Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536782 Ρε παιδια δεν υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση στο συγκεκριμενο. Αντε για την ταχυτητα των οδηγων χωραει λιγη συζητηση και καυγας (φυσικα ακομα και εκει ολοι μιλαμε υποκειμενικα αναλογα με τις προτιμησεις μας).

Αλλα οσον αφορα το WCC vs WDC ειναι εντελως θεμα προτιμησεων. Αλλος καιγεται για το WCC και αλλος για το WDC.

H στατιστικη που εχω σχηματισει στο μυαλο μου ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος ενδιαφερεται και θυμαται το πρωταθλημα οδηγων. Αλλα δε μπορουμε να πουμε σε καποιον "τι ασχολεισαι με το κατασκευαστων ρε ασχετε". Γουστα ειναι αυτα!
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#536793
Geo f1 έγραψε:Να μας πει ο Πανος γιατι χτυπιοντουσαν οι μηχανικοι της φερραρι οταν το κερδισε ο Χαμιλτον το 2008 αλλα εκείνοι ειχαν παρει το κατασκευαστων...

.


Mιλάς για την αναμπουμπούλα μόλις πήραν τη μπουκιά του Μάσσα από το στόμα;
Άβαταρ μέλους
By ttc
#539138 Ψιλοφουσκα αποδείχθηκε ο Φετελ αλλά δεν πειράζει, και μόνο που στέρησε τίτλους από τη Φεραρι αρκεί για να έχει για πάντα θέση στην καρδιά μου. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#543138
Sebastian Vettel could leave Ferrari after 2019 - report

That is the claim of Luigi Perna, a respected correspondent for the respected Italian sports daily La Gazzetta dello Sport.

Vettel 'losing support'

Perna said that with Vettel's title hopes in tatters despite having a match for Mercedes' car this year, the German is losing support and increasingly "isolated" at Maranello.

He suggested that if Vettel also fails to win in 2019 with the best car, termination clauses in his contract could lead to his exit before the 2020 season.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544039 Vettel: I had speed to win in Austin

https://www.motorsport.com/f1/news/vett ... h/3200046/

Την ταχυτητα την ειχες Φεττελακο. Το καθαρο μυαλο δεν ειχες σε ελευθερα και αγωνα :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#544055 Πλέον έχει χάσει τη μπάλα. 3η φορά το ίδιο ακριβώς λάθος, δεν ξέρω τι επιδιώκει συνεχώς με αυτή την κίνηση αφού δε του βγαίνει.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#544078 Εγώ θα το πω ότι έχει σημασία το context μέσα στο οποίο κρίνουμε τον κάθε οδηγό.
Ο Φέτελ από τη Μόνζα και μετά κατάλαβε ότι το πρωτάθλημα κάνει φτερά. Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες να το διεκδικήσει και χρειάζεται ΘΑΥΜΑΤΑ, όχι απλά τύχη.
Δεν έχει καθαρό μυαλό.
Δείτε χαρακτηριστικά χθες την φάση στο τέλος του αγώνα που πάει ο Χάμιλτον να περάσει τον Μαξ.
Είδατε πως πήγαινε ο Λούης; Με καθαρό μυαλό, με άλλον αέρα. Σου λέει αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τερματίσω. Τρίτος; Τρίτος, μια χαρά.
Είδατε πως άνοιξε τη γραμμή του πάνω στην προσπάθεια προσπεράσματος δυο φορές όταν πλησίασε ΚΑΠΩΣ ΚΟΝΤΑ ο Μαξ; Που και πάλι είχε άπλετο χώρο, δεν υπήρχε καν κλείσιμο. Σου λέει "εγώ έχω να χάσω, αυτός όχι. Άνοιξε τη γραμμή σου εκεί και γάμησε το το προσπέρασμα".
Αν ήταν στη θέση του ο Φετελ θα ήταν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να το ρισκάρει... Αυξάνοντας την πιθανότητα να τα σκατώσει.
Όταν είσαι καβάλα στο άλογο έχεις πιο καθαρό μυαλό, όταν σου έχει μπει το αγγούρι στον κώλο κάνεις πιο εύκολα παπαριές.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#544080 Το θέμα είναι ότι ο Vettel ακόμα και όταν ήταν πιο άνετος στην αρχή της χρονιάς πάλι έκανε κινήσεις πανικού που του κόστισαν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#544081
Bayern7 έγραψε:Δείτε χαρακτηριστικά χθες την φάση στο τέλος του αγώνα που πάει ο Χάμιλτον να περάσει τον Μαξ.
Είδατε πως πήγαινε ο Λούης; Με καθαρό μυαλό, με άλλον αέρα. Σου λέει αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τερματίσω. Τρίτος; Τρίτος, μια χαρά.
Είδατε πως άνοιξε τη γραμμή του πάνω στην προσπάθεια προσπεράσματος δυο φορές όταν πλησίασε ΚΑΠΩΣ ΚΟΝΤΑ ο Μαξ; Που και πάλι είχε άπλετο χώρο, δεν υπήρχε καν κλείσιμο. Σου λέει "εγώ έχω να χάσω, αυτός όχι. Άνοιξε τη γραμμή σου εκεί και γάμησε το το προσπέρασμα".
Αν ήταν στη θέση του ο Φετελ θα ήταν ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να το ρισκάρει... Αυξάνοντας την πιθανότητα να τα σκατώσει.
Όταν είσαι καβάλα στο άλογο έχεις πιο καθαρό μυαλό, όταν σου έχει μπει το αγγούρι στον κώλο κάνεις πιο εύκολα παπαριές.

+1 :inlove:
:lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#544085 Βέβαια από την άλλη σε κάτι τέτοια ξεχωρίζουν οι άντρες από τά αγοράκια :shifty:

Μπάγιερν αν δεν είχες Στέλιο Γιαννακόπουλο να παίρνει πάνω του την μπάλα στο καμίνι της Ριζούπολης πρωτάθλημα γιοκ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544099
panos2171 έγραψε:Το θέμα είναι ότι ο Vettel ακόμα και όταν ήταν πιο άνετος στην αρχή της χρονιάς πάλι έκανε κινήσεις πανικού που του κόστισαν.


Ετσι. Δεν αποτελει αλλοθι για το Vettel η πιεση. Οι οδηγοι αλλωστε κρινονται οταν πιεζονται. Οταν ειχε τη Red Bull μισο-ενα δευτερολεπτο ταχυτερη απο το δευτερο και ελαχιστη πιεση απο το μετριο Webber εκανε σιγουρα λιγοτερα λαθη ο Vettel (ο οποιος ειναι φυσικα γρηγορος και μαχητικος οδηγος).

Βεβαια για να ευλογησω τα γενια μου προσωπικα απο ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ελεγα ακριβως το ιδιο πραγμα. Οτι ειναι επιρρεπης στα λαθη. Ειχα προσεξει οτι οταν πιεζοταν εκανε μικρα λαθακια (στραβοτιμονιες, εχανε τα φρενα, εχανε το apex, δεν ειχε σταθερο γυρολογιο κτλ). Λαθακια που προσεχα και ανεφερα μονο εγω και κανενας αλλος σε αλλα forums που ποσταριζα. Βεβαια τοτε η πιεση ηταν ελαχιστη, τα λαθη μικρα (συγκριτικα με τα τραγικα λαθη που κανει τελευταια) και σε συνδυασμο με τις νικες/τιτλους ολοι με λεγαλε γραφικο/κομπλεξικο/ζηλιαρη. Εγω συνεχιζα να λεω οτι "δεν ειναι τυχαιο οτι αυτα τα μικρα λαθακια γινονται παντα οταν υπαρχει μια σχετικη πιεση". Περσι αρχισαν να σκεφτονται (απο μεσα τους φυσικα) "μπας και ειχε δικιο ο George_Prix" και φετος σκεφτονται (επισης απο μεσα τους) "ο George_Prix τα ελεγε για το Vettel 8 χρονια πριν" :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By g8777
#544106
George_Prix έγραψε:
panos2171 έγραψε:Το θέμα είναι ότι ο Vettel ακόμα και όταν ήταν πιο άνετος στην αρχή της χρονιάς πάλι έκανε κινήσεις πανικού που του κόστισαν.


Ετσι. Δεν αποτελει αλλοθι για το Vettel η πιεση. Οι οδηγοι αλλωστε κρινονται οταν πιεζονται. Οταν ειχε τη Red Bull μισο-ενα δευτερολεπτο ταχυτερη απο το δευτερο και ελαχιστη πιεση απο το μετριο Webber εκανε σιγουρα λιγοτερα λαθη ο Vettel (ο οποιος ειναι φυσικα γρηγορος και μαχητικος οδηγος).

Βεβαια για να ευλογησω τα γενια μου προσωπικα απο ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ελεγα ακριβως το ιδιο πραγμα. Οτι ειναι επιρρεπης στα λαθη. Ειχα προσεξει οτι οταν πιεζοταν εκανε μικρα λαθακια (στραβοτιμονιες, εχανε τα φρενα, εχανε το apex, δεν ειχε σταθερο γυρολογιο κτλ). Λαθακια που προσεχα και ανεφερα μονο εγω και κανενας αλλος σε αλλα forums που ποσταριζα. Βεβαια τοτε η πιεση ηταν ελαχιστη, τα λαθη μικρα (συγκριτικα με τα τραγικα λαθη που κανει τελευταια) και σε συνδυασμο με τις νικες/τιτλους ολοι με λεγαλε γραφικο/κομπλεξικο/ζηλιαρη. Εγω συνεχιζα να λεω οτι "δεν ειναι τυχαιο οτι αυτα τα μικρα λαθακια γινονται παντα οταν υπαρχει μια σχετικη πιεση". Περσι αρχισαν να σκεφτονται (απο μεσα τους φυσικα) "μπας και ειχε δικιο ο George_Prix" και φετος σκεφτονται (επισης απο μεσα τους) "ο George_Prix τα ελεγε για το Vettel 8 χρονια πριν" :s_tongue



Ena link για ολα αυτα; :hmmm:

Παντως δεν εκανες και κατι τρομερο, και γω το 2007 ελεγα οτι θα το ξεπληρωσει με σπερμα ο Λουης το φετινο στησιμο και ο Εντυ εστελνε πμ με χριστοπαναγιες και "κατεβα Πευκακια". :slap:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#544111
g8777 έγραψε:Ena link για ολα αυτα; :hmmm:


Βασικα το ιδιο ειχα γραψει και στο πρωτο μου post εδω στο petrolheads.gr. Οτι ο Vettel ειναι γρηγορος αλλα cracks under pressure. Πριν καν αρχισει η φετινη κατρακυλα του Vettel και το σερι λαθων. Αλλα νομιζω οτι εχει διαγραφει το συγκεκριμενο post γιατι κριθηκα σαν "κακο παιδι"!!!

Δε θα βαλω link γιατι δε θελω να "διαφημισω" αλλα forums. Αν θελεις ρωτα και το Geo f1 που με ξερει απο παλια αν ελεγα τουλαχιστον 8-9 χρονια πριν, οτι Vettel ειναι ταχυτατος αλλα cracks under pressure!

Αυτο το post το εγραψα μετα τον Καναδα του 2011. Στις τελευταιες 2 γραμμες ειναι σαφες οτι ειχα πει τα ιδια για το Vettel 1-2 χρονια πριν. Τοτε δηλαδη που σαρωνε τις νικες/τιτλους και ολοι μας τα ειχαν κανει τσουρεκια με το "φαινομενο" (του κωλου) Vettel.

Εικόνα

g8777 έγραψε:Παντως δεν εκανες και κατι τρομερο, και γω το 2007 ελεγα οτι θα το ξεπληρωσει με σπερμα ο Λουης το φετινο στησιμο και ο Εντυ εστελνε πμ με χριστοπαναγιες και "κατεβα Πευκακια". :slap:


Φιλε να ξεκαθαρισω κατι...

Δε θεωρω οτι ειμαι ο μονος γνωστης. Με χαρα βλεπω οτι πολλοι απο εσας το κατεχετε το αθλημα και για αυτο χαιρομαι που ειμαι μελος του forum. Και εσυ και ο eddie και πολλοι αλλοι. Και το πιστευω οτι το κατεχετε ακομα και αν με εχετε ταραξει στο τρολλαρισμα πολλοι απο εσας (μερικοι παλιοτερα και μερικοι το κανουν ακομα).

Επισης να ξεκαθαρισω οτι δε θεωρω οτι ο Alonso ειναι ο ενας και μοναδικος στον κοσμο και οποιος δεν τον υποστηριζει ειναι ασχετος. Γιατι πολλοι εδω μεσα με το που ειδαν οτι υποστηριζω τον Alonso παθανε ενα σοκ και αρχισανε τις επιθεσεις (ενω μιλησα ελαχιστες φορες για τον Ισπανο κανανε λες και σε καθε μηνυμα ελεγα ποσο γαματος ειναι και οτι τους ζαλισα).

Τελος οσον αφορα το Vettel, ξερω καλα οτι κολλαω λιγο παραπανω απο οτι πρεπει. Αλλα και παλι κραζω μετα τα λαθη του γιατι με παιρνει να το κανω χωρις να φανω γραφικος (ενω θα γουσταριζα να τον κραζω ολη μερα :s_tongue ). Και συμπαθατε με που το κανω, αλλα εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια που τα ελεγα για το Vettel θεωρουμουν ο κομπλεξικος της υποθεσης. Ε λοιπον τωρα που ολος ο κοσμος λεει για το Vettel αυτα για τα οποια με κραζανε εμενα εδω και τοσα χρονια, επιτρεψτε μου να χαρω τη "νικη" μου :)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#544153
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Εικόνα


Αυτο ηταν ολο; :(

Μια κοινοτυπια δλδ απο καποιον που δεν γουσταρε τον Φεττελακο η οποια προφανως απευθυνοταν στα λεφουσια των ΦοραδΟρκ (patented). Σιγα το πραγμα, εγω δλδ οταν εγραφα το 2003 για τον Ναντο στο ινσομνια

Εικόνα

τι θα επρεπε να κανωψ δλδ; Να ιδρυσω θρησκεια; :roll: