Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541531 . τo site δεν γράφει πουθενά ότι η Ελλάδα έβγαλε 7ετές ομόλογο, λέει ότι η Αλβανία έβγαλε 7ετές με αυτό το επιτόκιο ενώ η Ελλάδα όταν βγήκε, αυτο υποθέτει ( με δεκαετές ) είχε εκείνο το επιτόκιο, τώρα δεν έχει βγεί για να ξέρουμε πόσο επιτόκιο θα έχει, μην διαστρεβλώνεις τα πράγματα και μη μου κουνάς το δάχτυλο, οι προθέσεις μου είναι περισσότερο αγαθές από όσο νομίζεται όλοι όσοι με κράζεται, ίσως γιατί δεν αντιλαμβάνεστε τη λαχτάρα μου να πάμε καλά, δεν μπορώ να γλύφω κανέναν που θεωρώ ότι βλάπτει τη χώρα μου, κάνενα πούστη αν θέλεις από όπου και αν προέρχεται, επιτέλους καταλάβεται ότι δεν στηρίζω κανένα γιατί πολύ απλά τους θεωρώ όλους τους πολιτικούς από κατακάθια έως κλέφτες, ψεύτες μέχρι και δολοφόνους μερικούς.

Τό ότι ο Σύριζα είναι κυβέρνηση αλλά συμπεριφέρεται ακόμα σαν κόμμα δεν είναι κρυφό μυστικό, αν καταφέρει να συμπεριφερθεί σαν κυβέρνηση και αλλάξει ρότα ίσως συμφωνήσω μαζί τους σε ορισμένα θέματα, μέχρι τότε θα είμαι απέναντι στις αστειότητες και στις επικίνδυνες θέσεις που έχει σε Εθνικά και μεταναστευτικό κυρίως.

και μην είναι αύριο ο κούλης κυβέρνηση και κάνει τα ίδια γιατί τα ίδια θα του γράφω και για τα δικά του σκατά, όλοι ξέρουμε τι είναι και η άλλη παράταξη και ξέρουμε τι να περιμένουμε, αυταπάτες δεν τρέφουμε όσοι μπορούμε να σκεφτούμε λογικά και χωρίς κομματικές παρωπίδες.
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 12 Οκτ 2018, 16:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#541581
DAP έγραψε:Η ανεξαρτητη τουρκικη δικαιοσυνη ...... :dizzy: :dizzy:


Στις 2/10/18 προηγήθηκε αυτό:
http://www.onalert.gr/stories/f-35-sthn ... iyet/71307
F35 στην Τουρκία: Η Άγκυρα θα παραλάβει δύο ακόμα stealth μαχητικά λέει η Hurriyet
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#541588 Με τι λεφτα θα τα πληρωσει ειναι το θεμα... :lol: Ακομα κι αν τους τα δωσουν, δεν βλεπω να μπορουν να αγορασουν πανω απο καμια δεκαπενταρια μετα βιας. (εχουν συμφωνησει για 100)
Οταν τα παρηγγειλαν ειχαν το ενα τριτο της τιμης που τους κοστιζουν σημερα με την σημερινη ισοτιμια της λιρας. Και οι αναλυσεις δειχνουν οτι η ισοτιμια σε πεντε χρονια θα φτασει τις 10,5 λιρες το δολλαριο.
Καθε εβδομαδα τη τουρκικη κεντρικη τραπεζα ξοδευει περιπου 2,5 δις δολλαρια αγοραζοντας λιρες, προσπαθοντας να κρατησει την λιρα σε ενα σταθερο επιπεδο. :dizzy: Αν συνεχισουν ετσι, το μονο που θα καταφερουν ειναι σε καποιους μηνες να ξεμεινουν απο αποθεματικα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541597 Η Τουρκία είχε μια πολεμική μηχανή ικανή να κάνει 2.5 πολέμους όπως λένε οι αναλυτές, σήμερα με τα ανοιχτά μέτωπα στη Συρία και γύρω στις εκεί περιοχές και με τα οικονομικά της προβλήματα μπορεί να κάνει μόνο ένα πόλεμο και να παρατηρεί στο Αιγαίο, αν συνεχιστεί έτσι η οικονομία της και η πολεμική της δραστηριότητα πολύ σύντομα θα έχει σοβαρά προβλήματα, αλλά επειδή ο Ερντογάν είναι γάτος, δικτάτορας αλλά γάτος, δεν θα τον αφήσουν οι μεγάλοι να καταστραφεί, θα τον στηρίξουν για να προστατεύσουν τα δικά τους συμφέροντα πρώτα αλλά θα τον ξεδοντιάσουν ταυτόχρονα γιατί το παιγνίδι πατάω σε δύο βάρκες δεν το ανέχεται κανείς, κάνουν υπομονή και περιμένουν για να αυξήσουν την επιρροή τους και να αυξήσουν τα ωφέλη τους, θα τον δανείσουν τόσο πολύ που η Τουρκία δεν θα σηκώσει κεφάλι ούτε μετά 50 χρόνια, θα τον κάνουν σαν την Ελλάδα από τα δανεικά, θα του τα πάρουν όλα, οι μεγάλοι δεν ανέχονται ούτε τα γυμνάσια ούτε την κοροϊδία, μπορούν να περιμένουν ακόμα και δεκάδες χρόνια για να σκίσουν τον όποιον νόμιζε ότι θα τους κάνει τσαμπουκά.

Πρός το παρόν γαυγίζει στην κυπριακή ΑΟΖ και στο Αιγαίο αλλά εκεί δεν τον πέρνει να κάνει κάτι στο οικόπεδο που θα είναι η Exxon Mobil.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#541605
21 quadra έγραψε:. τo site δεν γράφει πουθενά ότι η Ελλάδα έβγαλε 7ετές ομόλογο, λέει ότι η Αλβανία έβγαλε 7ετές με αυτό το επιτόκιο ενώ η Ελλάδα όταν βγήκε, αυτο υποθέτει ( με δεκαετές ) είχε εκείνο το επιτόκιο, τώρα δεν έχει βγεί για να ξέρουμε πόσο επιτόκιο θα έχει, μην διαστρεβλώνεις τα πράγματα και μη μου κουνάς το δάχτυλο, οι προθέσεις μου είναι περισσότερο αγαθές από όσο νομίζεται όλοι όσοι με κράζεται, ίσως γιατί δεν αντιλαμβάνεστε τη λαχτάρα μου να πάμε καλά, δεν μπορώ να γλύφω κανέναν που θεωρώ ότι βλάπτει τη χώρα μου, κάνενα πούστη αν θέλεις από όπου και αν προέρχεται, επιτέλους καταλάβεται ότι δεν στηρίζω κανένα γιατί πολύ απλά τους θεωρώ όλους τους πολιτικούς από κατακάθια έως κλέφτες, ψεύτες μέχρι και δολοφόνους μερικούς.

Τό ότι ο Σύριζα είναι κυβέρνηση αλλά συμπεριφέρεται ακόμα σαν κόμμα δεν είναι κρυφό μυστικό, αν καταφέρει να συμπεριφερθεί σαν κυβέρνηση και αλλάξει ρότα ίσως συμφωνήσω μαζί τους σε ορισμένα θέματα, μέχρι τότε θα είμαι απέναντι στις αστειότητες και στις επικίνδυνες θέσεις που έχει σε Εθνικά και μεταναστευτικό κυρίως.

και μην είναι αύριο ο κούλης κυβέρνηση και κάνει τα ίδια γιατί τα ίδια θα του γράφω και για τα δικά του σκατά, όλοι ξέρουμε τι είναι και η άλλη παράταξη και ξέρουμε τι να περιμένουμε, αυταπάτες δεν τρέφουμε όσοι μπορούμε να σκεφτούμε λογικά και χωρίς κομματικές παρωπίδες.
Έχω βάλει πίνακα στο ποστ. Δίνει ακριβώς πόσο είναι το 7ετες της Ελλάδας και ΜΟΝΟΝ με αυτό έχει νόημα η σύγκριση. Τι νόημα έχει να συγκρίνεις 10ετες με 7ετες; :dizzy:
Σου εξηγώ πως το site είναι αναξιόπιστο, σου βάζω και στοιχεία και εσύ μου γράφεις για τον ΣΥΡΙΖΑ και την ΝΔ, λες και έχουν καμία σχέση με αυτό που σου γράφω!
Ειλικρινά, πιστεύεις πως με νοιάζει ποιος θα κυβερνήσει από αυτούς τους δύο; Δεν με νοιάζει, όπως και τους περισσότερους που θεωρείς πως έχεις απέναντι.
Προφανώς και πιστεύω πως στο Μακεδονικό ο ΣΥΡΙΖΑ είναι σωστός και πως ο άλλος μαζεύει ψήφους σε θολά νερά. Στα υπόλοιπα, τα δύο κόμματα έχουν ελάχιστες διαφορές.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#541674
mousatos έγραψε:
DAP έγραψε:Η ανεξαρτητη τουρκικη δικαιοσυνη ...... :dizzy: :dizzy:


Στις 2/10/18 προηγήθηκε αυτό:
http://www.onalert.gr/stories/f-35-sthn ... iyet/71307
F35 στην Τουρκία: Η Άγκυρα θα παραλάβει δύο ακόμα stealth μαχητικά λέει η Hurriyet

η τουρκια ειναι ο μεγαλυτερος παραγωγος των mfd τους για φαντασου να εριχνε ακυρο η τουρκια θα γελαγαν μεχρι και οι κατσικες
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#542397 meanwhile η κινα
China slams brakes on U.S. crude oil imports

The world’s second largest economy halted purchases of U.S. crude in August for the first time since September 2016, according to U.S. Census Bureau data released Friday. In July, Chinese buyers received nearly 12 MMbo from the U.S

https://www.worldoil.com/news/2018/10/8 ... il-imports
:svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#542489 2.5 εκ ευρώ λένε οι δημοσιογράφοι οτι είναι η ταρίφα για κάθε θετική ψήφο στα σκόπια , φαντάζομαι αναφέρονται στην αντιπολίτευση
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#542664 damn :(

At the September meeting of the United Nations General Assembly, Iranian Foreign Minister Mohammed Javad Zarif was left the door open, saying, “I’m not ruling out the prospect of talks.” In July, President Hassan Rouhani enraged Trump by warning of the “mother of all wars,” but he also offered to help craft “the mother of all peace” with Washington.

According to David Ignatius of the Washington Post, at the UN Trump told French President Emmanuel Macron that he was “ready to negotiate” with Iran, but added: “It’s too early. They need to suffer.”

It has been suggested that Trump’s negotiating style is now familiar. "He begins by creating a crisis by attacking existing arrangements. Negotiations follow and a tweak to the pre-existing arrangements is established. The new normal looks a lot like the old normal but is rebranded. Trump takes credit for saving the country from the errors of his predecessors.”

https://www.bloomberg.com/view/articles ... iddle-east

οπότε κάπου μέσα στο 2019 ίσως δούμε την τιμή του wti στα 60$ το βαρέλι
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#542915 Το θέμα με τη δολοφονία του δημοσιογράφου από Σαουδάραβες στην Τουρκία το έχει παρακολουθήσει κανείς;
Ξέρει κανείς τι παίχτηκε;