Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548760 @trident

ναι αλλά όταν τα πιστεύω σου δεν σε αφήνουν να δεις την πραγματικότητα ως έχει υπάρχει θέμα

είναι σαν τον πιστό χριστιανό που θέλει να αυνανιστεί αλλά το θεωρεί αμαρτία για αυτό και μπορεί να μην το κάνει

το να μισείς πάντως έναν γύφτο επειδή γεννήθηκε γύφτος είναι |λογοκρισία|, και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο που ενοχλούν μιας και εμένα προσωπικά πέρα από ένα κινητό δεν με έχουν ενοχλήσει

αυτό που με εξοργίζει είναι ότι αναγκάζουν γυναίκες και παιδιά να ζουν με αυτές τις συνθήκες και αντί κάποιος να πει ή να κάνει κάτι, πετάγονται οι αριστεροί και λένε "τρόπος ζωής" :dizzy:
τα ίδια με μούσου κτλ...

τρέλα

και δεν λέω ότι εγώ νοιάζομαι για αυτούς και οι άλλοι δεν νοιάζονται, ούτε εγώ νοιάζομαι κατά βάθος τόσο ώστε να κάνω κάτι για αυτό
αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι ότι είναι λάθος και θα ήθελα να αλλάξει
οι άλλοι λένε όλα καλά, nothing to see here, φταίει το κεφάλαιο ξερωγώ ή ο μεροκαματιάρης κακομοίρογλου αστυνομικός

kubiak έγραψε:Αν με σταματήσουν για έλεγχο και τους πω ότι είμαι "Σκανδιναβός" θα έχω υπερατού;

εννοείται , αν και αρκεί να τους πεις ότι είσαι άριστος από μακριά και θα σου πουν έλα έφυγες
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548765
kubiak έγραψε:Αν με σταματήσουν για έλεγχο και τους πω ότι είμαι "Σκανδιναβός" θα έχω υπερατού;


Οχι, χωρις να εχουμε γνωριστει, απο τον τροπο που γραφεις και μονο η αρθρωση σου θα δειξει οτι δεν εισαι.

QsisVTS έγραψε:@trident

ναι αλλά όταν τα πιστεύω σου δεν σε αφήνουν να δεις την πραγματικότητα ως έχει υπάρχει θέμα

---------------------------

το να μισείς πάντως έναν γύφτο επειδή γεννήθηκε γύφτος είναι |λογοκρισία|, και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο που ενοχλούν μιας και εμένα προσωπικά πέρα από ένα κινητό δεν με έχουν ενοχλήσει

αυτό που με εξοργίζει είναι ότι αναγκάζουν γυναίκες και παιδιά να ζουν με αυτές τις συνθήκες και αντί κάποιος να πει ή να κάνει κάτι, πετάγονται οι αριστεροί και λένε "τρόπος ζωής" :dizzy:
τα ίδια με μούσου κτλ...

τρέλα

και δεν λέω ότι εγώ νοιάζομαι για αυτούς και οι άλλοι δεν νοιάζονται, ούτε εγώ νοιάζομαι κατά βάθος τόσο ώστε να κάνω κάτι για αυτό
αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι ότι είναι λάθος και θα ήθελα να αλλάξει
οι άλλοι λένε όλα καλά, nothing to see here, φταίει το κεφάλαιο ξερωγώ ή ο μεροκαματιάρης κακομοίρογλου αστυνομικός


Μια χαρα τα ειχε παραμερισει τα πιστευω του και ειχε περιγραψει την πραγματικοτητα που ηξερε χωρις bias, ψαξτο.

Δεν μισει κανεις τους γυφτους γιατι ειναι γυφτοι, καποιοι απειροελαχιστοι ισως. Ο πολυς ο κοσμος ειναι απλα κουρασμενος γιατι εδω και δεκαετιες μονιμα ηταν στην απατη και την κλεψια. Μετα ηρθαν και τα ναρκωτικα και το πραγμα το πηρε ο διαολος.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#548773
kubiak έγραψε:Αν με σταματήσουν για έλεγχο και τους πω ότι είμαι "Σκανδιναβός" θα έχω υπερατού;
trident1971 έγραψε:Οχι, χωρις να εχουμε γνωριστει, απο τον τροπο που γραφεις και μονο η αρθρωση σου θα δειξει οτι δεν εισαι.
Δεν έχεις άδκο σε αυτό, αλλά καταλαβαίνεις το νόημα (και το τραγικό), του μηνύματος...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#548780 trident αν δεις λίγο πιο προσεκτικά θα δεις ότι θεωρώ ρατσισμό όποτε κάποιος δεν κάνει το στοιχειώδη διαχωρισμό Ρομά/τσαντιρόγυφτος. Ρομά είναι το όνομα ενός λαού που ασχέτως ποσοστού παραβατικότητας που υπάρχει εντός του, για λόγους όμως που δεν αφορούν μόνο τους ίδιους (sad but true), δεν είναι συνώνυμο του κλέφτη, παραπάνω από ότι ο Έλληνας είναι συνώνυμο του τεμπέλη, ο Πόντιος του βλάκα, ο Ιταλός του απατεώνα κλπ κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#548992
Corto Maltese έγραψε:trident αν δεις λίγο πιο προσεκτικά θα δεις ότι θεωρώ ρατσισμό όποτε κάποιος δεν κάνει το στοιχειώδη διαχωρισμό Ρομά/τσαντιρόγυφτος. Ρομά είναι το όνομα ενός λαού που ασχέτως ποσοστού παραβατικότητας που υπάρχει εντός του, για λόγους όμως που δεν αφορούν μόνο τους ίδιους (sad but true), δεν είναι συνώνυμο του κλέφτη, παραπάνω από ότι ο Έλληνας είναι συνώνυμο του τεμπέλη, ο Πόντιος του βλάκα, ο Ιταλός του απατεώνα κλπ κλπ κλπ


Ο διαχωρισμος που κανεις μεταξυ Ρομα και τσαντιρογυφτων (που καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ τι θες να πεις, οπως και αρκετοι εδω μεσα) μπορει να θεωρηθει ανετα απο σημαντικη μεριδα ρατσιστικο παραληρημα και περιπλεκονται τα πραγματα. Οταν καποιος λεει "γυφτος" γινεται πανηγυρι, ολοι πεφτουν πανω του, "ρομα λεγονται".

Οι περιπτωσεις που συζηταμε εδω εχουν να κανουν με την εγκληματικη τους δραση οχι με το ποιοι ειναι.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#550741 Και το ερωτημα γιατι μπηκε μεσα στο μαγαζι παραμενει αναπαντητο......Αλλα και το φερσιμο του οταν εκανε τις αποπειρες να βγει δεν ταιριαζει με ενος νηφαλιου ατομου...... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#550777 Ποιος ξέρει... Μπορεί προηγουμένως να είχε τρομοκρατηθεί από κάποιο συμβάν και να ήταν σε κατάσταση πανικού. Μπορεί να ήταν ψυχικά ασθενής.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#550780 Το βασικό δεδομένο παραμένει η απάνθρωπη αντίδραση εναντίον του. Αδυνατώ να εντοπίσω κάποια ιδιαίτερη σημασία στον τρόπο με τον οποίο περιήλθε σε αυτή την κατάσταση. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#550782
diplomat έγραψε:Το βασικό δεδομένο παραμένει η απάνθρωπη αντίδραση εναντίον του. Αδυνατώ να εντοπίσω κάποια ιδιαίτερη σημασία στον τρόπο με τον οποίο περιήλθε σε αυτή την κατάσταση. :s_dunno


Αυτό που αδυνατείτε να καταλάβετε εσείς οι ευαισθητούληδες, είναι ότι καταρρίφθηκε η θεωρία-δικαιολογία ότι ήταν ένα τζάνκι που απλά βρήκε ευκαιρία και μπήκε στο μαγαζί για να κλέψει κάτι ώστε να βρει τη δόση του. Αποδεικνύεται ότι ο άνθρωπος ήταν επαγγελματίας κλέφτης και κάποιοι ακόμα τον ηρωοποιούν. :rtfm:


Τζί, όχι που θα με πεις ότι μαλάκωσα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#550789 Το θέμα είναι να κρατηθεί ενός λεπτού σιγή στο κυνοβουλιο. Αυτο θα είναι κάτι σαν το The Quickening για μένα.

:oops:

Καί τώρα ΆΧΝΑ καί οι 2, απενεργοποιω τα σχόλια σας. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#550808
Geo f1 έγραψε:Ζακ Κωστόπουλος: “Καθαρές” οι τοξικολογικές εξετάσεις

https://www.newsit.gr/ellada/zak-kostop ... s/2661295/


Οποτε ήταν σε πληρη συνειδηση του τι έκανε και δεν υπαρχει πλεον καμία δικαιολογία. Αν και τελος πάντων, αυτο που βλέπαμε στις κάμερες, δεν μαρτυρουσε ατομο που εστεκε στα καλά του.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#550994 Ζακ Κωστόπουλος: Πώς από τις διαρροές της ΕΛ.ΑΣ. φτάσαμε στην αλήθεια
https://www.news247.gr/koinonia/zak-kos ... 69056.html

Τελικά πέθανε από το ξύλο; Τι λε ρε παιδάκι μου!