Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#539244
kostis20 έγραψε:Κάποιος απο εδω δεν αντιμετώπισε το θέμα με το σωληνάκι?? :hmmm:

Της ξαδελφης μου το S-Max...το οποιο ουτε τωρα δεν αναφερεται στη λιστα! Ειχε κοπει ακριβως αυτο το σωληνακι σε 1.6 ecoboost. Η Φορντ δεν ειχε δεχτει τιποτα και το αμαξι τελικα πεταχτηκε.. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#539248 Καλά θυμόμουν....Είχα στο μυαλό μου ότι ήταν αδελφή η ξαδέλφη κάποιου σε mpv...
Τι εννοείς πετάχτηκε το αμάξι?

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#539249 Η προτεινομενη επισκευη στην αντιπροσωπεια ηταν αλλαγη κινητηρα με κοστος ~10Κ αν θυμαμαι καλα. Τελικα βρηκαν καποιο μεταχειρισμενο το οποιο δουλεψε για λιγο καιρο κι αρχισε να τους βγαζει θεματα (εχανε συμπιεση καποιος κυλινδρος)...τελικα το εδωσαν σε σκραπατζη χωρις λειτουργικο μοτερ...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#539250 Κάτι τέτοια ακούω, εγώ που θα έχω το Focus μέχρι να πεθάνω, και παίρνω θάρρος :help: ...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543656 Η μετοχή της Ford έπεσε 30% φέτος. Αν ισχύει το δημοσίευμα , όποιος αγοράσει τώρα θα τα κονομίσει.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#546243
cosneo έγραψε:
Govus έγραψε:Μάλλον αναφέρεσαι στην παρακάτω ανάκληση (στην Ελλάδα τουλάχιστον) :
http://www.ggb.gr/sites/default/files/p ... %CE%B1.pdf
Αυτό το εύκαμπτο σωληνάκι στο οποίο γίνεται αναφορά, εμένα μου το άλλαξαν αρχές του 2016 (αν θυμάμαι καλά...), αλλά εδώ αναφέρονται και παρεμβάσεις στο λογισμικό. Πρέπει να τους ρωτήσω, γιατί είναι κάπως δυσκίνητοι στις αντιπροσωπείες :shifty: ...

Η ανάκληση γίνεται από τον εισαγωγέα και όχι από τις αντιπροσωπιες. Αυτός ειδοποιεί τους πελάτες, αυτός ενημερώνει τις αντιπροσωπιες και αυτός αναφέρει τις συγκεκριμένες εργασίες που πρέπει να γίνουν.
Οι αντιπροσωπιες απλά τις εκτελούν, συνήθως κατόπιν ραντεβού σε συνεννόηση με τους πελάτες.
Αν η ανάκληση αναφέρει και αυτή την παρέμβαση στο λογισμικό, λογικά στην έκαναν.


3 του μήνα με πήραν τελικά τηλ. (αυτή η αναπάντητη ήταν επί της ουσίας και η μόνη ειδοποίηση προς τον πελάτη τους για την σημαντική αυτή ανάκληση :roll: ), 24 κανονίσαμε να πάω...
6 τουλάχιστον εργάσιμες ώρες χρειάστηκαν (όπως μου είπαν) για την τοποθέτηση κιτ μετατροπής συστήματος EGR (όπως τουλάχιστον αναφέρεται στο παραστατικό που πήρα στα χέρια μου) με τοποθέτηση αισθητήρα στάθμης ψυκτικού, αντικατάσταση θερμοστάτη ( :hmmm: ) συν κάποιες έξτρα σωληνώσεις, αλλαγή αντιψυκτικού και το αντίστοιχο software, για να ειδοποιείσαι και μέσω του πίνακα οργάνων και ηχητικά, αν υπάρξει ανάγκη. Το άφησα το πρωί και το πήρα την άλλη μέρα το απόγευμα. Αυτοκίνητο αντικατάστασης δεν υπάρχει ποτέ :lol: ! Τουλάχιστον όλος ο χώρος του κινητήρα είναι τώρα πεντακάθαρος...
Τους είπα ν' αλλάξουν επί τη ευκαιρία και μια τετράδα μπουζί (κόστος 42,68 €) .
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#554999 Κάποιες σκόρπιες σκέψεις που κάνω πλέον 8μιση χρόνια με τον ακούραστο σύντροφο.
Φέτος η χρονιά ήταν σχετικά ξεκούραστη για το Fiesta. Πριν φύγω για Χίο, έκανε ένα μεγάλο σέρβις με αλλαγή ιμάντα κλπ. Έμεινε ένα 3μηνο ακινητο με αποτέλεσμα να πεθάνει η μπαταρία και μαζί με τη μπαταρία και οι φωνητικές εντολές. Στη Χίο η μόνη ταλαιπωρία που έφαγε ήταν όταν πήραμε μετάθεση 4 άτομα και χώρεσαν 4 άτομα, 4 λουκάνικα ΚΑΙ οι αποσκευές.

Τι ΔΕΝ λειτουργεί μετά από 8μιση χρόνια και 135.500 χλμ.
-χειριστηρια στο τιμόνι (έχουν πεθάνει απ' το 2013
-οι προαναφερθείσες φωνητικές εντολές
-..... Α δεν έχω βρει κάτι άλλο όλως παραδόξως!

Τι αλλαγές θα ήθελα να κάνω.

-λιγο παραπάνω δύναμη και μια πιο μακριά 5η.
-μια οθόνη android. Εδώ και αν χτυπάω το κεφάλι μου. Ένας από τους βασικούς λόγους που ερωτεύτηκα αυτό το αυτοκίνητο το 2009 όταν το πρωτοείδα, ήταν η υπέροχη κονσόλα με τα εκατομμύρια κουμπάκια. Δυστυχώς πλέον όμως αν θες να βάλεις οθόνη, ή αντικαθισταται ή κόκκινη και πρέπει να τεντώνεσαι ή αντικαθίστανται τα κουμπιά και είναι φουλ αντιαισθητικο.
- Α και κάπου στη Χίο έφυγε για 2η φορά το κάλυμμα του πίσω γάντζου.
-Ζαντες. Τις βαρέθηκα. Θέλω να βάλω αυτές του mk7.5 Sport αλλά ρε γμτ το cash θα έρθει τέλος της χρονιάς και οι αγγελίες εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού.

Το αυτοκινητάκι μου το αγαπάω αλλά πλέον αρχίζω να γίνομαι όλο και πιο παράξενος και κάποια πράγματα με ενοχλούν ή απλά το βαρέθηκα!

Άντε να μαζέψουμε κάνα ρευστό να πάρουμε το νέο Leon! ΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#555025
Focusman91 έγραψε:
Άντε να μαζέψουμε κάνα ρευστό να πάρουμε το νέο Leon!


Μια χαρά απροβληματιστο το Fiesta εντέλει, έχεις και εικόνα από την Octavia βέβαια αλλά δεν θα επιχειρουσα μετάβαση στο group...
Περισσότερο θα σε είχα για το 150αρι Focus, να με παρασύρεις και μένα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#555070
cosneo έγραψε:
Focusman91 έγραψε:
Άντε να μαζέψουμε κάνα ρευστό να πάρουμε το νέο Leon!


Μια χαρά απροβληματιστο το Fiesta εντέλει, έχεις και εικόνα από την Octavia βέβαια αλλά δεν θα επιχειρουσα μετάβαση στο group...
Περισσότερο θα σε είχα για το 150αρι Focus, να με παρασύρεις και μένα.


Πράγματι οδηγοντας το Focus στην έκθεση, θα το αγόραζα άνετα, καθοτι πλέον έχει updated εξοπλισμό ενώ και σχεδιαστικά στέκεται πλέον.

Ωστόσο από το 2006 έχουμε Ford στην οικογένεια. Ε να μην κάνουμε και μια αλλαγή?




< Note >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555114 Fiesta mk7 Sport 2009 - 2018 , 181000km
Τα χειριστήρια στο τιμόνι μου λειτουργούν ακόμα.
Δεν έχω δοκιμάσει εδώ και καιρό φωνητικές εντολές αλλά δε νομίζω να έχει θέμα.

Στα +
Κράτημα, μοτέρ, αξιόπιστο , πολύ εμφανίσιμο ακόμη

Στα -
Θέλει 6η, έλλειψη ηχομόνωσης, φτηνιές στο εσωτερικό σε σημεία που δε φαίνονται
Δεν είναι μειονέκτημα του Ford αυτό αλλά με 45άρι προφίλ , πιο σκληρή ανάρτηση και επικούς ταλιμπανόδρομους,
ίσιωμα ζάντας αρκετές φορές. Δεν θέλω να φαντάζομαι τι πάρτι θα γινόταν με 17άρες κ 40άρι. :lol:

Πιθανές Αλλαγές
βάψιμο, σκέφτομαι πρόγραμμα χωρίς το γκαν γκαν , για 2o mode οικονομίας, δεν θέλω υγραέριο

Αν μου αρέσει ακόμη ? Μετά απο 10 χρόνια ακόμη γυρίζω για να το κοιτάξω όταν κλείνω την πόρτα, κι ας πλέον σκέφτομαι το επόμενο μου.Δεν θέλω να το στείλω.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#555162 Ζαντες? Ας γελασω.
Υπηρξε περιοδος που πηγαινα για ισιωμα καθε 6μηνο. Τελευταια φορα ήταν τελος του 16. Αλλαξαμε μαγαζι και απο τοτε δεν εχω νοιωσει ξανα στραβωμα, παρ'οτι ακομα δεν μπορω να αποφυγω ολους τους κρατηρες.

Επισης το μερισμα του Δικηγορικου Συλλογου θα γινει λαστιχα και αναρτησεις.
Georgetz εχεις αλλαξει αναρτησεις ή εχεις τις ιδιες 9 χρονια μετα?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555227 Καλώς ήρθα.... Για τα ντάτσουν της ford, εδώ γράφουμε και ενημερωνόμαστε;
Άβαταρ μέλους
By glf
#555300 Βαλτου και υγραέριο :)
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#555303
Focusman91 έγραψε:Ζαντες? Ας γελασω.
Υπηρξε περιοδος που πηγαινα για ισιωμα καθε 6μηνο. Τελευταια φορα ήταν τελος του 16. Αλλαξαμε μαγαζι και απο τοτε δεν εχω νοιωσει ξανα στραβωμα, παρ'οτι ακομα δεν μπορω να αποφυγω ολους τους κρατηρες.

Επισης το μερισμα του Δικηγορικου Συλλογου θα γινει λαστιχα και αναρτησεις.
Georgetz εχεις αλλαξει αναρτησεις ή εχεις τις ιδιες 9 χρονια μετα?


Είναι και αυτοί οι γμπεζοί που να με πάρει , κι εγώ όλο τους κρατήρες θα παρατηρούσα :lol:

Αναρτήσεις άλλαξα, στα 165000χλμ , με αμορτισερομέτρηση να δείχνει 55% ψωμί ακόμη και έβαλα μια 4άδα KYB Excel G ακριβώς ίδιους κωδικούς.
Συμπλέκτη όχι (καμια φορά βέβαια πετά τη 2α που δεν έχει μπει καλά).
Μια φορά ιμάντα της μηχανής , που μπήκε ανάποδα ή κάτι τέτοιο και το έρμο σφύριζε τα πρωινά.
Όταν του είπα τη φάση στον ιντζινιέρε , μου λεει είναι καινούργιος ο ιμάντας , πρέπει να στρώσει :hmmm: :s_sarcastic
Όταν το συνέχισε και 2η εβδομάδα, πήγα να το δούμε και παραδέχθηκε το λάθος του , φαντάζομαι λίγο πριν κοπεί και δω τίποτα βαλβίδες στο καπώ :inlove: :inlove: :inlove:

Οπότε όσο γίνεται σε καλό συνεργείο εξουσιοδοτημένο ή πραγματικά καλή αντιπροσωπεία για να μακροημερεύσει όσο γίνεται ο Fiestaros