Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#543696 Για να μην μαλώνετε αδικα:

http://www.alchimica.com/en/category/waterproofing

Hyperdesmo ειναι απλα μια εμπορικη ονομασια... και σειρα προιοντων. To ποιο προσφατο ειναι ενος στοιχειου.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#543739
otso έγραψε:Τι λετε; αυλοπορτα συρομενη η ανοιγομενη 2 φυλλα των 2,5 μ . εγω κλεινω προς ανοιγομενη αν και ποιο δυσκολη κατασκευη.


Ανοιγόμενη έχουμε στο πατρικό μου, συρόμενη στο εξοχικό. Αν δεν βάλεις μηχανισμό, νομίζω καλύτερα συρόμενη, αλλάθέλει προσοχή στη τοποθέτηση της ράγας (αλφαδιασμένη), όπως και να καθαρίζεται συχνά η ράγα και τα ροδάκια, γιατί αν πιάσει ένα πετραδάκι κολλάει. Στην ανοιγόμενη (χωρίς μηχανισμό) η μανούρα είναι το άνοιξε το ένα φύλλο, άνοιξε και το άλλο. Σήκωσε τον ένα πείρο, σήκωσε τον άλλο.

otso έγραψε:Μαστορα εχω δει συρομενες να φευγουν στον δυνατο αερα .


trident1971 έγραψε:Guys,
Πως ειναι δυνατον να φυγει συρομενη πορτα πχ τετοια απο τη θεση της? :hmmm:
Μιλαμε για βαρος


Οι πόρτες που μας έδειξες, είναι βαριές, βιομηχανικές. Ο dimvii στα είπε καλά:

dimviii έγραψε:δεν ειναι δυσκολο,απο πρωην χτυπημα απο αυτοκινητο,απο υποχωρηση εδαφους/ραγας,απο λαθος ευθυγραμμιση κλπ
Χειροποιητες καστομιες ειναι.Εισαι στο ελεος του καθε μαστορα πως θα μονταρει.


Και όπως είπα, στο εξοχικό πήγε ο πατέρας μου να ανοίξει τη συρόμενη, είχε γεμίσει χώμα και πετραδάκια, έβαλε δύναμη, φυσούσε κιόλας, πάρε την πόρτα πάνω στο Superb. Η πόρτα μας ζυγίζει κάπου 120 κιλά, τη σήκωσε, τη στερέωσε και ήρθε ένας ξάδερφος και την έφτιαξε.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#543743 Κολώνα ,κοιλοδοκος; ,που θα τρέχει η πόρτα μέσα της. Ακόμα και στην στραβή θα την κρατήσει. Έχουν σκοτωθεί παιδιά που τα πλάκωσε πόρτα.
Όπως έχεις την κολώνα με τα ραουλα θα βάλεις άλλη μια κολώνα από έξω .
Άβαταρ μέλους
By otso
#543772 βλεπω την πορτα απεξω να κερδισουμε χωρο απ τον δρομο. Θα την εφτιαχνα και γω απεξω αλλα εχει κολωνα της δεη διπλα , και απ την αλλη εχω ενα κλημα απ τον πατερα μου . ΘΑ δω πως θα σωσω το κλημα , γιατι προκρινεται η συρομενη μια και θα μπαινουν γεωργικα εργαλεια και θελω καθε χιλιοστο.
Μπιλλ κατασκευη δικη μου σημαινει αθανατη .και ασφαλη .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#543780 Συρόμενη που θα ανοίγει σε δύο κομμάτια ,αριστερά δεξιά;Δώσε σημασία στην καλή πάκτωση της ράγας κάτω,γωνιά ή στρογγυλό ,που θα τρέχει η πόρτα ώστε να μην υποχωρήσει ή στραβωσει με το βάρος των οχημάτων.

ΔΕν αμφιβάλλω ότι θα είναι αθάνατη και ασφαλής η κατασκευή που θα κάνεις.Απλά λέω γενικότερα τι έχει συμβεί.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#543782 Εκεί με την πακτωση θυμήθηκα έναν θρύλο του φόρουμ και του WWW γενικότερα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#545117 56 μέτρα "γύψινα" ( δεν είναι από γύψο βέβαια....) , το project της ολιγοήμερης άδειας μου....
Χρωματισα και δύο τοίχους το περασμένο Σκ... Σε δουλειά να βρισκόμαστεΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#545143
Dodger έγραψε:
otso έγραψε:Τι λετε; αυλοπορτα συρομενη η ανοιγομενη 2 φυλλα των 2,5 μ . εγω κλεινω προς ανοιγομενη αν και ποιο δυσκολη κατασκευη.


Ανοιγόμενη έχουμε στο πατρικό μου, συρόμενη στο εξοχικό. Αν δεν βάλεις μηχανισμό, νομίζω καλύτερα συρόμενη, αλλάθέλει προσοχή στη τοποθέτηση της ράγας (αλφαδιασμένη), όπως και να καθαρίζεται συχνά η ράγα και τα ροδάκια, γιατί αν πιάσει ένα πετραδάκι κολλάει. Στην ανοιγόμενη (χωρίς μηχανισμό) η μανούρα είναι το άνοιξε το ένα φύλλο, άνοιξε και το άλλο. Σήκωσε τον ένα πείρο, σήκωσε τον άλλο.

otso έγραψε:Μαστορα εχω δει συρομενες να φευγουν στον δυνατο αερα .


trident1971 έγραψε:Guys,
Πως ειναι δυνατον να φυγει συρομενη πορτα πχ τετοια απο τη θεση της? :hmmm:
Μιλαμε για βαρος


Οι πόρτες που μας έδειξες, είναι βαριές, βιομηχανικές. Ο dimvii στα είπε καλά:

dimviii έγραψε:δεν ειναι δυσκολο,απο πρωην χτυπημα απο αυτοκινητο,απο υποχωρηση εδαφους/ραγας,απο λαθος ευθυγραμμιση κλπ
Χειροποιητες καστομιες ειναι.Εισαι στο ελεος του καθε μαστορα πως θα μονταρει.


Και όπως είπα, στο εξοχικό πήγε ο πατέρας μου να ανοίξει τη συρόμενη, είχε γεμίσει χώμα και πετραδάκια, έβαλε δύναμη, φυσούσε κιόλας, πάρε την πόρτα πάνω στο Superb. Η πόρτα μας ζυγίζει κάπου 120 κιλά, τη σήκωσε, τη στερέωσε και ήρθε ένας ξάδερφος και την έφτιαξε.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Να πεις το ξαδερφο να ξαναφτιαξει τη στηριξη της πορτας, τα βλεπω αυτα και λεω τι ψευτικες κατασκευες ειναι αυτες.

Αυτη ειναι στηριξη.
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#545255
otso έγραψε:nEK περισσοτερες φωτο μια και δεν το πιανω καλα Π ειναι;

Η πορτα τσουλαει εντος οικοπεδου αναμεσα σε κολωνα μπετου και κοιλοδοκου 4*8 που δενουν απο πανω. Τα ραουλα τεσσερα και δεν κρατανε απλα τη πορτα αλλα δεν τις επιτρεπουν πιθανο παλαντζαρισμα με ζμπρωξιμο, αερα ή απλα απο τη κινηση της.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#545289
nEK έγραψε:Να πεις το ξαδερφο να ξαναφτιαξει τη στηριξη της πορτας, τα βλεπω αυτα και λεω τι ψευτικες κατασκευες ειναι αυτες.

Αυτη ειναι στηριξη.
Εικόνα

Εικόνα


Δεν βγαίνω μάνα μου :lol: Μια χαρά είμαι, παιδιά δεν έχω, τα σκυλιά δεν κοπανάνε τη πόρτα, θα τη τρίψω/βάψω σε λίγες μέρες και όλα οκ. Αν αποφάσιζα να μείνω μόνιμα εκεί, σίγουρα θα έμπαινε άλλη κατασκευή.
Άβαταρ μέλους
By otso
#545292 καλωδιο αντενα τι ειναι αυτα ;
nEK βαλε ρε μερικες φωτος ωστε να το δω ολο , μπροστα πισω δεξια αριστερα , την πακτωση , δεν εχω δει κατι τετοιο στην περιοχη μου.
ο κοιλοδοκος τετραγωνος μου φαινεται κι οχι 40*80
Άβαταρ μέλους
By nEK
#545322
otso έγραψε:καλωδιο αντενα τι ειναι αυτα ;
nEK βαλε ρε μερικες φωτος ωστε να το δω ολο , μπροστα πισω δεξια αριστερα , την πακτωση , δεν εχω δει κατι τετοιο στην περιοχη μου.
ο κοιλοδοκος τετραγωνος μου φαινεται κι οχι 40*80


Αργοτερα, αν και δεν εχει κατι ιδιαιτερο και ουτε η ολη κατασκευη ειναι κατι extraordinary.