Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554694 Εάν δεν έχει αλλαχθεί ποτέ πολύδισκο μάλλον αυτό.

Έχουν φτάσει να θεωρούνται αναλώσιμα.

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554699 Σαν λειτουργία συνεχίζει να δουλευει κανονικά;

Sent >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#554705 Λογικα και τα δυο μαζι θα αλλαχτουν. Κανει σε εξουσιοδοτημενο service το αμαξι?

Και πολυ αργησε βασικα. Μαλλον ειναι εντελως χαλαρα τα χλμ του.

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554711
kostis20 έγραψε:Ένα μικρό κόμπιασμα κάνει...
Πρόσεχε μην σας αφήσει, εμένα στο Γκολφ μια μέρα δεν έκανε όπισθεν , επανήλθε και μερικές μέρες μετά δεν πήγαινε πουθενά και χρειάστηκε οδική

< Note >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#554719 Το πολύδισκό μπορεί να έχει και αυτό πρόβλημα, αλλά εν προκειμένω θεωρώ ότι είναι το mechatronic. Και τα προβλήματα στο πολύδισκο λόγω του mechatronic βγαίνουν. Αν ήταν ο δίσκος θα είχες κυρίως πατιναρίσματα, άτσαλες αλλαγές κλπ. Από τη στιγμή που έβγαλε και τέτοιο error, η λογική λέει ότι είναι ο εγκέφαλος.

Το κόμπιασμα το κάνει στις αλλαγές; Ή γενικά;


Και προφανώς τον κακό τους τον καιρό που είναι αναλώσιμος ο εγκέφαλος και ο δίσκος του κιβωτίου σε αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554727 Αγαπημένο DSG! Να δω πότε θα τιμωρήσουμε σαν αγοραστές την VW που κάνει την πάπια για τα σοβαρά προβλήματα του DSG/S-tronic.
Υπάρχει άραγε κανείς που δεν έχει το πληρώσει χρυσό;
Κώστα, εύχομαι να λυθεί το θέμα όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554746
Anonymous Founder έγραψε:Αγαπημένο DSG! Να δω πότε θα τιμωρήσουμε σαν αγοραστές την VW που κάνει την πάπια για τα σοβαρά προβλήματα του DSG/S-tronic.
Υπάρχει άραγε κανείς που δεν έχει το πληρώσει χρυσό;
Κώστα, εύχομαι να λυθεί το θέμα όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Νομίζω ΗΠΑ το έχουν με 10ετη εγγύηση, βέβαια εκεί δεν τολμάνε να κάνουν την πάπια. Πάντως για να πω του στραβου το δίκιο εγώ 100€ έδωσα για το mechatronik, αλλά από τον επόμενο στη Θεσσαλονίκη ζητούσαν λεφτά κάνα 6μηνο μετά που ξαναχαλασε αν και δεν ξέρω τι έγινε τελικά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#554748 HF για του στραβού το δίκιο , η VW όπου έχει να κάνει με σοβαρούς καταναλωτές (ΗΠΑ/Αστραλία κλπ) έκανε recalls και τα έβαλε τα κιβώτια εκεί που δεν φτάνει ο ήλιος.

Εδώ τους έλεγες ότι κάνει σαν κονσερβοκούτι και σου απαντούσαν ότι είναι φυσιολογικός ήχος. Και με το που έλεγε η εγγύηση σου έλεγαν καλησπέρα σας 2500 ευρώ.
Αν και υπάρχουν αρκετοί που κατάφεραν να κάνουν δωρεάν τις αλλαγές και εδώ και οριακά εκτός εγγύησης. Μετά έπαιζαν στην καλύτερη κάτι εκπτώσεις καλής θέλησης.

Είμαι ο τελευταίος που θα τους υπερασπιστεί ή θα κρύψει το πως με άφησε στεγνά το mechatronic ( με 150 στην εθνική) , αλλά τουλάχιστον έκαναν κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση αλλού.
Ωστόσο αν και δεν έχω εικόνα για την αξιοπιστία των κιβωτίων μετά το 2013, αυτοκίνητο του group δύσκολα θα ξαναπάρω αν και σε γενικές γραμμές το Golf μου με ικανοποίησε.


εντιτ: Με πρόλαβε ο belgarion
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554754 Δεν διαφωνώ μαζί σας, έχουμε ευθύνη και εμείς οι καταναλωτές, αυτό λέω.
Είτε να πιέσουμε , είτε μην τους προτιμήσουμε αν δεν δώσουν σοβαρή εγγύηση, από την στιγμή που υπάρχει γνωστό πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#554757 Και σε φίλο εκτός εγγύησης (6ετια αν θυμάμαι καλά) όταν η διάγνωση ήταν mechatronic και αναφέρθηκε το πολύ υψηλό κόστος του, με την πρώτη γκρίνια σε κεντρικά και αντιπροσωπεία, καλύφθηκε εξ ολοκλήρου. Η αλήθεια είναι ότι με dsg 7 έως του 2010 δεν ξέρω κανέναν που να μην του έβγαλε πρόβλημα το mechatronic αλλά δεν ξέρω και κανέναν που να το πλήρωσε, είτε εκτός είτε εντός εγγύησης χωρίς να το δικαιολογώ εννοείται.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#554766 @HF

Η "ένσταση" ήταν με το ότι η VW κάνει την πάπια. Την κάνει εκεί που την παίρνει.

@koubeast

Ο υποφαινόμενος πλερώ ένα 800αρι (40% έκπτωση ) για το mechatronic, το οποίο με άφησε στα 5 χρόνια και ~53000 χλμ.
Το πολύδισκο ακόμα και σήμερα στα ~94000 χλμ δεν το έχω αλλάξει. Golf VI του 2009.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#554803 Και εγω το ψιλοπερίμενα και τελικά ήρθε η ώρα του απο οτι φαίνεται...
Πάντως οτι αυτόματο υπήρχε στην οικογένεια έχει βγάλει βλάβη,εκτός απο το Land Cruiser...
H SLK με το 7G έμεινε στο δρόμο όταν είχε περίπου 30.000km .Για τη 5αρα τα έγραψα το καλοκαίρι...
Δε ξέρω αλλά νομίζω οτι το χειροκίνητο πλεονεκτεί πάρα πολύ.Στο Α5 πχ άντε να αλλάξω δισκο-πλατώ κάποια στιγμή.
Καλα για διπλοσύμπλεκτο δε το συζητάμε :thumbsdown:
Καλά για το group δε το συζητά με... Τραγικό failure.Πλεον δε γνωρίζω κανένα αμάξι με dsg που να μην έχει βγάλει βλάβη.Τρελο κατόρθωμα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#554819 Kαι η γκαντεμιά συνεχίζετε...Χθες το βράδυ είχα ατύχημα και με το Α5 :(
Ψιλοπράγματα από ότι φαίνεται αλλά ,άλλη μια έννοια...Θα τρέχω στα συνεργεία όλο το μήνα.
:( :(
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554820 Γκαντεμιά, αλλά αν είναι ψιλοπράγματα και φτιάχνονται, όλα καλά. Δεν σε είχε απασχολήσει μέχρι σήμερα το συγκεκριμένο, ήταν η ώρα του φαίνεται... Μην χαλιέσαι με τέτοια.