Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#549638
pro έγραψε:Αν και δεν έχει πολύ νόημα, γιατί a priori θεωρείτε ως αξίωμα ότι η ΑΕΚ εχει την καλύτερη ομάδα (και όποιος λέει το αντίθετο έχει εμμονή), έχω ξαναπεί τη γνώμη μου: η ΑΕΚ έχει μέτρια ομάδα, μέτριους παίκτες και μέτριο προπονητή. Ναι, είναι δεμένη, σκληρή και έχει και κάποιους αξιόλογους ποδοσφαιριστές, αλλά μέχρι εκεί. Αν θέλεις να το πάμε συγκριτικά, αυτή τη στιγμή είναι σαφώς καλύτερη σαν ομάδα από το γάβρο (που έχει πάρει 7 βαθμούς από το 90 και μετά) αλλά καλύτερη από τον ΠΑΟΚ δεν είναι - το χειρότερο για σας είναι ότι με τα υπάρχοντα υλικά ο ΠΑΟΚ μπορεί να γίνει καλύτερος, η ΑΕΚ αμφιβάλλω. Για μένα είναι σημαντική ένδειξη η αντίδραση από τα τσουτσέκια του Παναθηναικού. Με τον ΠΑΟΚ κλάσανε μέντες, με το γάβρο τα πήγαν καλύτερα αλλά στο τέλος τα χρειάστηκαν. Την ΑΕΚ δεν την φοβήθηκαν καν. Οι παίκτες ξέρουν ποιόν αντιμετωπίζουν (και ομάδα αλλά κυρίως προσωπικό αντίπαλο) και πόσο εύκολο είναι να πάρουν αποτέλεσμα ή να εκτεθούν. Βεβαια, επειδή το ελληνικό πρωτάθλημα είναι γτπ αν πάρετε 2-3 πραγματικά ποιοτικούς παίκτες η εικόνα σας μπορεί να αλλάξει θεαματικά, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω τέτοια διάθεση.


Έχει κάποιο κορμό η ΑΕΚ γιατί όντως δούλεψε μετά την επάνοδο απο τη Β αλλά οι ενισχύσεις του κορμού ηταν αστείες.
Περισσότερο πιστεύω οτι ενισχύθηκε εξωγηπεδικα, οι δικηγοροι της ας πούμε ειναι εξαιρετικοί :lol:

Ο Παοκ έχει όντως καλές μονάδες, είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αλλά ακριβώς όπως είπες, ως γνήσια ελληνική ομάδα, δεν έχει φοβερό επίπεδο,δηλαδή και μια 2η αξιόλογη ενδεκάδα για να συμμετάσχει σε 3 διοργανώσεις.
Οπότε, επιλέγει.

Οι υπόλοιπες ομάδες μπορούν να θεωρούν εαυτόν ως κατι φοβερό αλλα τα τριμπαλα και οι 0 βαθμοί δεν δείχνουν κατι τέτοιο όπως και οτι αυτή τη στιγμή εχουν μείνει πίσω στο πρωτάθλημα.

Όπως είπε βέβαια κ ο Πασχαλακης, πρωταθλητής στο 1/3 του πρωταθλήματος δεν υπάρχει...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#549743
junior gt έγραψε:
pro έγραψε:Αν και δεν έχει πολύ νόημα, γιατί a priori θεωρείτε ως αξίωμα ότι η ΑΕΚ εχει την καλύτερη ομάδα (και όποιος λέει το αντίθετο έχει εμμονή), έχω ξαναπεί τη γνώμη μου: η ΑΕΚ έχει μέτρια ομάδα, μέτριους παίκτες και μέτριο προπονητή. Ναι, είναι δεμένη, σκληρή και έχει και κάποιους αξιόλογους ποδοσφαιριστές, αλλά μέχρι εκεί. Αν θέλεις να το πάμε συγκριτικά, αυτή τη στιγμή είναι σαφώς καλύτερη σαν ομάδα από το γάβρο (που έχει πάρει 7 βαθμούς από το 90 και μετά) αλλά καλύτερη από τον ΠΑΟΚ δεν είναι - το χειρότερο για σας είναι ότι με τα υπάρχοντα υλικά ο ΠΑΟΚ μπορεί να γίνει καλύτερος, η ΑΕΚ αμφιβάλλω. Για μένα είναι σημαντική ένδειξη η αντίδραση από τα τσουτσέκια του Παναθηναικού. Με τον ΠΑΟΚ κλάσανε μέντες, με το γάβρο τα πήγαν καλύτερα αλλά στο τέλος τα χρειάστηκαν. Την ΑΕΚ δεν την φοβήθηκαν καν. Οι παίκτες ξέρουν ποιόν αντιμετωπίζουν (και ομάδα αλλά κυρίως προσωπικό αντίπαλο) και πόσο εύκολο είναι να πάρουν αποτέλεσμα ή να εκτεθούν. Βεβαια, επειδή το ελληνικό πρωτάθλημα είναι γτπ αν πάρετε 2-3 πραγματικά ποιοτικούς παίκτες η εικόνα σας μπορεί να αλλάξει θεαματικά, αλλά δυστυχώς δεν βλέπω τέτοια διάθεση.


Ποιός θεωρεί a priori την ΑΕΚ καλύτερη ομάδα?
΄Το είπα και παραπάνω αλλά μου φαίνεται πρέπει να τα κάνω ταληράκια:
Λες ότι ο ΠΑΟΚ έχει καλύτερη ομάδα. Στην Ελλάδα έχουμε παίξει δέκα ματσάκια με τους ίδιους σχεδόν αντιπάλους.
Σε ποια παιχνίδια ήτανε καλύτερος ο ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ? Με τον Αστέρα, με τον γαύρο, με το παράρτημά τους τον Ατρόμητο, με τον Άρη, στο μεταξύ μας στην καυτή Τ(ρ)ούμπα?
Μόνο με το βάζελο.
Στην Ευρώπη έχουμε παίξει από οκτώ παιχνίδια τα τρία από τα οποία με ίδιους αντιπάλους. Σε ποια από τα τρία ήτανε ο ΠΑΟΚ καλύτερος από την ΑΕΚ? Με τη Βίντι μέσα-έξω ή με την Μπενφίκα εντός?
Επομένως βλέπεις ότι άλλος μπορεί να έχει εμμονή λέγοντας ότι ο ΠΑΟΚ έχει καλύτερη ομάδα.
Τώρα για το αν κάποια στιγμή μπορεί να γίνει καλύτερος και μπορεί να βελτιωθεί και έχει περισσότερες πιθανότητες από την ΑΕΚ: Προφανώς και μπορεί, ίσως και να έχει περισσότερες πιθανότητες. Δε μου λέει κάτι αυτό.
Και δε μου λέει γιατί θα θυμίσω ότι το ίδιο ακριβώς είχε ειπωθεί και πριν δύο μήνες. Και για τον ΠΑΟΚ και κυρίως για τον Ολυμπιακό. Ότι δηλαδή θα βελτιωθούν γιατί έχουν παικταράδες ενω η ΑΕΚ όχι. Εγώ όμως δεν είδα κάτι τέτοιο. Ποια ήταν η βελτίωση? Τα δίμπαλα με τη Βίντι?
Προφανώς δεν υποστηρίζω ότι στην ΑΕΚ είναι όλα μια χαρά και δεν έχουμε ανάγκη από τίποτα ή δεν έχουμε αδυναμίες. Λέω ή μάλλον αποδεικνύω το εξής : ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλους δύο αυτό το χρονικό διάστημα. Απλά πραγματάκια. Ούτε εμμονές, ούτε a priory. Τελεία, παράγραφος. :iconcool:


Αυτες ειναι οι πετρες που γελανε χαρτινουλη!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By pro
#549771
junior gt έγραψε:Λέω ή μάλλον αποδεικνύω το εξής : ότι είμαστε καλύτεροι από τους άλλους δύο αυτό το χρονικό διάστημα.


Είστε οι καλύτεροι κι αυτό βγαίνει προς τα έξω.
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#549775 Κλινικη περιπτωση ο χαρτινουλης. Ειναι ψυχαγωγικος βεβαια δε μπορω να πω.

Τον φανταζομαι 5-6 αγωνες πριν τελειωσει το πρωταθλημα, οταν θα το εχει εξασφαλησει μαθηματικα ο παοκ να βγαινει οπου στο καλο βγαινουν οι αεκτσηδες και να πανηγυριζει το δευτερο συνεχομενο.

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#549794 Ήδη τελείωσα το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου Το κλεμμένο πρωτάθλημα ( Νατοι νατοι οι πρωταθλητές 2018-2019). ΑΧ ΤΖΟΥΝΙΟΡΑ.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#549805
gianik έγραψε:Ποιος ειναι ο χαρτινούλης; :hmmm:


Το κρατος ΤΩΝ Αθηνων. :s_laughat :s_laughat
Α ρε G,
α ρε G,
α ρε G.
Το επομενο Σαββατο που θα βρεθουμε στο Αγρινιο στον Παναιτωλικο να μου θυμισεις να σου φερω την ΑΒ του ποδοσφαιρου. Αυτην θα διαβασεις καλα και μετα τα υπολοιπα βιβλια για κλεμμενα πρωταθληματα κλπ.
Μεχρι τοτε μην ακους τιποτα, μη διαβαζεις τιποτα, μην παρασυρεσαι απο κανεναν.
Τα βλεπεις τα φιλλλλαρακια απο πανου. Δεν τα βλεπεις? Ετσι αμπαλος θες να καταντησεις κι εσυ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pro
#549814 Εγώ να δεχτώ ότι τα φιλλλλαράκια είναι άμπαλα. Εσύ που ισχυρίζεσαι ότι η ΑΕΚ είναι καλύτερη αλλά μετά από 10 αγώνες έχει λιγότερους βαθμούς από ΠΑΟ και Ατρόμητο και καμια δεκαριά λιγότερους από τον ΠΑΟΚ και όλα αυτά επειδή κάποιος σας μάτιαξε κι έχετε γκαντεμιά τι είσαι;
Κι επειδή για άμπαλο δεν σε κόβω, πρέπει να έχεις κίτρινα γυαλιά φίλε, και δεν τα βλέπεις καθαρά τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#549827 Η εξηγηση ειναι ακομα πιο απλη...
Περσυ η αεχ για να ΚΛΕΨΕΙ το πρωταθλημα επρεπε ο ΠΑΟΚ:
1. να παιξει τον πρωτο γυρο χωρις κοσμο στην τουμπα
2. αλλες 3 αγωνιστικες στο τελος του δευτερου γυρου
3. να μηδενιστει σε δυο ματς στο ενα εκ των οποιων κερδιζε τους φοβισμενους στο 90'
4. να του αφαιρεθουν τρεις βαθμοι
ΤΟΤΕ και μονο τοτε καταφερε να της δωθει το χαρτινο!

Και επειδη της δωθηκε το χαρτινο αποφασισαν οτι ντε και καλα εχουν καλυτερη ομαδα ενω τοσο η βαθμολογια στο γηπεδο αλλα και ο τελικος κυπελλου εδειξαν το ακριβως αντιθετο. Φετος ωντας εμφανως αποδυναμωμενοι μεταγραφικα καθως ουτε αραουχο πηραν, ουτε χριστοδουλοπουλο, ουτε βρανιες εξακολουθουν και παραμυθιαζονται μεταξυ τους αποδιδωντας το -8 (δεν υπολογιζω το -2 του ΠΑΟΚ, και το -3 της χουλας) σε ατυχια, μαυρη μαγεια, καταρες, ματι και για αυτο μια ζωη θα ειναι η ντροπη της προσφυγιας!
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#549831
pro έγραψε:Εγώ να δεχτώ ότι τα φιλλλλαράκια είναι άμπαλα. Εσύ που ισχυρίζεσαι ότι η ΑΕΚ είναι καλύτερη αλλά μετά από 10 αγώνες έχει λιγότερους βαθμούς από ΠΑΟ και Ατρόμητο και καμια δεκαριά λιγότερους από τον ΠΑΟΚ και όλα αυτά επειδή κάποιος σας μάτιαξε κι έχετε γκαντεμιά τι είσαι;
Κι επειδή για άμπαλο δεν σε κόβω, πρέπει να έχεις κίτρινα γυαλιά φίλε, και δεν τα βλέπεις καθαρά τα πράγματα.



Για Ατρόμητο και Παο δε μίλησα καν. Σύγκρινα την ΑΕΚ με τους άλλους δύο. Αν θες να κάνουμε κουβέντα και γι'αυτούς να κάνουμε. Είναι άλλη κουβέντα όμως.
Για τον ΠΑΟΚ είπα πολύ συγκεκριμένα πράγματα και κανείς δεν μπήκε στον κόπο να απαντήσει συγκεκριμένα. Θες και ένα ακόμα συγκεκριμένο στοιχείο μήπως και σε βοηθήσει? η ΑΕΚ από την αρχή του πρωταθλήματος έχει δέκα δοκάρια. Τα έξι από τα οποία σε τρία ματσάκια που έχασε βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ ένα. Προφανώς και στα φιλλλλλαράκια αυτά δε λένε τίποτα γιατί είναι τελείως άμπαλα και μικρόμυαλα και ασχολούνται με την μπάλα κάθε φορά που τους παραμυθιάζει ο Μίνος και ο Κόκλας ότι θα πάρουν πρωτάθλημα. Φαίνεται και από δω μέσα. Πότε ξανά πεταγόντουσαν δύο-δύο και τρία - τρία για να αναμασήσουν τις αμπαλοσύνες τους? Θα μου πεις και πως να μάθουν μπάλα. Αφού δεν είναι τίποτα άλλο από Ηρακλής με κόσμο. Σε διακρίσεις έτσι. Γιατί ο Ηρακλής σαν ομάδα έχει πολύ πιο βαριά φανέλα, πολύ μεγαλύτερη ιστορία, απείρως μεγαλύτερη περηφάνια και κυρίως έχει το σεβασμό σα σωματείο και σαν κόσμο όσων ασχολούνται με την μπάλα.
Εσύ όμως μετά από δέκα ποστ έρχεσαι και μου ξεφουρνίζεις ξανά το απίστευτο και αφοπλιστικό επιχείρημα 'μα ο Παοκ είναι δέκα πόντους μπροστά'.
Σόρυ δεν μπορώ να συζητήσω έτσι. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#549832 Ορκ πολύ ανοίγεστε και δεν υπάρχει τίποτα στην ανύπαρκτη ιστορία σας που να δικαιολογεί τέτοια έπαρση. Αράξτε στα κυβικά σας, λοιπόν, σηκώστε το με το καλό το Μαή και τα υπόλοιπα τα λέμε τότε.

Επίσης ας μην είσαστε τόσο ζώα να μη σας το παίρνε η ΑΕΚ πέρσι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pro
#549835
junior gt έγραψε:Εσύ όμως μετά από δέκα ποστ έρχεσαι και μου ξεφουρνίζεις ξανά το απίστευτο και αφοπλιστικό επιχείρημα 'μα ο Παοκ είναι δέκα πόντους μπροστά'.
Σόρυ δεν μπορώ να συζητήσω έτσι. :s_dunno


H βαθμολογία μετά από 10 αγώνες κάτι δείχνει, δεν είναι τυχαιο φαινομενο. Δεν μπορεί να απεικονίζει μονο την γκαντεμια σας. Σου έχω πει τη γνώμη μου: Καταρχήν ο Ουζουνίδης είναι λίγος και ο Λουτσέσκου καλύτερος. Σε δεύτερο επίπεδο, θεωρώ ότι ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη ομάδα από πέρυσι, άσχετα αν επειδή είναι ούγκανοι χάσανε το πρωτάθλημα (το οποίο πηρατε δίκαια όπως εχω πει 100 φορες). Ξεκινωντας από αυτη τη βάση λοιπόν, εσεις κατα τη γνωμη μου αποδυναμωθηκατε, ενώ ο ΠΑΟΚ στην χειρότερη έμεινε σταθερος. Αυτα φαίνονται στη βαθμολογια. Φαινεται πχ οτι σε ενα ματς που παει να κολλησει ο ΠΑΟΚ θα βρει εναν πρωταγωνιστη και θα το παρει το ματσακι. Εσεις δεν. Και δεν ειναι θεμα τυχης, ειναι θεμα βαθους και ποιοτητας. Εγω ετσι το βλεπω.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#549837 Ποτε κανενας ΠΑΟΚκτσης δεν αποποιηθηκε των ευθυνων του!
Τιμωρηθηκαμε σιγουρα περισσοτερο απο αυτο επρεπε, χασαμε συνειδητα 6 βαθμους γιατι θεωρησαμε οτι αδικηθηκαμε προπερσυ, δωσαμε εναν τιτλο γιατι ενα καθικι αποφασισε οτι μπορουσε να παιξει με την νοημοσυνη μας και 11 (12 αν βαλουμε και τον μανωλακη) κοριτσακια ετρεμαν στην εισοδο των αποδυτηριων περσυ, και οταν ο προεδρος μας τιμωρηθηκε με 3 χρονια δεχτηκε ΚΥΡΙΟΣ την τιμωρια!! Παει σε καθε παιχνιδι, χαιρεταει τους παιχτες εξω απο την Τουμπα και αποχωρει! Ουτε παραθυρακια, ουτε σουιτες, ουτε κρυφα...

αεχτζη να πει οτι δεν αξιζαμε το πρωταθλημα ακομα δεν εχω δει! Ολοι μηχανευονται τροπους και εφευρισκουν θεωριες για να μας αποδειξουν αυτα που φαινονται με απλα μαθηματικα αν δεις το χορταρι! Το πρωταθλημα δεν με ενδιαφερει καθολου! Παρτο και φετος, αφου ενοχλουνται απο την ρετσινια του χαρτινου... Αλλα οχι να ακουμε για την ανωτεροτητα της αεχ περσυ και φετος!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#549841 Ειρήνη υμίν αδέρφια. Το θέμα για είναι το επίπεδο της μπάλας που βλέπουμε, το οποίο αποκωδικοποιείται με τις φάπες που τρώτε στην Ευρώπη, την οποία θα έτρωγε και ο Θρύλος αλλά είναι τυχερός που ο όμιλός του έχει ένα σάκο του μποξ. Η πραγματικότητα είναι ότι λύσσαξε το σύμπαν να πέσει η παράγκα και να ξεμπερδέψουμε με το καθεστώς απαταιωνίων. Ε, χορτάστε τώρα μπάλα με τα τσουρούκια. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#549843 Ποτε κανενας οπαδος δεν αποδεχτηκε τιποτα

και ουτε προκειται!
Γιατι ειναι ΟΠΑΔΟΣ! Αν δεν ηταν μπορει να εβλεπε αντικειμενικα τα πραγματα, μπορει.

Επισης για το επιπεδο μπαλας που βλεπουμε, παραγοντων που ασχολουνται, ποδοσφαιριστων που παιζουν, πολυ μεγαλη σημασια τους δινουμε.