Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#552344 Ξεθαψα μια παλια σακουλα την οποια ειχε δωσει καποτε ο μακαριτης ο Παππους μου γιατι μικρος εκανα συλλογη απο νομισματα. (Σακουλα καμια 10αρια κιλα... χαος!)

Επεσα επανω σε ενα "νομισμα" ιδιο με αυτο:

Εικόνα

Απ'οσο ξερω δεν δουλευε στη Bosch...
Ειναι καποιο διαφημιστικο?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554302
dimviii έγραψε:Βιλλ εχε υποψιν σου και για καμια ελια με περιμετρο κορμου 50-60-70 εκατοστα.
Θελω ομως να διακλαδωνεται χαμηλα σε 3-4-5 πιο μικρα κλωναρια.Οχι οποιαδηποτε ελια.



Αγορασα ελια. :yahoo: μιλαμε για μουν@ρα ελια :rtfm: περιμετρο 60 εκατοστα,υψος γυρω στο 1,80.

Την Κυριακη θα μου την παραδωσουν με μεταφορικη.
Την αλλη εβδομαδα μαλλο ερχετε και η καστομ γλαστρα διαμετρου 85 εκατοστα απο Κρητη.

Αντε να μου φυγει ο καημος. :s_crazy

υγ εφερα απο Μυτιληνη την προηγουμενη εβδομαδα,λιπασμα καστομια που μου εφτιαξε πελατης μου .Καστομια για να σφιζει απο υγεια η ελιτσα μου,να ειναι καταπρασινη και φουντωτη. :inlove:
Στο αεροδρομιο στον ελεγχο μου λενε τι ειναι αυτο?
Λιπασμα του λεω για μια ελια.
Δεν μπορειτε να φανταστειτε πως με κοιταζε ο αστυνομικος . :lol:
δεν ειχε και αδικο βεβαια :tomato:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554306
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:Βιλλ εχε υποψιν σου και για καμια ελια με περιμετρο κορμου 50-60-70 εκατοστα.
Θελω ομως να διακλαδωνεται χαμηλα σε 3-4-5 πιο μικρα κλωναρια.Οχι οποιαδηποτε ελια.



Αγορασα ελια. :yahoo: μιλαμε για μουν@ρα ελια :rtfm: περιμετρο 60 εκατοστα,υψος γυρω στο 1,80.

Την Κυριακη θα μου την παραδωσουν με μεταφορικη.
Την αλλη εβδομαδα μαλλο ερχετε και η καστομ γλαστρα διαμετρου 85 εκατοστα απο Κρητη.

Αντε να μου φυγει ο καημος. :s_crazy

υγ εφερα απο Μυτιληνη την προηγουμενη εβδομαδα,λιπασμα καστομια που μου εφτιαξε πελατης μου .Καστομια για να σφιζει απο υγεια η ελιτσα μου,να ειναι καταπρασινη και φουντωτη. :inlove:
Στο αεροδρομιο στον ελεγχο μου λενε τι ειναι αυτο?
Λιπασμα του λεω για μια ελια.
Δεν μπορειτε να φανταστειτε πως με κοιταζε ο αστυνομικος .
δεν ειχε και αδικο βεβαια :tomato:
Καλορίζικη η ελιά Δημήτρη!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554307 Αντί να του γράψεις κάνα Αλοπεριδολ του λες και μπράβο :help:

ΕΚΕΊ ΜΑΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ :(
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554309
belgarion έγραψε:Καλορίζικη η ελιά Δημήτρη!

φχαριστω! :inlove:


g8777 έγραψε:Αντί να του γράψεις κάνα Αλοπεριδολ του λες και μπράβο :help:

ΕΚΕΊ ΜΑΣ ΚΑΤΗΝΤΗΣΑΝ :(

:x
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554806 Λοιπον,σημερα παρελαβα την ελια με τη μεταφορικη. :inlove:
Εργο τεχνης,οχι απλα ελια. :inlove:
Υπαρχει ενα προβληματακι ομως. :oops:

5 ατομα δεν μπορουσαμε να σηκωσουμε τη γλαστρα ,για να την παμε στο μπαλκονι της εισοδου.
Ισα -ισα που μπορουσαμε να την συρουμε.Για να σηκωθει ,ουτε λογος. :omg:
Υποψιν οτι πρεπει να ανεβει γυρω στα 20 σκαλοπατια για να φτασει στο μπαλκονι. :lipsealed:
Πρεπει να ζυγιζει πανω απο 300 κιλα μαζι με τη πλαστικη γλαστρα που μου την εφεραν . :lol:

Οποτε τωρα πρεπει να φωναξω φορτηγο με γερανο/παπαγαλο για να την πιασουμε με ιμαντες και να την περασουμε πανω απο το καγκελο στο μπαλκονι. :s_crazy
Αυτη η μαυρογατα ο g8777 με γκαντεμιασε γτπμ. :x

Εικόνα

δεν ειναι πανεμορφη? :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554809
Y.V έγραψε:


Πως θα την μεταφυτεψεις στην κανονικη γλαστρα; :hmmm:


σχιζεις την πλαστικη γλαστρα της μεταφυτευσης που ειναι τωρα με κοφτη μοκετας/πριονι γυρω γυρω,απο πανω προς τα κατω.
Σχιζεται ευκολα,δεν εχει παχος,θα αφαιρεσεις το πολυ χωμα με προσοχη να μην πειραξεις τις ριζες που ειναι κατω ακριβως απο το κορμο,και ετσι θα ελαφρωσει αρκετα.Μετα με 2-3 ατομα θα σηκωθει και θα μπει στη γλαστρα,αφου εχεις βαλει φρεσκο χωμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554810 :omg: :omg: :omg:

Έλα πες αλήθεια, θα χτίσεις Κιβωτό ε; Σου μίλησε Αυτός; :omg:

Γάμα τις γαζέλες, κοίτα να βάλεις κάνα μεκατρονικ μέσα ,μην χαθεί η γνώση. :adminpower:

Τχρον περιμένω κάνα τενεκέ λάδι. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554811
dimviii έγραψε:
Y.V έγραψε:


Πως θα την μεταφυτεψεις στην κανονικη γλαστρα; :hmmm:


σχιζεις την πλαστικη γλαστρα της μεταφυτευσης που ειναι τωρα με κοφτη μοκετας/πριονι γυρω γυρω,απο πανω προς τα κατω.
Σχιζεται ευκολα,δεν εχει παχος,θα αφαιρεσεις το πολυ χωμα με προσοχη να μην πειραξεις τις ριζες που ειναι κατω ακριβως απο το κορμο,και ετσι θα ελαφρωσει αρκετα.Μετα με 2-3 ατομα θα σηκωθει και θα μπει στη γλαστρα,αφου εχεις βαλει φρεσκο χωμα.

Εννοω πως εχω την εντυπωση οτι το βαρος ειναι στο ξυλο και οχι στο χωμα.
Αν δεν καταφερατε πεντε ατομα να την σηκωσετε τωρα,
Οταν σου φτασει η γλαστρα δεν ξερω αν θα τα καταφερετε 2-3 να την μεταφυτεψετε απλως σηκωνοντας την και μαλιστα να υπερβει το υψος της γλαστρας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554812 ρε συ το καστομ λιπασμα που μου εδωσε ο αλλος απο Μυτιληνη ειναι Γερμανικο. :omg:
Να ψαξω για Γιαπωνεζικο λιπασμα να ειμαι ησυχος,ή ειναι υπερβολη?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554813
Y.V έγραψε:Εννοω πως εχω την εντυπωση οτι το βαρος ειναι στο ξυλο και οχι στο χωμα.
Αν δεν καταφερατε πεντε ατομα να την σηκωσετε τωρα,
Οταν σου φτασει η γλαστρα δεν ξερω αν θα τα καταφερετε 2-3 να την μεταφυτεψετε απλως σηκωνοντας την και μαλιστα να υπερβει το υψος της γλαστρας.


μολις βγει το 60-70% του χωματος θα ελαφρωσει.Μετα θα μπορουν να την σηκωσουν 2-3 ατομα.
ο κουβας που βλεπεις πσω απο την ελια,τον ειχα γεμισει μεχρι τη μεση, με κοκκινοχωμα απο εκει που πηρα την ελια.
Μεχρι τη μεση γεματος,και χρειαστηκαν 3 ατομα για να το κατεβασω απο το kangoo.
Oλο το βαρος βρισκεται στο χωμα,ειδικα το κοκκινοχωμα ειναι αρκετα βαρυ εαν ειναι και νωπο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554818 Το ποιο απλό βέβαια είναι η μεταφύτευση να γίνει μετά που θα έχεις φέρει τον γερανό για να ανεβάσει ελιά και γλάστρα στο μπαλκόνι σου. Αλήθεια για τι βάρος μιλάμε συνολικά;
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#554821 Ανάμιξε το χώμα με μπόλικη ελαφρόπετρα για καλύτερο αερισμό.