Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554773 Ψάχνομαι για τα κάτωθι:

1) nuc
- NUC8i5BEH
- Μνήμη και ssd από αυτή τη λίστα (Kingston και Samsung ίσως;)
- οθόνη από εδώ (η πιο δύσκολη επιλογή, μιας και από τη μία θέλω κάποια ultra-wide για το excel, από την άλλη δε θέλω να διαφέρει σημαντικά από την ανάλυση του laptop, μιας και εναλλάσσεται η εργασία σ' αυτά τα δύο και δεν θέλω να παίζω όλη την ώρα με το zoom στο excel)

2) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 1500 €. Ενδεχομένως κάτι σαν αυτό, αν και θα προτιμούσα 15,6, χωρίς το επιπλέον βάρος όμως.

3) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 700 € (σε 15,6'' και τουλάχιστον 1920χ1080 ανάλυση). Τίποτα τέτοιο ίσως;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554776
georgetz έγραψε:To αποθεματικό της Intel λογικά πρέπει να είναι αρκετό για να στείλει την AMD στο περίπτερο να πάρει τσίχλες
και να κρατήσει κ τα ρέστα.
5-6 φορές.

Εδώ άντεξε όταν οι Prescott προσφέρανε απλόχερα κεντρική θέρμανση 24/7/365 για το μισό λεκανοπέδιο
τώρα που έχει και έρεισμα με gaming cpus , προϊόντα ssd, server sector ,4G LTE modem's , alliances κ.ο.κ

Συμφέρει την τσέπη μας βέβαια το δίπολο ( :shifty: ) να μάχεται χωρίς price fixing κ γιατί όχι να παίξει κ 3ος παίκτης
(η Qualcomm προς το παρόν θα φάει λίγο τα μούτρα της ενώ η VIA τρώει απο Κίνα πλέον)


Τα χοντρά λεφτά είναι προφανώς στα data centres, που οι επεξεργαστές παίζουν στα 20χιλιαρα και βάλε. Αυτή τη στιγμή η Ιntel ουσιαστικά έχει την αγορά με μερίδιο γύρω στο 95% :lol:

Η AMD το 2019 ελπίζει να χωθεί και μα αποσπάσει ένα 15%, γιατί όντως έχει καλύτερο προϊόν, καλό feedback απ τους πελάτες και μια Intel που είναι τουλάχιστον 1 χρόνο πίσω.

https://youtu.be/kC3ny3LBfi4

Στο τελευταίο 10 λεπτό το demο το έχει ετοιμάσει ο κουμπαρος :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554779
Scotch έγραψε:Ψάχνομαι για τα κάτωθι:

1) nuc
- NUC8i5BEH
- Μνήμη και ssd από αυτή τη λίστα (Kingston και Samsung ίσως;)
- οθόνη από εδώ (η πιο δύσκολη επιλογή, μιας και από τη μία θέλω κάποια ultra-wide για το excel, από την άλλη δε θέλω να διαφέρει σημαντικά από την ανάλυση του laptop, μιας και εναλλάσσεται η εργασία σ' αυτά τα δύο και δεν θέλω να παίζω όλη την ώρα με το zoom στο excel)

2) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 1500 €. Ενδεχομένως κάτι σαν αυτό, αν και θα προτιμούσα 15,6, χωρίς το επιπλέον βάρος όμως.

3) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 700 € (σε 15,6'' και τουλάχιστον 1920χ1080 ανάλυση). Τίποτα τέτοιο ίσως;

θα κάνω ότι δεν είδα τον διπύρηνο επεξεργαστή το 2019 (σχεδόν), παρόλα αυτά που έλεγα στις πιο πίσω σελίδες

όσο για την οθόνη.. :dizzy:

αυτή η οθόνη ξέρεις γιατί κάνει τόσα λεφτά; γιατί έχει 4Κ στα 144hz , κάτι το οποίο δεν βλέπω το λόγο γιατί να χρειάζεσαι, δεν θυμάμαι να είσαι των e-sports ούτε ο geakos

μπορείς με κάτω από το 1/5 των χρημάτων να πάρεις μια 4Κ με 60hz στις ίδιες ίντσες και βασικά ένα σωρό πράγματα, παρά κάτι που είναι μια πανάκριβη νέα τεχνολογία για gaming

πάρε μια σαν τι δική μου να τελειώνουμε

https://www.skroutz.gr/s/14790914/LG-27 ... =27uk600-w

ή αν θες καλύτερη βάση ηχεία και usb type-c πάρε την "ακριβή" έκδοση

https://www.skroutz.gr/s/14765316/LG-27 ... =27uk850-w

που και πάλι για αυτό που λες ότι θες εσύ την οθόνη, ίσως θα έπρεπε να δεις σε 32" ίντσες για να έχει περισσότερο νόημα το θέμα της ανάλυσης για το excel , στις 27 η ανάλυση είναι περισσότερο για να μην βλέπεις το παραμικρό πιξέλιασμα
(ultra wide δεν έχω δουλέψει, αλλά και δεν συμπαθώ όπως και curved)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554782 Για λαπτοπ δες και τα T470 T470s από την Lenovo.

Έχω το 2ο και είναι μια χαρά, επίσης έχουμε στην δουλειά αρκετά από τα πρώτα και είναι πολύ αξιόπιστα και αξιοπρεπεστατα σε ότι αφορά την ταχύτητα, ειδικά με βαριά Excel κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554786 Μια χαρά, ευχαριστώ. Με τον i5 ή με τον i7; Βλέπω ο 2ος έχει 2κ, έναντι 1κ του πρώτου.

Q δεν πρότεινα συγκεκριμένη οθόνη. Μήπως στάθηκες στην πρώτη του link; Ωραία φαίνεται η lg. Αν δεν πάω σε ultra (λόγω excel) θα την έχω υπόψη μου.
Σχετικά με τον επεξεργαστή, επειδή δεν συζητάω για τίποτε διαφορετικό από nuc (ή αντίστοιχου μεγέθους), θα δω αν υπάρχει κάποιο με "σωστό" επεξεργαστή.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554795 Και με τον i5 δεν θα έχεις πρόβλημα, ο SSD κάνει την διαφορά, επίσης οι οθόνες είναι touch και έχει 2 μπαταρίες, μια εσωτερική και μια κανονική αποσπώμενη με άριστη διάρκεια όχι μόνο λειτουργίας αλλά και ζωής γενικότερα.



< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#554800
Scotch έγραψε:Ψάχνομαι για τα κάτωθι:

1) nuc
- NUC8i5BEH
- Μνήμη και ssd από αυτή τη λίστα (Kingston και Samsung ίσως;)
- οθόνη από εδώ (η πιο δύσκολη επιλογή, μιας και από τη μία θέλω κάποια ultra-wide για το excel, από την άλλη δε θέλω να διαφέρει σημαντικά από την ανάλυση του laptop, μιας και εναλλάσσεται η εργασία σ' αυτά τα δύο και δεν θέλω να παίζω όλη την ώρα με το zoom στο excel)

2) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 1500 €. Ενδεχομένως κάτι σαν αυτό, αν και θα προτιμούσα 15,6, χωρίς το επιπλέον βάρος όμως.

3) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 700 € (σε 15,6'' και τουλάχιστον 1920χ1080 ανάλυση). Τίποτα τέτοιο ίσως;

υπαρχει και αυτο http://www.sapphiretech.com/productdeti ... 3&lang=eng που ειναι κατι κλασεις ανωτερο και δινει σημα σε 4/4k οθονες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554988 Κάποτε είχα βάλει στο τηλέφωνο (Android) μια εφαρμογή για να μετράει την ισχύ των wifi που μεταξύ των άλλων σου έδειχνε και τα passwords (των δικτύων wifi που έχεις ήδη συνδεθεί που προφανώς είναι κάπου σωσμένα στο τηλέφωνό σου ή στη google). Ξέρει κανείς ποιο λέω ή πως αλλιώς μπορώ να δω τα passwords;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#555291 Υπάρχει άραγε τρόπος να πάρουμε την εικόνα από αυτό το gigapixel link?
https://sc4hvcfl151058502cff46683.s3.am ... 47_en.json
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555314 είναι (πάρα) πολλές εικόνες όχι μία, αν δεις τις εικόνες της σελίδας (με f12 στον chrome/applications/frames/images)

η σελίδα την κάνει να φαίνεται σαν μία φωτό, αλλά μόνο μία δεν είναι, θα έπρεπε μάλλον να τις κατεβάσεις όλες και να κάνεις ένα "κολάζ" με κάποιον τρόπο (δεν έχω ιδέα βέβαια από επεξεργασία φωτογραφίας)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555386 στην καλύτερη να σου δώσει την ανάλυση της οθόνης σου καμιά σχέση με το original

προσφέρομαι για 4Κ μιας και έχω οθόνη 4κ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#555392
QsisVTS έγραψε:
Scotch έγραψε:Ψάχνομαι για τα κάτωθι:

1) nuc
- NUC8i5BEH
- Μνήμη και ssd από αυτή τη λίστα (Kingston και Samsung ίσως;)
- οθόνη από εδώ (η πιο δύσκολη επιλογή, μιας και από τη μία θέλω κάποια ultra-wide για το excel, από την άλλη δε θέλω να διαφέρει σημαντικά από την ανάλυση του laptop, μιας και εναλλάσσεται η εργασία σ' αυτά τα δύο και δεν θέλω να παίζω όλη την ώρα με το zoom στο excel)

2) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 1500 €. Ενδεχομένως κάτι σαν αυτό, αν και θα προτιμούσα 15,6, χωρίς το επιπλέον βάρος όμως.

3) laptop
Κάποιο δυνατό, αξιόπιστο, όσο πιο ελαφρύ γίνεται. Καλό θα ήταν να μην ξεπεράσω τα 700 € (σε 15,6'' και τουλάχιστον 1920χ1080 ανάλυση). Τίποτα τέτοιο ίσως;

θα κάνω ότι δεν είδα τον διπύρηνο επεξεργαστή το 2019 (σχεδόν), παρόλα αυτά που έλεγα στις πιο πίσω σελίδες

όσο για την οθόνη.. :dizzy:

αυτή η οθόνη ξέρεις γιατί κάνει τόσα λεφτά; γιατί έχει 4Κ στα 144hz , κάτι το οποίο δεν βλέπω το λόγο γιατί να χρειάζεσαι, δεν θυμάμαι να είσαι των e-sports ούτε ο geakos

μπορείς με κάτω από το 1/5 των χρημάτων να πάρεις μια 4Κ με 60hz στις ίδιες ίντσες και βασικά ένα σωρό πράγματα, παρά κάτι που είναι μια πανάκριβη νέα τεχνολογία για gaming

πάρε μια σαν τι δική μου να τελειώνουμε

https://www.skroutz.gr/s/14790914/LG-27 ... =27uk600-w

ή αν θες καλύτερη βάση ηχεία και usb type-c πάρε την "ακριβή" έκδοση

https://www.skroutz.gr/s/14765316/LG-27 ... =27uk850-w

που και πάλι για αυτό που λες ότι θες εσύ την οθόνη, ίσως θα έπρεπε να δεις σε 32" ίντσες για να έχει περισσότερο νόημα το θέμα της ανάλυσης για το excel , στις 27 η ανάλυση είναι περισσότερο για να μην βλέπεις το παραμικρό πιξέλιασμα
(ultra wide δεν έχω δουλέψει, αλλά και δεν συμπαθώ όπως και curved)

εγω απορω πως εν ετει 2018 ακομη δεν αγοραζουν κορεατικες https://www.monitornerds.com/best-korea ... ors-cheap/
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555395 πολλές από τις no name κορεάτικες, είναι πάνελ που ξεφορτώνεται η samsung και η lg γιατί δεν πληρούν τις προδιαγραφές τους (αρα μπορεί να έχεις καμμένα πίξελ πχ.. ) και από το να τις πετάξουν τις δίνουν για ελάχιστα άρα και αυτοί πουλάνε για ελάχιστα

κανείς πάντως δεν χαρίζει σε αυτό το κόσμο καλώς ή κακώς
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555439
georgetz έγραψε:F11 , fullscreen και printscreen θα δώσει σχετικά ικανοποιητική ποιότητα




μου το βγάζει 18.5 ΜΒ σε 3840 x 2160
και πάλι όμως τα 8 εκατομμύρια πίξελ απέχουν πάρα πολύ από το ένα δις που είναι το gigapixel

https://www.dropbox.com/s/wryg7kl1b1km6 ... 2.png?dl=0