Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#543181
Wagner669 έγραψε:Κρινοντας απο τα αλλα δυο μοντελα της Synology, πρεπει απλα να ΓΑ ΜΕΙ!
Αλλα οπως καταλαβαινεις, παιζεις σε SOHO εως small business κατηγορια...
Και δεν εχω δει ακομα τιμες....

Για 140 $ διαβάζω. Not bad.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#543195 Βάγκνερ λυπάμαι δεν φταίω εγώ που είσαι γκαντεμης.Και ναι , ΞΈΡΩ καλύτερα από εσένα. Ταϊλάνδη ΞΈΧΝΑ ΤΗΝ :x
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543200
elteo έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
elteo έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
g8777 έγραψε:Εχω ιντερνετ απο το 1988, ποτε μα ποτε δεν υπηρξαν προβληματα λογω μοντεμ. ΠΟΤΕ ΛΕΓΩ ΒΑΓΚΝΕΡ. :adminpower: :adminpower: :adminpower:


Λες και θα στησει ο καθε φιτσουλας data center για να εχει modem σαν του γκεακου :s_whiteflag

Βαγκνερ σε ανακαλω στην ταξη, μην επιμενεις, ειδαλλως θα φερω την Ταιλανδη εκει που μενεις. :rtfm:


Επειδή δεν έχεις ΕΣΥ πρόβλημα, δεν σημαίνει κ οτι ολος ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει προβλημα.


Και η λύση συνδέω το εμπορίου στου παρόχου πως γίνεται είπαμε; Αναλυτικά και λαϊκά παρακαλώ. :rtfm: :innocent:
Δουλεύει και όταν θα σε συνδέσουν voip? :shifty:


Αν σου δωσουν VoIP router θα το κρατησεις ΜΟΝΟ για δυο πραγματα
Προσβαση στο internet και τηλεφωνια.
Θα συνδεσεις με ενα καλωδιο το ρουτερ που θα επιλεξεις να αγορασεις (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ NETGEAR) και θα συνδεσεις σε αυτο ολες τις ασυρματες και ενσυρματες συσκευες.


Ετσι απλά κουμπώνω ένα ρούτερ εμπορίου πάνω στο ρούτερ του παρόχου? :hmmm:


περιπου.
αναλογα με το καθε κατασκευαστη και μοντελο, σε αλλες περιπτωσεις ειναι πολυ ευκολο σε αλλες λιγο πιο ζορικο.

αλλα σε γενικες γραμμες συνδεεις το ρουτερ στο μπρικι του παροχου, κανεις log-in ( στο quick start guide το αναφερει λεπτομερος) ρυθμιζεις το νεο ρουτερ και παιρνει τις ρυθμισεις δικτυου αυτοματα
Μετα κοβεις απο το μπρικι του παροχου wifi και οτι αλλο δεν χρειαζεται


Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Κρινοντας απο τα αλλα δυο μοντελα της Synology, πρεπει απλα να ΓΑ ΜΕΙ!
Αλλα οπως καταλαβαινεις, παιζεις σε SOHO εως small business κατηγορια...
Και δεν εχω δει ακομα τιμες....

Για 140 $ διαβάζω. Not bad.

κ εγω για $140 διαβασα, αλλα ειναι MSRP και περιμενω να δω τιμη στα ραφια
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#543212
...αλλα σε γενικες γραμμες συνδεεις το ρουτερ στο μπρικι του παροχου, κανεις log-in ( στο quick start guide το αναφερει λεπτομερος) ρυθμιζεις το νεο ρουτερ και παιρνει τις ρυθμισεις δικτυου αυτοματα
Μετα κοβεις απο το μπρικι του παροχου wifi και οτι αλλο δεν χρειαζεται
Δηλαδή το του παρόχου είναι ικανοποιητικό σαν modem και υστερεί στο router τμήμα του;
Όμως αφού το παρόχου είναι modem-router δεν περνάς και μέσα από το router τμήμα της συσκευής του; Αυτό δεν σε περιορίζει, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα ρυθμίσεις; Δηλαδή απλά συνδέεις νέο router σε μια από τις εξόδους και μετά ρυθμίζεις μόνο αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543221
sknipper έγραψε:
...αλλα σε γενικες γραμμες συνδεεις το ρουτερ στο μπρικι του παροχου, κανεις log-in ( στο quick start guide το αναφερει λεπτομερος) ρυθμιζεις το νεο ρουτερ και παιρνει τις ρυθμισεις δικτυου αυτοματα
Μετα κοβεις απο το μπρικι του παροχου wifi και οτι αλλο δεν χρειαζεται
Δηλαδή το του παρόχου είναι ικανοποιητικό σαν modem και υστερεί στο router τμήμα του;
Όμως αφού το παρόχου είναι modem-router δεν περνάς και μέσα από το router τμήμα της συσκευής του; Αυτό δεν σε περιορίζει, δεν πρέπει να κάνεις τίποτα ρυθμίσεις; Δηλαδή απλά συνδέεις νέο router σε μια από τις εξόδους και μετά ρυθμίζεις μόνο αυτό;


ναι, το συνδεεις στο μπρικι, το κανεις access point και συνδεεις ολες τις ενσυρματες και ασυρματες συσκευες σε αυτο
αφηνεις το μπρικι να συνδεεται μονο στο ιντερνετ, με το access point να κανει ολα τα αλλα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#543235 Μπορει να μου εξηγησει καποιος γιατι σε δικτυο με δυο υπολογιστες και εναν δικτιακο εκτυπωτη, ενω το ενα μηχανημα POS με Windows XP χρησιμοποιει κανονικα τον εκτυπωτη χωρις κανενα προβλημα, το δευτερο μηχανημα με Windows 7 δεν τον βλεπει καν, ενω απο browser βαζοντας την IP του εκτυπωτη μπορω να δω το μενου του κανονικα?? Δυο μερες εχω σπασει το κεφαλι μου.... Επισης ο εκτυπωτης απανταει κανονικα σε ping και απο τους δυο υπολογιστες!!
Ο εκτυπωτης ειναι ενας EPSON TW-T88V, ενω τα firewalls ειναι κλειστα σε ολα τα μηχανηματα!

Δοκιμασα "προσθηκη εκτυπωτη" και τα windows 7 δεν τον βλεπουν καν!
Δοκιμασα να βαλω χειροκινητα την IP του με τον driver της EPSON ηδη κατεβασμενο και εγκατεστημενο και δεν τυπωνει καν δοκιμαστικη σελιδα!
Δοκιμασα την εφαρμογη της EPSON και βγαζει communication error!
:x :x :dizzy: :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543270
George_Prix έγραψε:@Wagner669 σε (ευχαριστους) μπελαδες μας εβαλες! Θα το δοκιμασω και εγω να δω μπας και τα καταφερω...



Τι εκανα παλι;;;
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#543471 Οπότε έτσι διατηρείται το μπρίκι του παρόχου και έχεις στάνταρ κατάσταση που ελέγχεις εσύ και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα αν αλλάξεις πάροχο/μπρίκι. Και θα έχω καλύτερο wifi σε όλο το σπίτι χωρίς powerline, range extender και άλλα τέτοια γραφικά.
Το TP-link που αναφέρθηκε πιο πριν με τις 3 κεραίες είναι καλή περίπτωση; Κάτι άλλο όχι πολύ ακριβό σε μαύρο (ή όχι άσπρο)(έχω φετίχ με τις κεραίες);
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543515
sknipper έγραψε:Οπότε έτσι διατηρείται το μπρίκι του παρόχου και έχεις στάνταρ κατάσταση που ελέγχεις εσύ και δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα αν αλλάξεις πάροχο/μπρίκι. Και θα έχω καλύτερο wifi σε όλο το σπίτι χωρίς powerline, range extender και άλλα τέτοια γραφικά.
Το TP-link που αναφέρθηκε πιο πριν με τις 3 κεραίες είναι καλή περίπτωση; Κάτι άλλο όχι πολύ ακριβό σε μαύρο (ή όχι άσπρο)(έχω φετίχ με τις κεραίες);


Σωστα, απλα να ξερεις οτι τα καλα PLC ειναι μια χαρα λυση
Άβαταρ μέλους
By Chris
#543605 Εικόνα

Εδω βλεπουμε μια gigabyte 290. Η καρτουλα μου τα τελευταια 3 χρονια. Τα σημεια χωρις σκονη εχουν ενα ποτηρι λευκο κρασι πανω τους :dizzy:

Επεσε πανω στο pc και εσταξε πανω της μεσα απο τον ανεμιστηρα οροφης! Το pc σε λειτουργια, ευτυχως που δεν το πιτσιλισε παντου ο ανεμιστηρας.

Με λιγα λογια, ψαχνω καρτα γραφικων. Δεν εχω ιδεα τι παιζει αυτη την περιοδο και αν οι τιμες ειναι στο θεο λογω bitcoin κλπ κλπ. Ας πουμε μαξ 300 ευρω αλλα θα προτιμουσα να μεινω στα 200 αν η διαφορα στις επιδοσεις δεν ειναι τεραστια. Discuss

Edit. Δε βλεπω και πολλες εναλλακτικες, απλα ψαχνω τη φθηνοτερη gtx1060?


< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#543636 Ψώνισε από geako.