Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544628
markvag έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ο markvag δεν επικαλεστηκε την επιστημη ουτε καν καποια θεωρια. Απλα ρωτησε απο που προκυπτει αυτο που ειπα.


Ναι, από που προκύπτει πως κανείς δεν ξέρει. Σαφέστατα και ξέρουμε. Σκουληκοτροφή ή στάχτη, ανάλογα με την περίπτωση. :lol: Μερικές φορές και μούμιες. :lol:


Τωρα μαλιστα. Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ. Αυτο ακριβως ειναι που πιστευω και εγω!

Απλα στην ερωτηση του φιλου "που παμε μετα το θανατο" θεωρησα οτι ψαχνει για συγκεκριμενο "προορισμο". Παραδεισο, κολαση, μετεμψυχωση, φευγει το σωμα και η ψυχη παει αλλου και αλλες τετοιες ιστοριες για αγριους που δεν πιστευω. Οποτε ειπα να απαντησω ευγενικα και να δωσω βαση στο μονο δεδομενο που εχουμε, τη ζωουλα μας :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544629
Asimov έγραψε:Δεν έγραψα "κανένας δεν ξέρει". Έγραψα ότι αυτό που ΌΛΟΙ ξέρουμε είναι ότι δεν υπάρχει ΤΊΠΟΤΑ.


Συμφωνοι φιλε! Στην ουσια το ιδιο πραγμα πιστευουμε! Απλα ετσι οπως με ρωτησες να αποδειξω κατι το πηρα στραβα το θεμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544914
otso έγραψε:Ελπιζω ο Θεος να με φυλαξει και να μην γινω στα γεραματα απο τον φοβο του θανατου θρησκοπληκτος.


Η στατιστικη που εχω στο μυαλο μου ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια ακομα και αυτοι που πιστευαν (γιατι ετσι τους μαθανε απο μικρους στο σπιτι και στο σχολειο) πιστευουν ολο και λιγοτερο και μερικοι μαλιστα καταληγουν να ειναι αθεοι.

Σε ελαχιστους (αδυναμους κατα την αποψη μου) δυναμωσε η πιστη κατα τη διαρκεια της ζωης τους, γιατι σε μια μεγαλη δυσκολια ηθελαν απο καπου να πιαστουν (αντι να πατησουν γερα στα ποδια τους και να παλεψουν να την ξεπερασουν μονοι τους).
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#544919
nEK έγραψε:Και γιατι η ζωη? Ποιος ο σκοπος της?


nEK έγραψε:Και μετα θανατο που παμε ρε παιδια?

Σχεδόν το ίδιο ερώτημα, αντίστροφα.
Όταν πεθαίνεις γίνεσαι ότι ήσουν πριν γεννηθείς, είπε κάποιος.

Γιατί να υπάρχει σκοπός στη ζωή ;

Υπάρχει η ζωή, για όσο χρόνο τύχει στον καθένα, και ο καθένας την ξοδεύει όπως θέλει, όπως μπορεί, όπως τύχει.

Τα υπόλοιπα ερωτήματα βασανίζουν τον άνθρωπο απλά γιατί το μυαλό του είναι διαφορετικό από άλλων έμβιων όντων.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#544928 Ο σκοπός της ζωής είναι ίδιος σε όλα τα έμβια όντα.

Αναπαραγωγή, επιβίωση και βελτίωση του είδους, απλά επειδή το μυαλό μας είναι μεγαλύτερο-περίεργο-διαφορετικό τα κάνουμε όλα πολύπλοκα

< >
Άβαταρ μέλους
By DAP
#544947
nEK έγραψε:Και μετα θανατο που παμε ρε παιδια?


Νομιζω οτι ζουμε στη μνημη αυτων που εμειναν πισω.....

Το'κλεψα απο καποιον αλλον γιατι μ'αρεσε ετσι διατυπωμενο.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#544981
nEK έγραψε:Και γιατι η ζωη? Ποιος ο σκοπος της?


Έχουμε εξελιχθεί ως όντα να βλέπουμε έναν σκοπό στη φύση γύρω μας, επειδή αυτό μας βοήθησε να επιβιώσουμε. Όταν πχ βλέπεις μία τίγρη να σου δείχνει τα δόντια της το μυαλό βλέπει τον σκοπό της (να σε φάει), οπότε τρέχοντας γλιτώνεις. Αυτό δεν σημαίνει πως όλα έχουν σκοπό. Τι σκοπό έχει η γη που περιφέρεται γύρω από τον ήλιο;;; Τι σκοπό έχει η μαύρη τρύπα στο κέντρο του γαλαξία μας που καταπίνει άπειρους τόνους υλικού κάθε στιγμή; Τι σκοπό έχουν τα άτομα υδρογόνου που ενώνονται σε ήλιο και ενέργεια στο κέντρο κάθε αστεριού;

Η ζωή (και η συνείδησή μας) είναι το αποτέλεσμα "τυφλών" διεργασιών και νόμων της φύσης που δεν έχουν κάποιο σκοπό, τουλάχιστον απ' όσο μπορούμε να καταλάβουμε. Γι' αυτό πολλές φορές μπορεί να είναι τόσο σκληρή. Και φυσικά έχουμε μόνο μία. Αυτό εμένα μου δίνει μεγάλη δύναμη (πολύ μεγαλύτερη απ' ότι θα μπορούσε ποτέ ένα φανταστικό ον στον ουρανό), μιας και ότι κι αν συμβεί, έχουμε μόνο τα ελάχιστα χρόνια που ήρθαμε στη γη και αν δεν το ευχαριστηθούμε όσο καλύτερα μπορούμε απλά θα τα έχουμε χαραμίσει! Αν μπορεί να ειπωθεί πως υπάρχει κάποιος σκοπός στη ζωή, αυτός είναι να περάσει τα γονίδιά της στην επόμενη γενιά! Αλλά αυτό είναι σχετικό για έναν πίθηκο που έχει εξελίξει, μετά από εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, λαθών, αδιεξόδων ή μη αυτό που σήμερα αναγνωρίζουμε ως συνείδηση.

Τα άσχημα που συμβαίνουν δεν είναι αποτέλεσμα θείας παρέμβασης (ή απουσίας παρέμβασης), είναι απλά ο τρόπος που δουλεύει ο κόσμος και κάποιοι (όλοι μας κάποια στιγμή) θα είμαστε οι άτυχοι στο ένα ή στο άλλο κακό συμβάν. Το δύσκολο είναι να το αποδεχτούμε και να το ξεπεράσουμε (κάποιες φορές είναι αδύνατο για κάποιους και γι' αυτό υπάρχουν και οι επαγγελματίες που μπορούν να βοηθήσουν επιστημονικά και πολύ αποτελεσματικά). Αν σε κάποιον είναι πιο βολικό ή τον βοηθάει (για οποιοδήποτε λόγο ή με οποιοδήποτε τρόπο) να πιστεύει σε κάποιο ανώτερο ον ή σε κάποιον απώτερο σκοπό, καλά κάνει και πιστεύει. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που πιστεύουν σε οποιονδήποτε θεό ή δαίμονα (και πιστεύω οι περισσότεροι). Το πρόβλημά μου είναι με όποιον προσπαθεί να επιβάλλει τα πιστεύω του σε οποιονδήποτε άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#550288 Σιγά μην ξεμπέρδευε έτσι απλά ο αλεξέι...

https://www.in.gr/2018/11/16/greece/par ... -klirikoi/

Τι θα γίνει άραγε με τις εξαγγελθείσες προσλήψεις :( ;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550291
markvag έγραψε:
nEK έγραψε:Και γιατι η ζωη? Ποιος ο σκοπος της?


Έχουμε εξελιχθεί ως όντα να βλέπουμε έναν σκοπό στη φύση γύρω μας, επειδή αυτό μας βοήθησε να επιβιώσουμε. Όταν πχ βλέπεις μία τίγρη να σου δείχνει τα δόντια της το μυαλό βλέπει τον σκοπό της (να σε φάει), οπότε τρέχοντας γλιτώνεις. Αυτό δεν σημαίνει πως όλα έχουν σκοπό. Τι σκοπό έχει η γη που περιφέρεται γύρω από τον ήλιο;;; Τι σκοπό έχει η μαύρη τρύπα στο κέντρο του γαλαξία μας που καταπίνει άπειρους τόνους υλικού κάθε στιγμή; Τι σκοπό έχουν τα άτομα υδρογόνου που ενώνονται σε ήλιο και ενέργεια στο κέντρο κάθε αστεριού;

Η ζωή (και η συνείδησή μας) είναι το αποτέλεσμα "τυφλών" διεργασιών και νόμων της φύσης που δεν έχουν κάποιο σκοπό, τουλάχιστον απ' όσο μπορούμε να καταλάβουμε. Γι' αυτό πολλές φορές μπορεί να είναι τόσο σκληρή. Και φυσικά έχουμε μόνο μία. Αυτό εμένα μου δίνει μεγάλη δύναμη (πολύ μεγαλύτερη απ' ότι θα μπορούσε ποτέ ένα φανταστικό ον στον ουρανό), μιας και ότι κι αν συμβεί, έχουμε μόνο τα ελάχιστα χρόνια που ήρθαμε στη γη και αν δεν το ευχαριστηθούμε όσο καλύτερα μπορούμε απλά θα τα έχουμε χαραμίσει! Αν μπορεί να ειπωθεί πως υπάρχει κάποιος σκοπός στη ζωή, αυτός είναι να περάσει τα γονίδιά της στην επόμενη γενιά! Αλλά αυτό είναι σχετικό για έναν πίθηκο που έχει εξελίξει, μετά από εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης, λαθών, αδιεξόδων ή μη αυτό που σήμερα αναγνωρίζουμε ως συνείδηση.

Τα άσχημα που συμβαίνουν δεν είναι αποτέλεσμα θείας παρέμβασης (ή απουσίας παρέμβασης), είναι απλά ο τρόπος που δουλεύει ο κόσμος και κάποιοι (όλοι μας κάποια στιγμή) θα είμαστε οι άτυχοι στο ένα ή στο άλλο κακό συμβάν. Το δύσκολο είναι να το αποδεχτούμε και να το ξεπεράσουμε (κάποιες φορές είναι αδύνατο για κάποιους και γι' αυτό υπάρχουν και οι επαγγελματίες που μπορούν να βοηθήσουν επιστημονικά και πολύ αποτελεσματικά). Αν σε κάποιον είναι πιο βολικό ή τον βοηθάει (για οποιοδήποτε λόγο ή με οποιοδήποτε τρόπο) να πιστεύει σε κάποιο ανώτερο ον ή σε κάποιον απώτερο σκοπό, καλά κάνει και πιστεύει. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που πιστεύουν σε οποιονδήποτε θεό ή δαίμονα (και πιστεύω οι περισσότεροι). Το πρόβλημά μου είναι με όποιον προσπαθεί να επιβάλλει τα πιστεύω του σε οποιονδήποτε άλλο.


Το ότι δεν μπορείς να δώσεις απάντηση σε κάποια πράγματα καθώς και το ότι κάποιοι άλλοι προσπαθούν από τον κώλο τους είναι μεν δύο διαφορετικά πράγματα που συχνά μπερδεύονται :hmmm:

Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές όλοι προσπαθούν να δώσουν μια απάντηση αυθαίρετη είτε έχει να κάνει με θεούς είτε όχι και ως είδος και πνευματικά και επιστημονικά έχουμε απλά ξύσει την επιφάνεια κάποιων πραγμάτων και νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα :roll:

Πολύ απλά λες δε ξέρω γιατί δεν ξέρεις και τελειώνει το θέμα, οι απλοϊκές απαντήσεις "διεργασίες της φύσης" δεν είναι αρκετές να εξηγήσουν
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550306
QsisVTS έγραψε:Πολύ απλά λες δε ξέρω γιατί δεν ξέρεις και τελειώνει το θέμα, οι απλοϊκές απαντήσεις "διεργασίες της φύσης" δεν είναι αρκετές να εξηγήσουν


Το "διεργασίες της φύσης" πάντως είναι πολύ πιο πιθανό από τον παππούλη στον ουρανό... :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#550315
QsisVTS έγραψε:
Το θέμα είναι ότι τις περισσότερες φορές όλοι προσπαθούν να δώσουν μια απάντηση αυθαίρετη είτε έχει να κάνει με θεούς είτε όχι και ως είδος και πνευματικά και επιστημονικά έχουμε απλά ξύσει την επιφάνεια κάποιων πραγμάτων και νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα :roll:


Οι αυθαίρετες απαντήσεις είναι κατεξοχήν πεδίο θρησκειών. Η επιστημονική έρευνα κάθε άλλο παρά αυθαίρετη είναι και κάθε άλλο από αυθαίρετες απαντήσεις δίνει. Προφανώς, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που δεν γνωρίζουμε, ωστόσο, επίσης ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ υπάρχουν και πάρα πολλά πράγματα που γνωρίζουμε (όπως πχ το να μην πεθαίνουν τα μισά παιδιά πριν ενηλικιωθούν ή το γιατί οι πλανήτες περιστρέφονται γύρω από τον ήλιο, κτλ). Και ΤΙΠΟΤΕ από αυτά δεν τα μάθαμε από τις θρησκείες. Αντίστοιχη πρόοδος έχει γίνει και στο θέμα της συμπεριφοράς μας, στο θέμα των διαταραχών, κτλ... Αν κάποιος βέβαια νομίζει πως τα ξέρουμε όλα είναι βαθύτατα νυχτωμένος. Αυτοί που νομίζουν πως τα ξέρουν όλα είναι βέβαια συνήθως θρησκευόμενοι...

QsisVTS έγραψε:Πολύ απλά λες δε ξέρω γιατί δεν ξέρεις και τελειώνει το θέμα, οι απλοϊκές απαντήσεις "διεργασίες της φύσης" δεν είναι αρκετές να εξηγήσουν


Γιατί;;; :dizzy: :hmmm: Από που προκύπτει αυτό;;; Ποια η απόδειξη γι' αυτό; Το ότι σε κάποιους έτσι φαίνεται ή δεν μπορούν να το πιστέψουν δεν είναι απόδειξη, ούτε καν ένδειξη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550321 πρώτα από όλα δεν υπάρχει απάντηση σε πολύ βασικά ερωτήματα, όπως γιατί δημιουργήθηκε ο κόσμος (υπάρχει μια εξήγηση για το πώς μέχρι και αυτή να αλλάξει κάποια στιγμή) καθώς και γιατί υπάρχει ζωή

το να μου λες ότι το λιοντάρι θα σε φάει και η αρρώστια θα σε σκοτώσει χαίρω πολύ δε μου απαντάει σε τίποτα

όπως και δεν μου απαντάει το ότι ο χριστός πέθανε για να με σώσει

είσαι πάνω σε ένα μικρό πλανήτη, δεν έχεις δει στην ουσία τίποτα, εδώ καλά καλά δεν έχεις καταφέρει να πας μέχρι τα βάθη των ωκεανών σου και πολύ καλά κάνεις σαν είδος να προσπαθείς να δώσεις εξήγηση για το τι συμβαίνει γύρω σου, όμως όταν είσαι αρκετά μακριά από τη ρίζα των πραγμάτων ε δεν μπορείς να παριστάνεις ότι τα ξέρεις όλα, γιατί αν το κάνεις με υποθέσεις (τύπου πριν από το big bang δεν υπήρχε τίποτα και όλα έγιναν γιατί έτσι) στην ουσία δεν πολυδιαφέρεις από τους θρησκόληπτους

απλά προσπαθείς κι εσύ όπως αυτοί να οδηγηθείς σε μια απάντηση κόβοντας δρόμο για να νιώσεις καλύτερα με τον εαυτό σου που επίσης θεωρείς κάτι σημαντικό