Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By gianik
#553916 Γνωρίσαμε λοιπόν από κοντά κ την Λισσαβόνα...
Αυτή η πόλη τα έχει όλα. Κουλτούρα, λιθοστρωτα δρομάκια, κάστρα, γεύσεις, μουσικές,ποτάμι, τα πάντα...
Μείναμε 3 βραδια, νομίζω ήθελε ένα ακόμα.
Η πόλη βγάζει μια όμορφη "θλίψη".. Παντού ακούς τις μουσικές τους, τα περίφημα fado..
Η συνοικία Alfama μαγεία... Παμφτωχα σπίτια στέκουν αγέρωχα στον χρόνο.. Χρώματα παντού..
Τα σημεία που βλέπουν τον Ατλαντικό σου κόβουν την ανάσα.

Το φαγητό υπέροχο, μπακαλιάρος σε ολες τις εκφάνσεις του, τιμές αρκετά ακριβουτσικες..
Sintra απλά μαγευτική....
Η χώρα φαίνεται ότι έχει περάσει τεράστια οικονομική κρίση, το καταλαβαίνεις παντού...
Την συστήνω ανεπιφύλακτα.
Προτιμήστε low season περίοδο όπως τώρα, διότι από ανοιξη όπως μας έλεγαν οι ντόπιοι γίνεται χαμός...


ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#553921 Ωραίος, μ'αρέσει η Lisbon , θα το κάνω το ταξίδι.

Αεροπορικά πως τα βόλεψες? Θεωρητικά είναι 3-4 ώρες ταξίδι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#553929
georgetz έγραψε:Ωραίος, μ'αρέσει η Lisbon , θα το κάνω το ταξίδι.

Αεροπορικά πως τα βόλεψες? Θεωρητικά είναι 3-4 ώρες ταξίδι.
Στο πήγαινε κάναμε 4 ώρες κ 10' καθαρή πτήση. Στον γυρισμό 3 κ 40'. Πήγαμε με Aegean με προσφορά που είχε βγάλει (110€)..αν βρεις αυτή την τιμή χτυπα τα....

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#553942 Την είδα κι εγώ την προσφορά, ενδιαφέρουσα αλλά έχουμε άλλες εκδρομές προγραμματισμένες και η :inlove: δεν πολυτρελάθηκε με την ιδέα :(
Άβαταρ μέλους
By citastak
#554077 Η Λισσαβόνα είναι αποκάλυψη. όχι τόσο για την ομορφιά (που πάντα είχε) αλλά για το άλμα που έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια στο επίπεδο ζωής και στον αστικό τους πολιτισμό. Ποδηλατόδρομοι (και το ποδήλατο χρησιμοποιείται παρά τις τεράστιες ανηφόρες), καθαρή σε γενικές γραμμές. Μια ευχάριστη πόλη.
Πήγα τον Μάιο (είχα ξαναπάει το 2009) και είδα και κατάλαβα μεγάλη διαφορά.

Μοναδικό "πρόβλημα", η πτήση. Διάλεξα την απευθείας επιστροφή της Aegean η οποία φεύγει αργά (νομίζω μια ώρα μετά τα μεσάνυχτα και φτάνει Ελλάδα ξημέρωμα, λόγω διαφοράς ώρας). Και το lounge εκλεινε 11.45 (!!!)

Πολύ μου άρεσαν οι φωτό σου.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#554137 Ευχαριστώ citastak,!!
Που να δεις κ αυτές με την αφεντομουτσουναρα μου...!!! :)
Ξέχασα να αναφέρω τα κρασιά τους. Ότι κ να δοκίμασα ήταν σπέσιαλ. Τυριά /αλλαντικά επίσης..
Η Aegean έχει πολύ βολικές ώρες παρεμπιπτόντως.

.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#554418 Αν κάποιος είναι λάτρης, ας ξεφύγει από το κλασικό Πόρτο.
Στην επαρχία του Αλεντέζο, υπάρχουν πολλοί μικροί και μεσαίοι παραγωγή με εξαιρετικές ποικιλίες...
http://www.vinhosdoalentejo.pt/
Κάθε φορά που πάω βρίσκω όλο και καλύτερες γεύσεις.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554606 Καταπληκτικός προορισμός, όπως και το Πόρτο, πολύ πιο ενδιαφέρων από τπτ Σουηδίες Κοπενχαγες ξέρω γω.

:metalo:

Αυτό που σου κάνει εντύπωση είναι όντως η φτώχεια, ειδικά αν σκεφτείς ότι λίγους αιώνες νωρίτερα είχαν τον μισό κόσμο...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#762712 Δεν βρήκα υπάρχον θέμα οπότε άνοιξα ένα.
Θα πάμε για 8-9 μέρες, με αμάξι για τις μισές.
Λέμε για εκδρομή Πόρτο και Σίντρα κλπ, αλλά και Λισσαβώνα και πέριξ.
Ανοιχτός σε προτάσεις!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#762732 Τπτ μωρε, θυμηθηκα την κουβεντα στο θεμα της σαλονικης για τα τσουρος και ειπα να σε δουλεψω. Σορι δεν ξερω απο Λισσαβωνα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#762735 Έχουν αυτά τα μικρά γλυκάκια με κρέμα που τα λένε pasteis, είναι νόστιμα αν και λίγο λιγωτικα

Προσωπικά η κουζίνα τους δεν μου άρεσε, επί της ουσίας είναι μπακαλιάρος σε κάθε μορφή, χρώμα και θρησκεία με καμία φαντασία

Ακόμη και το Street food τους, για τους μυημένους που είναι το bifana είναι χοιρινό σε ψωμί,έτσι σκέτο, χωρίς κάτι να γλιστράει

Φιλικοί άνθρωποι και εξυπηρετικοί. Μοιάζουμε σε πολλά εκτός φυσικά από τη οδηγική παιδεία
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#762741 Λολ πάντως τσουρος σίγουρα θα έχουν
Τα έχω ψιλοδει αυτά για τους μπακαλιάρους και τα pasteis.
Λογικά θα παίζουν και θαλασσινά καλά γενικότερα, τι διάολο, ολόκληρο Ατλαντικό έχουν δίπλα..
Γενικά θα παίξει εξερεύνηση και σε στριτ φουντ κλπ αλλά από λίγο που διάβασα και μένα κάπως μονόπλευρη μου φανηκε η κουζίνα.