Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#548295 Δεν ξέρω για τα Stanley (αν και εγώ αρκετά καλή εταιρεία την θεωρώ), ένα επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο Bosch που είχα πάρει πάντως, τρία χρόνια άντεξε. Προχθές που πήγα να το χρησιμοποιήσω, έβγαζε σπίθες το μοτέρ και μύριζε έντονα καμένο για πολύ ώρα. Δοκίμασα να το ανοίξω για να αλλάξω το μοτέρ, αλλά τα έκανα ακόμη χειρότερα τα πράγματα. :(

Σχετικά με το Praktiker που αναφέρθηκε νωρίτερα, αυτό που με χαλάει πολύ είναι ότι δεν έχεις εξυπηρέτηση. Στο Leroy έχει πάντα κάποιον υπεύθυνο σε κάθε τμήμα ο οποίος είναι και διαθέσιμος και ενημερωμένος. Χρειαζόμουν κάτι βύσματα για γυψοσανίδα και ο τύπος στα Leroy μου πρότεινε κάποια συγκεκριμένα και μου έδειξε μέχρι και βιντεάκι στον υπολογιστή για το πως θα κάνω την τοποθέτηση, παρά το γεγονός πως ήταν Σάββατο απόγευμα και επικρατούσε ο σχετικός πανικός!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548302
pro έγραψε:Εχω την εντυπωση παντως οτι με την συγχωνευση επεσε σε ποιοτητα.
.


σωστα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#548725
trident1971 έγραψε:
sknipper έγραψε:Καλώς τα cyl9 είναι καλά αλλά γιατί, τί έχουν που τα κάνουν καλά; Και πείτε γενικότερα για ποιότητες (υλικό, επεξεργασία μετάλλου, επιστρώσεις), μάρκες, μοντέλα/σειρές.

Μηπως διυλιζεις τον κωνωπα? Τρυπες ανοιγουν, δεν τα παντρευεσαι. Παρε μια σειρουλα επωνυμη να κανεις τη δουλεια σου.
Την έχω πατήσει κάμποσες φορές με φτηνιάρικα που είτε δεν ανοίγουν την τρύπα και παύουν να είναι κοφτερά είτε σπάνε. Και για κάποιο περίεργο λόγο το ένα ούπα στον τοίχο για να κρεμάσω έναν πίνακα (το καρφί δεν τα καταφέρνει, δεν ξέρω τι διαβολότουβλα/τσιμέντα έβαζαν οι εγγλέζοι το 1935) είναι μια ιστορία με πολύ αυξημένο βαθμό δυσκολίας που έχει λιώσει κάμποσα τρυπάνια. Και έχω δει ότι κάνει τεράστια διαφορά το καλό τρυπάνι. Επειδή δεν θα τα χρησιμοποιώ συχνά θέλω να έχω λίγα και καλά και όταν τα χρειαστώ να δουλέψουν καλά. Και όταν τα ξαναχρειαστώ να είναι ακόμα εκεί όλα και όχι τα μισά. Δε λέει να τρέχω τελευταία στιγμή για να πάρω ό,τι νάναι από το μαγαζάκι της γωνίας. Δεν θέλω τα πιο καλά/ακριβά αλλά δέχομαι να πληρώσω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι λίγο καλύτερο. Αυτό που δεν θέλω είναι το να πληρώσω κάτι παραπάνω και τελικά να πάρω κάτι που είναι ίδιο με το φτηνιάρικο. Για αυτό θέλω να ξέρω τι ποιότητες υπάρχουν και τι επιστρώσεις ή πιο απλά τι από τα παρακάτω αξίζει να προσέξω και για ποια να αδιαφορήσω. Και βέβαια δεν λένε όλοι όλα τα χρήσιμα στοιχεία ή δεν τα λένε με τον ίδιο τρόπο και η σύγκριση είναι πιο δύσκολη. Και τι θέλω, καλύτερο υλικό ή καλύτερη επίστρωση κλπ. Αφού δε μου λέτε έκανα μια μικρή έρευνα.

SDS και DDS έχει να κάνει με τη σχεδίαση της βάσης με εγκοπές για να κλειδώνει καλύτερα σε κάποια κρουστικά δράπανα.
Επίσης υπάρχουν διάφορα σχέδια για καλύτερο κόψιμο/άδειασμα/καθαρότητα χειλέων ανάλογα με το υλικό, διάφορες μύτες 135 μοιρών κλπ.

Υλικό
steels γενικά ανθεκτικά και δεν σπάνε αν δεν είσαι προσεκτικός να τα κρατάς ακριβώς ίσια
low carbon steel (αμβλύνεται γρήγορα)
high carbon steel
HSS (high speed steel) και παραλλαγή με πιο σκληρό αλλά πιο εύθραυστο cobalt steel (HSS-CO)(5%=Μ35, 8%=Μ42)

carbides πιο σκληρά και ανθεκτικά αλλά πιο ευαίσθητα
tungsten carbide (TC) (τα διάφορα CYL-9)(το βάζουν στην μύτη τρυπανιών τοιχοποιίας)
διαμάντι

Επιστρώσεις που θα φύγουν με τον καιρό ή άμα το ακονίσεις (οπότε το τιτάνιο πιθανότατα γίνεται απλό HSS)
black oxide (φτηνή αντισκουριακή/αντιτριβική θερμική επεξεργασία)=+50% διάρκεια ζωής (gold oxide καλύτερο)
titanium nitride (TiN)=x3+ διάρκεια ζωής (καλά για μέταλλα-με λίπανση αλλά και πλαστικά, ξύλα κλπ, όχι για τοιχοποιία-κρουστικό)(χρυσό χρώμα)
titanium aluminum nitride (βιολετί χρώμα, όχι για αλουμίνιο) και titanium carbon nitride (μπλεγκρί χρώμα) για ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια
diamond powder και zirconium nitride πιο προχώ

Στην πράξη αποφεύγεις όσα λένε carbon και γενικόλογα τύπου premium κλπ και πας για ξεκάθαρες κουβέντες HSS, TC, CO, Ti κλπ. Και βέβαια μετράει αν είναι η καλή σειρά της εταιρείας και ποιος τα φτιάχνει και που, μπορεί να λέει HSS-CO αλλά άλλο το φτηνό κινέζικο κι άλλο το ______(εδώ μπαίνουν όλα τα άλλα).
Οπότε τα προτεινόμενα ανάλογα με τον τύπο χρήστη - χρήσης και το οικονομικό συνοψίζονται σε:
- για τον απλό περιστασιακό χρήστη και για πιο πολλά μεγέθη σετάκι με ξύλου/τιτανίου/TC
- για προχωρημένο για λίγα μεγέθη CYL-9 για όλες τις δουλειές (αλλά κυρίως τοίχους) ή και HSS-CO κοβαλτίου για γενική χρήση (πλαστικά, ξύλα, σίδερα, όχι τοίχους)
- για πιο ειδικές χρήσεις αν συχνοί τοίχοι καλό TC για κρουστικό και αν κάνει πολύ ξυλουργικά τότε κι ένα σετ για ξύλο με μυτούλα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548758 Γερμανικο τρυπανι τιτανιου,και ηταν χειροτερο απο κινεζικο.
Ειναι δυνατον?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#548762
dimviii έγραψε:Γερμανικο τρυπανι τιτανιου,και ηταν χειροτερο απο κινεζικο.
Ειναι δυνατον?
Κι αυτό κινέζικο θα ήταν. :lol:
Πρέπει να βρεις ποιες είναι οι καλές σειρές, που είναι φτιαγμένες σε καλά μέρη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548768 για σιδερο προσπαθησε να βρεις τις μαρκες ''izar'' και ''werko'' σε κοβαλτιου.Σοβαρες εταιριες στα εργαλεια κοπης.
για τοιχοποιια βρες ''irwin''
για ξυλο παρε οτι βρεις.Ακομα και Γερμανικα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#548782 Παρεμπιπτόντως, προσπαθώντας να χρησιμοποιήσουμε Cyl-9 σε αυτό το πλακάκι στο μπάνιο, φάγαμε μεγάλη ήττα!
Λίγες στροφές, χωρίς κρούση, και να μην ανοίγει η τρύπα με τίποτα! Το τρυπάνι υπερθερμαινόταν και καιγόταν μπροστά τόσο, που τα κάναμε αναλώσιμα.. σχεδόν ένα τρυπανάκι ανά τρύπα :lol: :dizzy:

(και με όχι της πλάκας εργαλεία, μπλε σειρά της bosh και makita είχαν τα μαστόρια... :s_whiteflag )
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#548788 Όταν ανοίγουμε τρύπα σε πλακάκι, χρησιμοποιούμε πρώτα ένα μικρό στα 3 mm, με κρούση και λιγες στροφές, μέχρι να κάνουμε "θήκη " στο πλακάκι και να προχωρήσουμε με το τρυπάνι της διαμέτρου που θέλουμε. Αν μάλιστα έχουμε ανάγκη πχ για 10άρι τελικό αποτέλεσμα, προχωράμε και σε 2ο στάδιο, με τρυπάνι 5-6 χιλ, όπου πλέον πραγματοποιούμε το τρύπημα και ολοκληρώνουμε με την τελική διάμετρο.
"Είναι δύσκολη η καλογερική".
Για να τοποθετήσω σιδηρόδρομο για κουρτίνες σε τοίχο με εσωτερική θερμομόνωση (=7 εκ πάχος γυψοσανίδα+φελιζόλ+κόλλα), μέχρι να φτάσω στην τοιχοποιία, αγόρασα τρυπάνια 18 εκ. μήκους.
Βίδες 14 εκ μήκους, διπλό 8άρι ούπατ (σε μήκος) στην τρύπα και .... :superman: .
Υπόψη , αναφέρομαι σε σιδηρόδρομους "ρομάν"( = με καρούλι που ανεβοκατεβάζει την κουρτίνα ) και όχι κλασσικούς-συρόμενους.
Αυτό σημαίνει δυνάμεις προς τα κάτω, ειδικά όταν τα χειρίζονται γυναίκες (κάτι σαν τον .... συμπλέκτη :lol: ), άρα διαφορετικές ανάγκες τοποθέτησης. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#548794
stavrosg έγραψε:Παρεμπιπτόντως, προσπαθώντας να χρησιμοποιήσουμε Cyl-9 σε αυτό το πλακάκι στο μπάνιο, φάγαμε μεγάλη ήττα!
Λίγες στροφές, χωρίς κρούση, και να μην ανοίγει η τρύπα με τίποτα! Το τρυπάνι υπερθερμαινόταν και καιγόταν μπροστά τόσο, που τα κάναμε αναλώσιμα.. σχεδόν ένα τρυπανάκι ανά τρύπα :dizzy:

(και με όχι της πλάκας εργαλεία, μπλε σειρά της bosh και makita είχαν τα μαστόρια... :s_whiteflag )
Εχει ειδικες μυτες για πλακακια

https://www.screwfix.com/p/glass-drill- ... 77EALw_wcB

< Smart ultra 6 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#548795
dimitrisB έγραψε:Όταν ανοίγουμε τρύπα σε πλακάκι, χρησιμοποιούμε πρώτα ένα μικρό στα 3 mm, με κρούση και λιγες στροφές, μέχρι να κάνουμε "θήκη " στο πλακάκι και να προχωρήσουμε με το τρυπάνι της διαμέτρου που θέλουμε. Αν μάλιστα έχουμε ανάγκη πχ για 10άρι τελικό αποτέλεσμα, προχωράμε και σε 2ο στάδιο, με τρυπάνι 5-6 χιλ, όπου πλέον πραγματοποιούμε το τρύπημα και ολοκληρώνουμε με την τελική διάμετρο.
"Είναι δύσκολη η καλογερική".
Για να τοποθετήσω σιδηρόδρομο για κουρτίνες σε τοίχο με εσωτερική θερμομόνωση (=7 εκ πάχος γυψοσανίδα+φελιζόλ+κόλλα), μέχρι να φτάσω στην τοιχοποιία, αγόρασα τρυπάνια 18 εκ. μήκους.
Βίδες 14 εκ μήκους, διπλό 8άρι ούπατ (σε μήκος) στην τρύπα και .... :superman: .
Υπόψη , αναφέρομαι σε σιδηρόδρομους "ρομάν"( = με καρούλι που ανεβοκατεβάζει την κουρτίνα ) και όχι κλασσικούς-συρόμενους.
Αυτό σημαίνει δυνάμεις προς τα κάτω, ειδικά όταν τα χειρίζονται γυναίκες (κάτι σαν τον .... συμπλέκτη :lol: ), άρα διαφορετικές ανάγκες τοποθέτησης. :s_yes


Το μόνο που χρειάζεται είναι σωστό τρυπάνι. Πάλευα κι εγώ παλιότερα με κλασσικό τρυπάνι και άναβε συνέχεια. Αγόρασα ένα για πλακάκια, bosch νομίζω-δεν θυμάμαι κωδικό, και άνοιξε βούτυρο. Το ότι πρέπει να ανοίγεις πάντα μικρότερη τρύπα είναι αυτονόητο και ισχύει για όλες τις τρύπες :shifty:

btw το ξετρύπημα τοίχου ολοκληρώθηκε με τρυπάνι Dexter. Λόγω πάχους τοίχου (~30 πόντοι) ήταν το μόνο που έκανε. Αφού τα κατάφερε τέλος καλό όλα καλά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#548799
dimviii έγραψε:για σιδερο προσπαθησε να βρεις τις μαρκες ''izar'' και ''werko'' σε κοβαλτιου.Σοβαρες εταιριες στα εργαλεια κοπης.
για τοιχοποιια βρες ''irwin''
για ξυλο παρε οτι βρεις.Ακομα και Γερμανικα. :shifty:

Τι τους λες μωρε; Οσο κανει ενα τρυπανακι κανει μια συλλογη στους αλλους. Ποιος θα το πληρωσει; :lol:

Καλα ειναι τα Bosch, στην τελικη αν σπασει παιρνεις αλλο. Ετσι κι αλλιως ΝΟΜΟΣ στα μαστορεματα ειναι οτι δεν ανοιγουμε δουλειες χωρις εφεδρικα εργαλεια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#548809 Το ειδικό τρυπάνι για πλακάκια είναι τόσο αποτελεσματικό που δε χρειάζεται καμία ειδική τεχνική, σημαδεύεις , με λίγες στροφές χωρίς κρουστικο και το κόβει καθαρά και αβίαστα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#548819
dimitrisB έγραψε:Όταν ανοίγουμε τρύπα σε πλακάκι, χρησιμοποιούμε πρώτα ένα μικρό στα 3 mm, με κρούση και λιγες στροφές, μέχρι να κάνουμε "θήκη " στο πλακάκι και να προχωρήσουμε με το τρυπάνι της διαμέτρου που θέλουμε. Αν μάλιστα έχουμε ανάγκη πχ για 10άρι τελικό αποτέλεσμα, προχωράμε και σε 2ο στάδιο, με τρυπάνι 5-6 χιλ, όπου πλέον πραγματοποιούμε το τρύπημα και ολοκληρώνουμε με την τελική διάμετρο.
"Είναι δύσκολη η καλογερική".
Για να τοποθετήσω σιδηρόδρομο για κουρτίνες σε τοίχο με εσωτερική θερμομόνωση (=7 εκ πάχος γυψοσανίδα+φελιζόλ+κόλλα), μέχρι να φτάσω στην τοιχοποιία, αγόρασα τρυπάνια 18 εκ. μήκους.
Βίδες 14 εκ μήκους, διπλό 8άρι ούπατ (σε μήκος) στην τρύπα και .... :superman: .
Υπόψη , αναφέρομαι σε σιδηρόδρομους "ρομάν"( = με καρούλι που ανεβοκατεβάζει την κουρτίνα ) και όχι κλασσικούς-συρόμενους.
Αυτό σημαίνει δυνάμεις προς τα κάτω, ειδικά όταν τα χειρίζονται γυναίκες (κάτι σαν τον .... συμπλέκτη :lol: ), άρα διαφορετικές ανάγκες τοποθέτησης. :s_yes


Να προσθεσω κι ενα ποτηρακι νερο διπλα να βουταμε το τρυπανι καθε τοσο?

Προσωπικα σε ολα τα δυσκολα υλικα ξεκιναω με μικρη διαμετρο και ανεβαινω
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#548820 ας το βαλω μια κι εδω

egobrain έγραψε:θελω να ανοιξω το σιφονι (πατωμα) του μπανιου για να δω τι μπορω να ξεβουλωσω αλλα βλεπω πως κατω απο την ταπα υπαρχει ενα ιδιου υλικου κλειστο πλεγμα βαθους περιπου 10 ποντων που στεκεται σταθερο.
δεν εχει καποια αλλη ταπα για να το ανοιξω ουτε φαινεται να κουνιεται κατι με λιγη πιεση.
ξερει καποιος αν ανοιγει ή τελικα ο,τι ειναι να ριξω πρεπει να πεσει πανω σε κεινο το κατωτερο επιπεδο?