Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#545675 Αυτό σωστό, επειδή δεν έχουν να καθαρίσουν οι ίδιοι τα αφήνουν χάλια.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548252
Άβαταρ μέλους
By Serf
#548777
ΟΟΣΑ: Χιλιάδες νεκροί στην Ελλάδα έως το 2050 από την ανθεκτικότητα στα αντιβιοτικά
NEWSROOM 8.11.2018 | 18:21

Ιταλία, Ελλάδα και Πορτογαλία είναι οι τρεις χώρες του ΟΟΣΑ όπου το πρόβλημα της ανθεκτικότητας των παθογόνων μικροοργανισμών στα αντιβιοτικά φάρμακα, αναμένεται να προκαλέσει τη μεγαλύτερη ποσοστιαία αύξηση στη θνησιμότητα έως το 2050.
Συγκεκριμένα για την Ελλάδα, εκτιμάται πως από το 2015 έως το 2050, περίπου 70.000 άνθρωποι θα χάσουν συνολικά τη ζωή τους εξαιτίας του φαινομένου.
Ήδη στην Ελλάδα το ποσοστό των λοιμώξεων που εμφανίζουν μεγαλύτερη αντίσταση στα αντιβιοτικά προσεγγίζει το 38% σημειώνοντας αύξηση 7% από την περίοδο 2005-2015 ενώ, έως το 2030, αναμένεται να αυξηθεί επιπλέον 3%.
Το ποσοστό αυτό είναι περίπου 7πλάσιο σε σχέση με χώρες όπως η Ολλανδία ή η Νορβηγία, όπου τα κρούσματα ανθεκτικών λοιμώξεων διαμορφώνονται γύρω από το 5%.
Ο ΟΟΣΑ κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, επισημαίνοντας την ανάγκη για περιορισμό στην αλόγιστη χρήση αντιβιοτικών και τήρηση των βασικών κανόνων υγιεινής όπως το τακτικό και σωστό καθαρισμό των χεριών.
Αν δεν ακολουθηθούν άμεσα αυτές οι οδηγίες, τουλάχιστον 2,4 εκατομμύρια άνθρωποι θα χάσουν τη ζωή τους σε Ευρώπη, Αυστραλία και ΗΠΑ έως το 2050.
Αυτά τα «απλά μέτρα» που, όπως υπογραμμίζει ο ΟΟΣΑ, δεν κοστίζουν περισσότερο από 2 δολάρια ανά άτομο ετησίως, θα μπορούσαν να αποτρέψουν το 75% αυτών των θανάτων - περίπου 1.200 ζωές στην Ελλάδα, ετησίως.
Η μεγαλύτερη θνησιμότητα σε απόλυτους αριθμούς προβλέπεται στην Ιταλία, στις ΗΠΑ και στην Γαλλία.
Όπως προειδοποιεί ο ΟΟΣΑ, η αντίσταση των παθογόνων μικροοργανισμών στα αντιβιοτικά «τρίτης γραμμής» όπως καρβαπενέμες αυξάνεται με ανησυχητικό ρυθμό και πλέον, οι μόνες επιλογές που απομένουν σε περιπτώσεις τέτοιας ανθεκτικότητας, είναι κάποια παλαιότερα αντιβιοτικά μικρότερης αποτελεσματικότητας όπως οι πολυμιξίνες και οι συνδυαστικές θεραπείες.
Όμως ο Οργανισμός επισημαίνει πως σε μερικές χώρες, μεταξύ των οποίων βρίσκεται και η Ελλάδα, έχει ήδη καταγραφεί αντίσταση και στις πολυμιξίνες, με «δυνητικά καταστροφικές συνέπειες» για την δημόσια υγεία. Πηγή: www.lifo.gr


Και το αρχικό άρθρο: http://www.oecd.org/newsroom/stopping-a ... a-year.htm
Άβαταρ μέλους
By markvag
#548810 Η αντίσταση στα αντιβιοτικά είναι ίσως από τα μεγαλύτερα προβλήματα υγείας που θα αντιμετωπίσουμε στη δύση τα επόμενα χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#548812 εάν καποιος δεν τα κατεβαζει με τη σεσουλα θα εχι καλυτερη τυχη με τα μικροβια η όχι??
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548816 Οχι! Καμια καλυτερη τυχη. Εχουν φροντισει αυτοι που τα κατεβαζουν με τη σεσουλα να τα κανουν ανθεκτικα στα αντιβιωτικα!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#548817
Y.V έγραψε:Οχι! Καμια καλυτερη τυχη. Εχουν φροντισει αυτοι που τα κατεβαζουν με τη σεσουλα να τα κανουν ανθεκτικα στα αντιβιωτικα!


:rant: :s_mad γμτ… τα εντομα θα επιβιωσουν στην τελικη...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548818
224v έγραψε:εάν καποιος δεν τα κατεβαζει με τη σεσουλα θα εχι καλυτερη τυχη με τα μικροβια η όχι??
Το θεμα δεν ειναι ποσα κατεβάζεις εσυ αλλα αν το βακτήριο αποκτά ανθεκτικότητα επειδη γινεται αλόγιστη/λαθος χρήση τους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548824 το θέμα είναι να συμμαζευτούν κυρίως η γιατροί που τα γράφουν σαν καραμέλες για να σηκώνουν πολυκατοικίες

αν δεν τα παίρνεις με το κιλό δεν έχεις ανάγκη πιστεύω έτσι κι αλλιώς ούτε να νοσήσεις ούτε να αναρρώσεις από μόνος σου

και σε πιο μεγάλη ηλικία αν σταματήσει κανείς την αλόγιστη χρήση θα δει τεράστια διαφορά, μιλάω ως παθών της κατάστασης που απέκτησα σοβαρό ανοσοποιητικό στα 26 μου

δευτέρα έπιασα μια ίωση χθες ήμουν περδίκι και σήμερα σα να μην έγινε, άμα συνέχιζα με τις αντιβιώσεις άντε γεια

συν τις αλλεργίες, συν προβλήματα στα εντερικά , τελείως γτπ

άρα φίλε μάρκο η "ιατρική" και η "επιστήμη" δεν δίνουν πάντα τη λύση άμα έχεις έχεις να κάνεις με βλαμμένους ανθρώπους που είναι στην ουσία πλασιέ φαρμάκων
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#548827 Ποιοι γιατροι;
Οι περισσοτεροι τα περνουν μονοι τους! :rtfm:
Και μαλιστα το συνηθες ειναι μολις υποχωρησουν τα συμπτωματα σε 2 - 3 μερες, την σταματανε!
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548829
QsisVTS έγραψε:πολυκατοικίες


Πάνε αυτές οι εποχές Κιούση. :oops:
Δεν πληρώνει τόσο καλά η αντιβίωση.

Το πρόβλημα της αντιβίωσης είναι η εγχώρια νοοτροπία.
Στο πρώτο αψού --> κούμπωμα.
+ υπερατού χορήγηση αντιβίωσης από φαρμακοποιούς
+ ακόμα πιο υπερατού γενόσημα-μαϊμού* τα οποία κάνουν μισή δουλειά και απλά 'γυμνάζουν' τα μικρόβια.

*είτε μικρότερη περιεκτικότητα από αυτή που πρέπει, είτε μούφα δραστική
Άβαταρ μέλους
By mirage
#548833
QsisVTS έγραψε:το θέμα είναι να συμμαζευτούν κυρίως η γιατροί που τα γράφουν σαν καραμέλες για να σηκώνουν πολυκατοικίες

αν δεν τα παίρνεις με το κιλό δεν έχεις ανάγκη πιστεύω έτσι κι αλλιώς ούτε να νοσήσεις ούτε να αναρρώσεις από μόνος σου

και σε πιο μεγάλη ηλικία αν σταματήσει κανείς την αλόγιστη χρήση θα δει τεράστια διαφορά, μιλάω ως παθών της κατάστασης που απέκτησα σοβαρό ανοσοποιητικό στα 26 μου

δευτέρα έπιασα μια ίωση χθες ήμουν περδίκι και σήμερα σα να μην έγινε, άμα συνέχιζα με τις αντιβιώσεις άντε γεια

συν τις αλλεργίες, συν προβλήματα στα εντερικά , τελείως γτπ

άρα φίλε μάρκο η "ιατρική" και η "επιστήμη" δεν δίνουν πάντα τη λύση άμα έχεις έχεις να κάνεις με βλαμμένους ανθρώπους που είναι στην ουσία πλασιέ φαρμάκων
Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς. Γενικα ολο το ποστ ειναι φουλ στους μύθους περί αντιβιοτικων και δράσης τους.
Καλα έκανες και τα έκοψες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548834 @εντυ

φίλε δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω περάσει με τις αντιβιώσεις από νήπιο

αντιβίωση θα ξαναπάρω στη ζωή μου αν μου πουν βγάζεις δεν βγάζεις τη βδομάδα

προς το παρόν δεν παίρνω και αρρωσταίνω από ελάχιστα ή και καθόλου (πέρυσι αν θυμάμαι σωστά δεν είχα αρρωστήσει καθόλου) και φέτος την άρπαξα επειδή κυλιόμουν πάνω στην άρρωστη γυναίκα, πήγα σάββατο για μπάνιο και καθόμουν με βρεγμένο κεφάλι στη παραλία (και αεράκι που είχε το σάββατο να χαζεύω φόρουμ) και όλη τη κυριακή ήμουν έξω με σαγιονάρες και κοντομάνικο

έκανα ότι ήταν δυνατό να αρρωστήσω και κράτησε από δευτέρα έως τετάρτη (τρίτη πήγα και έκανα γυμναστική ψιλοκομμάτια για να διώξω το corruption)

παλιά με αντιβίωση καραμέλα έχω κάνει 3 αμυγδαλίτιδες από οκτώβρη-έως γενάρη , διάρροια ώς παρενέργεια στην αντιβίωση που κλασικά με πιάνει (και το 15% του πληθυσμού αν θυμάμαι καλά έλεγαν οι οδηγίες), άρα είχα και αφυδάτωση ή τις σταματούσα πιο νωρίς από το προβλεπέ και το αποκορύφωμα είναι αλλεργία όπου είχαν ερεθιστεί και με φαγούριζαν όλοι οι αδένες γύρω από το λαιμό και στο στόμα εφιάλτης..

ναι πολυκατοικίες όχι πλέον, αλλά κατα το παρελθόν έχω μερικές περιπτώσεις στο μυαλό μου που έκαναν φοβερά λεφτά με την αλόγιστη συνταγογράφηση (υποθέτω βέβαια αν κρίνω με το ένα σωρό |λογοκρισία| που μου έγραφαν εμένα)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548838
mirage έγραψε:Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς. Γενικα ολο το ποστ ειναι φουλ στους μύθους περί αντιβιοτικων και δράσης τους.
Καλα έκανες και τα έκοψες.

φίλε εγώ απλά πήγαινα στους γιατρούς όταν δεν ήμουν καλά και αυτοί πόνο (δεν είναι μόνο ένας)

αυτό ήξερα αυτό έκανα

μπορεί και η μητέρα μου ας πούμε να ήταν υπερβολική και με το παραμικρό να με έτρεχε, αλλά από όσο θυμάμαι δεν πρέπει να με κούμπωνε μόνης της όπως επίσης γενικά συμβαίνει

απλά με το παραμικρό παιδίατρος, γιατρός αντιβίωση

κάθε φορά που πήγαινα γιατρό έφευγα με αντιβίωση

και αυτό το συνέχισα ως ενήλικας, μέχρι που κάποια στιγμή απλά δεν άντεχα να παίρνω άλλο

δηλαδή από απόγνωση τις έκοψα (έκοψα να πηγαίνω στο γιατρό) και είδα διαφορά, πιο πριν πίστευα ότι απλά είμαι ευαίσθητος και δεν έχω καλό ανοσοποιητικό και όντως δεν είχα επειδή έπαιρνα αλόγιστη αντιβίωση

πλέον βλέπω ότι δεν έχω θέμα, αλλά δεν ήξερα γιατί πάντα ήμουν ρημάδι θεωρούσα ότι έτσι είμαι
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#548840
mirage έγραψε:Βασικά η ίωση δεν χρειάζεται αντιβιοτικά γιατι δεν κάνουν κατι στους ιούς.


Καμιά φορά συνίσταται ως 'χημειοπροφύλαξη' αν το λέω σωστά.

Κιούση η αντιβίωση και προ κρίσης δεν έφτανε τα κουκιά που προσέφεραν άλλες αγελάδες τύπου αντιυπερτασικά, στατίνες.

Για να μην πάμε σε αναλώσιμα χειρουργείων, ογκολογικά.