Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#553838
QsisVTS έγραψε:ΓΚΕΑΚΟ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ!!!!

ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ :yahoo:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/69 ... F%82-2499/


Ο Γκεακος θα παρει ΔΥΟ τετοιες για να χι τα καλυτερα φρεϊμ-ρεϊτς!
:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#553931 Σίγουρα έχει ερωτοαπαντηθεί, αλλά δεν την παλεύω να ψάχνω. Θέλω να αγοράσω εξωτερικό σκληρό δίσκο απλά για αποθήκευση φωτογραφιών και κάποιων βίντεο. Πάνω από €100 με τίποτα, δε χρειάζομαι πάνω από 500gb. Μάρκα;;;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#553938 Κορσερ ειχε πυρετο, spare him :help:

Ποτε μα ΠΟΤΕ μην τσιγκουνευεσαι τα γιγα. :adminpower:

https://www.skroutz.gr/s/3730460/Western-Digital-Elements-Portable-2TB.html

Αντε για να μην απαντησω petrolheadισια :x
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#554076
Dodger έγραψε:Σίγουρα έχει ερωτοαπαντηθεί, αλλά δεν την παλεύω να ψάχνω. Θέλω να αγοράσω εξωτερικό σκληρό δίσκο απλά για αποθήκευση φωτογραφιών και κάποιων βίντεο. Πάνω από €100 με τίποτα, δε χρειάζομαι πάνω από 500gb. Μάρκα;;;


Παιρνεις μια καλη εξωτερικη θηκη 2.5 παρε κ εναν 2.5 δισκο και θα σαι κομπλε
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554078 Μικρό το κέρδος και οι εξωτερικές θήκες δεν μου γεμίζουν το μάτι

Βέβαια τώρα που το θυμήθηκα έχω έναν 2.5αρη 1 τβ να κάθεται θα έπρεπε να του πάρω μια θήκη να κάνει κάτι στη ζωή του κι αυτός :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#554079 Για ποιον λογο να μπλεξει με ΑΝΟΗΣΙΕΣ οταν με λιγα παραπανω λεφτα παιρνει ολοκληρωμενη λυση ie την ΔΙΚΗ ΜΟΥ ; :s_cool :s_cool :s_cool


Dodger ΞΕΡΕΙΣ εσυ :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#554090 Το barebone δισκάκι που προτάθηκε παίζει στιε 7200 οπου μαζι με usb3 ζωγραφιζει στα 130mb/s κατά τας γραφάς, οπότε ανοησία δε το λες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554095 Tα 130 μπορεί να τα δεις και με 5400, άντε στη χειρότερη να δεις 110..
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#554097
QsisVTS έγραψε:Μικρό το κέρδος και οι εξωτερικές θήκες δεν μου γεμίζουν το μάτι

Βέβαια τώρα που το θυμήθηκα έχω έναν 2.5αρη 1 τβ να κάθεται θα έπρεπε να του πάρω μια θήκη να κάνει κάτι στη ζωή του κι αυτός :hmmm:


απ οσο ξερω, οι περισσοτεροι κατασκευαστες, πλεον βαζουν σε ετοιμες εξωτερικες λυσεις, δισκους ειδικα φτιαγμενους για τετοιες λυσεις. Με τo USB interface να ειναι πανω στον δισκο και ο δισκος ΔΕΝ εχει καθολου SATA interface. Και ειναι συνηθως ψιλοαργοι 5.400 RPM

Εικόνα

αν γινει στραβη, δεν μπορεις να συνδεσεις τον δισκο σε PC να τραβηξεις τα δεδομενα σου.
Τον στελνεις στον κατασκευαστη με τα δεδομενα σου και παραλαμβανεις "νεο" refurbished δισκο, χωρις τα δεδομενα σου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554225 είδατε leaks για ryzen 3000 και navi?

με βλέπω με 12πυρηνο του χρόνου :superman: :superman: :superman:

επίσης λένε 6c/12t θα είναι οι βασικές εκδόσεις με λεφτά ξεφτίλα :dizzy:

έχει τελειώσει η intel

εδιτ και βιντεάκι

Άβαταρ μέλους
By georgetz
#554234 To αποθεματικό της Intel λογικά πρέπει να είναι αρκετό για να στείλει την AMD στο περίπτερο να πάρει τσίχλες
και να κρατήσει κ τα ρέστα.
5-6 φορές.

Εδώ άντεξε όταν οι Prescott προσφέρανε απλόχερα κεντρική θέρμανση 24/7/365 για το μισό λεκανοπέδιο
τώρα που έχει και έρεισμα με gaming cpus , προϊόντα ssd, server sector ,4G LTE modem's , alliances κ.ο.κ

Συμφέρει την τσέπη μας βέβαια το δίπολο ( :shifty: ) να μάχεται χωρίς price fixing κ γιατί όχι να παίξει κ 3ος παίκτης
(η Qualcomm προς το παρόν θα φάει λίγο τα μούτρα της ενώ η VIA τρώει απο Κίνα πλέον)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554243 καλά δεν είπαμε ότι θα κλείσει αύριο, αλλά θα αργήσει μέχρι να έρθει στα ίσα της, δεν μπορούν οι τύποι να παρουσιάσουν κάτι καλύτερο στο άμεσο μέλλον άσχετα τι πίστευαν πολλοί. φάνηκε πλέον ότι δεν είχαν έτοιμη κάποια εξωγήινη τεχνολογία στα συρτάρια τους

για αυτόν πάντως που δεν πάει σαν πρόβατο να αγοράσει επεξεργαστή ήδη είναι πολύ ανταγωνιστική η amd και σε αρκετές περιπτώσεις πιο συμφέρουσα, αλλά πλέον θα γίνει ισοπεδωτική

και για τις gpu τους πάντως ψήνομαι (gpu το έχω ρίξει αποκλειστικά σε κόκκινους εδώ και πολλά χρόνια βέβαια), μου φαίνονται πολύ καλές οι τιμές τους για αυτά που θα δίνουν

επίσης playstation 5 θα σκοτώνει με ryzen και navi μέσα και κάνα 500αρικο

γενικά πάντως πολύ καλά νέα, σε μια αγορά που είχε γίνει φοβερά ασύμφορη τα τελευταία χρόνια από έλειψη ανταγωνισμού
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554244
georgetz έγραψε:To αποθεματικό της Intel λογικά πρέπει να είναι αρκετό για να στείλει την AMD στο περίπτερο να πάρει τσίχλες
και να κρατήσει κ τα ρέστα.
5-6 φορές.


Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Και την έτσουξαν αρκετά οι Ryzen...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#554268
QsisVTS έγραψε:καλά δεν είπαμε ότι θα κλείσει αύριο, αλλά θα αργήσει μέχρι να έρθει στα ίσα της, δεν μπορούν οι τύποι να παρουσιάσουν κάτι καλύτερο στο άμεσο μέλλον άσχετα τι πίστευαν πολλοί. φάνηκε πλέον ότι δεν είχαν έτοιμη κάποια εξωγήινη τεχνολογία στα συρτάρια τους

για αυτόν πάντως που δεν πάει σαν πρόβατο να αγοράσει επεξεργαστή ήδη είναι πολύ ανταγωνιστική η amd και σε αρκετές περιπτώσεις πιο συμφέρουσα, αλλά πλέον θα γίνει ισοπεδωτική

και για τις gpu τους πάντως ψήνομαι (gpu το έχω ρίξει αποκλειστικά σε κόκκινους εδώ και πολλά χρόνια βέβαια), μου φαίνονται πολύ καλές οι τιμές τους για αυτά που θα δίνουν

επίσης playstation 5 θα σκοτώνει με ryzen και navi μέσα και κάνα 500αρικο

γενικά πάντως πολύ καλά νέα, σε μια αγορά που είχε γίνει φοβερά ασύμφορη τα τελευταία χρόνια από έλειψη ανταγωνισμού

αν τα leaks του adored που πανω κατω πεφτει μεσα παντα ειναι σοβαρα τοτε οντως μιλαμε για fisting χωρις σαλιο στην intel.. να δινει entry level 6Cores και να δινει 12cores στα 5ghz θα ειναι ταφοπλακα ακομη και να φερει τα 10nm

σκεψου μονο οτι ενας 1950x ΤΩΡΑ κοστιζει 530 ενω 2 χρονια πριν με 530 επερνες εναν low grade 6Πυρηνο intel χωρις καν να ειναι k