Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#531704 Μια έξυπνη και παράλληλα τόσο "απλή" (not high tech) για την αποθήκευση ενέργειας:

https://qz.com/1355672/stacking-concret ... d=56146061

Stacking concrete blocks is a surprisingly efficient way to store energy



< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#535020 ποιος εγκέφαλος σχεδίασε αυτο το workflow στο σαιτ της ΔΕΗ....

προφανως ο λογαρισμός μου εκανε expire , κατι αλλαξανε προσφατα και ως αποτέλεσμα διεγράφη το ακαου μου ... το χρειαζομαι ομως για να παιρνω ειδοποιηση να πληρωνω τα παγια Ελλαδα.
Λέω οκ θα φτιαξω καινουργιο, εχω φερει απο ελλαδα ενα λογαριασμό να εχω τα στοιχεία
Τα βαζω ολα παταω register .....ωωωπα ακυρο λεει, τα στοιχεια ταυτοτητας που εχετε δεν ταιριαζουν...
Μαλιστα.. λιγο απιθανο μιας και την ταυτοτητα την αλλαξα το 2005 αλλα αντε να υποθεσω οτι ειχα ανοιξει λογαριαμο πιο πριν (...)
Παταω εκει που λεει ηλεκτρονικη ενημερωση στοχειων και μου λεει το θεικο
-->νεα ταυτοητα (mandatory)
-->παλαια ταυτοτητα (mandatory)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ρε αγορια αμα ηξερα την παλαια ταυτοτητα που ειχα πριν 15 χρονια θα εκανα δηλωση ενημερωσης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#535043
KiloMeater έγραψε:ποιος εγκέφαλος σχεδίασε αυτο το workflow στο σαιτ της ΔΕΗ....

προφανως ο λογαρισμός μου εκανε expire , κατι αλλαξανε προσφατα και ως αποτέλεσμα διεγράφη το ακαου μου ... το χρειαζομαι ομως για να παιρνω ειδοποιηση να πληρωνω τα παγια Ελλαδα.
Λέω οκ θα φτιαξω καινουργιο, εχω φερει απο ελλαδα ενα λογαριασμό να εχω τα στοιχεία
Τα βαζω ολα παταω register .....ωωωπα ακυρο λεει, τα στοιχεια ταυτοτητας που εχετε δεν ταιριαζουν...
Μαλιστα.. λιγο απιθανο μιας και την ταυτοτητα την αλλαξα το 2005 αλλα αντε να υποθεσω οτι ειχα ανοιξει λογαριαμο πιο πριν (...)
Παταω εκει που λεει ηλεκτρονικη ενημερωση στοχειων και μου λεει το θεικο
-->νεα ταυτοητα (mandatory)
-->παλαια ταυτοτητα (mandatory)

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ρε αγορια αμα ηξερα την παλαια ταυτοτητα που ειχα πριν 15 χρονια θα εκανα δηλωση ενημερωσης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

:dizzy:


Η προσφατη προσωπικη μου εμπειρια με την ΔΕΗ, ειναι πως η εφορια εχει αποτελεσματικοτερες διαδικασίες. Η ΔΕΗ αν και ιδιωτικη πλεον εχει το δημοσιο βαθια ριζωμένο μέσα της.

Πηγα να κάνω μια αλλαγη ονοματος και με ζητουσαν ΑΦΜ ξανα, ενω το έχουν εδω και χρόνια αμέτρητα και στελνουν λογαριασμους σε αυτο. Το θελανε λεει σε "επισημο εγγραφο". Εκτύπωσα ενα Ε1 και ειπα για μια στιγμή να αλλαξω το PDF και να βάλω το ΑΦΜ του ΠΛΑΙΣΙΟ αντι του δικου μου.
Το απιθανο: Παω με εξουσιοδοτηση του προηγουμενου ιδιοκτητη για να κανω την δουλεια και μου λεει "μηπως εχεις την ταυτοτητα του?" Μα ρε μεγάλε... γι αυτο ηρθα με εξουσιοδότηση! Αρκεστηκε στην δικη μου. Γενικα οτι θελει ζητά ο καθένας.

Ααα, για να διαπιστώσουν οτι το σπιτι ανηκει εκει που στέλνανε λογαριασμούς επι 3 δεκαετιας... ζητησανε Ε9. Το Ε9, ειναι ενα κωλοPDF απο το taxis που εχει μια αποτυπωση των ακινητων. Το οποιο κωλοχαρτο δεν μπορει να το επαληθευσει κανείς ως προς την ακρίβεια του, και φυσικα οποιοσδηποτε μπορει να το αλλαξει και να γραψει μεσα οτι του κατέβει. Η ΔΕΗ αυτο το πράγμα το τηρει ως επισημο εγγραφο χωρις το οποιο δεν προχωρα καμια αιτηση.

Αχρειαστες και ανοητες ενέργειες.

ps: Και οι εναλλακτικοι πάροχοι, αν κρίνω απο την Zenith, δεν πάνε πολυ καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#535044 Kilo πάρε corsair with you σε ρολο bad cop να τους kick τον ass στο μπουρου μπουρου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#537532 Το μερίδιο της ΔΕΗ αυξάνεται αντί να μειώνεται.
https://www.euro2day.gr/news/enterprise ... oysto.html
:help:

Αδιόρθωτοι αυτοί οι καταναλωτές, δεν βλέπουν το συμφέρον τους; :s_rofl

Θέλω να δω πώς θα επιτευχθούν οι στόχοι μείωσης του μεριδίου. Λογικά, θα υποχρεώσουν την ΔΕΗ να ανεβάσει τις τιμές της αρκετά, αλλιώς δεν βλέπω με ποιον τρόπο. Ήδη οι ανταγωνιστές πουλάνε πολύ κοντά στο κόστος και κινδυνεύουν να έχουν πρόβλημα σε μια άνοδο των τιμών στην χοντρεμπορική αγορά.
:s_omg
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543066 Με τους εναλλακτικούς παροχους τι γίνεται;;;
Αξίζει να φύγει κάνεις απο τη ΔΕΗ;;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543084 Κανένα πρόβλημα έως τώρα από την elpedison . Έφυγα καλοκαίρι από τη ΔΕΗ με την οποία δεν ασχολήθηκα προσωπικά καθόλου , όλα τα ανέλαβε η elpedison.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543090
mousatos έγραψε:Κανένα πρόβλημα έως τώρα από την elpedison . Έφυγα καλοκαίρι από τη ΔΕΗ με την οποία δεν ασχολήθηκα προσωπικά καθόλου , όλα τα ανέλαβε η elpedison.


Απ οσο εχω ακουσει, το κομματι της μεταφορας απο τον ενα παροχο στον αλλο ειναι ευκολο και το αναλαμβανουν οι ιδιοι
Εγω κοιταω καθαρα το οικονομικο κομματι.

Πηρα τις καταναλωσεις στον τελευταιο εκκαθαριστικο και υπολογισα ενα-ενα τα προγραμματα, με τα μηνιαια παγια και τις πιθανες και απιθανες εκπτωσεις που λενε οτικανουν.
Η διαφορα στον εκκαθαριστικο ειναι περιπου 25€
Εαν υπολογισω την εκπτωση 15% που κανει η ΔΕΗ για εγκαιρη καταβολη οφειλων, η διαφορα μικραινει κ αλλο
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543094 Για την έκπτωση της ΔΕΗ λέγεται οτι υπάρχουν σκέψεις να μειωθεί. Κάποιος πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα :roll: και φυσικά δε σκέφτονται απολύσεις ή άλλες μειώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#543101 viewtopic.php?f=9&t=1202&start=435

viewtopic.php?p=525305#p525305

Με δειγμα τα παραπανω δεν ξερω ποσο αξιοπιστοι ειναι οι εναλλακτικοι παροχοι.
Για εμενα δεν τιθεται καν θεμα. Τριαντα χρονια δεν εχω κανενα θεμα με την ΔΕΗ. Γιατι να αποκτησω στα καλα καθουμενα για ενα οφελος της ταξης των 3€ τον μηνα; Τοσο το υπολογισα και επιβεβαιωσε η πωλητρια του εναλλακτικου παροχου λεγοντας μου οτι "δεν ειναι τοσο μικρο το οφελος, μπορειτε να κανετε μια εξοδο παραπανω " (σοβαρα δεν κανω πλακα! :dizzy: ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΞΟΔΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! :svivhaha: )
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543104
mousatos έγραψε:Για την έκπτωση της ΔΕΗ λέγεται οτι υπάρχουν σκέψεις να μειωθεί. Κάποιος πρέπει να πληρώσει τα σπασμένα :roll: και φυσικά δε σκέφτονται απολύσεις ή άλλες μειώσεις.


Αξιζει το 20ρικο για να φυγει καποιος απο την ΔΕΗ;;
Γιατι αν δω μετα οτι οι λογαριασμοι δεν πεφτουν, η διαδηκασια επιστροφης στη ΔΕΗ ειναι απανθρωπη....
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543110 Για μένα αξίζει . Μόνο και μόνο για τα καψώνια και το τρέξιμο που έφαγα στο εργοστάσιο λόγω των κατεβασμένων διακοπτών του Φωτόπουλου που έκοβε το ρεύμα χωρίς προειδοποίηση και μας ρήμαξε τις μηχανές. Έκλεισαν εμάς για να κάνουν αγώνα αυτοί ....
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#543223 Πολύ καλός φίλος πήγε στην Πρωτέργια για επαγγελματικό χώρο και Elpedison στο σπίτι του. Δηλώνει ικανοποιημένος και με τις εκπτώσεις στην ώρα τους.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#543227 προτεργια εδω και 5-6 μηνες,ολα καλα μεχρι τωρα.Μικρη η οικονομια δε,αλλα δεν με χαλαει.