Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#542968 Λυπάμαι που στο χαλάω Βάγκνερ αλλά πρακτικά αυτό σημαίνει.Οτι όλος ο υπόλοιπος κόσμος ΔΕΝ έχει πρόβλημα, τουλάχιστον όχι τόσο μεγαλύτερο όσο από αυτά που θα αποκτήσει με αγορά modem router των 100 ευρώ ( μάντεψε πόσο πλήρωσε του παρόχου) και γλυκές αλχημείες για να δουλέψουν τα ρημαδια. Σκέψου τώρα συννενόηση στο σαπορτ της κοτε οταν έχεις ΆΛΛΟ ρούτερ . :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#542969
g8777 έγραψε:Λυπάμαι που στο χαλάω Βάγκνερ αλλά πρακτικά αυτό σημαίνει.Οτι όλος ο υπόλοιπος κόσμος ΔΕΝ έχει πρόβλημα, τουλάχιστον όχι τόσο μεγαλύτερο όσο από αυτά που θα αποκτήσει με αγορά modem router των 100 ευρώ ( μάντεψε πόσο πλήρωσε του παρόχου) και γλυκές αλχημείες για να δουλέψουν τα ρημαδια. Σκέψου τώρα συννενόηση στο σαπορτ της κοτε οταν έχεις ΆΛΛΟ ρούτερ . :lol:


Επισης ο κοσμος μπορει να πηγαινει στη δουλεια του με ενα Fiat Seicento 20ετιας. Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να μηδενιζουμε τις BMW/Mercedes/etc γιατι και το Seicento κανει τη δουλεια του!

Σιγουρα οι περισσοτεροι χρηστες κανουν τη δουλεια τους με το router του παροχου. Μερικοι ισως δε χρειαζονται καν κατι αλλο. Αλλα πολλοι απο αυτους δεν ειχαν ποτε ενα καλυτερο router ωστε να δουνε οτι θα μπορουσαν να κανουν τη δουλεια τους ακομα καλυτερα.

Οσον αφορα το πιθανο προβλημα και την επικοινωνια με τον παροχο, δεν παιρνει πανω απο 1 λεπτο να ξανακουμπωσεις το δικο τους router πριν παρεις τηλεφωνο και αρχισεις να βριζεις για τη βλαβη (για την οποια 9 στις 10 φορες ευθυνεται το δικτυο τους και οχι το router-τουμπανο που αγορασες απο το εμποριο)...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#542976
g8777 έγραψε:Λυπάμαι που στο χαλάω Βάγκνερ αλλά πρακτικά αυτό σημαίνει.Οτι όλος ο υπόλοιπος κόσμος ΔΕΝ έχει πρόβλημα, τουλάχιστον όχι τόσο μεγαλύτερο όσο από αυτά που θα αποκτήσει με αγορά modem router των 100 ευρώ ( μάντεψε πόσο πλήρωσε του παρόχου) και γλυκές αλχημείες για να δουλέψουν τα ρημαδια. Σκέψου τώρα συννενόηση στο σαπορτ της κοτε οταν έχεις ΆΛΛΟ ρούτερ . :lol:



Μπορεί επίσης να σημαίνει πως δεν μπορούν να καταλάβουν πως για το πρόβλημα που έχουν φταίει το modem.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#542977 Εγω παντως το εδωσα το ASUS AC68U που ηταν φοβερο με βαρια καρδια. Δεν ηθελα να μπλεξω με bridge ιστοριες και συνδεσεις επι συνδεσεων. (μπορει να είναι απλο για καποιον που ξερει αλλα εμενα μου φανηκε βουνο)
Και ειμαι με το speedport + του ΟΤΕ. Υστερει στο wifi αλλα γενικα είναι οκ. Αλλα καμια σχεση με το τερατακι με τις 3 κεραιες…
Τελευταία επεξεργασία από Geo f1 και 18 Οκτ 2018, 09:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#542979
g8777 έγραψε:Άστοχο το παράδειγμα σου imho


Αστοχο? :hmmm: Εγω ειχα την αισθηση οτι ειναι δεδομενο για τον καθε λογικο ανθρωπο αυτο που ειπα :s_tongue

Αν θελεις να πας στη δουλεια σου, το Seicento θα σε παει. Αν θελεις να πας ασφαλεστερα, ταχυτερα, ανετοτερα, με θερμαινομενα καθισματα και κλιματισμο, ακουγοντας μουσικη (και οχι τριξιματα απο το αμαξι ή τον κινητηρα που ενω σερνεται κανει σαν αεροπλανο) και ολα αυτα με μικροτερες πιθανοτητες να μεινεις στο δρομο, παιρνεις κατι καλυτερο (ΑΝ το αντεχει η τσεπη σου φυσικα).

Ομοιως και με το router. Αν απλα θελεις να μπεις στο internet αντε και να κατεβασεις λιγα πραγματακια οτι και να σου δωσει ο ISP θα κανει δουλιτσα. Αν θελεις καλυτερο WiFi, καλυτερο QOS, Parental Control, πληρως παραμετροποίησημα Guest Networks, σταθερη λειτουργια χωρις μπουκωματα οταν το ζοριζεις και πολλα ακομα καλουδια, μπορεις να αγορασεις κατι καλυτερο (επισης ΑΝ το αντεχει η τσεπη σου φυσικα).

Το να πει καποιος "δε γουσταρω να δωσω ουτε ενα ευρω για router" ή "με τη χρηση που κανω το router του παροχου με καλυπτει" ειναι δεκτο. Το να λεμε ομως "κανενας δε χρειαζεται να αγορασει router του εμποριου" imho ειναι αστειο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#542985 Με το προηγουμενο router απο τον OTE, ειχα προβλημα. Οταν κατεβαζα καμποσα πραγματακια μαζεμενα (ακομα και να μην επιανα full speed) σερνοτανε το συμπαν γιατι μπουκωνε το router. Οποτε αναγκαστηκα να παρω ενα απο το εμποριο και βρηκα την υγεια μου. Στη συνεχεια ψαχνοντας το νεο router καταλαβα οτι εχει πολλα ακομα ενδιαφεροντα πραγματα (ακομα και αν δε τα χρησιμοποιησα ποτε).

Geo f1 έγραψε:Και ειμαι με το speedport + του ΟΤΕ. Υστερτει στο wifi αλλα γενικα είναι οκ.


Ετσι. Καλουτσικο ειναι για αυτα που θελω, απλα το WiFi εχει θεμα...

Και για να μη νομιζετε οτι το παιζω ο expert που ξεζουμαει τα routers και εκμεταλευεται στο επακρο ολες τις λειτουργιες, θα πω το εξης:

Μολις με γυρισανε σε voip και μου δωσανε το Speedport Entry 2i το εκρινα σαν επαρκες για τη χρηση που κανω, οποτε δε μπηκα στη διαδικασια να ψαχτω με αλλο router.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#542988
Geo f1 έγραψε:Αυτό ακριβως!!
Να κατεβαινει η f1 σφαιρα! :lol:


Ε ναι μωρε απλα πραγματα θελουμε... Τι parental control και τριχες. Ασε τα παιδια να δουνε και καμια τσοντα :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#542996 Ας μην είμαστε των άκρων κύριοι.

Ο μέσος χρήστης είναι καλυμμένος με το router του παρόχου. Ακόμα και προβλήματα να έχει, το αλλάζουν αν χρειαστεί. Εδώ υπάρχουν χρήστες επαγγελματίες στον χώρο της πληροφορικής και αφήνουν τον default wifi κωδικό, προτιμούν να θυμούνται το 3AF8-995A-88DE-951F παρά να βάλουν ένα δικό τους :dizzy: Εκεί σηκώνεις τα χέρια ψηλά :s_dunno

Εγώ πήρα δικό μου router περισσότερο για λόγους streaming (chromecast κλπ) και γιατί θέλω ένα seamless δίκτυο. Δεν το έχω δουλέψει το speedport + αλλά ακούγεται normal για αντίστοιχη χρήση, εμένα μου έχουν το παλιό που κάθεται στην άκρη.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543172
elteo έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
g8777 έγραψε:Εχω ιντερνετ απο το 1988, ποτε μα ποτε δεν υπηρξαν προβληματα λογω μοντεμ. ΠΟΤΕ ΛΕΓΩ ΒΑΓΚΝΕΡ. :adminpower: :adminpower: :adminpower:


Λες και θα στησει ο καθε φιτσουλας data center για να εχει modem σαν του γκεακου :s_whiteflag

Βαγκνερ σε ανακαλω στην ταξη, μην επιμενεις, ειδαλλως θα φερω την Ταιλανδη εκει που μενεις. :rtfm:


Επειδή δεν έχεις ΕΣΥ πρόβλημα, δεν σημαίνει κ οτι ολος ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει προβλημα.


Και η λύση συνδέω το εμπορίου στου παρόχου πως γίνεται είπαμε; Αναλυτικά και λαϊκά παρακαλώ. :rtfm: :innocent:
Δουλεύει και όταν θα σε συνδέσουν voip? :shifty:


Αν σου δωσουν VoIP router θα το κρατησεις ΜΟΝΟ για δυο πραγματα
Προσβαση στο internet και τηλεφωνια.
Θα συνδεσεις με ενα καλωδιο το ρουτερ που θα επιλεξεις να αγορασεις (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ NETGEAR) και θα συνδεσεις σε αυτο ολες τις ασυρματες και ενσυρματες συσκευες.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543175
NickTG έγραψε:Μπορεί επίσης να σημαίνει πως δεν μπορούν να καταλάβουν πως για το πρόβλημα που έχουν φταίει το modem.


Εγω εχω ΠΑΝΤΑ προβλημα με τα ρουτερακια.
Στους 8 μηνες με ενα χρονο αρχιζουν τις μαλακιες.
Αποσυνδεσεις, ακυρα restart, παγωματα που δεν λαμβανει κανεις τιποτα, ενω το ρουτερ φαινομενικα λειτουργει.
Ταλαιπωρια -> Τηλ στην εξυπηρετηση -> Παναγιες -> Καινουργιο ρουτερ -> τελος τα προβληματα

George_Prix έγραψε:
Αστοχο? :hmmm: Εγω ειχα την αισθηση οτι ειναι δεδομενο για τον καθε λογικο ανθρωπο αυτο που ειπα :s_tongue

Αν θελεις να πας στη δουλεια σου, το Seicento θα σε παει. Αν θελεις να πας ασφαλεστερα, ταχυτερα, ανετοτερα, με θερμαινομενα καθισματα και κλιματισμο, ακουγοντας μουσικη (και οχι τριξιματα απο το αμαξι ή τον κινητηρα που ενω σερνεται κανει σαν αεροπλανο) και ολα αυτα με μικροτερες πιθανοτητες να μεινεις στο δρομο, παιρνεις κατι καλυτερο (ΑΝ το αντεχει η τσεπη σου φυσικα).

Ομοιως και με το router. Αν απλα θελεις να μπεις στο internet αντε και να κατεβασεις λιγα πραγματακια οτι και να σου δωσει ο ISP θα κανει δουλιτσα. Αν θελεις καλυτερο WiFi, καλυτερο QOS, Parental Control, πληρως παραμετροποίησημα Guest Networks, σταθερη λειτουργια χωρις μπουκωματα οταν το ζοριζεις και πολλα ακομα καλουδια, μπορεις να αγορασεις κατι καλυτερο (επισης ΑΝ το αντεχει η τσεπη σου φυσικα).

Το να πει καποιος "δε γουσταρω να δωσω ουτε ενα ευρω για router" ή "με τη χρηση που κανω το router του παροχου με καλυπτει" ειναι δεκτο. Το να λεμε ομως "κανενας δε χρειαζεται να αγορασει router του εμποριου" imho ειναι αστειο!


Ξερει καλυτερα απο σενα, απο μενα και απο ολους μας ρε.... Τι το ψαχνεις;;
Ξερει ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο σενα.
Τελος!


Scotch έγραψε:Αυτό εδώ το συστηματάκι τι λέει;


Κρινοντας απο τα αλλα δυο μοντελα της Synology, πρεπει απλα να ΓΑ ΜΕΙ!
Αλλα οπως καταλαβαινεις, παιζεις σε SOHO εως small business κατηγορια...
Και δεν εχω δει ακομα τιμες....
Άβαταρ μέλους
By elteo
#543176
Wagner669 έγραψε:
elteo έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
g8777 έγραψε:Εχω ιντερνετ απο το 1988, ποτε μα ποτε δεν υπηρξαν προβληματα λογω μοντεμ. ΠΟΤΕ ΛΕΓΩ ΒΑΓΚΝΕΡ. :adminpower: :adminpower: :adminpower:


Λες και θα στησει ο καθε φιτσουλας data center για να εχει modem σαν του γκεακου :s_whiteflag

Βαγκνερ σε ανακαλω στην ταξη, μην επιμενεις, ειδαλλως θα φερω την Ταιλανδη εκει που μενεις. :rtfm:


Επειδή δεν έχεις ΕΣΥ πρόβλημα, δεν σημαίνει κ οτι ολος ο υπόλοιπος κόσμος δεν έχει προβλημα.


Και η λύση συνδέω το εμπορίου στου παρόχου πως γίνεται είπαμε; Αναλυτικά και λαϊκά παρακαλώ. :rtfm: :innocent:
Δουλεύει και όταν θα σε συνδέσουν voip? :shifty:


Αν σου δωσουν VoIP router θα το κρατησεις ΜΟΝΟ για δυο πραγματα
Προσβαση στο internet και τηλεφωνια.
Θα συνδεσεις με ενα καλωδιο το ρουτερ που θα επιλεξεις να αγορασεις (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ NETGEAR) και θα συνδεσεις σε αυτο ολες τις ασυρματες και ενσυρματες συσκευες.


Ετσι απλά κουμπώνω ένα ρούτερ εμπορίου πάνω στο ρούτερ του παρόχου? :hmmm: