Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#547658
drdino έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
drdino έγραψε:Netflix σε τι αναλύσεις παίζει;

Αναλογα με την οθονη, παιζει μεχρι και 4Κ



Let me rephrase that... Σε τι αναλύσεις παίζει στο Xiaomi box; Έχει widevine l1;

Κομπλέ όλα, 4K, HDR. Αν δεν υποστήριζε widevine δεν θα έπαιζε netflix. Μερικά mibox είχαν θέμα, αλλά κανονικά παίζει.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#547677
otso έγραψε:Sτον AMD ryzen 3 2200 g θα χρησινοποιησω την δικη του ψυκτρα , απ οτι βλεπω εχει ετοιμη heatsink πανω (Η ψυκτρα)
Δεν τρεχει τιποτα ε;
Wagner669 εχουμε και εμεις στην Seasonic Power Supply 750W ATX 24 pin Focus Plus Gold SSR-750FX Active-PFC Retail 10ετη
εγγυηση , τι μας περασες , αρκει να την στειλουν τα καρντασια .
Τι κακο ειναι αυτο ολοι θελουν λεφτα για να παραγγειλουν με τα δικα σου λεφτα και να την στειλουν και παιζει να τα παιρνουν απ εξω και οχι προμηθευτη εδω , οποτε πεη μπλε εγγυηση . Οπως το εσοπ dell λαπτοπ το φερνουν απο ρουμανια
και σου λεει η dell 1 χρονο εγγυηση αλλοι πουστηδοι απο κει.
Αν δεν ηθελα τιμολογια θα τα ειχα παρει ολα απεξω , πιο γρηγορα θα ερχοντουσαν.

η μεγαλυτερη θερμοκρασια που θα δεις αντε να παει στους 70 σε θερμο δωματιο παραπανω δεν..
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#547689
cabala10 έγραψε:
otso έγραψε:Sτον AMD ryzen 3 2200 g θα χρησινοποιησω την δικη του ψυκτρα , απ οτι βλεπω εχει ετοιμη heatsink πανω (Η ψυκτρα)
Δεν τρεχει τιποτα ε;
Wagner669 εχουμε και εμεις στην Seasonic Power Supply 750W ATX 24 pin Focus Plus Gold SSR-750FX Active-PFC Retail 10ετη
εγγυηση , τι μας περασες , αρκει να την στειλουν τα καρντασια .
Τι κακο ειναι αυτο ολοι θελουν λεφτα για να παραγγειλουν με τα δικα σου λεφτα και να την στειλουν και παιζει να τα παιρνουν απ εξω και οχι προμηθευτη εδω , οποτε πεη μπλε εγγυηση . Οπως το εσοπ dell λαπτοπ το φερνουν απο ρουμανια
και σου λεει η dell 1 χρονο εγγυηση αλλοι πουστηδοι απο κει.
Αν δεν ηθελα τιμολογια θα τα ειχα παρει ολα απεξω , πιο γρηγορα θα ερχοντουσαν.

η μεγαλυτερη θερμοκρασια που θα δεις αντε να παει στους 70 σε θερμο δωματιο παραπανω δεν..



Εγω περιμενα οτι θα του πεις να παρει την καλη ψυκτρα, τη Ρεϊθ με τα ΑρΤζιΜπι...
:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#547747
Wagner669 έγραψε:
cabala10 έγραψε:
otso έγραψε:Sτον AMD ryzen 3 2200 g θα χρησινοποιησω την δικη του ψυκτρα , απ οτι βλεπω εχει ετοιμη heatsink πανω (Η ψυκτρα)
Δεν τρεχει τιποτα ε;
Wagner669 εχουμε και εμεις στην Seasonic Power Supply 750W ATX 24 pin Focus Plus Gold SSR-750FX Active-PFC Retail 10ετη
εγγυηση , τι μας περασες , αρκει να την στειλουν τα καρντασια .
Τι κακο ειναι αυτο ολοι θελουν λεφτα για να παραγγειλουν με τα δικα σου λεφτα και να την στειλουν και παιζει να τα παιρνουν απ εξω και οχι προμηθευτη εδω , οποτε πεη μπλε εγγυηση . Οπως το εσοπ dell λαπτοπ το φερνουν απο ρουμανια
και σου λεει η dell 1 χρονο εγγυηση αλλοι πουστηδοι απο κει.
Αν δεν ηθελα τιμολογια θα τα ειχα παρει ολα απεξω , πιο γρηγορα θα ερχοντουσαν.

η μεγαλυτερη θερμοκρασια που θα δεις αντε να παει στους 70 σε θερμο δωματιο παραπανω δεν..



Εγω περιμενα οτι θα του πεις να παρει την καλη ψυκτρα, τη Ρεϊθ με τα ΑρΤζιΜπι...
:lol: :lol: :lol: :lol:

μπα πανε οι εποχες που επερνες amd γιατι δεν μπορουσες να παρεις πετρελαιο τωρα πια περνεις intel :lol:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#547779
cabala10 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εγω περιμενα οτι θα του πεις να παρει την καλη ψυκτρα, τη Ρεϊθ με τα ΑρΤζιΜπι...
:lol: :lol: :lol: :lol:

μπα πανε οι εποχες που επερνες amd γιατι δεν μπορουσες να παρεις πετρελαιο τωρα πια περνεις intel :lol:


δεν το πα για τις θερμοκρασιες
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#547940
Wagner669 έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Εγω περιμενα οτι θα του πεις να παρει την καλη ψυκτρα, τη Ρεϊθ με τα ΑρΤζιΜπι...
:lol: :lol: :lol: :lol:

μπα πανε οι εποχες που επερνες amd γιατι δεν μπορουσες να παρεις πετρελαιο τωρα πια περνεις intel :lol:


δεν το πα για τις θερμοκρασιες
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ε οκ δεν ειναι geakos αλλιως θα του λεγαμε να χτισει κανα γεωθερμικο απο κατω :innocent:
Άβαταρ μέλους
By otso
#548696 Το νεο κουτι by the way Wagner669 approved (η μαρκα) εχει 5 θεσεις για ανεμιστηρες . 2 μπροστα 2 πανω και 1 πισω . Θα υπαρχει ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη του τροφοδοτικου και ενας του κουτιου μπροστα , νομιζω ειναι αρκετοι αν βαλω αλλους 4 θα πεταξει σωστα; Ξεχωρα ο θορυβος , αφου ειναι ανοιχτο απο παντου για να παιρνουν αερα οι ανεμιστηρες δεν θα ακουγεται πολυ;
Επισης πως την παλευετε με την σκονη ; Εδω που εχουμε πολυ και απο πανω ειναι τρυπιο για τους ανεμιστηρες ,θα θελει καθε μερα φυσημα . Να το καλυψω;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#548748
otso έγραψε:Το νεο κουτι by the way Wagner669 approved (η μαρκα) εχει 5 θεσεις για ανεμιστηρες . 2 μπροστα 2 πανω και 1 πισω . Θα υπαρχει ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη του τροφοδοτικου και ενας του κουτιου μπροστα , νομιζω ειναι αρκετοι αν βαλω αλλους 4 θα πεταξει σωστα; Ξεχωρα ο θορυβος , αφου ειναι ανοιχτο απο παντου για να παιρνουν αερα οι ανεμιστηρες δεν θα ακουγεται πολυ;
Επισης πως την παλευετε με την σκονη ; Εδω που εχουμε πολυ και απο πανω ειναι τρυπιο για τους ανεμιστηρες ,θα θελει καθε μερα φυσημα . Να το καλυψω;


Θυμισε μου τι κουτι πηρες;;;

Αν θες καλους ανεμηστηρες παρε Be Quiet
Ποιοτικα ειναι σαν τους Noctua και προσωπικα τους θεωρω ενα κλικ καλυτερους και πιο αθορυβους απο τους Noctua.

Αναλογα με το ποσα θες/μπορεις να δωσεις πας ειτε σε Pure Wings (οικονομικη σειρα) και Silent Wings (η πιο ακριβη σειρα) και δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ θεμα με φασαρια.
Αν χωρανε μπροστα 2x 140mm παρε 2x 140mm, γιατι στις ιδες στροφες προσφερουν περισσοτερη ροη αερα και λιγοτερη φασαρια

Αν ΔΕΝ θες σκονη μεσα στο κουτι
Θα πρεπει να χεις παραπανω ανεμηστηρες να σπροχνουν αερα ΜΕΣΑ στο κουτι, απ οτι τραβανε αερα ΕΞΩ
Με αυτο το τροπο ο αερας διαφευγει απο τα ανοιγματα του κουτιου.
Θα εχεις σκονη, δεν γλειτωνουμε απο αυτην, αλλα λιγοτερη.

Σε αντιθετη περιπτωση, (δηλ. περισσοτεροι ανεμηστηρες τραβανε τον αερα μεσα απο το κουτι) εχεις "αρνητικη πιεση" μεσα στο κουτι και μπαινει σκονη απο ολα τα ανοιγματα.

Κατα τα αλλα
Τακτικα καθαρισμα στο μπροστα φιλτρο
Εαν σκοπευεις να φυσας τη σκονη (σπρεϊ αερα) ΠΑΝΤΑ θα κρατας τις φτεροτες απο τους ανεμηστηρες, για να μη στροφαρουν οσο δεν παει. ΧΑΛΑΝΕ ετσι

Αυτα :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#548856 To koyti einai ayto https://www.you.gr/pc-parts/exartimata- ... c-05-black
υπ οψιν η χρηση θα ειναι ιντερνετ ,office , τωρα κανα παιχνιδι αμα τυχει φανταζομαι κανα απλο .
Οποτε τι διαμορφωση θα του εκανες ; και ευχαριστω

το αλλο μου προβλημα ειναι οτι χρησιμοποιω απο αρχαιοτατων χρονων το outlook express 6 gia ta email τα οποια και θα ηθελα να κρατησω να μπορω να τα διαβαζω και να τα διαχειριζομαι φανταζομαι θα πρεπει να υπαρχουν 2 αρχεια για εισερχομενα και εξερχομενα .Τι προγραμμα να χρησιμοποιησω στα win10; Kατι αντιστοιχο ειχε το office το outlook αν θυμαμαι καλα , τωρα εχει κατι καινουργιο ;
Εχω απο χρονια email στα συννεφα αλλα υπαρχουν διαφημισεις και θελει αρκετα κλικ ξεχωρα οτι ολοι θυμουνται της οτενετ
Μαλλον χρειαζομαι κατι που να μπορω να διαχειριστω ολους τους λογαριασμους email ωστε να εχω προσβαση στα παντα και απο κινητο .
Δεχομαι συμβουλες απο επαιοντες απλα φανταστειτε καποιον βαριεστημενο και χωρις ορεξη .
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#548883
otso έγραψε:Το νεο κουτι by the way Wagner669 approved (η μαρκα) εχει 5 θεσεις για ανεμιστηρες . 2 μπροστα 2 πανω και 1 πισω . Θα υπαρχει ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη του τροφοδοτικου και ενας του κουτιου μπροστα , νομιζω ειναι αρκετοι αν βαλω αλλους 4 θα πεταξει σωστα; Ξεχωρα ο θορυβος , αφου ειναι ανοιχτο απο παντου για να παιρνουν αερα οι ανεμιστηρες δεν θα ακουγεται πολυ;
Επισης πως την παλευετε με την σκονη ; Εδω που εχουμε πολυ και απο πανω ειναι τρυπιο για τους ανεμιστηρες ,θα θελει καθε μερα φυσημα . Να το καλυψω;

φυσικά και δεν θα το καλύψεις

κοιτα το ιδανικό πλέον (εγώ έχω παλιό κουτί αντρικό) είναι να πάρεις κουτί με φίλτρα που αφαιρούνται (είναι τοποθετημένα με μαγνήτη πάνω στο κούτι άρα βγαίνουν εύκολα ή κουμπωτά κάπως τελοσπάντων) και τα φυσάς

όχι ότι με τα φίλτρα δεν μπαίνει καθόλου σκόνη , αλλά μπαίνει σαφώς λιγότερη με πολύ πιο αργούς ρυθμούς

όπως και να χει ένα μικρό blower (της τάξεως των 20-25€) και κάθε μερικούς μήνες στο μπαλκόνι και φύσημα

εγώ που έχω πολλή σκόνη και κουτί με 10 ανεμιστήρες και κανένα φίλτρο το βγάζω για φύσημα από κάθε δίμηνο έως 6μηνο το πολύ και δεν έχω κανένα θέμα

και εννοείται ότι στο μπαλκόνι με βγαίνω μόνο με το βρακί και το blower χειμώνα καλοκαίρι για να δώσω σόου στη γειτονιά

ένα νορμάλ κουτάκι με μέτρια ροή αέρα όπως το δικό σου 2 φορές το χρόνο να το ξεσκονίζεις είναι μια χαρά δεν θέλει κάτι άλλο

απλά ΠΟΤΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΚΟΥΠΑ :rtfm: είναι επικίνδυνο να το χαλάσεις, μόνο φυσάς δεν ρουφάς :rtfm: εκτός αν έχεις ειδική σκούπα που δεν προκαλεί στατικό (έχω δει τεχνικό εκτυπωτών να έχει τέτοια, αλλά για έναν απλό καταναλωτή είναι παράλογο έξοδο)

και όχι πολύ δυνατά blower (τα μεγάλα τα βενζινοκίνητα που έχουν οι κηπουροί) γιατί μπορεί να φύγει κάτι, όχι πιεστικό από βενζινάδικο γιατί πετάει και υγρασία συν ότι σίγουρα θα σπάσει ή θα ξεκολλήσει κάτι επειδή είναι πολύ δυνατό και όχι πιστολάκι με ζεστό ή γενικά γιατί και με κρύο αέρα δύσκολα είναι αρκετά δυνατό να κάνει σωστή δουλειά

επίσης ό,τι μα ο,τι και να γίνει δεν βάζεις ΠΟΤΕ χέρι ή κάνα κατσαβίδι μες στο τροφοδοτικό για να μην κινδυνεύσεις, ακόμα και εκτός ρεύματος αν είναι
το φυσάς να φύγει κάνα μαλλί που θα έχει πιαστεί μέσα και τέλος
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#549066 Μετά από 9 ολόκληρα χρόνια πήρα επιτέλους καινούριο μόνιτορ

27 ιντσες ips, 4Κ με hdr και freesync και όλα τα ψιψιψωνια να με πάει άλλη μια δεκαετία

Θα το ήθελα και πιο μεγάλο αλλά είπα να μείνω στο σχετικά λογικό ποσό των 400€

https://www.plaisio.gr/desktop-laptop/p ... k600-w.htm

Έχει πολύ ωραία εικόνα είναι τεράστια η διαφορά από την αρχαιολογία μου (την οποία έχω σε μια βιδωμενη βάση ακριβώς από πίσω και είναι ολόκληρη διαδικασία να βγάλω)

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Νοέμ 2018, 17:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#549070 Καλορίζικο!

Σκεφτόμουν να πάρω και εγώ ένα ultra wide κάποια στιγμή για κανά παιχνίδι αλλά μετά θυμήθηκα πως δεν έχω καθόλου χώρο. :lol:

Οπότε παραμένω μόνο με την τηλεόραση.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#549073 Πολύ παράξενο το ultra wide, με μπερδεύει :hmmm:

Εν τω μεταξύ είχα φάει κόλλημα χθες να δω πώς δουλεύουν τα freesync και hdr

Το hdr οκ το βρήκα.. εύκολο και λέω να το βάλω στο Odyssey και φυσικά Netflix

Το freesync είχα φάει τρελό κόλλημα γιατί συνέχιζα να βλέπω tearing

Το θέμα είναι ότι λέει ας πούμε 60fps και έχω limit 60 στο παιχνίδι , αλλά με limit 60 μπορεί να πάει 60κομμακατι ή 61 οπότε δεν δουλεύει, οπότε πρέπει να βάλεις είτε 58 είτε 59. Επίσης πρέπει να παρατηρησω αν υπάρχει πουθενά θέμα με freesync και borderless οπότε και θα πρέπει να το κλείνω τελείως

Όπως φυσικά και κάτω από τα 40 οπότε θέλει ψάξιμο

Ιδανικά θα έπρεπε να είχα πάρει και πάνω από 60 αλλά είτε θα είχα tn που είναι χάλια και μόνο ο γκεακος παίρνει τέτοια πράγματά ή η τιμή θα εκτοξευόταν για ips ή ακόμα καλύτερα VA που είναι η χρυσή τομή για καλή εικόνα και gaming

Βασικά για οτιδήποτε αξιόλογο ήθελα και παραπάνω ή μέγεθος ή χαρακτηριστικά θα έπρεπε να βάλω +150 ευρώ τουλάχιστον οπότε εκεί που εμεινα νομίζω ότι πέτυχα το σωστό vfm :hmmm:

Ο τύπος στο πλαίσιο πάντως μου έλεγε ότι φεύγουν σα ζεστά ψωμάκια αυτές

Επίσης είναι και καλιμπραρισμενη μάλλον για σωστα χρώματα (με το μάτι βλέπω ότι στο photo mode της που είναι μάλλον για επεξεργασία φωτογραφιών έχει πολύ ρεαλιστικά χρώματα και εκεί το αφήνω να πω την αλήθεια) οπότε δεν της λείπει και κάτι :hmmm:

Ας κάτσω τώρα να μαστορεψω


Α να προσθέσω ότι και η βάση της δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με μεγάλο αρνητικό ότι δε ρυθμίζεται σε ύψος, είναι επαρκής βέβαια και αναμενόμενη σε "budget" οθόνη