Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#549346 Εγώ χρησιμοποιώ το NordVPN. Γενικά ας ψαχτεί γιατί βγαίνουν διάφορες προσφορές κατά καιρούς.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#549685
Dimitris_P έγραψε:v4m πρόταση για φίλο για VPN στο Νησί; Κάτι απ'αυτά;
https://www.vpnmentor.com/best-vpn-for- ... ol-Q7dEpbQ


Εχω Windscribe εδω και κάνα χρόνο και παιζει μια χαρα σε σταθερο-κινητο-NAS. Εχω πάρει τριετες για ενα 20αρικο.
Δες εδώ: https://stacksocial.com/sales/windscrib ... bscription
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#549900 εχω στα χερια μου ενα παλιο λαπτοπ το οποιο, απ' οσα μου 'παν, σταματησε να μπουταρει μετα απο ενα τσαφ που ακουστηκε.
το μηνυμα που βγαζει ειναι αυτο:

"PXE-E63: Error while initializing the NIC
PXE-M0F: Exiting Intel PXE ROM.
NO BOOTABLE DEVICE--INSERT BOOT DISK AND PRESS ANY KEY"

τσεκαρω τωρα τι παιζει και βλεπω πως ο σκληρος δεν φαινεται ουτε στο boot sequence του BIOS ουτε σ' ενα λινουξακι που μπουταρα απο φλασακι.
το ζητουμενο ειναι να ανακτηθουν καποια δεδομενα (multimedia) του σκληρου.
καποιος που να 'χει περασει απ' την εμπειρια αυτη?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#549909 Ξεκινα βαζοντας τον ως δευτερο σε αλλο pc, ιδανικα εσωτερικα, οχι ως external, και ιδανικα ενω το pc ειναι ηδη αναμμενο και μεσα στα windows. Δηλαδη τον συνδεεις πανω στο psu, συνδεεις το sata απο την πλευρα της μητρικης, και οταν μπεις windows το συνδεεις και στον δισκο.

HDD ή SSD? Καπου πηρε το ματι μου οτι στους SSD ειναι πολυ δυσκολοτερο να ανακτηθουν δεδομενα μεσω ειδικευμενου software
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#549997 τον τελευταίο καιρό ο Η/Υ κάνει το εξής περίεργο, όταν πάει να ανάψει από κρύος, ξεκινάει, ανάβει για 3 δευτερόλεπτα, και πριν δω κάτι στην οθόνη σβήνει, ξαναανάβει μόνος του και μετά μπουτάρει κανονικά.

υποψιάζομαι είτε τροφοδοτικό που έχει αρχίσει να τα φτύνει είτε κάποιο πυκνωτή στη MB που κάνει το ίδιο και δεν μαζεύει εγκαίρως αρκετό ρεύμα στην εκκίνηση. Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#550015
Chris έγραψε:Ξεκινα βαζοντας τον ως δευτερο σε αλλο pc, ιδανικα εσωτερικα, οχι ως external, και ιδανικα ενω το pc ειναι ηδη αναμμενο και μεσα στα windows. Δηλαδη τον συνδεεις πανω στο psu, συνδεεις το sata απο την πλευρα της μητρικης, και οταν μπεις windows το συνδεεις και στον δισκο.

HDD ή SSD? Καπου πηρε το ματι μου οτι στους SSD ειναι πολυ δυσκολοτερο να ανακτηθουν δεδομενα μεσω ειδικευμενου software


hdd >12ετιας.
δυστυχως δεν εχω διαθεσιμο sata καλωδιο. αλλα εφοσον δεν αναγνωριζεται απ' το software ειναι μαλλον μονοδρομος, σωστα?
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#550112
ArrowsFA1 έγραψε:τον τελευταίο καιρό ο Η/Υ κάνει το εξής περίεργο, όταν πάει να ανάψει από κρύος, ξεκινάει, ανάβει για 3 δευτερόλεπτα, και πριν δω κάτι στην οθόνη σβήνει, ξαναανάβει μόνος του και μετά μπουτάρει κανονικά.

υποψιάζομαι είτε τροφοδοτικό που έχει αρχίσει να τα φτύνει είτε κάποιο πυκνωτή στη MB που κάνει το ίδιο και δεν μαζεύει εγκαίρως αρκετό ρεύμα στην εκκίνηση. Τι λέτε;



Δες αν σου βγαζει καποιο μηνυμα πριν το κανει
Αν μπορεις να το συνδεσεις με αλλο τροφοδωτικο, να δεις αν κανει τα ιδια
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#550133 Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό δυστυχώς.

Το καλοκαίρι είχε συμβεί το εξής........στην αρχή η αντίστοιχη 'μπλε οθόνη' των W10 με απαισιόδοξη φατσούλα...και ένα κωδικό σφάλματος που δε θυμάμαι...και μετά από λίγο καιρό δεν μπούταρε....
νόμιζα ότι έφταιγαν τα Windows και έκανα επανεγκατάσταση...τσάμπα κόπος, το πρόβλημα διατηρήθηκε. Τελικά είχα corrupt BIOS για κάποιο λόγο αν και δεν το είχα πειράξει εδώ και χρόνια! Επανέφερα το αρχικό (gigabyte dual BIOS motherboard ευτυχώς), κι όλα καλά......

Πριν λίγες μέρες πάλι αυτό το σφάλμα με τη φατσούλα...και μετά άρχισε να εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα. Κάποια μέρα νομίζω μου πέταξε και μήνυμα για επαναφορά BIOS settings.....

τέλος πάντων έκανα load defaults σήμερα και έκτοτε όλα οκ...........προς το παρόν. Περίεργα πράγματα πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#550143
ArrowsFA1 έγραψε:Περίεργα πράγματα πάντως.


Οντως :hmmm:

Κρατα ενα καλο backup καλου κακου


< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#550158
ArrowsFA1 έγραψε:Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό δυστυχώς.

Το καλοκαίρι είχε συμβεί το εξής........στην αρχή η αντίστοιχη 'μπλε οθόνη' των W10 με απαισιόδοξη φατσούλα...και ένα κωδικό σφάλματος που δε θυμάμαι...και μετά από λίγο καιρό δεν μπούταρε....
νόμιζα ότι έφταιγαν τα Windows και έκανα επανεγκατάσταση...τσάμπα κόπος, το πρόβλημα διατηρήθηκε. Τελικά είχα corrupt BIOS για κάποιο λόγο αν και δεν το είχα πειράξει εδώ και χρόνια! Επανέφερα το αρχικό (gigabyte dual BIOS motherboard ευτυχώς), κι όλα καλά......

Πριν λίγες μέρες πάλι αυτό το σφάλμα με τη φατσούλα...και μετά άρχισε να εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα. Κάποια μέρα νομίζω μου πέταξε και μήνυμα για επαναφορά BIOS settings.....

τέλος πάντων έκανα load defaults σήμερα και έκτοτε όλα οκ...........προς το παρόν. Περίεργα πράγματα πάντως.


Μπαταρία δεν έχει το bios ? Πόσο καιρό την έχεις ?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#550186 Το τελευταίο δίμηνο,νομίζω μετα απο μία διακοπή ρεύματος ,το HTPC με W10 ,i3 στην εκκίνηση δίνει για μερικά δευτερόλεπτα σήμα στη τηλεόραση μέσω HDMI και μετά σταματάει.Αν βγάλω το βύσμα HDMI απο την υποδοχή και το ξαναβάλω αμέσως τότε ξαναδουλευει...Αλλάξα και καλώδιο και θύρα στη τηλεόραση και κάνει πάλι τα ίδια...
Καμια ιδέα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#550194
georgetz έγραψε:Μπαταρία δεν έχει το bios ? Πόσο καιρό την έχεις ?


Η μανίσια ήταν 4,5 ετών. Την άλλαξα προληπτικά το καλοκαίρι όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα κρούσματα. Ήταν πάντως ακόμα μια χαρά (σχεδόν 3V στο πολύμετρο)
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#550300
ArrowsFA1 έγραψε:Δεν έχω άλλο τροφοδοτικό δυστυχώς.

Το καλοκαίρι είχε συμβεί το εξής........στην αρχή η αντίστοιχη 'μπλε οθόνη' των W10 με απαισιόδοξη φατσούλα...και ένα κωδικό σφάλματος που δε θυμάμαι...και μετά από λίγο καιρό δεν μπούταρε....
νόμιζα ότι έφταιγαν τα Windows και έκανα επανεγκατάσταση...τσάμπα κόπος, το πρόβλημα διατηρήθηκε. Τελικά είχα corrupt BIOS για κάποιο λόγο αν και δεν το είχα πειράξει εδώ και χρόνια! Επανέφερα το αρχικό (gigabyte dual BIOS motherboard ευτυχώς), κι όλα καλά......

Πριν λίγες μέρες πάλι αυτό το σφάλμα με τη φατσούλα...και μετά άρχισε να εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα. Κάποια μέρα νομίζω μου πέταξε και μήνυμα για επαναφορά BIOS settings.....

τέλος πάντων έκανα load defaults σήμερα και έκτοτε όλα οκ...........προς το παρόν. Περίεργα πράγματα πάντως.



:hmmm: :hmmm:
αυτο θα σου λεγα
να ξαναφτιαξεις τα δυο BIOS απο την αρχη, γιατι καμια φορα, χωρις λογο, κανουν τετοιες μαλακιες