Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#543045 Can you beat my score on this climate change quiz?

Απο το κουιζ..
If cattle were a country, where would they rank on emissions?
If all the cattle in the world joined together to start their own country, they would rank behind only China and the United States in greenhouse gas emissions. But they’d have some competition from the cement industry, which also emits more than India (the country currently ranked 3rd).

How many drivers would have to switch to electric cars to equal the annual emissions saved by replacing one coal power plant with a nuclear plant?
It’s 2.5 million, assuming the electric vehicles get their electricity from the average mix of sources in the U.S. But even if clean energy supplied all the power, over 1.5 million people would still have to switch. To put that in perspective, there are currently only 3 million electric cars on the road in the entire world.

Which sector of the global economy produces as many greenhouse gas emissions as Germany?
Shipping (cargo planes, ships, etc.) currently equals both Germany and Britain in greenhouse gas output – and it’s expected to grow in the future. One study projects global shipping emissions could rise by as much as 250 percent by 2050 and account for 17 percent of all emissions.

How has the share of energy produced by fossil fuels changed in the last 20 years?
Despite our efforts to reduce emissions in recent years, the share of energy produced by fossil fuels is virtually the same today as it was two decades ago. That’s why we urgently need clean, scalable sources of energy.


Ειναι να απορεις πως τα ηλεκτρικα οχηματα θεωρουνται το μελλον.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#543047 παίζει τεράστια πλύση εγκεφάλου με αυτά.. και προσπαθούν να δώσουν και ώθηση στις πωλήσεις των αυτοκινητοβιομηχανιών

το θέμα είναι ότι πιάνει
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#543096 Προφανώς είναι μια λύση με εμπορικά οφέλη αλλά και λύση που βοηθάει με την μείωση της ρύπανσης στις μεγαλουπόλεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#543194 λεω και εγω γιατι ξαφνικα σταματησαν να μου τα κανουν αεροστατο

Πρόστιμα 150.000 σε καθεμία από τις εταιρείες Wind, Vodafone, OTE και Cosmote επέβαλε η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα μετά από έλεγχο που πραγματοποίησε αφού δέχθηκε πολλά παράπονα από άτομα που είχαν ζητήσει να μην ενοχλούνται τηλεφωνικά για προώθηση προϊόντων και υπηρεσιών.
https://www.reader.gr/news/politiki/moi ... es-kliseis
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#543243 Το αρθρο 11 ειναι απο τα πραγματα για τα οποια αξιζει να ξοδεψει καποιος μερικα λεπτα απο το χρονο του...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#543261
kubiak έγραψε:Το αρθρο 11 ειναι απο τα πραγματα για τα οποια αξιζει να ξοδεψει καποιος μερικα λεπτα απο το χρονο του...


Ω ναι. Ησυχάζεις απο τους ενοχλητικους. Την πλειοψηφία έστω. Μεσω της ΕΕΤΤ εχω ριξει και 2 καταγγελιες σε ξεμπαρκους που τολμησαν να ενοχλησουν την αυτου μεγαλειοτητα μου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543440
Anonymous Founder έγραψε:Δεν πάει άλλο η κατάσταση με την ανομία. :( :help:


Εγώ πάλι πιστεύω οτι πάει και άλλο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#543443 Κάτι πρέπει να κάνουμε. Ο κόσμος δεν τολμάει να κυκλοφορήσει έξω. Στο σταθμό Βικτωρίας η αστυνομία έχει κάνει οδοφράγματα. Στα Εξάρχεια οι αναρχικοί καίνε κάθε βράδυ αυτοκίνητα. Στου Ρέντη οι πακιστανοί αντιστέκονται στην αστυνομία όταν κάνει την δουλειά της.
Και μέσα σ' όλα αυτά, δεν μπορείς να αγοράσεις και ένα όπλο να προστατεύσεις την οικογένειά σου, θέλει λέει άδεια.

Τραγικά πράγματα.
Εγώ λέω σε όλους να κλειστούν στα σπίτια τους μπας και γλιτώσουν, πλέον τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.
Πιστεύω πως πρέπει να βγει και μια σχετική ταξιδιωτική οδηγία, η Ελλάδα δεν είναι πλέον ασφαλής χώρα.
:help:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#543447 αμυντικό όπλο μπορείς να αγοράσεις (μεταλλικό γκλοπ, αεροβόλο, σφεντόνα με μεταλλικές μπίλιες) ,
με ταυτότητα, υπάρχουν καταστήματα και μέσω skroutz.gr

Πρόβλημα υπάρχει οταν απλά και μόνο κάνεις τη σκέψη οτι χρειάζεσαι όπλο...

Γνωστός μου πρόσφατα πήγε να χωρίσει κάποιους που μάλωναν , προσχηματικό ήταν....
Τον έδειραν , του πήραν laptop και χρειάστηκε να τους πληρώσει κιόλας για να το πάρει πίσω.
Η απάντηση της αστυνομίας ήταν οτι εμείς εκεί δεν πάμε, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#543448 Οι κατοικοι γύρω απο το κτήριο τής Πατησίων έχουν θέμα σίγουρα, η υπόλοιπη χώρα όχι φυσικά... Οποτε γιατί ταξιδιωτική οδηγία??? Επιβολή του νόμου αρκεί...

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#543453 Δεν ξέρω, αν εσείς τολμάτε να βγείτε από το σπίτι άοπλοι... Εγώ διαβάζω παντού πως η ανομία κυριαρχεί. Να τώρα κατεβαίνω να πάρω το αυτοκίνητο από την pilotis και δεν ξέρω αν θα μου επιτεθεί καμιά συμμορία.
:help:
Τα λένε ΠΑΝΤΟΥ στα Internets! :s_hang