Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#543668 H elpedison εμενα δε μου φέρθηκε καλά.
Εβαλα πάγια εντολη για την εκπτωση, οκ.
Αλλάζω κάρτα, ακυρώνεται η πάγια και μέσα στο μηνα την ενεργοποιώ εκ νέου. Εν τω μεταξύ πλήρωσα (εγκαίρως) το λογαριασμό.
Οι "κύριοι" μου ακύρωσαν την έκπτωση συνέπειας γιατι οταν καταργήθηκε η πάγια εντολη (γι λιγες μερες) ενεργοποιήθηκε η εγγύηση, η οποία φαινόταν απλήρωτη (κι αυτη για λιγες μερες).
Οποτε, αφου τους εκανα καταγγελια στην ΡΑΕ (στα δικα μου mail και τηλεφωνηματα δεν καταδεχτηκαν να απαντησουν), εφυγα.

Τωρα ειμαι στη Zenith, λόγω έκπτωσης συνδυαστικης και στο Φυσικό αέριο.

Οπως γραφηκε και πιο πανω, εκτος συγκεκριμενων περιπτωσεων η διαφορα με τη ΔΕΗ δεν ειναι μεγαλη ή δεν υπαρχει κιολας. Αν ενεργοποιηθει και ο μηνιαίος λογαριασμός θα ειναι ακόμα μικρότερη.

Γνωμη μου, οι ιδιωτικ΄ς εταιρίες είναι πιο ανήθικες απο την "κρατική" ΔΕΗ, η οποία υπερτερεί στην εξυπηρέτηση παρόλες τις παθογένειες της
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543703
bebes έγραψε:Οπως γραφηκε και πιο πανω, εκτος συγκεκριμενων περιπτωσεων η διαφορα με τη ΔΕΗ δεν ειναι μεγαλη ή δεν υπαρχει κιολας. Αν ενεργοποιηθει και ο μηνιαίος λογαριασμός θα ειναι ακόμα μικρότερη.

Όταν το χειμώνα ζεσταίνεσαι με κλιματιστικά υπάρχει μεγάλη διαφορά. Και το καλοκαίρι βέβαια .
Άβαταρ μέλους
By bebes
#543718
mousatos έγραψε:
bebes έγραψε:Οπως γραφηκε και πιο πανω, εκτος συγκεκριμενων περιπτωσεων η διαφορα με τη ΔΕΗ δεν ειναι μεγαλη ή δεν υπαρχει κιολας. Αν ενεργοποιηθει και ο μηνιαίος λογαριασμός θα ειναι ακόμα μικρότερη.

Όταν το χειμώνα ζεσταίνεσαι με κλιματιστικά υπάρχει μεγάλη διαφορά. Και το καλοκαίρι βέβαια .

ισως σε μεγάλες καταναλώσεις να ισχύει όπως το λές.
Για τα δικά μου δεδομένα και καποιων γνωστων που μου ζήτησαν να υπολογίσω τα δικά τους δεν ήταν και κατι σημαντικό.
Προσωπικα (όπως εγραψα και πιο πανω) προσδοκώ σε μείωση της τιμης του ΦΑ. Του χρόνου θα ξέρω.

Απο κει και περα, υπαρχουν εργαλεία που μπορει ο καθενας να κανει τους υπολογισμούς του.
πχ το https://allazorevma.gr/compare/current
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#544197 Ο Γ. Σταθάκης για την κατάργηση της Χρέωσης Προμηθευτή και του Τέλους Λιγνίτη

http://www.capital.gr/epikairotita/3323 ... us-ligniti
Άβαταρ μέλους
By nEK
#550317 Εχει ενεργοποιησει καποιος το ebill στη Δεη?
Ο μηνιαιος λογαριασμος δουλευει σωστα ή εχουνε τιποτα επιπλοκες στις χρεωσεις?
Άβαταρ μέλους
By Govus
#550323 Έχω το e-bill από τότε σχεδόν που πρωτοβγήκε, μηνιαίο δεν έχω επιλέξει για να σε βοηθήσω, αλλά στον κλασσικό διμηνιαίο εκκαθαριστικό (= κάνω χειροκίνητες καταχωρίσεις στον ΔΕΔΔΗΕ τις αντίστοιχες ημερομηνίες) δεν είχα ποτέ πρόβλημα (εκτός από φέτος την περίοδο του Πάσχα, που άργησε πάαααρα πολύ να εκδοθεί) .

Παρεμπιπτόντως : Από την 1η Δεκεμβρίου οι χάρτινοι λογαριασμοί ρεύματος θα επιβαρύνονται με ένα ευρώ :lol:

https://www.in.gr/2018/11/16/economy/oi ... enos-eyro/
Άβαταρ μέλους
By nEK
#550334
Govus έγραψε:Έχω το e-bill από τότε σχεδόν που πρωτοβγήκε, μηνιαίο δεν έχω επιλέξει για να σε βοηθήσω, αλλά στον κλασσικό διμηνιαίο εκκαθαριστικό (= κάνω χειροκίνητες καταχωρίσεις στον ΔΕΔΔΗΕ τις αντίστοιχες ημερομηνίες) δεν είχα ποτέ πρόβλημα (εκτός από φέτος την περίοδο του Πάσχα, που άργησε πάαααρα πολύ να εκδοθεί) .

Παρεμπιπτόντως : Από την 1η Δεκεμβρίου οι χάρτινοι λογαριασμοί ρεύματος θα επιβαρύνονται με ένα ευρώ :lol:

https://www.in.gr/2018/11/16/economy/oi ... enos-eyro/

Κατσε, αν κανω ebill θα πρεπει να καταχωρω ο ιδιος τις ενδειξεις :hmmm:
Εχω και pv production above me. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#550340
nEK έγραψε:
Govus έγραψε:Έχω το e-bill από τότε σχεδόν που πρωτοβγήκε, μηνιαίο δεν έχω επιλέξει για να σε βοηθήσω, αλλά στον κλασσικό διμηνιαίο εκκαθαριστικό (= κάνω χειροκίνητες καταχωρίσεις στον ΔΕΔΔΗΕ τις αντίστοιχες ημερομηνίες) δεν είχα ποτέ πρόβλημα (εκτός από φέτος την περίοδο του Πάσχα, που άργησε πάαααρα πολύ να εκδοθεί) .
Παρεμπιπτόντως : Από την 1η Δεκεμβρίου οι χάρτινοι λογαριασμοί ρεύματος θα επιβαρύνονται με ένα ευρώ :lol:
https://www.in.gr/2018/11/16/economy/oi ... enos-eyro/

Κατσε, αν κανω ebill θα πρεπει να καταχωρω ο ιδιος τις ενδειξεις :hmmm:
Εχω και pv production above me. :shifty:

Συγγνώμη αν δεν έγινα σαφής. ΔΕΝ έχει καμμία σχέση το e-bill με τις καταχωρίσεις ένδειξης του ρολογιού στον ΔΕΔΔΗΕ...

Για να το πάρουμε από την αρχή, η ΔΕΗ κάνει καταμέτρηση στο ρολόι ανά 4μηνο και ενδιάμεσα (στο δίμηνο) δίνει ένα χρονικό διάστημα λίγων ημερών (πριν το τέλος του πρώτου διμήνου αφού κάνει την καταμέτρηση του ρολογιού και είναι τυπωμένο πάνω στο έντυπο) για να δώσεις ΕΣΥ ο ίδιος την ένδειξη του μετρητή στον ΔΕΔΔΗΕ, τηλεφωνικά ή μέσω του site του. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις τους έναντι λογ/μούς και παίρνεις ΜΟΝΟ εκκαθαριστικούς ανά δίμηνο :s_yes .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#557690 σημερα πηγα δεδδηε για να κανω μια υπευθυνη δηλωση οτι ειναι κομμενο το ρευμα σε ενα ακινητο,ωστε με τη βεβαιωση που θα μου στειλουν ηλεκτρονικα στο μειλ μου μετα απο 15 περιπου μερες,να μπορω να παω στον Δημο που ανηκει το ακινητο και να κανω μια υπευθυνη δηλωση οτι ειναι χωρις ρευμα,ωστε να μην χρεωνομαι τα τελη του Δημου.

εαν εχετε τετοια περιπτωση,βιαστειτε,μεχρι 18 Ιανουαριου ειναι η προθεσμια,αν και εαν ειστε οριακα,μετραει η ημερομηνια πρωτοκολλου της ΔΕΔΔΗΕ που κανατε την δηλωση.
χρειαζεται η ταυτοτητα,το Ε9,ή το Ε2 αναλογα εαν ειναι νοικιασμενο/ανοικιαστο ,και ο αριθμος παροχης του ρολογιου του συγκεκριμενου μαγαζιου/διαμερισματος.
Πηρα σημερα το πρωι τηλεφωνο ΔΕΔΔΗΕ,το και το,τι χρειαζεται να φερω?
ταυτοτητα και Ε9.
μαλιστα,ευχαριστω.
Παω εκει ,θελουμε και τον αριθμο παροχης.
Πριν 1 ωρα πηρα τηλ και δεν μου το ειπατε.
-Εννοειτε κυριε μου λεει.
τιποτα δεν εννοειτε,δεν σε ρωτησα τι να φερω εκτος απο τα ευκολως εννοουμενα.
Δλδ να παω Μοσχατο απο Καμινια,για να σου φερω το νουμερο που καταμετραγες 40 χρονια?
Ναι μου λεει με ενα τροπο μην με ζαλιζεις.
οχι θα το βρεις μεσα απο το κομπιουτερ.
Δεν ηθελε,δεν εχουμε εντολη να κανουμε κατι τετοιο, γιατι γινονται λαθη. :lol:
Στην δικια μου περιπτωση δεν ειναι δυνατον να γινει λαθος,γιατι στο συγκεκριμενο νουμερο και δρομο, ειναι μονο το δικο μου ακινητο της λεω.
Οχι δεν μπορω ξανα.
Μολις εγινε της πουτανας ,μπορεσε.

Δλδ πρεπει να γινεις καφρος ρε πστ μου για να κανεις δουλεια?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#563406 Τι γίνεται με το σκηνικό των ΕΛΤΑ που δεν αποδίδει τα χρήματα των λογαριασμών της ΔΕΗ στην ΔΕΗ?
Οι γονείς μου μαύρη η ώρα και η στιγμή πλήρωσαν εναν λογαριασμό της ΔΕΗ μέσω ΕΛΤΑ εδώ και 1 χρόνο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και ακόμα φαίνεται ότι δεν τον έχει εξοφλήσει. :rant: Εν τω μεταξύ έχεις τις αποδείξεις ότι τον πλήρωσε αλλά δεν γίνεται τίποτα. Η ΔΕΗ σηκώνει τα χέρια και δεν κάνει τίποτα.

Καλά είναι δουλειά του καταναλωτή να βγάλει το φίδι από την τρύπα και όχι της γαμημένης ΔΕΗ που συνεργάζεται με τα τριμπούρδελα ΕΛΤΑ? :rant: :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Serf
#563438 Συνήγορος του Πολίτη "παιζει;"; Ή είναι ιδιωτική εταιρία η ΔΕΗ και δεν έχει αρμοδιότητα;;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#563441 την δεη του χωριου εχω βαλει να μου ερχετε στο Καματερο.
δευτερη φορα που ηρθε ληγμενος ο λογαριασμος.
ενω ειχε παραδοθει στα ελτα απο την δεη στις 6 Ιανουαριου,ηρθε στο σπιτιμου στις 25 Ιανουαριου,την μερα που εληγε. :x