Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554132 Πρώτα απ όλα δες μην έχεις θέμα με διάφραγμα-κρεατάκια κλπ.

Δλδ επίσκεψη σε έναν καλό ΩΡΙΛΑ, χειρουργό.
Αν θες, πες μου να σε στείλω σε αυτόν που έκανα διάφραγμα.
Α, αν είσαι χοντρός, ξεκινά διαιτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#554140 Τρεχα σε εναν ΩΡΛ να σε δει!
Πηγα απο σποντα να μου ριξει μια ματια στις αμυγδαλες απο μια ενοχληση και μια βδομαδα μετα μπηκα χειρουργειο για διαφραγμα και αφαιρεση αμυγδαλων... Ροχαλιζα πολυ, ειχα και απνοιες οπως επισης και πολυ διογκωμενες αμυγδαλες (μεγαλο μερος των απνοιων ηταν απο αυτες) χωρις ομως να εχω αμυγδαλιτιδες η πυρετους αλλα αποφασισα να τις αφαιρεσω!
Αλλαξε αρδην ο υπνος μου!! Μειωθηκε το ροχαλητο κατα 90% συμφωνα με αυτηκοες μαρτυρες αλλα και με μια εφαρμογη υπνου που χρησιμοποιησα για να δω αν επιασαν τοπο τα λεφτα που εδωσα! Το σημαντικο ειναι οτι αλλαξε ο υπνος και η αισθηση που εχω μετα απο αυτον, οπως επισης αρχισα να βλεπω και ονειρα που σημαινει οτι πλεον κοιμαμαι πιο βαθεια!
Ειδικα για το διαφραγμα η επεμβαση ειναι παρα μα παρα πολυ απλη και σχεδον χωρις πονο! 2-3 μερες ταλαιπωρια στην αρχη και μετα πας ανετα και στην δουλεια σου αν βιαζεσαι!
Συνοψιζοντας αυτο που εμεινε σε εμενα μετα την επεμβαση ειναι γιατι ο μλκς δεν το εκανα μια ωρα αρχιτερα!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#554223
rx8_drifter έγραψε:Πρώτα απ όλα δες μην έχεις θέμα με διάφραγμα-κρεατάκια κλπ.

Δλδ επίσκεψη σε έναν καλό ΩΡΙΛΑ, χειρουργό.
Αν θες, πες μου να σε στείλω σε αυτόν που έκανα διάφραγμα.
Α, αν είσαι χοντρός, ξεκινά διαιτα :lol:


Χοντρός δεν είμαι αλλά έχω τα κιλάκια μου (1,95μ στα 115κιλά) :lol: Για στείλε τα στοιχεία του δόκτορα που σε κούραρε... Αθήνα είναι;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#554224
trident1971 έγραψε:
Serf έγραψε:Με το φλέγον θέμα του ροχαλητου είχε/έχει κάποιος από εδώ θέμα; Το έλυσε και πως; Για πείτε γιατί σύντομα θα εξοριστω προς καναπέ μεριά :)

< Note >

Εχεις μονο ροχαλητο ή και απνοιες?


Nope, άπνοιες δεν έχω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554233
Serf έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Serf έγραψε:Με το φλέγον θέμα του ροχαλητου είχε/έχει κάποιος από εδώ θέμα; Το έλυσε και πως; Για πείτε γιατί σύντομα θα εξοριστω προς καναπέ μεριά :)

< Note >

Εχεις μονο ροχαλητο ή και απνοιες?


Nope, άπνοιες δεν έχω.
Νοσοκομείο Ευαγγελισμός, κλινική ύπνου. Ή και σε οποίο άλλο νοσοκομείο έχει.
Κλεισε ραντεβού και σε έξι μήνες θα είσαι άλλος άνθρωπος.

Από τρεις γνωστούς που πήγαν, αυτό λένε.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555540 Είχα 3-4 μέρες βουλωμένη μύτη, έβαζα πρωί βράδυ Ronal αλλά χωρίς ιδιαίτερη βελτίωση. Πήρα χθες βράδυ 2 comtrex cold και είμαι αρκετά καλύτερα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#555622 :dizzy:
Το comptrex δεν είναι αποσυμφορητικο, ίσα ίσα.

Εγώ το αποφευγω σαν το διάολο κι ας είναι αποτελεσματικοτατο στο να σταματάει την καταρροή, γιατί με μπουκωνει
Άβαταρ μέλους
By Chris
#555626 Το comtrex ειναι οτι χειροτερο. Οταν πρωτοπηρα νομιζα κι εγω πως ηταν καταπληκτικο, πηρα πολλα και αφου εφυγε το κρυωμα μου αφησε κατι πονοκεφαλους για καιρο. Υποψιαζομαι πως ηταν επειδη μου ειχε στουμπωσει ολη την καταρροη μεσα στη μυτη και πηρε βδομαδες να αδειασει τελειως. Απο τοτε μονο ζεστα ντους, κοτοσουπες και ρακομελα. Και καμια παρακεταμολη για να κοιμηθω αν ποναει λαιμος
Άβαταρ μέλους
By Chris
#555631 Και τελοσπαντων Dimtris_P, ε μετα απο 3-4 μερες, καποια στιγμη θα βελτιωνοταν και τιποτα να μην επαιρνες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555633
rx8_drifter έγραψε::dizzy:
Το comptrex δεν είναι αποσυμφορητικο, ίσα ίσα.

Εγώ το αποφευγω σαν το διάολο κι ας είναι αποτελεσματικοτατο στο να σταματάει την καταρροή, γιατί με μπουκωνει


Γράφει ότι είναι για ρινική συμφόρηση :hmmm: Δεν είχα καταρροή, πολύ λίγη, κυρίως ένιωθα μπουκωμένος
Εικόνα

Εντάξει δεν παίρνω και με το παραμικρό χάπια :innocent:

Chris :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555635 άμα μπουκώσεις το καλύτερο είναι να πας για τρέξιμο

ή θα ξεμπουκώσεις ή δεν θα μπορείς να αναπνεύσεις :s_dunno

βέβαια μπορεί να σε πιάσει στον ύπνο και να ξυπνήσεις επειδή δεν μπορείς να πάρεις ανάσα, ενοχλητικό
Άβαταρ μέλους
By markvag
#555705
Chris έγραψε:Απο τοτε μονο ζεστα ντους, κοτοσουπες και ρακομελα.


Αυτό το δοκίμασα κι εγώ... Όντως το ρακόμελο κάνει δουλειά, απλά πρέπει να πάρεις αρκετό και μόλις περάσει η επίδραση (δηλαδή σταματάς να τα βλέπεις διπλά), χρειάζεται επανάληψη, αλλά δεν τίθεται θέμα σε αυτό... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#555747
rx8_drifter έγραψε::dizzy:
Το comptrex δεν είναι αποσυμφορητικο, ίσα ίσα.

Εγώ το αποφευγω σαν το διάολο κι ας είναι αποτελεσματικοτατο στο να σταματάει την καταρροή, γιατί με μπουκωνει

Φυσικά και ειναι αποσυμφορητικό

Ψευδό εφεδρίνη εχει, οπως όλα τα cold and flu whatever που ειναι για τη συμφόρηση.