Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By theo13
#548737
Dimitris_P έγραψε:Εντάξει όχι και 0 €, τεράστια υπερβολή νομίζω.
Ο δείκτης είναι σε εκατομμύρια, οπότε πιο πιθανό να μην έβαλαν δεκαδικά στο διάγραμμα, έτσι αν υπήρχε επένδυση 500€, το 0,0005 θα φαγώθηκε και θα έγινε 0. Και το αναπαράγουν . :hmmm:


Σα δεν ντρέπονται οι δημιογραφίσκοι της πλάκας :lol: :lol:

Geo f1 έγραψε:Διαφορα στην αστυνομια από το 2014-->2015
:s_hang


Καλά πρέπει να έπαθαν ψυχολογικά στις οικονομικές υπηρεσίες της ΕΛ.ΑΣ. Ενώ εμείς που είμαστε συνηθισμένοι στο 0 δε πάθαμε τίποτα :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#549218 Πιο συγκεκριμένα, ο Παύλος Πολάκης σχολίασε με ειρωνικό τρόπο την κριτική των μέσων ενημέρωσης κατά της περιφερειάρχη Αττικής, Ρένας Δούρου, με τη διαπίστωση ότι «μόνο τις μέρες της τραγωδίας εμπορεύονταν ψεύτικη θλίψη»

Έγραψε στο Facebook:

Rena Dourou ακόμα να παραιτηθείς;;;;;
Μαθαίνω για μεγάλες πυρκαγιές και πολλούς νεκρους στη Καλιφορνια!!!!!
Γιατι δεν έδωσες εντολή εκκένωσης εεε;;;
Υγ.Τα οςα έχετε κανει δυο μήνες τωρα εσείς ως περιφέρεια και το Υπ Υποδομων στο Μάτι γιατι άραγε κανένα συστημικό ΜΜΕ δεν τα λεει;;;;
Μόνο τις μερες της τραγωδίας εμπορεύονταν ψεύτικη θλίψη …..


Μεγαλος τρομπας
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#549387
Geo f1 έγραψε:Πιο συγκεκριμένα, ο Παύλος Πολάκης σχολίασε με ειρωνικό τρόπο την κριτική των μέσων ενημέρωσης κατά της περιφερειάρχη Αττικής, Ρένας Δούρου, με τη διαπίστωση ότι «μόνο τις μέρες της τραγωδίας εμπορεύονταν ψεύτικη θλίψη»

Έγραψε στο Facebook:

Rena Dourou ακόμα να παραιτηθείς;;;;;
Μαθαίνω για μεγάλες πυρκαγιές και πολλούς νεκρους στη Καλιφορνια!!!!!
Γιατι δεν έδωσες εντολή εκκένωσης εεε;;;
Υγ.Τα οςα έχετε κανει δυο μήνες τωρα εσείς ως περιφέρεια και το Υπ Υποδομων στο Μάτι γιατι άραγε κανένα συστημικό ΜΜΕ δεν τα λεει;;;;
Μόνο τις μερες της τραγωδίας εμπορεύονταν ψεύτικη θλίψη …..


Μεγαλος τρομπας


Πρέπει να δεις και τη σημερινή του απάντηση , μετά την κατακραυγή

Προς ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ..ενταύθα

Είστε και πονηρουληδες ατιμουλικα εκει στα υπόγεια του μουρουτικου γκαιμπελισμου στην Πειραιώς !!!!
Στήνετε θέμα εκ του μη όντος "αξιοποιώντας" τα κεελπνοταισμενα ΜΜΕ σας που ειρωνεύτηκα με την αναρτηση για τις φωτιές στην Καλιφορνια και τη Ρενα Δουρου ,τα οποια βάζατε για ενα μήνα να κάνουν Τυμβωρυχεια με τους νεκρους στο Μάτι και τωρα για όλα αυτα που καναμε εκει προσπαθώντας να επουλώσουμε την πληγή "άκρα του τάφου σιωπή"....
ΑΚΟΥΣΤΕ προπαγανδιστές της πεντάρας :εγω ,λόγω δουλειάς ,αξιών και ανατροφής ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ...
ΕΣΕΙΣ το μόνο που νοιάζεστε ειναι πως θα πέσει ο Τσιπρας γιατι πρώτη φορα νιώθετε πως ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ να διαλυθεί το σύστημα που χτίσατε 70 χρόνια ....


Μετά απο 70 χρόνια, get it, 70 γιατί 2018-70 = 1948 και ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ :metalo:
https://www.parapolitika.gr/article/pol ... PI.twitter
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#570293
Η λέξη οργή μοιάζει «μικρή» και λίγη για να περιγράψει τα όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας για τον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν, τη «μαύρη Δευτέρα» της 23ης Ιουλίου άνθρωποι που έβλεπαν τη φωτιά στο Μάτι να τους απειλεί. Έρχονται στο φως μέσα από την εισαγγελική έρευνα για τη φωτιά με τους 100 νεκρούς στην ανατολική Αττική.
Η εισαγγελική έρευνα δεν αποτυπώνει ό,τι ίσως να γνωρίζαμε όλοι, πως δηλαδή ο κρατικός μηχανισμός απέτυχε παταγωδώς να σώσει ζωές, αλλά αποκαλύπτει τον τρόπο που αντιμετώπισαν εκείνοι που έπρεπε να βοηθήσουν τον κόσμο που καιγόταν: με αγένεια και αδιαφορία. Άνθρωποι που θα έπρεπε να ξέρουν πως να βοηθήσουν, άνθρωποι που θα έπρεπε να καθησυχάσουν και να καθοδηγήσουν εκείνους που έβλεπαν τη φωτιά να καίει τα σπίτια και τα αυτοκίνητά τους, όχι μόνο δεν το έκαναν αλλά σε πολλές περιπτώσεις αντέδρασαν με ειρωνεία και αδιαφορία. Το δεύτερο είναι χειρότερο.

Χαρακτηριστικό της αδιαφορίας ένα σημείο της εισαγγελικής διάταξης για τα όσα έγιναν το μοιραίο απόγευμα της 23ης Ιουλίου. Αναφέρουν οι εισαγγελείς: «Μόνο δε προκειμένου να καταδειχθεί εμφατικά η στάση ευτυχώς ορισμένων οργάνων του Π. Σ. παρατίθεται και η συνομιλία του αξιωματικού του Π.Σ. με τον αξιωματικό υπηρεσίας του «199» όταν είπε χαρακτηριστικά για τους κινδυνεύοντες στην περιοχή της Κινέτας: «Τώρα να καούν για να βάλουν μυαλό ρε φίλε… Ναι μπορεί να έχουμε 50 νεκρούς για πλάκα για τον κάθε β@@@@ τώρα… Τα όρνια να μείνουν εκεί»».

Οι διάλογοι της οργής

Την ημέρα που κάηκε το Μάτι και 100 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, στο τηλεφωνικό κέντρο του 199 υπήρχαν τρεις τηλεφωνητές μόνο. Κι ας είχε εκδοθεί από την προηγούμενη προειδοποίηση για αυξημένο κίνδυνο πυρκαγιάς. Στις 19:17, σύμφωνα με το εισαγγελικό πόρισμα, η υπηρεσία «κατέστη ανενεργή, καθώς δεν ήταν έτοιμη και ικανή να διαχειριστεί τα περιστατικά αποτελεσματικά αλλά ούτε καν στοιχειωδώς

Όπως αναφέρεται στην εισαγγελική διάταξη «ακριβώς λόγω της έλλειψης ικανού αριθμού χειριστών – τηλεφωνητών σε συνδυασμό με το μεγάλο αριθμό των συμβάντων διαπιστώθηκαν και περιπτώσεις απρεπούς συμπεριφοράς σε καλούντες πολίτες».

– «Έρχονται κυρία μου, έρχονται, το κέρατο μου, έρχονται».

– «Αυτό σας λέω κυρία μου ό, τι μπορούμε κάνουμε δέκα πέντε αυτοκίνητα είκοσι έρχονται, μακάρι να γεννήσουμε και άλλα».

– «Δεν κατάλαβα το ύφος σας κύριε… όχι, όχι τι είσαστε εσείς τι δεν καταλάβατε πολίτης είμαι έχετε υποχρέωση τι είσαστε μαγαζί σας είναι η Πυροσβεστική, δεν το κατάλαβα; ….Κι εγώ δεν το κατάλαβα».

– «Εντάξει δεν είναι ταξί να το παραγγείλουμε κινδυνεύει κάποιος, μπορεί να κινδυνεύει κάποιος άνθρωπος θα το δούμε έτσι; Θα ρθει».

– «Καπνό… την Αττική ο καπνός μην παραπονιέστε και φωνάζετε όλοι».

Η λέξη οργή μοιάζει «μικρή» και λίγη για να περιγράψει τα όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας για τον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν, τη «μαύρη Δευτέρα» της 23ης Ιουλίου άνθρωποι που έβλεπαν τη φωτιά στο Μάτι να τους απειλεί. Έρχονται στο φως μέσα από την εισαγγελική έρευνα για τη φωτιά με τους 100 νεκρούς στην ανατολική Αττική.


click4more





Μάτι: «Έρχονται το κέρατό μου»! Εξοργιστικές απαντήσεις των Αρχών στους πολίτες που...


Η εισαγγελική έρευνα δεν αποτυπώνει ό,τι ίσως να γνωρίζαμε όλοι, πως δηλαδή ο κρατικός μηχανισμός απέτυχε παταγωδώς να σώσει ζωές, αλλά αποκαλύπτει τον τρόπο που αντιμετώπισαν εκείνοι που έπρεπε να βοηθήσουν τον κόσμο που καιγόταν: με αγένεια και αδιαφορία. Άνθρωποι που θα έπρεπε να ξέρουν πως να βοηθήσουν, άνθρωποι που θα έπρεπε να καθησυχάσουν και να καθοδηγήσουν εκείνους που έβλεπαν τη φωτιά να καίει τα σπίτια και τα αυτοκίνητά τους, όχι μόνο δεν το έκαναν αλλά σε πολλές περιπτώσεις αντέδρασαν με ειρωνεία και αδιαφορία. Το δεύτερο είναι χειρότερο.

Χαρακτηριστικό της αδιαφορίας ένα σημείο της εισαγγελικής διάταξης για τα όσα έγιναν το μοιραίο απόγευμα της 23ης Ιουλίου. Αναφέρουν οι εισαγγελείς: «Μόνο δε προκειμένου να καταδειχθεί εμφατικά η στάση ευτυχώς ορισμένων οργάνων του Π. Σ. παρατίθεται και η συνομιλία του αξιωματικού του Π.Σ. με τον αξιωματικό υπηρεσίας του «199» όταν είπε χαρακτηριστικά για τους κινδυνεύοντες στην περιοχή της Κινέτας: «Τώρα να καούν για να βάλουν μυαλό ρε φίλε… Ναι μπορεί να έχουμε 50 νεκρούς για πλάκα για τον κάθε β@@@@ τώρα… Τα όρνια να μείνουν εκεί»».

Οι διάλογοι της οργής

Την ημέρα που κάηκε το Μάτι και 100 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, στο τηλεφωνικό κέντρο του 199 υπήρχαν τρεις τηλεφωνητές μόνο. Κι ας είχε εκδοθεί από την προηγούμενη προειδοποίηση για αυξημένο κίνδυνο πυρκαγιάς. Στις 19:17, σύμφωνα με το εισαγγελικό πόρισμα, η υπηρεσία «κατέστη ανενεργή, καθώς δεν ήταν έτοιμη και ικανή να διαχειριστεί τα περιστατικά αποτελεσματικά αλλά ούτε καν στοιχειωδώς».

Όπως αναφέρεται στην εισαγγελική διάταξη «ακριβώς λόγω της έλλειψης ικανού αριθμού χειριστών – τηλεφωνητών σε συνδυασμό με το μεγάλο αριθμό των συμβάντων διαπιστώθηκαν και περιπτώσεις απρεπούς συμπεριφοράς σε καλούντες πολίτες».

– «Έρχονται κυρία μου, έρχονται, το κέρατο μου, έρχονται».

– «Αυτό σας λέω κυρία μου ό, τι μπορούμε κάνουμε δέκα πέντε αυτοκίνητα είκοσι έρχονται, μακάρι να γεννήσουμε και άλλα».

– «Δεν κατάλαβα το ύφος σας κύριε… όχι, όχι τι είσαστε εσείς τι δεν καταλάβατε πολίτης είμαι έχετε υποχρέωση τι είσαστε μαγαζί σας είναι η Πυροσβεστική, δεν το κατάλαβα; ….Κι εγώ δεν το κατάλαβα».

– «Εντάξει δεν είναι ταξί να το παραγγείλουμε κινδυνεύει κάποιος, μπορεί να κινδυνεύει κάποιος άνθρωπος θα το δούμε έτσι; Θα ρθει».

– «Καπνό… την Αττική ο καπνός μην παραπονιέστε και φωνάζετε όλοι».

Σε άλλη συνομιλία η οποία καταγράφηκε στις 18:13 μία οικογένεια που βρίσκεται στο σπίτι της στο Νέο Βουτζά επικοινωνεί με το «199» την ώρα που η αυλή τους φλέγεται και το αυτοκίνητο τους έχει καεί: «Γύρω γύρω τώρα καίγονται όλα, έχουν καεί όλα εμείς είμαστε μέσα, έχει πολύ καπνό… χάλασε το αυτοκίνητό μας, κάηκε, τί λέτε τώρα;…».

Ο χειριστής – τηλεφωνητής απάντησε: «Σιγά – σιγά προς την παραλία δεν μπορείτε να πάτε; Έχετε αυτοκίνητο;» Και μία γυναίκα του απάντησε: «Όχι ρε παιδιά αφού έχω μωρό 13 μηνών και πόσο θα αναπνεύσει λίγο, δεν ξέρω κάντε κάτι».




Εδω ολο το αρθρο
https://www.newsit.gr/ellada/oi-dialogo ... i/2732970/
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#570309 Δυστυχώς, δεν πιστεύω να έπεσε κανείς απ' τα σύννεφα...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#576566


:(



























































:s_roses
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#576568 Πολύ άσχημη κατάσταση

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#576573 :( :( :(
πολύ κρίμα... :s_sad

ενδιαφέρον θα 'χει να μάθουμε πώς προκλήθηκε...
έκανα εργασίες?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#576577 Εξαιρετικά άσχημο νέο. Κάθε φορά που βλέπω να καταστρέφονται σημαντικά κομμάτια της ανθρωπότητας (εδώ μιλάμε για σύμβολο της πόλης, όχι στενά θρησκευτικό) με πιάνει ανατριχίλα και αίσθημα ανημποριάς. :(
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#576578 some good news...
“The fire is now weaker. We are now in a time of cooling but both towers of the cathedral are safe. We're still working to save the cathedral's work of arts,"
https://edition.cnn.com/world/live-news ... index.html

μου προκαλεί δέος όταν τέτοια μνημεία που άντεξαν τόσα χρόνια και κακουχίες, χάνονται έτσι απλά από τον ανθρώπινο παράγοντα...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#576579 Τώρα που έχει φύγει η πρώτη κρυάδα, roamαρα σε διάφορα site και διαπίστωσα, χωρίς δυστυχώς να εκπλαγώ κατ' ελάχιστον ότι, διάφορα edgy τυπάκια ήδη άρχισαν τα άστοχα, ρατσιστικά και αυτιστικά χαχαχούχα στο κουφάρι της Νοτρ Νταμ. Είναι προφανές ότι πλέον (εν αντιθέσει με πότε; :hmmm: έλα μου ντε) έχει ξεφύγει η ένταση των ερεθισμάτων που απαιτούν κάποια στόματα/πληκτρολόγια ώστε να φράξουν για ένα τεταρτάκι της ώρας. Συγγνώμες για το μίνι rant.