Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#554728 Φίλος μετακομίζει σύντομα Γερμανία για δουλειά.Ποιος είναι ο πιο εύκολος/ανέξοδος /γρήγορος τρόπος να στέλνει λεφτά στους δικούς του στην Ελλάδα;Του πρότεινα Western Union ή Moneygram ,ξέρω ότι έχουν έξοδα ανάλογα το ποσό.Εδώ έχει λογαριασμό Eurobank αν βοηθάει σε κάτι.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#554744 Δε βλέπω το λόγο η μεταφορά να γίνεται εκτός standard τραπεζικού συστήματος ειδικά από τη στιγμή που έχει λογαριασμό στην Ελλάδα.
Αν χρωστάει στην εφορία και φοβάται τότε μόνο θα σκεφτόμουν Western Union ή Moneygram.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#554749
mousatos έγραψε:Δε βλέπω το λόγο η μεταφορά να γίνεται εκτός standard τραπεζικού συστήματος ειδικά από τη στιγμή που έχει λογαριασμό στην Ελλάδα.
Αν χρωστάει στην εφορία και φοβάται τότε μόνο θα σκεφτόμουν Western Union ή Moneygram.


Κάπου έχασες όλη την επανάσταση του fintech, αλλά αν επιμένεις να πληρώνεις παραπάνω προμήθεια, χειρότερη ισοτιμία και τα λεφτά σου να καθυστερούν αναίτια να φτάσουν τότε

Εικόνα

Για τους υπόλοιπους υπάρχουν οι Revolut, Transferwise, Worldremit κλπ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554788 Μιλάμε για EUR to EUR οποτε δε νομιζω πως ειναι τοσο τραγικό ενα έμβασμα μέσω e- banking.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#554790
mirage έγραψε:Μιλάμε για EUR to EUR οποτε δε νομιζω πως ειναι τοσο τραγικό ενα έμβασμα μέσω e- banking.


1 ευρω ειναι προμηθεια εισερχομενου εμβασματος νομιζω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554798 Στην προσπάθειά μου να νοικιάσω αυτοκίνητο μέσα από το kayak.co.uk βρέθηκα στο economybookings.com όπου η πιστωτική μου απορρίφθηκε (το ίδιο και όταν πήγα να πάρω το ίδιο πακέτο απευθείας από την Sixt). Λέει ότι είτε δεν έχετε επαρκή πίστωση είτε βάλατε λάθος αριθμούς κλπ. Και πίστωση έχω και τους αριθμούς σωστά. Πήρα τηλέφωνο την εταιρεία και η κοπέλα μου είπε ότι η εταιρεία είναι στην Latvia και ίσως να είναι μπλοκαρισμένη η κάρτα για κάποιες αγορές. Περίεργο, θυμήθηκα ότι είχε κι άλλες αστοχίες τους τελευταίους 2 μήνες. Τη χρησιμοποιώ όμως καθημερινά σε εστιατόρια και ρούχα αλλά και online αγορές από εγχώρια μαγαζιά και Amazon χωρίς πρόβλημα.
Η τράπεζα (HSBC) μου λέει ότι η κάρτα σας ανήκει σε μια ομάδα καρτών των οποίων τα στοιχεία μπορεί να διέρρευσαν (κοινώς μας χάκεψαν αλλά δεν το φωνάζουμε). Κάτι είπε και για κάποια ύποπτη πληρωμή στη Google (είχα δώσει 2,99 για κάποιο παιχνίδι της κόρης) οπότε είναι υπό επιτήρηση και έχουν μπει κάποιοι φραγμοί. Ακυρώνουμε άμεσα την υπάρχουσα και θα σας στείλουμε αμέσως μια άλλη με νέους αριθμούς..... γκρρρ. Γιατί δεν το έκαναν αυτόματα δεν ξέρω.
Ευτυχώς το Λατβιακό site δέχτηκε την χρεωστική κάρτα και μέχρι να έρθει η ώρα να παραλάβω το αυτοκίνητο θα έχω και πιστωτική για την εγγύηση. Σχόλια για το αυτοκίνητο με το νέο έτος.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554816
mirage έγραψε:Μιλάμε για EUR to EUR οποτε δε νομιζω πως ειναι τοσο τραγικό ενα έμβασμα μέσω e- banking.


Από Ολλανδία όταν στέλνω φράγκα στους δικούς μου, είναι τσάμπα.

Δεν ξέρω μόνο αν κάποιος αρχίσει και στέλνει τακτικά μεγάλα ποσά αν θα έχει θεμα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#554826
rx8_drifter έγραψε:
Δεν ξέρω μόνο αν κάποιος αρχίσει και στέλνει τακτικά μεγάλα ποσά αν θα έχει θεμα


Εκεί παίζει να έχει θέμα με την εφορία, μιας και θα χτυπήσουν καμπανάκια... :s_wink Και αν χτυπήσουν αυτά τα καμπανάκια, το κόστος του εμβάσματος θα είναι το λιγότερο... :lol:

Χώρια που συνήθως το κόστος μειώνεται αναλογικά όσο αυξάνεται το ποσό του εμβάσματος...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554885 Θεωρώντας ότι είσαι στην εφορία εξωτερικού, νομίζω πως έχεις δίκιο.

Εγώ πληρώνω φόρους, τέλη κλπ μια δυο φορες το χρονο οπότε δεν έχω θεμα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#554887
mirage έγραψε:Μιλάμε για EUR to EUR οποτε δε νομιζω πως ειναι τοσο τραγικό ενα έμβασμα μέσω e- banking.


Ακόμα και σε εμβάσματα SEPA οι ελληνικές τράπεζες είναι φραγκοφονιάδες. Λχ.:
https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pd ... eksoda.pdf

Τουλάχιστον σε αυτή τη περίπτωση (Γερμανία-Ελλάδα) δεν παίζει (για την ώρα :shifty: ) θέμα ισοτιμίας.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#554894 Εδω προχτες ακουσα σε attica για καταθεση 60€ σε λογαριασμο ετε, προμηθεια 6,5€!!!!
Ελεοc

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#554982 ειπα να φτιαξω και εγω μια revolut αλλα δεν μπορω να την κανω top up
την πιστωτικη μου δεν την δεχεται γιατι ειναι AMEX
μεσω google pay δεν αφηνει να βαλω paypal, με παει πιστωτικη αναγκαστικά που πεφτει παλι στην ΑΜΕΧ
οποτε.....