Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#531371
bibendum έγραψε:Ακομα και τα κουπονια και αλλες παροχες, μορφη κλεψιας ειναι. Νομιμη μεν, κλεψια δε.. και βολευει και τους δυο



Τα κουπόνια έχουν μια πολύ συγκεκριμένη χρήση, αυτή της εστίασης του προσωπικού. Τώρα αν τα δίνεις αντί μισθού είναι προφανώς παράνομο αλλά δεν οδηγεί στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι παροχές προς το προσωπικό= λαμογιά
Άβαταρ μέλους
By otso
#531380
funkyreverend έγραψε:Αυτοί που ζουν έξω έχουν μια τάση να ξοδεύουν στην Ελλάδα συχνά. Δεν λέμε για σαμπάνιες και πάρτι στη Μύκονο ή αγορά εξοχικής κατοικίας, αλλά όλο και κάτι καταλήγει εντός. Βοηθούν τους ξένους να έχουν μια πιο πραγματική αντίληψη για τη χώρα, βοηθούν να έρθει κάνας παραπάνω για διακοπές, βοηθούν για πολυεθνικές επαγγελματικές δραστηριότητες εδώ κλπ. Επίσης, οι περισσότεροι πλέον είναι (κάπως) επαγγελματίες, μορφωμένοι και αφήνουν μια καλή εντύπωση.

Αυτοί που φεύγουν συνήθως πηγαίνουν σε πιο οργανωμένες οικονομίες και επιστρέφουν με κάτι. Μπορεί να (ξανα)γίνουν κατσαπλιάδες, αλλά όλο και κάτι καλό έρχεται πίσω. Ατομικά και συλλογικά.

Είναι πολύ καλό να έχουμε εκπροσώπους στο εξωτερικό και ακόμα περισσότερο εκπροσώπους από το εξωτερικό. Τα οφέλη είναι πολυδιάστατα.


Δεν νομιζω ολοι οι πολιτικοι μας σπουδασαν στο εξωτερικο , λαμπρες σπουδες σε λαμπρα ιδρυματα . Ενιοτε εκαναν και καριερα στο εξωτερικο , εδω ομως απεδειχθησαν χειροτεροι και απο κοτσαμπασηδες επι τουρκοκρατιας.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#542754 το καλοκαίρι ειχα ολοκληρώσει την αίτηση αντικατάστασης του ελληνικού μου διπλώματος οδήγησης με το αυστριακό
μου ειχανε πει περιμενετε και θα ερθει σπιτι
περιμενω περιμενω, τιποτα... τους δικαιολογουσα στην αρχη λεω ε καλοκαίρι θα πανε διακοπές Ελλάδα οσο ναναι καθυστερεί... ελα που φτάσαμε μέσα Οκτώβρη ομως
το παίρνω απόφαση σημερα και λεω θα παω να τσεκαρω... εχω μαζεψει ολα τα χαρτιά μου μαζι, αποδεικτικά παράβολα... ειμαι ετοιμος να τους τα πω ενα χερι...

με πιανει η υπάλληλος εκει, μου λεει ταυτότητα κτλ... κοιταει στο "σύστημα" ...
'ααα μαλιστα... βλέπω το προβλημα... δεν μας απαντάνε απο τις ελληνικές αρχές ... τελευταία επικοινωνία πριν 3 ημέρες... δυστυχώς περιμένουμε απάντηση δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα..."

πήρα ολα αυτα που ειχα ετοιμάσει να τις πώ, τα έβαλα εκει που εχω και κάτι αλλες αντίστοιχες εμπειρίες και εφυγα....
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#542816
KiloMeater έγραψε:το καλοκαίρι ειχα ολοκληρώσει την αίτηση αντικατάστασης του ελληνικού μου διπλώματος οδήγησης με το αυστριακό
μου ειχανε πει περιμενετε και θα ερθει σπιτι
περιμενω περιμενω, τιποτα... τους δικαιολογουσα στην αρχη λεω ε καλοκαίρι θα πανε διακοπές Ελλάδα οσο ναναι καθυστερεί... ελα που φτάσαμε μέσα Οκτώβρη ομως
το παίρνω απόφαση σημερα και λεω θα παω να τσεκαρω... εχω μαζεψει ολα τα χαρτιά μου μαζι, αποδεικτικά παράβολα... ειμαι ετοιμος να τους τα πω ενα χερι...

με πιανει η υπάλληλος εκει, μου λεει ταυτότητα κτλ... κοιταει στο "σύστημα" ...
'ααα μαλιστα... βλέπω το προβλημα... δεν μας απαντάνε απο τις ελληνικές αρχές ... τελευταία επικοινωνία πριν 3 ημέρες... δυστυχώς περιμένουμε απάντηση δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα..."

πήρα ολα αυτα που ειχα ετοιμάσει να τις πώ, τα έβαλα εκει που εχω και κάτι αλλες αντίστοιχες εμπειρίες και εφυγα....


LoL. :s_whiteflag
Σε γνωστό στην Σουηδία η αλλαγή έγινε σε 20 μέρες (!) αλλά ήταν πριν 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#542832 Εμένα οι Ελβετικές αρχες μου το αλλαξαν σε 1 μέρα και 30 μέρες μετά μου έστειλαν και τον λογαριασμό. Δεν ξέρω μου φαίνεται απίθανη η δικαιολογια της Αυστριακής γραφειοκρατίας.
Δεν κατάλαβα επίσης τι ακριβώς περιμένουν να τους απαντήσουν αλλα ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#542836 Ισως για την νομιμοτητα/εγκυροτητα/χρονικη ισχυ του Ελληνικου διπλωματος που τους παρεδωσε ο κιλο ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#542837 Εμένα οι Εγγλέζοι, φέτος, μου το έκαναν σε λίγες μέρες (λιγότερο από το προβλεπόμενο που νομίζω ήταν 3 εβδομάδες). Τους έστειλα την αίτηση με το δίπλωμα (αρκετά παλιό, στα ελληνικά παρακαλώ) και πληρωμή και μου ήρθε το δίπλωμα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#542838 Ολα τα στοιχεία ειναι πανω στο δίπλωμα. Οι Ελβετοί απλα το στέλνουν Ελλάδα το ιδιο και οι Άγγλοι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#542849 A ναι και το δικο μου διπλωμα στα Ελληνικα ηταν. Πηγα μια μερα το πρωί την επόμενη ειχε φτασει με το ταχυδρομείο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#542860 Και δικαιολογία να είναι, δεν μπορώ να την αντιμετώπισω... Τι να τους πω;
Ας περιμένω και αν δε γίνει τίποτα σε κάνα δίμηνο ξανά πάω και κάνω τον απελπισμένο
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#542875 Γερμανία στην περιφέρεια που είμαι είναι 4 εβδομάδες για την αλλαγή του διπλώματος. Το έκανε φίλος τον Άυγουστο, του έκατσε κουτί γιατί έφυγε και με άδεια οπότε μόλις γύρισε πήγε και παρέλαβε το νέο δίπλωμα.
Και εγώ όλο λέω να πάω να το γυρίσω αλλά βαριέμαι :shifty: , το 3πτυχο με έχει βολέψει αφάνταστα :shifty: :lol: . Πάντως 15τία η ισχύς πλέον :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By otso
#542888
Anonymous Founder έγραψε:Είναι δυνατόν; Δεν μπορώ να πιστέψω πως οι Αυστριακοί φταίνε και όχι οι Έλληνες.


Σε καταλαβαινω , το ελληνικο δημοσιο; εχει δωσει ποτε αφορμες ; εχει νοιωσει κανεις εδω μεσα να θελει να ανασκαλοπησει ελλ δ.υ. ; ακομα και αν φταινε οι αυστριακοι οριστε εμετρηθησαν και ευρέθησαν λειψοι αρα αθωο το ελλ δημ

τι ωραια τι καλα , τραλαλα τραλαλο

και η ψυχιατρικη αξιολογηση , γιατι να γραψει καποιος μια τετοια |λογοκρισία| θα πεισει κανεναν ; προφανως ουτε παιδακια του νηπιου που πιστευουν σε δρακους αρα ; Εχει αναγκη να το λεει και να πειθει τον εαυτο του για κατι που βαθεια μεσα του ξερει οτι ειναι |λογοκρισία| .

Ελπειζω οτι η κατασταση να επιδεινωθει ωστε να χρειαστει γιατρος ναι να εχει ταχεια αναρωση με οσο το δυνατον λιγοτερα ψυχοφαρμακα .
ρε HF υπαρχει και η γιογκα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#542892 Και η αντικατάσταση του βουλγάρικου διπλώματος της συζύγου με ελληνικό έγινε εντός μηνός .Οπότε και οι Βούλγαροι απαντάνε γρήγορα στο αν το δίπλωμα οδήγησης είναι νόμιμο κλπ.