Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#543701 Να διαβάζατε τι ποστάρετε ωρες ωρες καλα θα ήταν :lol:

Παμε να το λύσουμε κι αυτό :metalo:

Casus belli τουλάχιστον θυμόμαστε τι είναι πριν καταργηθούν τα έρμα τα λατινικά ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#543719 Η Π.Α. ήδη εξαντλεί τις δυνάμεις της αστυνομεύοντας FIR και extended aerospace, πέραν του εναερίου που εκτείνεται πάνω από τα χωρικά. Να έχουμε και αστυνόμευση 12 μιλίων στην θάλασσα; Αναβολή θα βαρέσουν και οι Ναύαρχοι...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#543734
αεροζολ έγραψε: Το αναφερω επειδη βλεπω οτι τραβας ζορι με το ονομα

Όχι φίλε, το πάσης φύσεως ζόρι με το όνομα το τραβάνε κυρίως οι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, σίγουρα όχι εγώ εγώ ξέρω ότι τα βουλγαρικά δεν έχουν καμία σχέση με τη Μακεδονία όπως και αν τους πούνε τελικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#543766
QsisVTS έγραψε:
αεροζολ έγραψε: Το αναφερω επειδη βλεπω οτι τραβας ζορι με το ονομα

Όχι φίλε, το πάσης φύσεως ζόρι με το όνομα το τραβάνε κυρίως οι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, σίγουρα όχι εγώ εγώ ξέρω ότι τα βουλγαρικά δεν έχουν καμία σχέση με τη Μακεδονία όπως και αν τους πούνε τελικά


Ναι, βλέπω όλοι οι αριστεροί έχουν ξεσηκωθεί και διαδηλώνουν για το όνομα... :lol: :lol:


Υ.Γ.: Να μη βάλω εθνολογικό χάρτη της Μακεδονίας επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας πάλι, βαριέμαι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#543770 Ντομ να μακεντότσκα κουλτούρα λέει :lol: :lol: :lol:


Εικόνα

να μάικα τι πούτκατα

Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#543777
QsisVTS έγραψε:
αεροζολ έγραψε: Το αναφερω επειδη βλεπω οτι τραβας ζορι με το ονομα

Όχι φίλε, το πάσης φύσεως ζόρι με το όνομα το τραβάνε κυρίως οι αυτοαποκαλούμενοι αριστεροί, σίγουρα όχι εγώ εγώ ξέρω ότι τα βουλγαρικά δεν έχουν καμία σχέση με τη Μακεδονία όπως και αν τους πούνε τελικά


Ποια απ ολες τις Μακεδονιες ? Την Μακεδονια ή την Македонци ή την МАКЕДОНИЯ ?

ΥΓ
Κοιτα φιλε, αν δεν μπορεις να κανεις τον διαχωρισμο μεταξυ του 'η μακεδονια ειναι ελληνικη' και της πραγματικοτητας του ποιοι πληθυσμοι (εθνολογικοι χαρτες της περιοχης εχουν μπει αρκετες φορες στο φορουμ) κατοικουσαν τον γεωγραφικο χωρο της Μακεδονιας (ή δεν μπορεις να τρολαρεις σε ικανοποιητικο βαθμο) , κανε κατι για αυτο (οποιο κι αν ειναι αυτο).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#543800 Και για να πάμε κάπου αλλού και σε πολύ πιο σοβαρά ζητήματα...

President Trump to pull US from Russia missile treaty

Στο συγκεκριμένο ζήτημα θεωρώ πως μάλλον έχει δίκιο, μιας και

Concern about Russia's development and deployment of a missile system that breaches the INF treaty predates the Trump administration.


Αυτό που ωστόσο είναι το πρόβλημα είναι πως

It is, they fear, part of the wider unravelling of the whole system of arms control treaties that helped to curb strategic competition during the Cold War.


Έναν ψυχρό πόλεμο με άπειρα πυρηνικά τον περάσαμε (σχετικά) αναίμακτα (και με αυτό εννοώ πως δεν εξαφανίστηκε το ανθρώπινο είδος). Για τον δεύτερο δεν ξέρω... :help:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543813
αεροζολ έγραψε:Ποια απ όλες τις Μακεδονιες ? Την Μακεδονια ή την Македонци ή την МАКЕДОНИЯ ?

Μαθήματα Βουλγαρικών μετά διδασκάλου:
Македонци σημαίνει Μακεδόνες , H=N και ц= τσ , οπότε προφέρεται makedόntsi, μακεdόντσι
МАКЕДО'НИЯ σημαίνει Μακεdόνια , Μακεδονία, κατά τα γνωστά H=N , И=ι,η , γιώτα , ήτα , (ει) τέλος πάντων
Я=ϊα , κατάληξη θηλυκού ονόματος .
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#543814 Μουσατε τα ταληρακια στη Μακεδονική γλωσσα πως είναι;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#543816 денари

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#543839
dimik έγραψε:Ντομ να μακεντότσκα κουλτούρα λέει :lol: :lol: :lol:


Εικόνα

να μάικα τι πούτκατα


Φαντάζομαι δε θα πατήσει ψυχή... :whistlink:

Άλλωστε κανένας δε θα καταλαβαίνει τι θα λέγεται εκεί. :s_yes :iconcool: