Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#553161 Έχει έντονο πλευρικο άνεμο σε μερικά σημεία αυτού του κομματιού.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#553165 https://www.youtube.com/watch?v=PHjRw8sIvow
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#553170 Είναι γνωστό το σημείο , υπάρχει σχετική σήμανση και έχουν συμβεί αρκετά περιστατικά . Ισιάδα αλλά είναι κοιλάδα με άνοιγμα στα διπλανά βουνά του βορρά και μάλλον αναγκάζεται ο αέρας να περνά μόνο απ'αυτό το σημείο οπότε είναι σα να στενεύει η κοίτη του ποταμού .
Άβαταρ μέλους
By Morx
#553235 Ουκ ολιγες φορες εχω περασει και με τη μηχανη και με το σκουτερ απο εκει δικαβαλος... με δυνατο αερα.
Μια φορα, ημουν με τη μηχανη με καμια 160 και απο τις εντονες ριπες ειχα κλιση 30 μοιρες ξερω'γω πηγαινοντας ευθεια!
Η :inlove: ειχε χεστει πανω της!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554183 Παρέλαβα epass :iconcool:
Βλέπω ότι είναι one piece. Υπάρχει κάποια διακριτική βάση να την έχω μόνιμα πάνω και να το κουμπώνω μόνο όποτε χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω;
Επίσης πού το κολλάω; Στην περιοχή με τις μαύρες κουκίδες;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554205 Αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά ή/και θέλεις να το εναλλάσσεις σε αυτοκίνητα, καλύτερα να μην το κολλήσεις. Βάλτο σε κάποια θηκούλα του αυτοκινήτου, απλά να το φτάνεις εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
Dimitris_P έγραψε:Παρέλαβα epass :iconcool:
Βλέπω ότι είναι one piece. Υπάρχει κάποια διακριτική βάση να την έχω μόνιμα πάνω και να το κουμπώνω μόνο όποτε χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω;
Επίσης πού το κολλάω; Στην περιοχή με τις μαύρες κουκίδες;

Μπορεις με κανα 2 δεματικα , ταινια διπλης οψεΩς ή πάστα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554348 Σκέφτηκα το άλλο, να πάρω ένα ζευγάρι αυτοκόλλητα velcro (κάπου πρέπει να έχω καταχωνιασμένα), το ένα κολλημένο μόνιμα στο παρμπρίζ και το άλλο στον πομποδέκτη, και όταν το χρειάζομαι να κάνω ένα ΧΡΙΤΣ και όταν το βγάζω ένα ΧΡΑΤΣ. Αμέε :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By ambient
#555474 Κάθε μέρα στην Κατεχάκη τα ίδια σκ@τ@. Οι τρεις λωρίδες γίνονται δύο, μετά στο φανάρι τρεις, μετά ξανά δύο, στο επόμενο φανάρι πάλι τρεις και τέλος ξανά δύο. Και φυσικά η προσαρμογή από τη μια κατάσταση στην άλλη, σε συνδυασμό με τη γυφτιά του Έλληνα οδηγού, να δημιουργεί κυκλοφοριακό κομφούζιο.

Κάντε αυτή τη γ%^#&$ διαπλάτυνση να γίνει τρεις λωρίδες μέχρι τον Καρέα. Μιλάμε για έργο λιγότερο από χιλιόμετρο!

Αλλά όχι. Εάν βελτιωθεί η Κατεχάκη, πως θα δικαιολογηθεί η επέκταση της Α.Ο; :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#555493 Έχεις δίκιο, οι αυξομειώσεις λωρίδων στην Ελλάδα με τους Ελληνάρες οδηγούς έχουν τραγικό αντίκτυπο στην κυκλοφορία.
Εκτός Ελλάδας με το που βλέπουν τη σχετική σήμανση όλοι εγκαταλείπουν την λωρίδα που θα χαθεί έγκαιρα με ελάχιστη μείωση ταχύτητας. Στην Ελλάδα όλοι μένουν στη λωρίδα για να περάσουν τους άλλους και τελευταία στιγμή πάνε να χωθούν. Το αποτέλεσμα είναι η απότομη μείωση ταχύτητας, ταυτόχρονα μερικοί φεύγουν από τη λωρίδα υποδοχής και πάνω και χώνονται στην τρίτη. Έτσι όλες πάσχουν...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
224v έγραψε:Νταλικα ανετραπη από τον αερα στην ΕΓΝΑΤΙΑ μεταξυ Ξανθης και Κομοτηνής... είναι επιπεδη διαδρομή και μου κανει εντυπωση πως συνεβη...

Όταν κατεβάζει αέρα δίπλα από το Παπίκιο (ο ορεινός όγκος πάνω από Κομοτηνή), είναι χειρότερος από τα Κοζανίτικα ανεμοσούρια. Πάμπολλες φορές στα ταξίδια Ξάνθης Αλεξ/πολης υπήρχε αστυνομικό στην έξοδο για Κόμβο προς Εγνατία που έριχνε άκυρο στις νταλίκες (καμιά φορά και σε μεγάλες κλούβες τύπου ψηλό σπριντερ) και μας προειδοποιούσε για έντονους ανέμους.