Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#539304 Όχι έμεινε στην θέση του μάλλον, γιατί δεν έκανε άλλη ζημιά στον κύλινδρο, μου είπε πως δεν είχε πρόβλημα, ούτε ο κύλινδρος , ούτε η μπιέλα χαμηλά στον στρόφαλο. Αλλάχτηκαν τα δαχτυλίδια στις μπιέλες ψηλά, εκεί που πιάνει ο πείρος όμως.
Το πιστόνι όπως είπα αλλάχτηκε και αυτό.
Γενικά, δουλεύει πολύ ΠΟΛΥ ωραία το μοτέρ τώρα, ούτε όταν την πρωτοπήρα δεν είχε τόσο στρωτή λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#539312 πιστευω να εχεις καταλαβει ποσο κωλοφαρδος σταθηκες,σχετικα με το υψος της ζημιας. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#539320 οταν εγραψες για το ειδος της ζημιας,εφερα εικονα με διαλυμενη κεφαλη,μπιελα μαγκουρα,κυλινδρο χαραγμενο,και τραυματισμενα κομβια στο στροφαλο.
Μετα βλεπω που γραφεις 800κατι ευρω σουμα επισκευης και λεω wtf? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#540791 Έχει μπόλικες το συνεργείο, θα περάσω κάποια στιγμή να μου τις δώσει.
Την μέρα που πήγα μήνα παραλάβω είχα συνάντηση μετά, ευτυχώς ενδοεταιρική γιατί έσκασα με πλήρη εξάρτηση στο γραφείο, βιαζόμουν να φύγω!
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#545900 Μου την σπάνε οι τύποι που αποκαλούν κάθε δίκυκλο "μηχανάκι"... GS1200? μηχανάκι, busa? μηχανάκι, vision? μηχανάκι, αρχαο twonmate με καφάσι για top box μηχανάκι... :rant:
μου βγάζει μια βλαχιά και μια ασχετοσύνη, βρε αδερφέ... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#545904 Ασχετοσύνη δεκτό, βλαχιά γιατί; Και πως θες να τα αποκαλούν/με; Μηχανάκια είναι... Όπως και μια Ferrari και ένα Mini One είναι αυτοκίνητα. Ή έχεις την απαίτηση από οποιονδήποτε να ξέρει μάρκες, μοντέλα και κυβικά;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#545918 το υποκοριστικό του πράγματος μου τη δίνει...
να θεσπίσουμε 3 βασικές κατηγορίες... scooter, μηχανάκι, μηχανή... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#545928
MIXOStsi έγραψε:Μου την σπάνε οι τύποι που αποκαλούν κάθε δίκυκλο "μηχανάκι"... GS1200? μηχανάκι, busa? μηχανάκι, vision? μηχανάκι, αρχαο twonmate με καφάσι για top box μηχανάκι... :rant:
μου βγάζει μια βλαχιά και μια ασχετοσύνη, βρε αδερφέ...
Αυτό έρχεται από παλιά που κάθε μηχανοβιος αποκαλούσε έτσι την μοτοσυκλέτα του για να δείξει ότι της έχει πάρει τον αέρα και έδειχνε επίσης οικειότητα.
Απαγορευόταν σε κάτοχο μικρής μηχανής, παπιου κλπ αυστηρά η χρήση υποκοριστικου για μεγάλες μηχανές.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#545958 Παλια τα χωριζαν σε "μοτοσακό" και "μοτοσυκλετες"
Το "μηχανακι" σαν εκφραση πρεπει να ξεκινησε γυρω στο 1970 και επειτα.
Ηταν "μηχανακι" και "μηχανη"
Μετα εγιναν ολα μηχανακια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#545967 Εγώ όλα μηχανάκια τα λέω (βλάχος). :lol: