Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#549791 Δηλαδή η Μελίνα Μερκούρη, που έχει οδό, άγαλμα, αφίσα στο μετρό πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχο με τη Μπουμπουλίνα.

Εικόνα
Καλά για τον Μπακογιάννη δε λέμε τίποτα, ολάκαιρο 3D ολόσωμο ανδριάντα και το σπίτι του μουσείο με τη συγχρηματοδότηση ΕΣΠΑ
+ όνομα σε πάρκο + όνομα σε δρόμο.
Αυτός είναι Σούπερ Ήρωας. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#549816
224v έγραψε:Οι Αλβανοι αστυνομικοι θα μπορουσαν να τον εξουδετερωσουν πυροβολοντας σε αλλα μερη του σωματος και όχι στο κεφαλι ετσι που πυροβολησαν τον δολοφόνησαν…. εγραψα από τηναρχη ότι ηταν το ευκολο θυμα… του εριξαν δολωμα και τσιμπησε όμως δεν αλλαζει ότι τελικα τον δολοφονησαν… Το ιδιο και τον Φυσσα φυσικα….


Πιθανώς... Όμως βλέπω πως σε αντίστοιχες περιπτώσεις που γίνεται κάτι αντίστοιχο εδώ δεν διαβάζουμε τα ίδια σχόλια... :roll:

Πχ λέω εγώ τώρα στο φανταστικό σενάριο που ένας Αλβανός εθνικιστής έχει πάρει ένα καλάσνικωφ στο χέρι και πυροβολεί σε ένα χωριό έξω από τα Γιάννενα, δεν νομίζω πολλοί εδώ μέσα να κατηγορούσαν την αστυνομία άμα βαρούσε στο ψαχνό αντί για τον ώμο... Πολύ θα ήθελα να έβλεπα αντιδράσεις πχ Κακλαμάνη (και όχι μόνο) σε αίτημα για ενός λεπτού σιγή στο Αλβανικό κοινοβούλιο προς τιμή του "ήρωα"... :roll:


edit: θυμάμαι για παράδειγμα αντιδράσεις ορισμένων όταν κατά διαστήματα βγαίνουν βίντεο με αστυνομικούς να βαράνε ανθρώπους πεσμένους στο έδαφος...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#549821
Red Garland έγραψε:Δηλαδή η Μελίνα Μερκούρη, που έχει οδό, άγαλμα, αφίσα στο μετρό πρέπει να είναι κάτι αντίστοιχο με τη Μπουμπουλίνα.


η μερκούρη συγκεκριμένα δεν θα έπρεπε να είχε τίποτα από όλα αυτά
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#549825
markvag έγραψε:
224v έγραψε:Οι Αλβανοι αστυνομικοι θα μπορουσαν να τον εξουδετερωσουν πυροβολοντας σε αλλα μερη του σωματος και όχι στο κεφαλι ετσι που πυροβολησαν τον δολοφόνησαν…. εγραψα από τηναρχη ότι ηταν το ευκολο θυμα… του εριξαν δολωμα και τσιμπησε όμως δεν αλλαζει ότι τελικα τον δολοφονησαν… Το ιδιο και τον Φυσσα φυσικα….


Πιθανώς... Όμως βλέπω πως σε αντίστοιχες περιπτώσεις που γίνεται κάτι αντίστοιχο εδώ δεν διαβάζουμε τα ίδια σχόλια... :roll:

Πχ λέω εγώ τώρα στο φανταστικό σενάριο που ένας Αλβανός εθνικιστής έχει πάρει ένα καλάσνικωφ στο χέρι και πυροβολεί σε ένα χωριό έξω από τα Γιάννενα, δεν νομίζω πολλοί εδώ μέσα να κατηγορούσαν την αστυνομία άμα βαρούσε στο ψαχνό αντί για τον ώμο... Πολύ θα ήθελα να έβλεπα αντιδράσεις πχ Κακλαμάνη (και όχι μόνο) σε αίτημα για ενός λεπτού σιγή στο Αλβανικό κοινοβούλιο προς τιμή του "ήρωα"... :roll:


edit: θυμάμαι για παράδειγμα αντιδράσεις ορισμένων όταν κατά διαστήματα βγαίνουν βίντεο με αστυνομικούς να βαράνε ανθρώπους πεσμένους στο έδαφος...
Εγώ θυμάμαι τις περιπτώσεις με τους δύο Αλβανούς ληστές λεωφορείων .Η συμπεριφορά της αλβανικής κυβέρνησης ήταν ψιλοτραγικη.Στη μια περίπτωση είχε σκοτωθεί και ένας Έλληνας όμηρος ,μάλλον από την αλβανική αστυνομία.
Αντίθετα νομίζω η ελληνική κυβέρνηση είναι πολύ πιο λογική σε όλα.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#549829 Garland δεν πας να κάνεις μάρκετινγκ πλαν για καμία Λουί Βιτο;
Και οι δύο που αναφέρεις ήταν πολιτικοί για πολλά χρόνια.
Για το Μπακογιάννη συμφωνώ ότι έχει προβληθεί ο θάνατος του παραπάνω και έχει γίνει σύμβολο.

Ο άνθρωπος που αναφέρθηκε δεν ήταν γνωστός πέραν της γειτονιάς του.
Επειδή δεν θα πέσω στο λακο με τα κόπρανα θα διευκρινίσω ότι δεν κρίνω αν καλώς η κακώς έγινε ήρωας.
Ίσως καλώς να έγινε, ίσως γίνεται με μια δόση υπερβολής.

Απλά το μαστίγωμα της πραγματικότητας δεν πήγαινε άλλο.

Πάντως από ψευτιες προτιμώ να λες απλά αμπαλα σχόλια όπως το παραπάνω.
Σπάμε και πλάκα.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#549850 Από τη στιγμή που και ο Φύσσας, και ο Γρηγορόπουλος σκοτώθηκαν όπως σκοτώθηκαν, λογικό και σωστό ήταν να γίνουν δρόμοι, όπως πχ έγινε και ο Αξαρλιάν, και κάθε άλλος που πεθαίνει σε τέτοιες ιδιαίτερες συνθήκες.

Ο Κατσίφας που πέθανε σε ξένη χώρα με το Καλάσνικοφ στο χέρι προφανώς και δεν πρέπει να γίνει δρόμος. Σα να λέμε ότι οι Ρουμάνοι θα πρέπει να κάνουν δρόμο τον Σορίν Ματέι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#549870
kostis20 έγραψε:Εγώ θυμάμαι τις περιπτώσεις με τους δύο Αλβανούς ληστές λεωφορείων .Η συμπεριφορά της αλβανικής κυβέρνησης ήταν ψιλοτραγικη.Στη μια περίπτωση είχε σκοτωθεί και ένας Έλληνας όμηρος ,μάλλον από την αλβανική αστυνομία.
Αντίθετα νομίζω η ελληνική κυβέρνηση είναι πολύ πιο λογική σε όλα.

Ο δεύτερος είχε φάει όμως στη Φλώρινα μία σφαίρα ανάμεσα στα μάτια αν θυμάμαι καλά, ΑΦΟΥ του είχαν πάρει τη χειροβομβίδα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#549898
EDDIE_147 έγραψε:Garland δεν πας να κάνεις μάρκετινγκ πλαν για καμία Λουί Βιτο;
Και οι δύο που αναφέρεις ήταν πολιτικοί για πολλά χρόνια.
Για το Μπακογιάννη συμφωνώ ότι έχει προβληθεί ο θάνατος του παραπάνω και έχει γίνει σύμβολο.

Ο άνθρωπος που αναφέρθηκε δεν ήταν γνωστός πέραν της γειτονιάς του.
Επειδή δεν θα πέσω στο λακο με τα κόπρανα θα διευκρινίσω ότι δεν κρίνω αν καλώς η κακώς έγινε ήρωας.
Ίσως καλώς να έγινε, ίσως γίνεται με μια δόση υπερβολής.

Απλά το μαστίγωμα της πραγματικότητας δεν πήγαινε άλλο.

Πάντως από ψευτιες προτιμώ να λες απλά αμπαλα σχόλια όπως το παραπάνω.
Σπάμε και πλάκα.
:s_howdy

Στα πόσα χρόνια πολιτικής δηλαδή σου κάνουν ανδριάντα; Υπάρχει manual και εδώ;
Αν τα έχει συμπληρώσει ο Παπαγεωργόπουλος να μην ξεχάσεις να βάλεις και φτερά από πίσω, δεν χρειάζεται να μην καταλαβαίνεις, θα καταλαβαίνουν οι άλλοι.
Η Βουγιουκλάκη ας πούμε μπήκε με μέσο στο πάνθεον των ηρώων και έχει προτομή. Α, είναι καλλιτέχνιδα με μεγίστη προσφορά στο Πολεμικό Ναυτικό και στο εκπαιδευτικό σύστημα με το νιάου-νιάου βρε γατούλα. Με συγχωρείτε.

Το ωραίο είναι που συμφωνείς σε πράγματα που δεν είπα για τον Μπακογιάννη.
Το θέμα είναι ότι ένας νοήμων άνθρωπος δε θα πει ότι οι δεξιοί έχουν ως ήρωα τον Μπακογιάννη, ασχέτως αν τρώνε κάποιοι παντεσπάνι πάνω του.
Αλλά προϋποθέτει και μια τιμιότητα πολιτικής σκέψης να μην πέσεις στην εύκολη λούμπα να τα κάνεις όλα ίσωμα, και ασχέτως αν σε ενοχλούν οι πορείες για το Φύσσα και οι ονομασίες οδών ή τα ΕΣΠΑ στο Καρπενήσι, να αντιλαμβάνεσαι την πραγματική φύση όλων αυτών και να μην πετάς την ταμπέλα "ηρωοποίηση" σαν μπαρμπάδι που πήρε μεταμεσονύχτιο τηλέφωνο στον Λαβίθη.

Στην πράξη τιμάς ένα πρόσωπο, την προσφορά του ή ο θάνατός του έχει έναν συμβολισμό που ως κοινωνία(κοινωνικό μόρφωμα καλύτερα) δε θες να ξεχαστεί (Μπακογιάννης, Πέτρουλας, Αξαρλιάν, Φύσσας κ.ο.κ). So simple. Η ηρωοποίηση είναι αλλού παπά ευαγγέλιο από ονομασίες οδών και προτομές.

Γενικά καλό είναι όταν γράφετε πράγματα που δεν στέκουν να μην τα υπερασπίζεστε μέχρι τέλους ταιριάζοντας σώνει και ντε την πραγματικότητα σε αυτά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#549907 Τον Κολοκοτρώνη ξέχασες.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#549912
kostis20 έγραψε:Εγώ θυμάμαι τις περιπτώσεις με τους δύο Αλβανούς ληστές λεωφορείων .Η συμπεριφορά της αλβανικής κυβέρνησης ήταν ψιλοτραγικη.Στη μια περίπτωση είχε σκοτωθεί και ένας Έλληνας όμηρος ,μάλλον από την αλβανική αστυνομία.
Αντίθετα νομίζω η ελληνική κυβέρνηση είναι πολύ πιο λογική σε όλα.

< A3003 >



Η κυβέρνηση σαφώς, αυτό που ήθελα να σχολιάσω είναι η στάση συγκεκριμένων πολιτικών και ατόμων (όπως για παράδειγμα είδαμε με την πρόταση για την ενός λεπτού σιγή στη βουλή).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#549919
georgetz έγραψε:Μας πειράζει και το ενα λεπτό σιγή για έναν νεκρό τώρα? :lol:


Να τηρήσουμε ενός λεπτού σιγή και για τον Παπαδόπουλο και τον Παττακό τότε... :roll: Νεκροί δεν είναι και αυτοί;

Ναι, μας πειράζει, αναλόγως με τον νεκρό και για το τι ήθελε να πετύχει, το τι έκανε στη ζωή του και το πως και γιατί πέθανε.

Τι ακριβώς θέλει να πει το Ελληνικό κοινοβούλιο τιμώντας με αυτόν τον τρόπο τον συγκεκριμένο άνθρωπο;;; :roll:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#549920 Ο τύπος ήταν για το τρελάδικο . Απαράδεκτοι και οι Αλβανοί βέβαια .