Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543467
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω, αν εσείς τολμάτε να βγείτε από το σπίτι άοπλοι... Εγώ διαβάζω παντού πως η ανομία κυριαρχεί. Να τώρα κατεβαίνω να πάρω το αυτοκίνητο από την pilotis και δεν ξέρω αν θα μου επιτεθεί καμιά συμμορία.
:help:
Τα λένε ΠΑΝΤΟΥ στα Internets! :s_hang


Έτσι ειναι αυτα τα ιντερνετς , όλο χοαξς και παραμύθα
Να τις προάλλες έγραφε σε ενα σάιτ της σειράς οτι την πέσανε μια ομάδα άπλυτοι σε αστυνομικό τμήμα και μετά φύγανε άνετα και δεν άνοιξε μύτη ... και πέρασε στο ντούκου ... και έλεγε οτι εχει φτάσει η κοινωνία σε σημείο που να το θεωρεί έλα μωρε Νταξει νορμαλεσβαιζε ... και όλο παρακάτω
Αλλά Νταξει ευτυχώς δεν εχει οπλοφόρους στην πυλωτής όποτε όλα καλά
Άβαταρ μέλους
By Serf
#543475
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω, αν εσείς τολμάτε να βγείτε από το σπίτι άοπλοι... Εγώ διαβάζω παντού πως η ανομία κυριαρχεί. Να τώρα κατεβαίνω να πάρω το αυτοκίνητο από την pilotis και δεν ξέρω αν θα μου επιτεθεί καμιά συμμορία.
:help:
Τα λένε ΠΑΝΤΟΥ στα Internets! :s_hang
Μια χαρά. Υπερβολική η μια πλευρά, υπερβολικός κι εσύ. Και η ζωή συνεχίζεται. Αφού εσύ δεν κινδυνεύεις στους χώρους που ζεις/κινείσαι, πουθενά δεν υπάρχει πρόβλημα στην Ελλάδα :)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#543479
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω, αν εσείς τολμάτε να βγείτε από το σπίτι άοπλοι... Εγώ διαβάζω παντού πως η ανομία κυριαρχεί. Να τώρα κατεβαίνω να πάρω το αυτοκίνητο από την pilotis και δεν ξέρω αν θα μου επιτεθεί καμιά συμμορία.
:help:
Τα λένε ΠΑΝΤΟΥ στα Internets! :s_hang

αναρωτιέμαι αν θα διατηρούσες το ίδιο χιούμορ μπροστά σε κάποιο θύμα επίθεσης

αν ενδιαφέρεσαι ξέρω μία που την είχε κάνει μπλε η συμμορία με τα καλάσνικοφ
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#543702 Ηλίας Βασιλειάδης ( ΗΒ BODY ) πρίν πολλά χρόνια στο ξεκίνημα της είχα φτιάξει μηχανήματα συσκευασίας, το εργοστάσιο είναι στο Καλοχώρι, μπράβο Ηλία τα κατάφερες.

https://infoservice.com.gr/fano/hb-body ... -ispanias/
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#543759 Στην ΒΙΠΕ Σινδου είναι το εργοστάσιο και πλέον κάνουν δουλειές ακόμα και σε Αφρική, Ασία.


< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#543810
JasonLouk έγραψε:Στην ΒΙΠΕ Σινδου είναι το εργοστάσιο και πλέον κάνουν δουλειές ακόμα και σε Αφρική, Ασία.


< >


Νόμιζα ότι είναι ακόμα εκεί που εγκατέστησα τα μηχανήματα, δεν το έψαξα περαιτέρω πρίν ποστάρω, ευχαριστώ για την ενημέρωση, εκείνη την εποχή είχε μόνο ένα πελάτη εξωτερικού, έφτιαχνε υποστρώματα αυτοκινήτων ( πίσες ) για την Wurth.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#543817
21 quadra έγραψε: έφτιαχνε υποστρώματα αυτοκινήτων ( πίσες ) για την Wurth.


:s_omg :lol:

Παναγιωτη στα νιατα μου ειχε περασει για 4-5 χρονια απο την wurth,οι πισσες της ηταν κορυφαιες,και πρεπει να εκαναν τα διπλα χρηματα απο της body. :lipsealed:
Ηδη απο τοτε παντως,ειχε φτιαξει ονομα η body,αποδεκτη απο τους φανοποιους σε παρα πολυ μεγαλο ποσοστο,ειδικα για τους στοκους της.
Μπραβο του.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#544206 αντιγραφω από ποστ φιλου, εάν αυτά που περιγραφει ισχυουν, (εγω μια χαρα αποδέχομαι αυτά που λεει ότι συμβαινουν στη Δανια σαν σωστα) εδώ ποσο πιθανο θα ηταν να εφαρμοσθουν για να μην ζηλεύουμε απλα τη Δανια σαν χωρα… θελει και οργανωση το πραγμα και όχι λαμογιες…

Στη Δανία που μένω, για να πάρεις ανεργία όταν μείνεις άνεργος, θα πρέπει πρώτα να έχεις πληρώσει συνδρομή ανεργίας τουλάχιστον για 1,5 χρόνο. Αν θέλεις. Αν δε θέλεις δεν παίρνεις τίποτα. 200 ευρώ το 3μηνο λοιπόν μου έρχεται το μπιλιετάκι. Μπορεί και να μην υπάρξω άνεργος άλλα να πληρώνω. Μπορεί όμως και να είμαι άνεργος για 2 χρόνια (maximum). Λειτουργεί σαν μη υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτου.
Η Δανία όμως θεωρείται σοσιαλιστική χώρα (care taker). Η διαφορά είναι ότι επικρατούν οι αριθμοί σε ΚΑΘΕ φάσμα της κοινωνικής και πόσο μάλλον της οικονομικής πολιτικής. Απόλυση δημοσίου υπαλλήλου στη Δανία γίνεται σε 5 λεπτάκια. Αξιολόγηση συνέχεια. Καταγραφή έργου και μετρητές απόδοσης. (Η κοπέλα μου δουλεύει στο Δημόσιο)
Πληροφορική ακόμα και στο γυμναστήριο. Θέλεις να συμετάσχεις στο πρόγραμμα χορού στις 18.00? Αίτηση από το κινητό σου μέχρι τις 17.30 το αργότερο και αν τελικά δεν έρθεις σου τραβάει και 7 ευρώ από την κάρτα σου και άμα σ' αρέσει. Αυτά που βλέπουμε όλοι και λέμε να οι πολιτισμένοι, είναι επειδή βάλανε κάτω τους αριθμούς και φτιάξανε κανόνες. Στα πάντα και παντού. Χωρίς συναισθήματα, ιδεολογίες του καφενείου και ωραία λόγια. Δεν έβγαλες τα σκουπίδια σου από την αυλή σου στις 11.00 το πρωί της Τρίτης μπροστά στο δρόμο? Δε θα στα μαζέψει κανείς μέχρι την άλλη Τρίτη. Θα φας εσύ τη βρώμα στην αυλή σου μια βδομάδα και θα αναγκαστείς να παράγεις λιγότερα σκουπίδια για να τα χωρέσει ο κάδος. Δεν κλείνει το καπάκι? Δε σου τα μαζεύει ούτε τότε. Θέλεις δεύτερο κάδο? Μόνο από το δήμο και 90 ευρώ καπάρο με το λογαριασμό του νερού. Αποτέλεσμα? Οι πιο ικανοποιημένοι πολίτες στον κόσμο.
Το ερώτημα είναι: Αντέχει ο Ελληνάρας ο χαλαρός ο αγωνιστής να φάει τόσο ξύλο λογικής και 100 κανόνες στη μούρη? Αντέχει ο άνθρωπος που τον είχε η μάνα του βασιλιά 40 χρόνια να αναλάβει 500 κοινωνικές ευθύνες? Θα αναγκαστεί νομίζω κάποια στιγμή, όταν θα ανοίγει την πόρτα του και θα κολυμπάει στις μπανανόφλουδες.
Με ήρεμο τρόπο μιλάω και απλά προσπαθώ να αποδαιμονοποιήσω τις τεχνοκρατικές πρακτικές. Όταν αποφασίζουν αλγόριθμοι όλοι βγαίνουν ισάξια κερδισμένοι. Όταν αποφασίζουν τα αδερφοξάδερφα ξέρουμε όλοι τι έχουμε.
Πληροφοριακά και με την ευκαιρία, οι πολυκατοικίες εδώ έχουν χώρο στο υπόγειο ή στην αυλή τους που βρίσκονται οι κάδοι. Ο δήμος έχει κλειδί και ανοίγει να τους αδειάσει. Αν ο γείτονας σε πιάσει να ρίχνεις π.χ γυαλί σε κάδο χαρτιού, σε αναφέρει στο διαχειριστή και σου έρχεται πρόστιμο περίπου 500 κορώνες (70 ευρώ) ανάλογα τα συμβόλαια της διαχείρισης. Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί πολλοί Έλληνες για κάποιο λόγο, νομίζουν ότι στο Εξωτερικό οι δήμοι και το κράτος χαϊδεύουν τους πολίτες και τους καθαρίζουν τα σπασμένα. Όλα κινούνται με βάση τη συμμόρφωση και την τιμωρία.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#544214 Τι λες βρε παιδι μου... :s_omg
Πολιτισμος...

Μαθαινουν να υπακουν στους νομους!
Υποθετω οτι αν βγει νομος να καταδιδουν το γειτονα που ειναι αντικαθεστωτικος θα το κανουν ε;
Αμα τους πουν να χεζουν απ τις 9:00 ως τις 14:30 και απ τις 17:30 ως τις 20:00 θα το κανουν ε;
Θα καταδιδουν και τους παραβατες...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#544215
224v έγραψε:αντιγραφω από ποστ φιλου,


Η συνέχεια εδώ:
https://kourdistoportocali.com/news-des ... msterntam/
https://el-gr.facebook.com/Thanos.Tzimeros.Page/posts/στη-δανία-που-μένω-για-να-πάρεις-ανεργία-όταν-μείνεις-άνεργος-θα-πρέπει-πρώτα-να/1891370704288891/
https://www.diaforetiko.gr/fygame-apo-t ... msterntam/
http://www.palo.gr/politikh-nea/yparxei ... /19275524/
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#544222
Y.V έγραψε:Τι λες βρε παιδι μου... :s_omg
Πολιτισμος...

Μαθαινουν να υπακουν στους νομους!
Υποθετω οτι αν βγει νομος να καταδιδουν το γειτονα που ειναι αντικαθεστωτικος θα το κανουν ε;
Αμα τους πουν να χεζουν απ τις 9:00 ως τις 14:30 και απ τις 17:30 ως τις 20:00 θα το κανουν ε;
Θα καταδιδουν και τους παραβατες...


Ναι αν βγει νόμος (και όχι σε μια βλακεία του καθένα) πιθανώς θα το κάνουν. Αφού πρώτα εχει ψηφισθεί απο την πλειοψηφία κτλ και εχει αποδοχή απο αυτούς , όχι εμάς. Το τι θεωρούν αποδεκτό και νόμιμο ειναι δίκαιωμα τους οπως ειναι και σε εμάς και δε χρειάζεται να ειναι τα ίδια. Το άρθρο όμως αναφέρεται στην ικανότητα του λαού να ακολουθήσει αυτούς τους νόμους που ο ίδιος θέσπισε η στην έλλειψη της , την περίφημη ανομία που κατα καιρούς έχουμε αναφέρει μερικοί ως μια απο τις μέγιστες δυσλειτουργίες της ελληνικής κοινωνίας , την ίδια που δυστυχώς μεγάλη μερίδα τού κόσμου αδυνατεί να την ορίσει .
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#544241 Ειναι και που 'Όταν αποφασίζουν αλγόριθμοι όλοι βγαίνουν ισάξια κερδισμένοι . ' που λεει και ο φιλος του 224v που βρηκε 2 κενα ασφαλειας στα συστηματσ καποιας τραπεζας (ο φιλος , οχι ο 224v).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#544343 Ένας συνταξιούχος (να εχει χρόνο και βαρεμάρα) δικηγόρος δεν υπάρχει να πάει να κάνει μια μήνυση κατα της πολιτείας του στυλ πάει το εγγονάκι μου στο πανεπιστήμιο και ειναι Τίγκα στην πρεζα και δεν τους μαζεύετε ; Να καλέσει και μια τα κανάλια για το κράξιμο μπάς και φιλοτιμηθούν να κάνουν τα αυτονόητα

Δηλαδή είσαι αστυνομικός διευθυντής εκεί στην περιοχή , διαβάζει και ακούς για τέτοιες καταστάσεις και η διαταγή που δινεις ειναι ενα φρεντο μέτριο ....
Άβαταρ μέλους
By DAP
#544354
KiloMeater έγραψε:.............................................................................................................
Δηλαδή είσαι αστυνομικός διευθυντής εκεί στην περιοχή , διαβάζει και ακούς για τέτοιες καταστάσεις και η διαταγή που δινεις ειναι ενα φρεντο μέτριο ....


Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι σε αυτο:
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... E%BB%CE%BF