Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#543649
Chris έγραψε:Περιμενω ποτε θα το διαβασει να μου κανει προσφορα :inlove:


Εχω εκπτωτικο κουπονι απο το καταστημα. Στειλε του ενα ΠΜ με τιτλο ALONSO και θα παρεις 10% εκπτωση :lol:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#543785
Chris έγραψε:Αμεσα θελω να ψωνισω. Αρα μεταξυ gtx1060 6gb και 580 8gb, λες 580?

ΑΝ περιμενεις 1-2 εβδομαδες ακομη μπορεις να βρεις στην τιμη της 580 (νομιζω 30-40 ευρω παραπανω) την vega 56 οι τιμες κατρακυλανε απο εκει που ηταν 200 ευρω πανω απο την 580 τωρα ειναι στα 90 στο amazon
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#543830
REALZEUS έγραψε:Ρε συ Γιαννάκο, μιλούσαμε για απόλυτη επίδοση, όχι για value for money! Ε οι Intel είναι οι ταχύτεροι, πως να το κάνουμε τώρα;

σχετικά με αυτό..

για ρίξε μια ματιά τι γίνεται με τους φούρνους πλέον intel που προκειμένου να είναι πιο γρήγοροι στα παιχνίδια και λοιπά bench φτάνουν 5GHz και βαράνε 100αρες (που στην ελλάδα θα σημαίνει από throttle μέχρι να σβήνει το σύστημα και φυσικά όχι πολύ μεγάλη ζωή..) και μετά θα καταλάβεις ότι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον οι ryzen 2 είναι πολύ σοφότερη επιλογή

όχι απλά vfm αλλά καλύτεροι συνολικά, η intel πλέον τρέχει και δεν φτάνει και προσπαθεί με απεγνωσμένες προσπάθειες να διατηρήσει το στέμμα της

και καθαρά τεχνολογικά να το δεις το ότι η amd κατασκευάζει chip με λιγότερα nm και από του χρόνου θα πέσει στα 10, ενώ η intel έχει κολλήσει στα 14 δείχνει τη διαφορά που υπάρχει αυτή τη στιγμή ανάμεσα στις εταιρείες (όχι ότι θα μείνει για πάντα έτσι, αλλά προς το παρόν και για κάνα χρόνο τουλάχιστον ακόμα θα είναι έτσι)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#543876 Εντωμεταξυ ημουν σιγουρος για τις απαντησεις "περιμενε μια βδομαδα/ενα μηνα/ το black friday/το '19" :lol: , αλλα δεν μπορω να λειτουργησω ετσι. Αντρα θελω τωρα τονε θελω :lol:

Το τωρινο pc ειναι ενα ωραιο διακριτικο μαυρο κουτακι (coolermaster n300), αλλα παρολαυτα ο κυρης του σπιτιου (η :inlove: , ο λογος που ψαχνω καινουρια gpu) γκρινιαζε συνεχεια επειδη ειναι διπλα στο επιπλο της tv. Επισης ειδα πως η gtx1060 βγαινει και σε εκδοση για mini itx και αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες για κατι που θα χωρουσε μεσα στο επιπλο αντι για διπλα.

Μητρικη mini itx για 1150 δεν υπαρχει για να χρησιμοποιησω το υπαρχον cpu, αρα παω για μητρικη 1151 και καινουρια cpu. Οι μητρικες 1151 δεν παιρνουν ddr3, αρα θελω και μνημες. Καταλαβαινετε που το παω :s_biggrin

Αγοραστηκαν τα εξης

Thermaltake suppressor f1 https://www.thermaltake.com/products-mo ... c_00002727
i5 8400
gtx 1060 (κανονικο μεγεθος, γιατι χωραει στο κουτι)
gigabyte b360n
2x8 gb ddr4 corsair vengeance 2666

Οι αγορες εγιναν με βαση την ελαχιστη καταναλωση, γιατι οσο και να δηλωνουν αυτα τα κουτακια πως εχουν καλη ροη αερα και κανουν για gaming pc κλπ, εγω δεν τα εμπιστευομαι. Γι'αυτο πχ δεν πηρα rx580 (γυρω στα 200 watts, ενω η nvidia δηλωνει 120 κλπ) ή την μικρη gtx1060 (η μεγαλη εχει καλυτερη ψυξη). Τωρα καποια στιγμη μαλλον θα κοιταξω για μια μικρη υδροψυξη για τον επεξεργαστη.

Αρα σε καμια βδομαδα βγαινουν προς πωληση:

i5 4460
asus H97 plus
4x4 gb ddr3 1600 αν θυμαμαι καλα, τα μισα corsair και τα μισα kingston
coolermaster n300
optane 16gb (δωρο με τον i5)
far cry 5 (δωρο με την gpu)
call of duty: black ops 4 (δωρο με τον i5)
και μια χαλασμενη r9 290 :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By krom
#543880 μεγειααα
Μια χαρά είναι η 1060, κρύα και κλοκάρεται εύκολα. ΝΑΝΑΙΚΑΛΑ που βγάζουν μέχρι και mini 1080ti για να'χουμε γραφικά στα παπουτσόκουτα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#543882 Ευχαριστω krom

Τετοιο εχεις κι εσυ? Δεν εχω καλη εμπειρια, μια φορα προσπαθησα να στησω ενα πριν καμια δεκαετια σε ενα χαρισμενο silverstone και κοντεψε να παρει φωτια απο τις θερμοκρασιες. Ελπιζω να τα παω καλυτερα αυτη τη φορα.

Δες εδω ενα κοσμημα που με ετρωγε το χερι μου να παρω. Αλλα 150+ ευρω και χωρος πανω απο τον επεξεργαστη γυρω στα 5cm, το φοβηθηκα.

Άβαταρ μέλους
By NickTG
#543884
Chris έγραψε:
Το τωρινο pc ειναι ενα ωραιο διακριτικο μαυρο κουτακι (coolermaster n300), αλλα παρολαυτα ο κυρης του σπιτιου (η :inlove: , ο λογος που ψαχνω καινουρια gpu) γκρινιαζε συνεχεια επειδη ειναι διπλα στο επιπλο της tv.



:thumbsdown: :thumbsdown:

Ο σωστός άντρας έχει ένα full tower από τη μια πλευρά του επίπλου και ένα midi από την άλλη! :s_tongue

Μουστάκι ξυρισες? :svivhaha: :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By krom
#543900
Chris έγραψε:Ευχαριστω krom

Τετοιο εχεις κι εσυ? Δεν εχω καλη εμπειρια, μια φορα προσπαθησα να στησω ενα πριν καμια δεκαετια σε ενα χαρισμενο silverstone και κοντεψε να παρει φωτια απο τις θερμοκρασιες. Ελπιζω να τα παω καλυτερα αυτη τη φορα.

Δες εδω ενα κοσμημα που με ετρωγε το χερι μου να παρω. Αλλα 150+ ευρω και χωρος πανω απο τον επεξεργαστη γυρω στα 5cm, το φοβηθηκα.

https://www.youtube.com/watch?v=QFXiG0t_D7c

Ωραίο είναι αυτό, ψιλοακριβό και σουπερειδικό, sff τροφοδοτικό μόνο..
Έχω ένα elite 110 και ένα masterbox q300 σαν αυτό στο 1.35 στο βίντεο ( γαμάτο κουτί, απλό, φαρδύ, παίρνει 280x2 υδρόψυξη, ένα σωρό ανεμιστήρες)
Και το elite 110 μια χαρά, με gtx1060 δεν είχα κάποιο πρόβλημα, δεν ζεσταινόταν τρελά.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543930 οσο πιο μικρο το κουτι τοσο μεγαλυτερα τα προβληματα...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#543936 Μου κανατε την καρδια περιβολι εσυ κι ο καμπαλας

Οχι οτι δεν το περιμενα :lol:

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#543998
NickTG έγραψε:
Chris έγραψε:
Το τωρινο pc ειναι ενα ωραιο διακριτικο μαυρο κουτακι (coolermaster n300), αλλα παρολαυτα ο κυρης του σπιτιου (η :inlove: , ο λογος που ψαχνω καινουρια gpu) γκρινιαζε συνεχεια επειδη ειναι διπλα στο επιπλο της tv.



:thumbsdown: :thumbsdown:

Ο σωστός άντρας έχει ένα full tower από τη μια πλευρά του επίπλου και ένα midi από την άλλη! :s_tongue

Μουστάκι ξυρισες? :svivhaha: :s_tongue


Και να ηταν μονο αυτο το προβλημα φιλε Νικο... Τα πραγματα ειναι πολυ πιο ζοφερα. Εχω το προαισθημα πως αυτο ειναι το τελευταιο gaming pc που θα στησω για μενα. Παιζω ολο και λιγοτερο, ολο και πιο mainstream. Ελαχιστα απο τα παιχνιδια που παιζω πλεον δεν βγαινουν και για ps4. Το aragami πριν 5 χρονια θα το ελιωνα ολη μερα μεχρι να το τελειωσω, τωρα το παρατησα στα μισα. Οποτε νομιζω πως σε 3-4 χρονια που θα παλιωσει αυτο το pc θα μεινω με την κονσολα για τα λιγα καινουρια που θα βγαινουν, και καθε μετριο λαπτοπ/nuc/whatever θα μπορει να παιξει ανετα ολα τα παλια που εχω παιξει στο παρεθλον και επιστρεφω καθε τοσο.


< >