Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

3
25%
0
N/A
3
25%
4
33%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
2
17%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549728
Geo f1 έγραψε:Ε βεβαια λεω για αυτο. Τοσα χρονια βλεπουμε Φ1. Τετοια μανουρα απο οδηγο που ΕΤΥΧΕ να πρεπει να ζυγιστει δεν εχω ξαναδει..


Αυτο το βιντεακι δειχνει τη μιση αληθεια βεβαια, δηλαδη μονο το σπασιμο της ζυγαριας. Δε δειχνει τον κωνο που τρακαρε γιατι δε μπορουσε να περιμενει να τον τραβηξουν στην ακρη. Και επισης δε δειχνει την τσαμπουκαλεμενη γκαζια/κινηση προς τον κριτη που στεκοταν μπροστα του...
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#549732
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Αυτο με την γεφυρα ηταν πιο χοντρο παντως...


Φανταζομαι εννοεις τον τσαμπουκα που εκανε ο Vettel στο ζυγισμα? Που πηγε να πατησει τον κριτη, που δεν εσβηνε τον κινητηρα οπως οφειλε και που τελικα εσπασε τη ζυγαρια?

Αλλη γαργαρα εκει απο τους Φερραρικους. Σεντοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια για το Max :s_crazy
Τώρα θα γίνω λίγο παιδάκι να σου πω ότι αν ήταν στη θέση του Vettel o Max θα τον είχε πατήσει σίγουρα τον κριτή!

Για την κακή χρονιά του Vettel έχουμε επίσης γράψει σεντόνια.

Όσον αφορά τον αγώνα και των δύο Ferrari, ήταν τραγικότατος. Όταν έχεις τέτοιο ρυθμό την Παρασκευή, όταν σε μικτές συνθήκες είσαι δεύτερος το Σάββατο με υποτιθέμενο αβαντάζ την κίτρινη γόμα, αλλά τελικά την κρατάς λιγότερο κι από τα κόκκινα, τα έχεις κάνει για τα καλά μαντάρα. Πάλι καλά που δεν κρινόταν σε αυτόν τον αγώνα το πρωτάθλημα γιατί θα είχαμε ομαδικές αυτοκτονίες.

Oh wait :shifty:

ripper σωστός ο παραλληλισμός, για την ιστορία ο Maldonado είχε επιτεθεί στον Hamilton στο τέλος του αγώνα για το βάθρο, όντας πολύ πιο γρήγορος. Ο Hamilton θα έχανε τη θέση αργά ή γρήγορα. Τελικά δεν τερμάτισε καν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#549733
Bayern7 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Σιγα μην δεν εκανε χειρονομια ο Φεττελ :innocent:

Ο Μαχ χθες έκανε χειρονομία; :hmmm:


Κωλοδαχτυλο. Αλλα το εκανε μετα τη συγκρουση. Ο αλλος εσκουζε ενω εκανε σλιπστριμ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#549736
Geo f1 έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Σιγα μην δεν εκανε χειρονομια ο Φεττελ :innocent:

Ο Μαχ χθες έκανε χειρονομία; :hmmm:


Κωλοδαχτυλο. Αλλα το εκανε μετα τη συγκρουση. Ο αλλος εσκουζε ενω εκανε σλιπστριμ :lol:


Υποψιαζομαι οτι και ο Λουης την ωρα που περνουσε τον αδικοσβουριγμενο, ειχε βγαλει το χερι εξω αλλα δεν προλαβα να δω τι εκανε... Μαλλον τον χαιρετησε! :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549738
Bayern7 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Σιγα μην δεν εκανε χειρονομια ο Φεττελ :innocent:

Ο Μαχ χθες έκανε χειρονομία; :hmmm:


O Max εκανε τα αισχη! Χειρονομια, μερικα fuck στον ασυρματο, σπρωξιες και βρισιδια στον Ocon, απαραδεκτες δηλωσεις και ουτε καν για τα ματια του κοσμου και το καλο του θεσμου δεν εδειξε μια μεταμελεια αργοτερα (που θεωρητικα ειχε ηρεμησει κιολας). Οσο και να το συμπαθω το Max, προτιμω οι οδηγοι να κρατανε ενα επιπεδο ακομα και στις ασχημες στιγμες τους...
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#549766 George sorry, από την βιασύνη μου λανθασμένα νόμισα ότι το έλεγες ειρωνικά.

Είμαι φαν του Lauda (πριν ασχοληθεί με την Mercedes). Ο τρόπο σκέψης του και το πώς προσεγγιζε την F1 ως οδηγός και μετέπειτα με εμπνέουν θα έλεγα.
Δεν διακρίνεται για το τακτ και αυτό δεν είναι από αυτά που θαυμάζω σε αυτόν. Η συγκεκριμένη όμως δήλωση δεν έχει κάτι κακό. Θα έλεγα μάλιστα ότι όταν έρχεται από το στόμα ενός πρωταθλητή οδηγού, που παραλίγο να χάσει την ζωή του αλλά απέδειξε ότι μπορεί να συνεχίσει να κερδίζει πάρα το ατύχημα, τότε τα λόγια αυτού του ανθρώπου έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα κατά την ταπεινή μου άποψη.

Το λάθος του Vettel το Σάββατο στο weighbridge, και βασικά όλη η συμπεριφορά του σε αυτό το συμβάν ήταν επίσης τραγική και δείχνουν έναν οδηγό που μάλλον το τέλος του πρωταθλήματος δεν μπορεί να έρθει αρκετά γρήγορα για αυτόν. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα ξεκινήσει την νέα σεζόν. Πιστεύω ότι θα είναι δυνατός.

Ο Lewis πέρασε από Alonso, Rosberg, Button... Έχει γίνει εξαιρετικός στα παιχνίδια ψυχολογίας.

< 4A >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#549787
George_Prix έγραψε:Στις 4 πρωτες σεζον του στην F1, εχει κανει συνολικα λιγοτερα λαθη απο οσα εχει κανει φετος μονο, ο πολυπειρος 4 φορες παγκοσμιος πρωταθλητης Vettel.

Αλλα εδω μεσα οι περισσοτεροι κανουν γαργαρα τα χοντρα λαθη του Vettel και ξεχειλωνουν τα λαθακια του Verstappen.


Που να μη το έγραφα. :hmmm:

Zorz έγραψε:(...) Και είναι επίσης αλήθεια ότι για να φτάσει κανείς σε επίπεδο πρωταθλητισμού απαιτείται ένας βαθμός κωλοπαιδισμού (βλ Vettel με multi 21 κλπ) ... (με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Vettel που για τετράκις έχει δώσει απαράδεκτα δείγματα γραφής).


Κοιτάξτε, αν τα ελληνικά σας πέφτουν δύσκολα υπάρχουν και τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας...

btw ειπα κατι την ωρα του αγωνα και μετα το αφησα να δω αν θα πει κανενας αλλος τιποτα ή αν θα εχουμε γαργαρα παλι. Και φυσικα ειχαμε γαργαρα οσον αφορα το λαθος του Vettel, που βγηκε εκτος πιστας και τον περασε ο Kimi. Και βγηκε εκτος πιστας απο 100% δικο του λαθος. Και ενω δεν αναφερθηκε κανενας σε αυτο, γραφτηκαν σεντονια ολοκληρα για το Max, που δεν αντεδρασε σωστα στο λαθος ενος αλλου οδηγου. Τρελο ε? Μη μου πεις οτι δεν ειναι τρελο! :s_crazy


Δεν γράφονται σεντόνια για το λάθος του Vettel γιατί δεν υπάρχει κάτι άξιο λόγου να γραφτεί. Έχασε το φρενάρισμα, βγήκε έξω μόνος του, τον πέρασε ο Kimi, τέλος. Φυσιολογικό racing incident είναι, ούτε πήρε παραμάζωμα κανέναν άλλον, ούτε έφταιξε κάποιος 3ος, ούτε το λάθος είναι ασυνήθιστο. Τι παραπάνω να γραφτεί γι αυτό; :hmmm: Αντιθέτως, η φάση στη ζυγοπλάστιγγα είναι πιο σοβαρή και του αρμόζει εκεί περισσότερο κράξιμο.

Κατά τα άλλα η ιστορία του Verstappen συνοψίζεται ως "δεν αντεδρασε σωστα στο λαθος ενος αλλου οδηγου". Ούτε η Μαρία Σπυράκη τέτοια κέφια. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549828
Zorz έγραψε:
George_Prix έγραψε:Στις 4 πρωτες σεζον του στην F1, εχει κανει συνολικα λιγοτερα λαθη απο οσα εχει κανει φετος μονο, ο πολυπειρος 4 φορες παγκοσμιος πρωταθλητης Vettel.

Αλλα εδω μεσα οι περισσοτεροι κανουν γαργαρα τα χοντρα λαθη του Vettel και ξεχειλωνουν τα λαθακια του Verstappen.


Που να μη το έγραφα. :hmmm:

Zorz έγραψε:(...) Και είναι επίσης αλήθεια ότι για να φτάσει κανείς σε επίπεδο πρωταθλητισμού απαιτείται ένας βαθμός κωλοπαιδισμού (βλ Vettel με multi 21 κλπ) ... (με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Vettel που για τετράκις έχει δώσει απαράδεκτα δείγματα γραφής).


Κοιτάξτε, αν τα ελληνικά σας πέφτουν δύσκολα υπάρχουν και τα σχολεία δεύτερης ευκαιρίας...


Χαλαρωσε λιγο ρε φιλε. Εγω ειπα "Αλλα εδω μεσα οι περισσοτεροι κανουν γαργαρα τα χοντρα λαθη του Vettel και ξεχειλωνουν τα λαθακια του Verstappen." το οποιο ΙΣΧΥΕΙ.

Το οτι εσυ προς τιμην σου παραδεχτηκες τα αισχη του Vettel δεν καθιστα λαθος αυτο που ειπα :)

Zorz έγραψε:
btw ειπα κατι την ωρα του αγωνα και μετα το αφησα να δω αν θα πει κανενας αλλος τιποτα ή αν θα εχουμε γαργαρα παλι. Και φυσικα ειχαμε γαργαρα οσον αφορα το λαθος του Vettel, που βγηκε εκτος πιστας και τον περασε ο Kimi. Και βγηκε εκτος πιστας απο 100% δικο του λαθος. Και ενω δεν αναφερθηκε κανενας σε αυτο, γραφτηκαν σεντονια ολοκληρα για το Max, που δεν αντεδρασε σωστα στο λαθος ενος αλλου οδηγου. Τρελο ε? Μη μου πεις οτι δεν ειναι τρελο! :s_crazy


Δεν γράφονται σεντόνια για το λάθος του Vettel γιατί δεν υπάρχει κάτι άξιο λόγου να γραφτεί. Έχασε το φρενάρισμα, βγήκε έξω μόνος του, τον πέρασε ο Kimi, τέλος. Φυσιολογικό racing incident είναι, ούτε πήρε παραμάζωμα κανέναν άλλον, ούτε έφταιξε κάποιος 3ος, ούτε το λάθος είναι ασυνήθιστο. Τι παραπάνω να γραφτεί γι αυτό; :hmmm: Αντιθέτως, η φάση στη ζυγοπλάστιγγα είναι πιο σοβαρή και του αρμόζει εκεί περισσότερο κράξιμο.

Κατά τα άλλα η ιστορία του Verstappen συνοψίζεται ως "δεν αντεδρασε σωστα στο λαθος ενος αλλου οδηγου". Ούτε η Μαρία Σπυράκη τέτοια κέφια. :s_empathy


Δεν περιμενα σεντονια για το λαθος του Vettel. Αλλα μια απλη αναφορα του στυλ "την εκανε παλι ο Γερμανος" δε θα ηταν τοσο περιεργη απο χρηστες που ειναι ετοιμοι να κατασπαραξουν τους αντιπαλους οδηγους.

Οπως επισης δε θα ηταν περιεργη μια αναφορα οσον αφορα τη χοντραδα που εκανε στο ζυγισμα (εδω τουλαχιστον συμφωνουμε).

Αλλα γαργαρα και για τα 2 περιστατικα οι Φερραρικοι!

Τελος αυτο το "δεν αντεδρασε σωστα στο λαθος ενος αλλου οδηγου" που ειπα, ειναι ο καταλληλοτερος τροπος να περιγραφει η συγκεκριμενη φαση. To οδηγικο/αγωνιστικο λαθος ηταν του Ocon. Και αυτο ειναι ασχετο με το αν ηταν 1 γυρο πισω ή αν παλευαν για τη νικη. Για αυτο τιμωρηθηκε απο τους αγωνοδικες και σε αυτο συμφωνησαν 8 στους 10 τηλεθεατες/σχολιαστες/δημοσιογραφους. Φυσικα οπως ο ιδιος παραδεχτηκα και ο Max επρεπε να χειριστει διαφορετικα την κατασταση, αλλα αν διαβασεις εδω στο petrolheads, το 8 στους 10 υπερ του Max, εχει αντιστραφει σε 8 στους 10 χρηστες που σταυρωσαν το Max... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#549833 Οταν ο Φετελ εκανε λαθη που του κοστιζαν κρισιμους βαθμους μια χαρα υπηρχαν σχολια.

Τωρα που εχει κριθει το πρωταθλημα ( οχι οτι παιζοταν δηλαδη απο την Μοντσα και μετα ) τα λαθη του Φετελ βλαπτουν αυτον και την ομαδα του. Δεν κινδυνευει αλλος οδηγος απο αυτα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#549834
Νίκος Παππάς έγραψε:Οταν ο Φετελ εκανε λαθη που του κοστιζαν κρισιμους βαθμους μια χαρα υπηρχαν σχολια.

Τωρα που εχει κριθει το πρωταθλημα ( οχι οτι παιζοταν δηλαδη απο την Μοντσα και μετα ) τα λαθη του Φετελ βλαπτουν αυτον και την ομαδα του. Δεν κινδυνευει αλλος οδηγος απο αυτα.


Αυτα πες τα στον Ocon που κινδυνεψε αλλος οδηγος απο το οδηγικο λαθος του (ο Max).

Επισης πες τα στο Vettel που θα μπορουσε να τσακισει τιποτα ποδια κριτων οπως πεταχτηκανε πισω οι ζυγαριες επειδη ξεκινησε μονος του το μονοθεσιο και δεν περιμενε να τον σπρωξουν οπως επρεπε να κανει (δες το video και θα καταλαβεις τι εννοω).

Τελος μη μου πεις οτι αν εκανε o Max ενα λαθος σαν αυτα του Vettel (εξοδος απο την πιστα, αποτυχημενη προσπεραση που κατεληξε σε τετακε , κουρνιαγμα στην αμμοπαγιδα επειδη εβρεχε κτλ) δε θα πεφτατε να τον φατε, γιατι το λαθος το πληρωσε απλα ο ιδιος και δεν κινδυνεψε κανενας. Γιατι και να μου το πεις, δε θα σε πιστεψω να σου πω την αμαρτια μου!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#549851
George_Prix έγραψε:Τελος μη μου πεις οτι αν εκανε o Max ενα λαθος σαν αυτα του Vettel (εξοδος απο την πιστα, αποτυχημενη προσπεραση που κατεληξε σε τετακε , κουρνιαγμα στην αμμοπαγιδα επειδη εβρεχε κτλ) δε θα πεφτατε να τον φατε, γιατι το λαθος το πληρωσε απλα ο ιδιος και δεν κινδυνεψε κανενας. Γιατι και να μου το πεις, δε θα σε πιστεψω να σου πω την αμαρτια μου!

Θα σχολιασω μονο αυτο γιατι τα αλλα ειναι θεμα οπτικης

Εισαι λιγο καιρο στο φορουμ για να ξερεις τι και πως σχολιαστηκε. Αν εχεις περιεργεια δες περσινα, προπεσινα τοπικα και διαβασε να μαθεις.

Επισης αυτο το "Γιατι και να μου το πεις, δε θα σε πιστεψω" δεν δειχνει ωραιο οταν κανεις μια κουβεντα. Σαν να μου λες ο,τι και να γραψεις εγω θα λεω τα δικα μου, γιατι ετσι. Αυτοματως με βαζεις απεναντι ενω δεν ειμαι. :)


Καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα στο λαθος, ειδικα αν κανει κατι που απαιτει τελεια αυτοσυγκεντρωση και επαναλληψημοτητα κινησεων οπως και μικροπροσαρμογες στην συμπεριφορα του μονοθεσιου. Τοτε που ο Γκροζιαν περασε εκατοστα πανω απο το κεφαλι του Αλονσο το λαθος θα μπορουσε να ηταν θανατηφορο. Το λαθος του Φετελ στην Γερμανια στοιχησε μονο σε αυτον και στην ομαδα του