Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#542078
egobrain έγραψε:στασιμα νερα προσεχω και δεν εχω, οι γλαστρες μεσα ειναι σε κασπω και δεν αφηνουν περισσεματα. πορτοπαραθυρα ανοιγω ελαχιστα για εξαερισμο. μερες που δεν ανοιξα καθολου, η κατασταση ιδια.
ΤΙ ΣΚΑΤΑ?! :x


Ρε συ, ή μπαινουν από κάπου που δεν έχεις σκεφτεί (παράθυρο μπάνιου, αγωγός εξαερισμού, τζάκι, απορροφητήρας?), ή έχουν φωλιά μέσα. Θα ξεκινούσα να ψάχνω την είσοδο/φωλιά απομονώνοντας δωμάτια. Σφραγίζεις το σπίτι, τα σκοτώνεις όλα, κρατάς τις εσωτερικές πόρτες κλειστές για 2-3 μέρες και βλέπεις σε ποιο δωμάτιο εμφανίζονται. Αν εμφανιστούν κάπου, ψάχνεις για διόδους ή φωλιά (αλήθεια, πως αναγνωρίζουμε μια κουνουποφωλιά??). Αν όχι -> σίτες παντού
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#542128 Μου ελεγε καποιος οτι παιζει απολυμανση για τα κουνουπια. Αυτα αναπαραγονται στα φρεατια που εχουν ψιλοστασιμα νερα, στα μπαλκονια κυριως για να σκοτωθουν τ αυγα. Η απορια μου ειναι οτι αντε κανεις εσυ απολυμανση και σκοτωνεις τ αυτα στο μπαλκονι σου, πως μπορεις να προστατευτεις απο τ αυγα του γειτονα ομως;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#542385
21 quadra έγραψε:Κάποια φυτά είναι αντικουνουπικά / εντομοαπωθητικά, με λίγες γλάστρες το πρόβλημα αμβλύνεται πολύ.

Καλό διάβασμα

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%C ... e&ie=UTF-8


κατι εχω υποψη, οταν κατανοησω την πηγη των δαιμονιων θα το κοιταξω διεξοδικοτερα. φχαριστω!

Chris έγραψε:Ρε συ, ή μπαινουν από κάπου που δεν έχεις σκεφτεί (παράθυρο μπάνιου, αγωγός εξαερισμού, τζάκι, απορροφητήρας?), ή έχουν φωλιά μέσα. Θα ξεκινούσα να ψάχνω την είσοδο/φωλιά απομονώνοντας δωμάτια. Σφραγίζεις το σπίτι, τα σκοτώνεις όλα, κρατάς τις εσωτερικές πόρτες κλειστές για 2-3 μέρες και βλέπεις σε ποιο δωμάτιο εμφανίζονται. Αν εμφανιστούν κάπου, ψάχνεις για διόδους ή φωλιά (αλήθεια, πως αναγνωρίζουμε μια κουνουποφωλιά??). Αν όχι -> σίτες παντού


πραγματι καπου διαβαζα πως θελει τσεκαρισμα για απροβλεπτες εισοδους. απ' οσα εχω υποψη απ' το διαμερισμα, καταληγω σε απορροφητηρα και σωληνες αποχετευσης. το δευτερο με φαινεται πιθανοτερο :hmmm:
και επειδη τετοια πειραματα, οπως λες, κανω και γω αυτες τις μερες για να βγαλω ακρη, τελευταια δεν ανοιγω τιποτα και κλεινω τις εσωτερικες πορτες οπου υπαρχουν.
το φρεσκο ευρημα ειναι πως, εχοντας σκοτωσει οτι υπηρχε στο μπανιο, εκλεισα πορτα, ταπωσα το σιφονι της μπανιερας και οταν γυρισα μερικες ωρες μετα βρηκα στο ταβανι 4 ιδιου ειδους κουνουπια (εχω μαθει και τα σογια τους τωρα!), άλλα μεγαλα άλλα μικροτερα :rant:

στα αρθρα που βρισκω προφανως λενε να τσεκαρεις για μερη που λιμναζει, στεκεται, κρατανε νερο. δεν παει η γκλαβα μου καπου ετσι πως βλεπω τους χωρους του μπανιου περα απ' τα προφανη: 2 σιφονια πατωματος + αυτο του νιπτηρα. ριχνω καθε τοσο χλωρινη εκει μεσα αλλα δεν ειναι απιθανο ναναι απο εκει γιατι μια υγρασια υπαρχει εσωτερικα :hmmm:

bibendum, περα απ' τα γειτονικα, τι σου εγγυάται πως δεν ξαναναπαραχθουν στα σημεια που στρογγυλοκαθισαν παλιοτερα?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542608 εχει κανεις καμια ακρη σε αυτην την επιχειρηση TERRANEO MYKENE HELLAS,για καλη εκπτωση σε αγορα γλαστρων?

ειναι εργοστασιο κεραμοποιιας στο Κουτσοποδι,στο 6ο χλμ παλιας εθνικης Αργους Κορινθου

Εχω παθει λαλα με αυτο το κοσμημα. :inlove:

https://www.esteras.com/english/product ... -monachou/

Βιλλ? :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#542613
dimviii έγραψε:εχει κανεις καμια ακρη σε αυτην την επιχειρηση TERRANEO MYKENE HELLAS,για καλη εκπτωση σε αγορα γλαστρων?

ειναι εργοστασιο κεραμοποιιας στο Κουτσοποδι,στο 6ο χλμ παλιας εθνικης Αργους Κορινθου

Εχω παθει λαλα με αυτο το κοσμημα. :inlove:

https://www.esteras.com/english/product ... -monachou/

Βιλλ? :rtfm:

Δεν τους ξέρω αλλά έχω ένα καλό ψυχίατρο να σε στείλω .Ακου έπαθε λαλά με γλάστρες. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#542616
bill33 έγραψε:Δεν τους ξέρω αλλά έχω ένα καλό ψυχίατρο να σε στείλω .Ακου έπαθε λαλά με γλάστρες. :lol: :lol:


Υπάρχουν και χειρότερα... είχα συνάδελφο με σοβαρό κόλλημα με αξεσουάρ νεροχυτών... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#542625
Δεν τους ξέρω αλλά έχω ένα καλό ψυχίατρο να σε στείλω .Ακου έπαθε λαλά με γλάστρες. :lol: :lol:

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542630
bill33 έγραψε:
dimviii έγραψε:εχει κανεις καμια ακρη σε αυτην την επιχειρηση TERRANEO MYKENE HELLAS,για καλη εκπτωση σε αγορα γλαστρων?

ειναι εργοστασιο κεραμοποιιας στο Κουτσοποδι,στο 6ο χλμ παλιας εθνικης Αργους Κορινθου

Εχω παθει λαλα με αυτο το κοσμημα. :inlove:

https://www.esteras.com/english/product ... -monachou/

Βιλλ? :rtfm:

Δεν τους ξέρω αλλά έχω ένα καλό ψυχίατρο να σε στείλω .Ακου έπαθε λαλά με γλάστρες. :lol: :lol:


Βιλλ,εχω παθει λαλα με ελιες μεγαλες σε γλαστρα. :inlove:
Εχω παραγγειλει μια σε αγγειοπλαστη στο Μενιδι,αλλα θελω να παρω μια πολυ μεγαλη (85 υψος χ 85 διαμετρο) για να βαλω μεσα ακομα πιο μεγαλη ελια(περιμετρο κορμου 50 εκατοστα)
Δεν μπορουν ολοι οι αγγειοπλαστες να ''χτισουν'' τοσο μεγαλη διαμετρο γλαστρας.Σε οσους πηγα σταματανε στο φ 60-65
Αν δεν βρω ακρΙα ,στο επομενο ταξιδι στη Κρητη θα παω στο Θραψανο,ενα χωριο κοντα στο Καστελλι που εχω πελατη,οπου εκει ειναι το κεντρο της αγγειοπλαστικης στην Ελλαδα.Ολο το χωριο ασχολειτε με αυτο το επαγγελμα,και οι τιμες στην πηγη ειναι χαμηλες.(-70% απο τα μαγαζια) και θα την κανω παραγγελια εκει.
Αλλα εγω ,θελω αυτο το σχεδιο που εβαλα πριν στο λινκ.Ακριβως αυτο,με αυτο το χρωμα(τερακοτα) :inlove: :inlove: :inlove:
Θα την κανω παραγγελια,και θα την φερω απο την Κρητη σε παλετα με μεταφορικη.
Οπως καταλαβαινεις η κατασταση ειναι ΠΟΛΥ σοβαρη,και δεν χωρανε αστοχιες σε σχεδια/χρωματα/διαστασεις/παχος τοιχωματος γλαστρας κλπ.
Την βρηκα σε φυτωριο χθες στη Παρο,ιδια μαρκα(esteras) Κατεβαινω την βλεπω,δακρυσα προς στιγμη,συνερχομαι και παω να ρωτησω τιμη.

380 ευρω μου ειπε. :(
Ειδα ομως τι μαρκα ειναι,οποτε τωρα ο δρομος μου ειναι πιο ευκολος.Ξερω τι και που να ψαξω. :s_yes
Αυτο το σχεδιο ειναι ολοιδιο με αυτες τις μεγαλες γλαστρες που υπαρχουν στις 4 πυλες του Ελ Βενιζελος.
Καθε πυλη εχει μια στα αριστερα και μια στα δεξια :inlove:

Εικόνα

εψαχνα να βρω αυτο το σχεδιο και δεν μπορουσα.Ειχα φαει το ιντερνετ ολοκληρο.Πουθενα.
Λεω θα ειναι τιποτα εισαγωγη απο εξωτερικο,για αυτο δεν μπορω να τις βρω.Οτι σχεδιο ''Μοναχου'' εβρισκα,δεν ηταν οπως αυτη.
Τωρα που την βρηκα ειναι πολυ ακριβη. :(
Βιλλ αμα περασεις απο εκει,κανε καμια ερωτηση εαν δινουν λιανικη. :help:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542631 Βιλλ εχε υποψιν σου και για καμια ελια με περιμετρο κορμου 50-60-70 εκατοστα.
Θελω ομως να διακλαδωνεται χαμηλα σε 3-4-5 πιο μικρα κλωναρια.Οχι οποιαδηποτε ελια.
Σαν και αυτη.
Εικόνα
Λεφτα υπαρχουν απλα δεν ειναι πολλα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#542648 dimviii ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.agioplastiki.gr/pottery_gr/company_gr.html Ειναι στη ΠΕΟ Ελευσινας Θηβας, στο υψος της Μανδρας. Αφου βγεις απο εθνικη/αττικη οδο και κανεις δεξια προς Μανδρα, πριν φτασεις στον Βασιλοπουλο, στο δεξι σου χερι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542650 :s_thumbsup

εντιτ δεν βλεπω στο σαη να φτιαχνει μεγαλες.
http://www.agioplastiki.gr/pottery_gr/p ... _1_gr.html
αυτο ειναι το προβλημα με πολλους,δεν μπορουν να χτισουν μεγαλα μεγεθη.
Σημερα περασα απο κεραμοποιια στη Ναξο,και στα μεγαλα μεγεθη ειχε Κρητικα προιοντα.
οι κρητικοι αγγειοπλαστες μπορουν ολοι,και εξαγουν σε ολο τον κοσμο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#542655 Αυτοί στο Άργος πρέπει να έχουν ως και ομοίωμα του Δούρειου ίππου απεξω, μιλάμε για πολύ κιτσαριο λολολ. Εκτός αν τους μπερδεύω με άλλους. Θα προσπαθήσω να μάθω από φίλο που είναι στην περιοχή. Όσο για ελιά πρέπει να ψάξεις στην Μεσσηνία, κατεβαίνεις εκεί; Γροθαρια τα λένε εκεί αν δεν κάνω λάθος αλλά δεν πρέπει να βρίσκεις εύκολα τόσο αναπτυγμένη όπως την θες,ίσως σε γεωπονο που του έχει μείνει; Στην Κρήτη θυμάμαι μαζί με την αλόη να στέλνει στην Ευρώπη και πήλινα το παλιό μου αφεντικό ,συνεργαζόταν με κάποιον που έλεγε ότι ήταν καταπληκτικός ,από κάποιο χωριο κοντά στο Αρκαλοχώρι, πιθανότατα αυτό που λες. Μεταφορική από Κρήτη χρησιμοποιούσε μια που είχε αποθήκη δίπλα από το νέο κτήριο της αστυνομίας στο Ηράκλειο κοντά στην ΒΙΠΕ ,ισως λεγόταν Δαίδαλος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542656 Μεσσηνια βρηκα σε σωστη τιμη την ελια που εχω παρει(20 ευρω 23 εκατοστα περιμετρο) οπως ειπεςσε Γεωπονο.
Ζητανε απο 60 εως 160 στα μαγαζια.Ειχε μια οπως τη θελω στα 120 ευρω.Μαλακιστικα ο βλακας και δεν την πηρα.Τωρα την Πελοποννησο την εδωσα σε αλλο πωλητη και δεν θα κατεβαινω κατω,οποτε προβλημα και στη μεταφορα.

Οντως το Αρκαλοχωρι ειναι διπλα στο θραψανο.
εχε το νου σου Μπιλ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542921
sknipper έγραψε:Βαρύ πράμα αυτές οι μεγάλες γλάστρες, άκου 80-120 κιλά...!


και εμενα μου εκανε εντυπωση ποσο ανεβαινει το βαρος απο φ 65 σε φ 75 πχ