Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554650 To νερό από μέσα δεν εξαφανίζεται, κάπου πάει, έξω.... Επειδή όμως βγαίνει σε ζεστό αέρα δεν φαίνεται, μόλις όμως ο αέρας αυτός κρυώσει θα κορεστεί σε υφρατμούς και θα φανούν σταγόνες. Κανονικά αν έχει "καμινάδα" αυτό γίνεται έξω από το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#554653 Τι λες βρε! Στην πραγματικοτητα, ενας πολυ δυνατος αφυγραντηρας ειναι. Το νερο συμπυκνωνεται στο δοχειο νερου! Ή συμπυκνωνεται και παει στη αποχετευση αν το εχεις συνδεσει με αυτην.
Εγω το εχω στο μπανιο. Ποτε δεν εχω δει υγρασια οταν λειτουργει και το παραθυρο το εχω κλειστο.
Οταν η κυρα θα το λειτουργησει θα βαλω υγρομετρο και θα γραψω το πριν και το μετα!
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 08 Δεκ 2018, 22:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554654 αναλογα το συστημα του αν εχει συμπυκνωτή κραταει το νερο και το υγροποιει οποτε το αδειαζεις…. Εαν είναι απλο με αντισταση και ζεστο αερα προφανως ο αερας εχει υγραδια και θα πρεπει να εχει "καμιναδα' να τον στελνει εξω...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554655 Τώρα που το λές το 2 σε 1 που είχα δεν είχε έξοδο. Αλλά τότε τι είναι αυτά που έχουν μικρή καμινάδα που βγαίνει έξω από τα σπίτια και βγάζει ατμό;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554656
sknipper έγραψε:Και τι είναι αυτά που έχουν μικρή καμινάδα που βγαίνει έξω από τα σπίτια και βγάζει ατμό;

αυτά με την αντισταση και τον καυτο αερα… όχι αυτά με τον συμπυκνωτή..
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554665 Δοχείο με νομίζω 5 λίτρα, απιονισμενο κατάλληλο για σίδερο, νερό βγάζω κάθε φορά.

Οικονομια και στο νερό σιδερώματος

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#554668
sknipper έγραψε:Τώρα που το λές το 2 σε 1 που είχα δεν είχε έξοδο. Αλλά τότε τι είναι αυτά που έχουν μικρή καμινάδα που βγαίνει έξω από τα σπίτια και βγάζει ατμό;


Υπάρχουν αυτά με την καμινάδα (vented) και αυτά με τον συμπυκνωτή (condenser). Τα vented απομακρύνουν τον θερμό και υγρό αέρα εκτός σπιτιού. Τα condenser απομακρύνουν τον θερμό αέρα στο δωμάτιο και κρατάνε το νερό είτε στο δοχείο είτε το διώχνουν στην αποχέτευση, καλή ώρα όπως το πλυντήριο. Η (λίγη) υγρασία στον αέρα είναι φυσιολογική, αν τα φίλτρα είναι καθαρά, η συσκευή αερίζεται επαρκώς και οι τσιμούχες σωστές δηλαδή δεν παρεμποδίζεται η σωστή λειτουργία του στεγνωτηρίου. Το νερό που κρατάνε τα ρούχα είναι αρκετό, δεν είναι αμελητέα ποσότητα για να γίνεται τέλεια αφύγρανση. Επίσης, η αντίληψη της υγρασίας είναι σχετική με τον χώρο (θερμοκρασία, εξαερισμός κλπ). Ανησυχούμε αν βλέπουμε μούχλα ή σταγόνες στους τοίχους σίγουρα. Οι κατασκευαστές έχουν κλίμακα ΚΑΙ υγρασίας εκτός από την ενέργεια.

Αυτά με τον συμπυκνωτή μπορεί να έχουν τεχνολογία heat pump που ξαναχρησιμοποιεί τον ζεστό αέρα, ως εκ τούτου απέχουν παρασάγγας σε ενεργειακή κλάση αν και συνήθως χρειάζεται παραπάνω χρόνος. Τα πιο σύγχρονα έχουν επίτηδες υπολειπόμενη υγρασία για εύκολο σιδέρωμα μέσω αισθητήρα.

Τα παραπάνω εξηγήθηκαν σε άπταιστα ολλανδοαγγλικά από ειδικό τεχνικό εξαερισμού χωρίς ταυτόχρονη χρήση μπάφου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#554686
trident1971 έγραψε:Ρε τι λετε? Εννοειται οτι ο αερας που περναει απο τα ρουχα και βγαινει εξω απο τη θυριδα εξαερισμου, οσο και να εχει γινει συμπυκνωση υδρατμων, εχει ενα ποσοστο υγρασιας. Ειναι και ζεστος, δημιουργει ακομα μεγαλυτερη αισθηση.

Μ' αρέσει που επιμένει. :slap:

Ο αέρας που περνάει μέσα από τα ρούχα ΔΕΝ βγαίνει έξω στο περιβάλλον χώρο. Υπάρχουν 2 κυκλώματα αέρα, και το εσωτερικό (που περνάει μέσα από το κάδο) είναι κλειστό.

Εικόνα

Ο αέρας που νιώθεις να βγαίνει από τις γρίλλιες κάτω δεξιά στη πρόσοψη (συνήθως) είναι ο ατμοσφαιρικός αέρας που ψύχει τον ζεστό 'μέσα' αέρα για να υγροποιηθούν οι ατμοί στο συμπυκνωτή, που είναι κυριολεκτικά ένας εναλλάκτης αέρα-αέρα (σαν το intercooler του κάθε EVO).

Εικόνα


KiloMeater έγραψε:Δε λέμε για υγρασία απτή να την πιάνεις σε επιφάνεια αλλά ότι βγάζει κάτι, βγάζει. Το ίδιο και το πλυντήριο .Η τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου γι'αυτό που και που ανάβω τον αφυγραντηρα


Δεν αμφισβητώ ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, αλλά όπως βλέπεις δεν πρέπει να συμβαίνει. Άρχισε να κοιτάζεις για κάποια μικρή διαρροή αέρα (γύρω από το λάστιχο της πόρτας ή στο κάλυμα του συμπυκνωτή γι αρχή), γιατί δεν είναι συμπεριφορά τύπου "έτσι κάνουν όλα".
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#554691
dimik έγραψε:Δοχείο με νομίζω 5 λίτρα, απιονισμενο κατάλληλο για σίδερο, νερό βγάζω κάθε φορά.

Οικονομια και στο νερό σιδερώματος


Πρόσεξέ το, δεν κανει το απιονισμενο νερό για όλα τα σιδερα. Μπορεί να σου καταστρέψει το σίδερο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554695
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Δοχείο με νομίζω 5 λίτρα, απιονισμενο κατάλληλο για σίδερο, νερό βγάζω κάθε φορά.

Οικονομια και στο νερό σιδερώματος


Πρόσεξέ το, δεν κανει το απιονισμενο νερό για όλα τα σιδερα. Μπορεί να σου καταστρέψει το σίδερο.
Phillips είναι, έτσι κι αλλιώς θα αυτοκαταστραφει κάποια στιγμή

Το συγκεκριμένο το χρειάζεται, έχει βέβαια και συλλέκτη αλάτων που θέλει καθάρισμα που και που αλλά με το κανονικό νερό εδώ έβγαζε πρόβλημα.

Χάσαμε ήδη ένα Singer από το νερό κι από τότε μόνο απιονισμενο.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#554706 Συνήθως οι κατασκευαστές προτείνουν χρήση μίγματος νερού βρύσης και απιονισμένου σε αναλογία 50/50
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554709 Εμείς εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιούμε μόνο απιονισμένο και έχουμε βρει την ησυχία μας! Ποτέ ξανά άλλο νερό! Είχαμε αλλάξει 2-3 συσκευές (και καλές μάλιστα) με τα κωλόνερα...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#554718
Zorz έγραψε:
trident1971 έγραψε:Ρε τι λετε? Εννοειται οτι ο αερας που περναει απο τα ρουχα και βγαινει εξω απο τη θυριδα εξαερισμου, οσο και να εχει γινει συμπυκνωση υδρατμων, εχει ενα ποσοστο υγρασιας. Ειναι και ζεστος, δημιουργει ακομα μεγαλυτερη αισθηση.

Μ' αρέσει που επιμένει. :slap:

Ο αέρας που περνάει μέσα από τα ρούχα ΔΕΝ βγαίνει έξω στο περιβάλλον χώρο. Υπάρχουν 2 κυκλώματα αέρα, και το εσωτερικό (που περνάει μέσα από το κάδο) είναι κλειστό.

Εικόνα

Ο αέρας που νιώθεις να βγαίνει από τις γρίλλιες κάτω δεξιά στη πρόσοψη (συνήθως) είναι ο ατμοσφαιρικός αέρας που ψύχει τον ζεστό 'μέσα' αέρα για να υγροποιηθούν οι ατμοί στο συμπυκνωτή, που είναι κυριολεκτικά ένας εναλλάκτης αέρα-αέρα (σαν το intercooler του κάθε EVO).

Εικόνα


KiloMeater έγραψε:Δε λέμε για υγρασία απτή να την πιάνεις σε επιφάνεια αλλά ότι βγάζει κάτι, βγάζει. Το ίδιο και το πλυντήριο .Η τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου γι'αυτό που και που ανάβω τον αφυγραντηρα


Δεν αμφισβητώ ότι συμβαίνει αυτό που περιγράφεις, αλλά όπως βλέπεις δεν πρέπει να συμβαίνει. Άρχισε να κοιτάζεις για κάποια μικρή διαρροή αέρα (γύρω από το λάστιχο της πόρτας ή στο κάλυμα του συμπυκνωτή γι αρχή), γιατί δεν είναι συμπεριφορά τύπου "έτσι κάνουν όλα".


Ουπς.
Την πατησα απο το γεγονος οτι ο αερας εβγαινε ζεστος και η αισθηση ηταν υγρασιας, λογω του οτι ηταν στο μπανιο.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#554777
mjacob έγραψε:
dimik έγραψε:Δοχείο με νομίζω 5 λίτρα, απιονισμενο κατάλληλο για σίδερο, νερό βγάζω κάθε φορά.

Οικονομια και στο νερό σιδερώματος


Πρόσεξέ το, δεν κανει το απιονισμενο νερό για όλα τα σιδερα. Μπορεί να σου καταστρέψει το σίδερο.

Στο δικό μου (Miele με intecooler ιδιο με αυτο που παρεθεσε ο Zorz πιο πανω) το νερό που βγαίνει απο το μετονι εχει μεσα χνουδια.
Το χρησιμοποιούσα κι εγω για τη στιρέλα παλαιοτερα, αλλα μετα ανακάλυψα τα χνουδια. Αν το φιλτραρεις με βαμβάκι είναι εμφανή (μαυρίλα)