Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554283 1) Μέχρι τώρα είχα 2 φορές πλυντήριο-στεγνωτήριο. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Πέραν του γεγονότος ότι αν θέλεις να πλένεις συνέχεια, δεν προλαβαίνει. Δηλαδή η γυναίκα μου με 2-3 πλυντήρια τώρα ημερησίως, γκρινιάζει...
2) Στο χωριό έχω 1 πλυντήριο στεγνωτήριο, 1 πλυντήριο, 1 στεγνωτήριο και 1 επαγγελματικό στεγνωτήριο. Το πλεονέκτημα του χώρια στεγνωτηρίου είναι τα πολλά προγράμματα που έχει. Μέχρι και για μάλλινα..
3) Υπάρχει ζωή χωρίς στεγνωτήριο;;;;; Το πρώτο που αγόρασα όταν ξαναγύρισα Θεσσαλονίκη(πλυντήριο-στεγνωτήριο). Πριν την τηλεόραση.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Αν υπάρχει χώρος ΚΑΙ χρήμα ΚΑΙ ανάγκη για καθημερινά πλυντήρια(= παιδιά), ΜΟΝΟ τότε χωριστό στεγνωτήριο. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες περιπτώσεις, αγοράζεις ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο και κάνεις τη δουλειά σου. Το indesit που έχω τώρα, κάνει λίγη φασαρία παραπάνω, αλλά δε με πειράζει. Το AEG που είχα ήταν κορυφή. Απλά το γύρισα στο χωριό για το προσωπικό, και το γ@μισαν τη μάνα.....
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554284 Ευχαριστώ όλους!
Από ότι βλέπω, το θέμα στεγνωτήριο εξάπτει τα πάθη :metalo: , καθώς οι απαντήσεις σας είναι είτε αναφανδόν υπέρ ή κατά! Δεν υπάρχει "έτσι και έτσι" μέτρια απάντηση :lol: .
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#554286 Εδώ και ένα χρόνο οι γονείς μου έχουν αυτό:
https://www.kotsovolos.gr/site/househol ... 71681ws-eu
Βασικές οι επιλογές του, βολικό στο σύντομο πρόγραμμα και απλό στην χρήση του.

Παλιότερα (με πολύ περισσότερη χρήση) είχαν ξεχωριστό της Bosch. Έβγαλε μια 10ετια περίπου, όμως ακουγόταν σαν τρακτέρ και ήταν πανάκριβο.
Βέβαια τελευταία έχουμε και χιούμορ. Θέμα συνήθειας από το βάλε βγάλε ξαναβάλε ξαναβγάλε στους κάδους βρεθήκαμε στο 2 σε 1 και μετά το πλύσιμο...τα πάμε στα σχοινια.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#554289 Βλέπω τα whirlpool ότι είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με τους "Γερμανούς" πλέον της κατηγορίας LG & Samsung! Τι παίζει με αυτά γιατί δεν έχω ιδέα; Αξίζουν σαν αγορά; Είναι αξιόπιστα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554293 Σαν πλυντήρια και οι δύο Κορεάτες είναι κορυφή.
Σαν δύο σε μια συσκευές δεν ξέρω αλλά να είναι μάπα αποκλείεται.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554298
sargus έγραψε:Βλέπω τα whirlpool ότι είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με τους "Γερμανούς" πλέον της κατηγορίας LG & Samsung! Τι παίζει με αυτά γιατί δεν έχω ιδέα; Αξίζουν σαν αγορά; Είναι αξιόπιστα;


Γερμανικο με κλειστα ματια :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#554299 Για τα στεγνωτήρια όλο και τα λέτε και επανέρχεστε.
Ουδέποτε ένιωσα να μου χρειάζεται. Ακόμα κι όταν είχα συσκευή διπλή πλυντήριο-στεγνωτήριο δεν ένιωσα την ανάγκη να μάθω πως λειτουργεί.
Ούτε στην Αθήνα, ούτε Θεσ/κη, ούτε Αλεξανδρούπολη, ούτε Λονδίνο. Είμαι τυχερός και έχω στεγνό σπίτι, δεν ξέρω αλλά εκτός από άπλωμα έξω ενώ βρέχει σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απλώματος εντός σπιτιού στεγνώνουν εντός ωρών.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554303 Να πω και κατι ακομα που σκεφτομαι για τα στεγνωτηρια!

Ολες οι γυναικες (γιατι αυτες ειναι που το εχουν κυριως αναγκη και μπορουν να το εκτιμησουν) βγαζουν μια διαρκη τσιτα "αμαν εχω απλωμενα ρουχα και αρχισε να βρεχει" ή "που να απλωσω τωρα, το παει για βροχη" ή "αντε να δουμε ποτε θα στεγνωσουν με τοσο κρυο και υγρασια"... Προσωπικα μου ετυχε πολλες φορες πριν παρουμε το στεγνωτηριο να λειπει η γυναικα μου απο το σπιτι και να με παιρνει πανικοβλητη τηλεφωνο να μου λεει "ξεκινησε να βρεχει βγες και μαζεψε τα απλωμενα" και πολυ περισσοτερες φορες φυσικα να ειναι η ιδια στο σπιτι και να τα μαζευει λογω βροχης!

Φανταζομαι οτι και μονο η ψυχικη ηρεμια οτι "σε λιγη ωρα ειναι τα ρουχα μου στεγνα χωρις να εχω τοσες ωρες τσιτα για το πως θα εξελιχθει το θεμα στεγνωμα" ειναι παραγοντας που τις κανει να λατρευουν τα στεγνωτηρια.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#554304 Απο πλυντηριο-στεγνωτηριο εχω ενα προηγουμενο μοντελο αυτου εδω https://www.e-shop.gr/plyntirio-stegnot ... HAP.707126 (αρκετα παρόμοια)

Το χω 7-8 χρόνια και παίζει μια χαρα. Βολικη και η full matrix οθονη και η πληθωρα προγραμματων. Ησυχο και στις 1400 στροφες τα βγάζει αρκετά στεγνά. Αν κάποιο ρουχο το βιάζομαι περισσότερο ή αν εξω βρέχει/εχει τρελη υγρασια/κλπ τοτε θα βάλω στέγνωμα. Αναλογα με την ποσοτητα το βάζω στην μιση ή μια ώρα. Δεν χρησιμοποιω τα προγραμματα που στα βγάζει σε συγκεκριμενο επιπεδο υγρασιας(για ντουλαπα/σιδερο/και αλλα). Με τα 30-60 λεπτά, τα ρούχα βγαίνουν σε ικανοποιητικο επιπεδο στεγνωματος και το τελικο στεγνωμα γινεται ουσιαστικα απο το σιδερο.

Θα ξαναπερνα και παλι με στεγνωτηριο combined μονο και μονο για την ευκολια που σου προσφερει καποιες στιγμες.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554308
sknipper έγραψε:Για τα στεγνωτήρια όλο και τα λέτε και επανέρχεστε.
Ουδέποτε ένιωσα να μου χρειάζεται. Ακόμα κι όταν είχα συσκευή διπλή πλυντήριο-στεγνωτήριο δεν ένιωσα την ανάγκη να μάθω πως λειτουργεί.
Ούτε στην Αθήνα, ούτε Θεσ/κη, ούτε Αλεξανδρούπολη, ούτε Λονδίνο. Είμαι τυχερός και έχω στεγνό σπίτι, δεν ξέρω αλλά εκτός από άπλωμα έξω ενώ βρέχει σε όλες τις άλλες περιπτώσεις απλώματος εντός σπιτιού στεγνώνουν εντός ωρών.

Γιατί να κάνεις το εσωτερικό ενός δωματίου του σπιτιού "στεγνωτήριο", όταν υπάρχει μια συσκευή που θα στα σου κάνει την ίδια δουλειά:
α) πιο γρήγορα
β) πιο καθαρά
Ειδικά όταν αυτήν τη συσκευή μπορείς να την "χωρέσεις", σε αυτήν που έχεις ήδη(=πλυντήριο).

Και εγώ πριν πάρω, θεωρούσα ότι είναι υπερβολή. Είναι τελικά μια απαραίτητη συσκευή.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#554317
sargus έγραψε:Η σύζυγος με έχει πρήξει τον τελευταίο καιρό για στεγνωτήριο. Επειδή δεν υπάρχει καθόλου χώρος, η μόνη επιλογή είναι η αντικατάσταση του υπάρχοντος πλυντηρίου με κάποιο 2 σε 1 αν και θα προτιμούσα ξεχωριστή συσκευή.
Καλοβλέπω τα LG. (3 συσκευές είδα με 9 και 6, 10,5 και 7, 12 και 8 κιλά πλύση και στέγνωμα αντίστοιχα).
Καμιά σκέψη, πρόταση ή εμπειρία από κάποιον που ήδη χρησιμοποιεί; Είμαστε τελείως άσχετοι στο θέμα στεγνωτήριο. Ισχύει ότι τα ρούχα βγαίνουν περίπου σιδερωμένα; Μπορείς να φορτώνεις τον κάδο; Τα κιλά, τα μετράς βρεγμένα; Κάνει πολλές ώρες το στέγνωμα; Και γενικά αξίζει μια τέτοια αγορά;
Η σύζυγος το σκέφτεται γιατί με ένα μωρό και ένα μικρό παιδί έχει καταλήξει να βάζει πλυντήριο σχεδόν κάθε μέρα και εκτός αυτού υπάρχει μεγάλη τσίκνα στην ατμόσφαιρα (τζάκια κτλ.) τώρα με τα κρύα και μυρίζουν άσχημα τα ρούχα.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!



ΠΑΡΕ
ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ. ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ.
Σιδερωμενα δεν βγαινουν, μπορει να εχει προγραμμα να τα βγαζει οχι εντελως αχυρα αλλα με καποια υγρασια για να σιδερωνονται πιο βολικα.
Μετρας βρεγμενα, αλλα οπως γραφτηκε παραπανω, βαζε μικροτερες πλυσεις.
Δεν κανει απειρη ωρα το στεγνωμα, αλλα παντα εξαρταται απο τα ρουχα.

Να καταληξω με το εξης: Το στεγνωτηριο ειναι απο τα ελαχιστα πραγμστα που και ο πιο εγωιστης ανθρωπος θα πει στο τελος "τι μλκας ημουν τοσο καιρο που δεν ειχα".
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#554318
sargus έγραψε:Ευχαριστώ όλους!
Από ότι βλέπω, το θέμα στεγνωτήριο εξάπτει τα πάθη :metalo: , καθώς οι απαντήσεις σας είναι είτε αναφανδόν υπέρ ή κατά! Δεν υπάρχει "έτσι και έτσι" μέτρια απάντηση :lol: .


Δεν ειναι ακριβως ετσι.
Η φαση ειναι οτι καποιοι ξερουν και καποιοι οχι. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#554322
trident1971 έγραψε:
Να καταληξω με το εξης: Το στεγνωτηριο ειναι απο τα ελαχιστα πραγμστα που και ο πιο εγωιστης ανθρωπος θα πει στο τελος "τι μλκας ημουν τοσο καιρο που δεν ειχα".


Ειλικρινά, εγώ αυτό είπα. Μου έλεγε η σύζυγος να αγοράσουμε κ όλο το τρέναρα κτλ. Μόλις το πήραμε άλλαξα γνώμη.

Για δύο συσκευές χάρηκα απίστευτα. Για το στεγνωτήριο κ για το δίφυλλο ψυγείο. Αξίζουν τα λεφτά τους!

Εγώ θα τα βάλω το ένα πάνω στο άλλο. Υπάρχουν ειδικές βάσεις που τα ενώνουν κ το στεγνωτήριο πάει πάνω.


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#554323
mirage έγραψε:Τα 2 σε 1 γενικα δεν τα πανε καλα με το στέγνωμα.


+1
Σε 6 μήνες χρήσης, χάλασα αρκετά ρούχα λόγω υψηλών θερμοκρασιών.

Αντλία θερμότητας all the way, και οι δυο (ξεχωριστές συσκευές) που χρησιμοποίησα ως τώρα ήταν σαφώς ανώτερες.

Συνολικά η ιδέα στεγνωτήριο, για μωρά και ταχύτητα στον κύκλο πλύσιμο/στέγνωμα ούτε συζήτηση, μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτό, το πληρώνεις σε χρόνο και προγραμματισμό όμως.

Μεγάλο δίκιο στον kyr80 για το ενεργειακό ταμπελάκι.