Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#546678 Κάποιο καλόπαιδο μου έκανε μια γρατζουνιά που έβγαλε χρώμα. Παίζει να φτιαχτεί τοπικά; Δεν είναι μεγάλη (10-12cm), αλλα εκνευρίζομαι όταν το βλέπω. :(
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546681 Έχω δει επισκευές με πινελάκι/ειδικό στυλό και είναι άθλιες. Θα πέφτει το μάτι σου και θα τρελαίνεσαι.
Άλλη λύση που έχω δεν είναι δημιουργία ενός τετραγώνου που να χωράει τη γρατζουνιά, τρίψιμο, βάψιμο στο σημείο. Έπειτα λουστράρισμα όλο το πάνελ για να μη φαίνεται η διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#546720 Aν το κάνει κάποιος σωστά γίνεται αρκετά καλό. Ανάλογα με το μέγεθος της γρατζουνιάς θα το βλέπεις από το μισό μέτρο και κάτω.
@xenos μπορείς να πας σε ένα κατάστημα με χρώματα αυτοκινήτου, και να ζητήσεις μία όζα (έτσι το λένε στη μαστορική διάλεκτο) από τον κωδικό χρώματος του αυτοκινήτου σου. Μαζί πάρε ένα πινελάκι πολύ λεπτό, ή ένα μικρό μπουκαλάκι με μύτη σαν ραπιδογράφου.

Το δικό μου μάτι πλέον πχ σε αυτή τη γρατζουνιά δεν πέφτει καν, ούτε από κοντά. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τα 20 εκ περίπου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#546724
rocsta έγραψε:Aν το κάνει κάποιος σωστά γίνεται αρκετά καλό. Ανάλογα με το μέγεθος της γρατζουνιάς θα το βλέπεις από το μισό μέτρο και κάτω.
@xenos μπορείς να πας σε ένα κατάστημα με χρώματα αυτοκινήτου, και να ζητήσεις μία όζα (έτσι το λένε στη μαστορική διάλεκτο) από τον κωδικό χρώματος του αυτοκινήτου σου. Μαζί πάρε ένα πινελάκι πολύ λεπτό, ή ένα μικρό μπουκαλάκι με μύτη σαν ραπιδογράφου.

Το δικό μου μάτι πλέον πχ σε αυτή τη γρατζουνιά δεν πέφτει καν, ούτε από κοντά. Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τα 20 εκ περίπου.
Εικόνα
Εχεις να προτεινεις καποιο σοβαρο τετοιο καταστημα;
Απλα στο παρελθον με ενα τετοιο σετ (επισημο toyota) το ειχα κανει ελαφρα κωλο.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#546726 Δεν ξέρω κάποιο στην Αθήνα. Αν δεν βγάλεις ακρή, πες μου να σου στείλω πάντως, αρκεί να μου δώσεις κωδικό χρώματος.
Το είχες κάνει κώλο γιατί τα σετ αυτά έχουν πολύ χοντρό πινέλο που δε σου δίνει ελευθερία στη λεπτομέρεια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#546795
rocsta έγραψε:
Το είχες κάνει κώλο γιατί τα σετ αυτά έχουν πολύ χοντρό πινέλο που δε σου δίνει ελευθερία στη λεπτομέρεια.


:oops:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546837 OK Καλή δουλειά στη φωτό του rocsta αλλά αυτό το πράγμα για μένα είναι το ίδιο (ίσως και περισσότερο) ενοχλητικό με το να είχα τη γρατζουνιά ακάλυπτη.
Δεν θεωρώ ότι καλύπτει το πρόβλημα, ίσα ίσα παραμένει εκεί. Και θέλει μετά περισσότερη εργασία για να επανέλθει.

Αν η γρατζουνιά έχει φάει μόνο λούστρο και όχι χρώμα, το βίντεο αυτό είναι χρήσιμο:
https://www.youtube.com/watch?v=2nYF46P7B2c
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#547148
xenos έγραψε:Κάποιο καλόπαιδο μου έκανε μια γρατζουνιά που έβγαλε χρώμα. Παίζει να φτιαχτεί τοπικά; Δεν είναι μεγάλη (10-12cm), αλλα εκνευρίζομαι όταν το βλέπω. :(




Αν πας σε ένα κατάστημα με χρώματα για αυτοκίνητα (έχει στην Καβάλας, Στην Τσούντα στα Πατήσια κλπ) με το ταμπελάκι του χρώματος του ΙΧ. Θα σου βγάλει τη συγκεκριμένη απόχρωση και θα σου δώσει ένα πολύ λεπτό πινελάκι
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#547681 Έψαχνα σε ποιο θέμα να το βάλω, πιθανώς δεν είναι το πιο κατάλληλο.

Όταν τελειώσουν τα εργοστασιακα αρώματα του peugeot μια επιλογή είναι να βάλω τα ίδια η να δοκιμάσω κάτι άλλο (το ένα απ' τα τρία που έχει μ'αρέσει πολύ, τα άλλα δύο οκ είναι απλά ευχάριστα). Στο ξένο φόρουμ έχουνε βρει τροπους να γεμίζεις το cartridge , παίρνει περλες.

Η ερώτηση είναι, ξερουμε τίποτα αρώματα καλά σε μορφή περλας; αυτοκινήτου η αρώματα χώρου, σπιτιού κτλ,που να έχουν σοβαρά flavors, όχι τιποτα φτηνιαρικα στυλ πράσινο δεντράκι.
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#549395 Δες της california scents ειναι πολυ ποιοτικά (και ακριβα) με μεγάλη ποικιλία σε αρώματα. Δεν ξερω αν βγαζει σε μορφή περλας όμως σε τζελ που βγάζει εχει και την μεγαλύτερη διάρκεια αποτι ειχα διαβάσει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#551659 Έχει τύχει κάνεις να δει πώς βγαίνει η επένδυση από τα καθίσματα του αυτοκινήτου; Έχω βγάλει την βάση γιατί μυρίζει το αφρολεξ βενζίνη, υπάρχει τρόπος να το καθαρίσω μόνος μου αποτελεσματικά;

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#551661 Το ύφασμα στην άκρη του έχει ραμμένο πλαστικό που κουμπώνει στην λαμαρίνα της βάσης. Πατάς λίγο το σφουγγάρι να μην είναι τόσο τεντωμένο το ύφασμα και το ξεκουμπώνεις

< Note >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#554958
drdino έγραψε:Εδώ πάνω πίνουν κρασί (οκ, χλιαρή μπύρα) στα προϊόντα της Furniture clinic για τέτοιες επισκευές, βαψίματα κλπ.



Ερασιτέχνης βαφεας επιβεβαιώνει :metalo:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#558512 Πρώτη μέρα γραφείο σήμερα και είπα να πάρω το ΜΙΝΙ ελέω χαμηλών θερμοκρασιών και λιγότερης κίνησης.
Στο παρκάρισμα ακούμπησα ένα jeep το οποίο είχε bull bar και έσκισα τον πίσω προφυλακτήρα, στο σημείο που τελειώνει η τραβέρσα.
Σκέφτομαι να δοκιμάσω να κάνω επισκευή με fiber glass και μετά να τον πάω για βάψιμο (ή ακόμα και να βάψω την περιοχή μόνος μου - θα δούμε).
Έχω δει κατα καιρούς τις μεθόδους επισκευής και θεωρώ πως δεν έχω κάτι να χάσω. Ίσα ίσα, projectάκι.
Από εργαλεία έχω dremmel για να κάνω αυλάκι εκατέρωθεν του σπασίματος και να μπει το fiberglass και φυσικά τρυπανάκι για τις άκρες της ρωγμής.
Μετά από πάνω, αφού τρίψω το fiberglass το περνάω στόκο;
Έχει κανείς ιδέα από πού να πάρω τα υλικά;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559984 Το δέρμα στο λεβιεδάκι ταχυτήτων του smart έχει φθαρεί, το ίδιο και στο τιμόνι.
Πέρασα σήμερα από Connolly: 20 € για το λεβιέ, 130 € για το τιμόνι.
130 € για δέρμα στο τιμόνι είναι τρελό νούμερο. Γνωρίζουμε κανέναν καλό ταπετσέρη; Μήπως να άλλαζα τιμόνι;

< >