Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#550224
rx8_drifter έγραψε:..... έχω βάλει σπιράλ μέχρι όσο πάει ( παίζει στάνταρ κακοτεχνια γιατί κάνει σε κάποιο σημείο μια γωνιά που είναι αδύνατον να περασει :rant:

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο νεροχύτη.
Θα επιμείνεις με το σπιράλ, το ίδιο θα κάνει και ο υδραυλικός του 150ριού! :eat:
Θα ξανααφαιρέσεις το σιφώνι και θα μπείς με το σπιράλ απο το σημείο εισόδου αποχέτευσης στον τοίχο.
Γώνιασε εξ΄αρχής λίγο το "ελατήριο" της άκρης του σπιράλ (είναι 3μετρο?), ώστε όταν βρεί τη γωνία να χωθεί στο σημείο ευκολότερα και ... υπομονή.
Με στριψίματα του σπιράλ αριστερο-δεξιόστροφα εναλλάξ και σ(μ)πρώχνοντας και μπρός- πίσω συνεχώς, δίνω πάμπολλες πιθανότητες ότι θα καθαρίσεις.

Βέβαια, ίσως πρέπει να επιμείνεις και μισή ώρα, αν παραιτείσαι στο 5λεπτο, ...<< καλά, εντάξει!>> :roll: .
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#550233 Ακριβως το ιδιο ειχα παθει εγω προσφατως.
Η κατασταση ειχε γινει αφορητη πλεον.
Το δε σπιραλ δεν εμπαινε μεχρι μεσα λογω καποιας γωνιας.
Οχι κανα μισαωρο, αλλα πανω απο ωρα παιδευομουνα.
Τελικα καταφερα να την ξεβουλωσω μονο οταν αποφασισα να τρυπησω τη εξωτερικη σωληνα της αποχετευσης και να βαλω το σπιραλ αντιστροφα.
Σε ενα δεκαλεπτο τα καταφερα και μπηκε.
Μετα εκλεισα την τρυπα με μια τσοντουλα και σιλικονη και τελος.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#550242 To σπιράλ είναι 5 μέτρο και φτάνει γύρω στα 3 μέτρα όπου και μπλοκάρει. Έφαγα πάνω από 2ωρο και είναι αδύνατο να φτάσω παραμεσα, και αναρωτιέμαι αν υπάρχει τπτ άλλο, πχ να κοτσάρεις κάνα λάστιχο με πίεση αερα-νερο στη μόνιμη εγκατασταση :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#550243
rx8_drifter έγραψε:Έχω θέμα με την αποχέτευση στην κουζίνα.
Έχω λύσει και καθαρισει σωλήνες, έχω βάλει σπιράλ μέχρι όσο πάει ( παίζει στάνταρ κακοτεχνια γιατί κάνει σε κάποιο σημείο μια γωνιά που είναι αδύνατον να περασει :rant: , έχω ρίξει ματζουνια, σόδα τα @ του Καράμπελα, αλλά τπτ.
Το μόνο που βελτιώνει παροδικά την κατάσταση είναι η ΒΕΝΤΟΥΖΑ αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου.
Να φέρω υδραυλικό και να σκάσω κάνα 150αρι ή μπορώ να δοκιμάσω καμία χρονική λύση?


https://www.durostick.gr/proioda/kathar ... tick-d-14/


Δοκίμασε να το ρίχνεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα...αλλιώς πας στην τάπα απόφραξης μετά την αποχέτευση του αποχέτευση και την καθαρίζεις...
Άβαταρ μέλους
By glf
#550308 Υπάρχει ειδικό εξάρτημα στα πιεστικα νερού - πλυσίματος που είναι σαν το σπιράλ και... πλένει με πίεση τη σωλήνα.
Η αλήθεια είναι οτι αν έχει ήδη βουλώσει δε ξερω τι θα κάνει, πάντως εγώ κάθε 2-3 χρόνια πατάω κάτι προληπτικά καθαρίσματα σε σωλήνες.
Πχ μπανιέρα-σιφώνι, ντουζιέρα-σιφώνι
κσι σιφώνι->αποχέτευση είναι το στάνταρ γιατι 3 γυναίκες φανταστείτε τι τρίχα μαζεύει..
Οκ ακουγεται ισως κάπως το να βαλεις το πιεστικο στο σπιτι στο μπάνιο :)

rx8_drifter έγραψε: αναρωτιέμαι αν υπάρχει τπτ άλλο, πχ να κοτσάρεις κάνα λάστιχο με πίεση αερα-νερο στη μόνιμη εγκατασταση :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#550329 Σιγουρα αυτο θα κανει καλη δουλεια οπου περναει.
Αλλα, αν δεν περναει το σπιραλ, γιατι πιστευεις οτι θα περασει αυτο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#550333 Eχεις το εξτρά της πίεσης του νερού κοντά στο σημείο του βουλώματος. Αντίστοιχα, αν είχα σκούπα που να τράβαγε υγρά, θα έκανα εναν αντάπτορα και θα ρούφαγα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#550485 Θυμήθηκα σκηνικό. Πρόπερσυ σ'ένα ξενοδοχείο στην Πρέβεζα, η τουαλέτα μας ήταν βουλωμένη (έτσι την βρήκαμε) και ο υδραυλικός που ήρθε και βεντούζαρε έστειλε όλο το περιεχόμενο στο δίπλα δωμάτιο που έμεναν φίλοι μας :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#550627
Dimitris_P έγραψε:Θυμήθηκα σκηνικό. Πρόπερσυ σ'ένα ξενοδοχείο στην Πρέβεζα, η τουαλέτα μας ήταν βουλωμένη (έτσι την βρήκαμε) και ο υδραυλικός που ήρθε και βεντούζαρε έστειλε όλο το περιεχόμενο στο δίπλα δωμάτιο που έμεναν φίλοι μας :lol:


- Πως ηταν οι διακοπες?
- Σκατα, που να στα λεω
:lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#551252
red_monster έγραψε:Ντιμάκο ξέρεις τους Ιταλούς της Hammer srl ?

https://www.hammersrl.com/?lang=en


:hmmm:


ιδεα δεν εχω,βασικα τι δουλεια εχω με αυτα εγω? :lol:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#551253
trident1971 έγραψε:Για τι μονωση μιλαμε στη ντουζιερα? :hmmm:

Σκεφτομαι να κανω το ιδιο (βγαλσιμο μπανιερα) και να φτιαχτει ντουζιερα στη θεση της απο πλακακια, οχι ενα ετοιμο κομματι.

Ποιο θα ειναι το προβλημα χωρις μονωση (προφανως με ικανοποιητικη ρυση για να μη λιμναζουν νερα).?


το έκανα σε 3 μπάνια το καλοκαίρι που πέρασε. Δεν βάλαμε βάση στις ντουζιέρες. Έχουν πλακάκι (το ίδιο με του υπολοιπου πατώματος).
Φαγώθηκε λίγο από την τσιμεντένια πλάκα στα σημεία που μπήκε η αποχέτευση. Το σχαράκι μαζί με το μηχανισμό έχει βάθος από 6 εκατοστά και πάνω. Εγώ πήρα το πιο μικρό.
Η κλίση δόθηκε από τον πλακά την ώρα της τοποθέτησης όπου τοποθετήθηκε αρκετή κόλλα και άρχισε να το χτυπάει σε κάποια σημεία, ενώ παράλληλα αλφάδιαζε την ίδια κλίση σε όλα τα πλακάκια. Μπήκαν μεγάλα πλακάκια (90 εκ μήκος) και μπορεί να ήταν πιο εύκολο.
Πολύ ωραίο αποτέλεσμα σε όλες τις περιπτώσεις, ενώ έβαλα και τζάμια/καμπίνες γύρω γύρω από τις ντουζιέρες. Το νερό στα 2-3 λεπτά έχει αδειάσει όλο στην αποχέτευση.