Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#547424
sknipper έγραψε:Τον τελευταίο καιρό η καλή μου φτιάχνει ψωμί. Χωρίς ειδική συσκευή. Μιξερ, αναμονή, κλπ, φούρνο. Πειραματίζεται λιγάκι με ουσίες και χρόνους.
Είναι νόστιμο και είμαι ικανοποιημένος από υφή και ψήσιμο (λεπτή και κάπως μαλακή κόρα όπως μου αρέσει), πολύ αφράτο (αλλά κάπως ξερό, το τελευταίο όμως βγήκε πιο ζουμερό). Παραείναι ελαφρύ και τρως μεγάλη ποσότητα, θα το ήθελα πιο "βαρύ". Από τι εξαρτάται η γεύση; Κυρίως από το αλεύρι ή παίζει ρόλο και η μαγιά; Τί άλλα μυστικά υπάρχουν;


βαρυ θα σε βγει με χαμηλη περιεκτικοτητα σε νερο.
ειναι μια βασικη παραμετρος στα ψωμια και μετριεται σε ποσοστο του υγρου ως προς το βαρος των αλευρων (hydration).
για παραδειγμα η μπαγκετα θελει πολυ υγρη ζυμη (~65-75% hydration) ενω ενα πυκνο χωριατικο -βαρυ, οπως το ψαχνεις- σφιχτη, περιπου 45-50%.

η γευση εξαρταται απ' τον παραγοντα φουσκωματος (ξερη-φρεσκια μαγια, προζυμι), τα αλευρα φυσικα και αλλες παραμετρους που χρειαζεται μεγαλυτερη εμπειρια για να τις διακρινεις, πχ διαδοχικο ζυμωμα για ξεκουραση και δεσιμο της γλουτενης στη ζυμη.
σε ενα απλο ασπρο ψωμι δεν θα βρεις ιδιαιτερες διαφοροποιησεις μεταξυ των επιλογων του εμποριου, διακριτη διαφορα προκυπτει οταν παιζεις με πλουσια αλευρα, ολικης, δικοκκο, βρομη, σικαλη κοκ.
πλάι σ' αυτα τα αλευρα στεκεται καταλληλα το προζυμι που, παρολο που απαιτει μια αρχικη διαδικασια και ελαχιστη εγνοια στην πορεια του, δημιουργει αρωματα και γευσεις που κανουν τα τυπικα ψωμια της αγορας αδιαφορους αφρους.
προφανως, δεν αρεσει σε ολους αυτη η γευστικη προσεγγιση και υφη οποτε δοκιμασεις και βλεπεις (δες εδω μια ευληπτη σειρα για ψωμι με προζυμι. υπαρχει απειρο υλικο γενικοτερα).

μια αλλη χρησιμη εξοικειωση με την πρωτη υλη ειναι τα χαρακτηριστικα των αλευρων και πως διαμορφωνουν το αποτελεσμα σου: |λογοκρισία|/σκληρα σιταρια, κριθαρι/σικαλη, ποσοστο πρωτεϊνων και δομη γλουτενης, αλευρι πολυτελειας/55%/70%/90%/ολικης. ψαξ' το λιγο, θα βρεις διαφορους οδηγους δωθε κειθε.

επισης ριξε μια ματια στο επεισοδιο της σειρας Cooked που αφορα το ψωμι
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548667 Γιορταζει η gianikαινα και είπα να τους περιποιηθω..(της πήρα κ το honor 9 lite υπ όψιν..)
Κατσικάκι γάλακτος με πατάτες φούρνου τσακιστες...


Κ του χρόνου με υγεία!!!
ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#548681 να τη χαιρεσαι Γιαννη!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548693 :)

Κάποιοι συμφορουμιτες έχουν δοκιμάσει τις πατάτες μου...
Επιφυλλασομαι κ για τους υπόλοιπους..
Ευχαριστώ για τις ευχές!!!!

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#548705 Πολυχρονη η Γιαννικαινα. Να χαιρεστε τα παιδακια σας. :)
Ρε ποιες πατατες. Το κατσικακι σου θελουμε να δοκιμασουμε. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#548738
gianik έγραψε:Γιορταζει η gianikαινα και είπα να τους περιποιηθω..(της πήρα κ το honor 9 lite υπ όψιν..)
Κατσικάκι γάλακτος με πατάτες φούρνου τσακιστες...


Κ του χρόνου με υγεία!!!
Εικόνα

.


Συνταγή για τις πατάτες μπορούμε να έχουμε;; Φαίνονται γ@μ@τες :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#548793
Serf έγραψε:
gianik έγραψε:Γιορταζει η gianikαινα και είπα να τους περιποιηθω..(της πήρα κ το honor 9 lite υπ όψιν..)
Κατσικάκι γάλακτος με πατάτες φούρνου τσακιστες...


Κ του χρόνου με υγεία!!!
Εικόνα

.


Συνταγή για τις πατάτες μπορούμε να έχουμε;; Φαίνονται γ@μ@τες :)

< Note >









Ότι πει ο Serf !!!!
https://www.argiro.gr/recipe/patates-fournou-tsakistes/


προτίμησε πατάτες baby.. Τις χτεσινές (δεν ήταν baby) τις είχα αγοράσει από τους πλανόδιους ερχόμενος tις προάλλες από το χωριό (10 ευρω τα 15 κιλά) , έξω από το Λεβίδι , ήταν κατακίτρινες μέσα , όπως ακριβώς μου αρέσει να ειναι η πατάτα..
Αν μπορέσεις και βρεις και ανθό λεμονιού , νταξ γίνονται απίστευτες... :eat: