glf
#555298 του δίνεις 220v στο input και πατώντας το κουμπί πρεπει να κάνει τακ το ρελέ.
Τι να πω ειναι πολυ απλό κύκλωμα.
Βγάλτο από το ρεύμα και άνοιξε το μήπως δεις κάτι καμμένο, δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο...

Το app το κατέβασες; υποτίθεται το βρίσκει και μετά του δηλώνεις το wifi του σπιτιου...
Άβαταρ μέλους
By glf
#555299 Εγώ τα έχω σε φάση που προσθέτω έξτρα αισθητήρες για επιπλέον χρήσεις.
Αυτό πχ έχει microwave radar για ανιχνευτή κίνησης και φωτόμετρο...
Θα ανοίγει προγραμματιζόμενα το φως και θα το καταγράφει σα συστημα ασφαλείας. Και το δεύτερο ρελέ ένα άσχετο βοηθητικό φως που θα ανάβει ανεξάρτητα.
Τα sonoff είναι το... σουγιαδάκι για το έξυπνο σπίτι. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555837 Λοιπόν..... λύθηκε το μυστήριο...
Ήθελα να συνδέσω λαμπάκια χριστουγεννιάτικα led.... απο οι φανηκε τελικά δεν υπάρχει αρκετό ρεύμα εκεί πέρα για να ενεργοποιήσει το διακόπτη, τζάμπα παιδευομουναααα
Δοκίμασα μια λάμπα κανονική και έπαιξε
Και τι να το κάνω τώρα που εγώ για τα λαμπάκια το ήθελα.....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555838 Να οδηγησεις ενα ρελε?

Δεν καταλαβα βεβαια τί ακριβώς εννοεις, εφόσον το ρελε του σονος μπορει να οδηγήσει μια λάμπα δεν μπορει να έχεις θέμα με τα λεντ :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555843
rx8_drifter έγραψε:Να οδηγησεις ενα ρελε?

Δεν καταλαβα βεβαια τί ακριβώς εννοεις, εφόσον το ρελε του σονος μπορει να οδηγήσει μια λάμπα δεν μπορει να έχεις θέμα με τα λεντ :hmmm:


μα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.... δοκιμασα να συνδεσω κανα δυο αλλες συσκευες και παιζουν (το λαμπακι του sonoff αναβει, οταν συνδεω τα led λαμπακια δεν δειχενι να παιρνει ρευμα ... αν παρακαμψω το sonoff και ξανασυνδεσω τα καλωδια των led παιζουν μια χαρα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#555853 Το sonoff χωρίς φορτίο στην έξοδο δουλεύει κανονικά;
Άβαταρ μέλους
By glf
#555904 Νομίζω κατάλαβα. Καλά έλεγα δείξε μου φωτο πως του δίνεις ρεύμα.
Το sonoff το συνδέεις πρώτο στο ρεύμα της μπρίζας παροχής, θέλει 220V.

Στα λαμπάκια αν το βάλεις ανάμεσα τους δεν θα δώσεις 220v.

Για ευκολία και δοκιμές του έχω φις με διακόπτη αλλά το βασικό είναι οτι η μπρίζα πάει απευθείας στο input 220v του sonoff.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555939 Κοίτα, τα λαμπάκια έχουν ένα μικρό μετασχηματιστή ενσωματωμένο στην αρχή και μπαίνει όλο μαζί στο ρεύμα, μετά βάζω το sonoff αλλά δεν παίζει
Εικόνα