Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#541435 Δε βλέπω να σε χαρακτήρισα, μάλλον παράσημο ιταλάκια σου δωσα :s_airkiss

Αν και καταντάει αυτιστικό, εγώ θα σε ρωτήσω πάλι. Η ελληνική κυβερνηση αποφάσισε ότι η αύξηση ΦΠΑ είναι μη αποδοτική και με στοιχεία. Έγινε δλδ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΣ του προγράμματος λέγοντας κάτι αυτονόητο το οποίο μάλιστα θα έφερνε και λεφτά, όχι απλά δεν θα επηρέαζε ή θα έκανε κάποιο ρουσφέτι.
Αυτό λοιπόν δεν έγινε δεκτό.


:s_bye
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#541444 Πιστεύεις ότι οποιαδήποτε ΕΛ κυβέρνηση τα τελευταία 10 χρόνια είχε συγκεκριμένο πλάνο το οποίο θα δούλευε καλύτερα από τα μνημόνjα και η Γκεστάπο δεν έδωσε άδεια;

Όλες, συγνώμη διόρθωση ΟΛΕΣ οι ΕΛ κυβερνήσεις έπαιρναν και παίρνουν μέτρα με ψηφοθηρικό/σανοφαγικό προσανατολισμό.
Καμία δεν είχε κανένα σοβαρό εναλλακτικό πλάνο γι' αυτό και τα μέτρα αποφασίζονταν και εκτελούνται firdi-migdi.

Ακόμα και ο Γιάνι είχε πει ότι 'συμφωνεί με το x% του μνημονjου και ότι έπρεπε να ληφθούν μέτρα για τις συντάξεις κλπ κλπ.
Παρόλα αυτά ποτέ δεν δόθηκε ολοκληρωμένη αντι-πρόταση παρά μόνο κλεφτοπόλεμος, μπλόφες και χαζομαρούλες επιπέδου πρόζα Σεφερλή.

Αυτό λέει και η ΚΑΡΓΙΟΛΩ.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#541641
EDDIE_147 έγραψε:Πιστεύεις ότι οποιαδήποτε ΕΛ κυβέρνηση τα τελευταία 10 χρόνια είχε συγκεκριμένο πλάνο το οποίο θα δούλευε καλύτερα από τα μνημόνjα και η Γκεστάπο δεν έδωσε άδεια;
Όλες, συγνώμη διόρθωση ΟΛΕΣ οι ΕΛ κυβερνήσεις έπαιρναν και παίρνουν μέτρα με ψηφοθηρικό/σανοφαγικό προσανατολισμό.
Καμία δεν είχε κανένα σοβαρό εναλλακτικό πλάνο γι' αυτό και τα μέτρα αποφασίζονταν και εκτελούνται firdi-migdi.
Ακόμα και ο Γιάνι είχε πει ότι 'συμφωνεί με το x% του μνημονjου και ότι έπρεπε να ληφθούν μέτρα για τις συντάξεις κλπ κλπ.
Παρόλα αυτά ποτέ δεν δόθηκε ολοκληρωμένη αντι-πρόταση παρά μόνο κλεφτοπόλεμος, μπλόφες και χαζομαρούλες επιπέδου πρόζα Σεφερλή.
Αυτό λέει και η ΚΑΡΓΙΟΛΩ.


Άσχετο, αλλά μόλις πήρε το μάτι μου άλλη μια είδηση-έτοιμομετροαπόξω τριών, μόλις, εβδομάδων :

Γυναίκες - Δημόσιο: Θέλετε να βγείτε στη σύνταξη; Αυτά είναι τα όρια ηλικίας
Διαβάστε αναλυτικά τι γίνεται με τις γυναίκες που υπηρετούν στο Δημόσιο και δικαιούνται σύνταξη από τα 50

https://www.newsbomb.gr/oikonomia/ergas ... to-dimosio
Άβαταρ μέλους
By DAP
#541678 Μα το δικαιωμα για μειωμενη συνταξη λογω ανηλικου τεκνου υπηρχε και στον ιδιωτικο τομεα (η κυρα βγηκε με αυτην πριν χρονια ) και νομιζω οτι εξακολουθει να ισχυει..... :hmmm:

https://www.eleftherostypos.gr/oikonomi ... gia-exodo/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542182 Στην τελευταία σύνοδο στο Μπαλί, ΕΚΤ και ΔΝΤ είπαν πως το ελληνικό δημόσιο χρέος θα χρειαστεί εκ νέου reprofilling το... 2022. Κατά τ' άλλα πήραμε ...σοβαρή ρύθμιση χρέους χάρη στους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και τις... γαμάτες μας επιδόσεις στο μνημόνιο.
:yahoo:
https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... hreoy.html

Σε ό,τι αφορά το ελληνικό δημόσιο χρέος, ΕΚΤ και ΔΝΤ συμφωνούν ότι από το 2022 αναμένεται να χρειαστεί νέα αναδιάρθρωση (reprofiling) από την ΕΕ, γιατί δεν θα είναι βιώσιμο μεσοπρόθεσμα, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο κίνδυνος αντίδρασης των αγορών.

Με την ΕΚΤ να τελειώνει από πυρομαχικά και να μην μπορεί να «ξελασπώσει» πλέον την ευρωζώνη, η ευρωτράπεζα βγάζει κόκκινη κάρτα σε νέους «πολιτικούς χειρισμούς», σε ό,τι αφορά την Ιταλία και την Ελλάδα.

Σύμφωνα με πληροφορίες μάλιστα, υποστηρίζει ότι ο τραπεζικός τομέας της Ιταλίας αλλά και κάποιες τράπεζες της Ελλάδας χρειάζονται «συμμάζεμα», ενώ υψηλά ιστάμενος αξιωματούχος της ΕΕ έκανε αναφορά σε μία εκ των τεσσάρων συστημικών, η οποία βρίσκεται σε ανοικτή γραμμή με τον SSM και ανταλλάσσει επιστολές σε ό,τι αφορά το πλάνο κεφαλαιακής της ενίσχυσης. «Δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο όμως. Θεωρώ ότι θα εξελιχθεί ομαλά», ανέφερε για την ελληνική τράπεζα.


Το τελευταίο, λογικά αφορά την Πειραιώς, που πρέπει να δανειστεί κάπου 500 εκατομμύρια για να έρθει (προσωρινά...) στα ίσα της.
:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542453 15% έπεσε η κατανάλωση τροφίμων εν μέσω κρίσης, όπως και άλλαξε ριζικά και το τι τρώμε:
http://www.capital.gr/oikonomia/3321932 ... stin-8etia
πό την έρευνα προκύπτει μείωση 21% στην αξία και 15% στον όγκο-ποσότητα των αγορών. Συνολικά 19 από τις 26 κατηγορίες τροφίμων παρουσιάζουν μείωση στην ποσότητα που αγοράστηκε το 2017 σε σχέση με το 2010, ενώ 20 από τις 26 κατηγορίες παρουσιάζουν μείωση στην αξία που αγοράστηκε το 2017 σε σχέση με το 2010.

Συγκεκριμένα τα όσπρια παρουσιάζουν αύξηση της κατανάλωσης κατά 10% από 15 σε 16,6 κιλά, και τα πουλερικά αύξηση κατά 9% από 36,4 σε 39,5 ενώ ακριβότερες επιλογές παρουσιάζουν μείωση, όπως π.χ. το μοσχάρι κατά 24% από 47,6 κιλά σε 35,9 και το αρνί-κατσίκι κατά 25% από 13,5 κιλά σε 10,2 κιλά.

Αντίστοιχα καταγράφεται σημαντική αύξηση στην κατανάλωση ζυμαρικών και ρυζιού κατά 14% και 8% αντίστοιχα. Αλλά και σημαντική μείωση σε φρούτα και λαχανικά κατά 23% και 20% αντίστοιχα, στα γαλακτοκομικά, μείωση 14% στην κατανάλωση γάλακτος και 24% τυριού, και μείωση 18% στην κατανάλωση ελαιολάδου. Την ίδια στιγμή καταγράφεται μείωση στην πρόσληψη ζάχαρης κατά 44% και αναψυκτικών κατά 43%.

Σημαντικό ρόλο στο καλάθι, φαίνεται ότι παίζουν και οι αλλαγές στη μέση τιμή την οποία πληρώνει ο καταναλωτή. Συνολικά 15 από τις 26 κατηγορίες παρουσιάζουν μείωση στη μέση τιμή ανά μονάδα μέτρησης την οποία πληρώνει ο καταναλωτής, κάτι το οποίο οφείλεται τόσο στις αλλαγές στις τιμές των προϊόντων όσο και στις αγοραστικές επιλογές των καταναλωτών, όπως στροφή προς φθηνότερα προϊόντα στην ίδια κατηγορία ή αξιοποίηση των προσφορών και εκπτώσεων που παρέχουν οι αλυσίδες σουπερμάρκετ και η βιομηχανία τροφίμων. Στα ζυμαρικά, κατηγορία η οποία κατέγραψε αύξηση κατά 14% στην αγορασθείσα ποσότητα, η μέση τιμή αγοράς παρουσίασε μείωση κατά 13%, στο ρύζι η μέση τιμή μειώθηκε 19% και στο κοτόπουλο 17%.


Το εντυπωσιακό είναι πως η μέση τιμή που πληρώνει ο καταναλωτής μειώθηκε. Προφανώς, και σε βάρος της ποιότητας.
Επίσης, τεράστια η μείωση σε φρούτα και λαχανικά, ενώ τα όσπρια, ρύζια και ζυμαρικά πήραν την ανιούσα. Αυτά είναι και ήταν πάντα τα φαγητά των φτωχών: κοστίζουν λίγο και σε χορταίνουν. Τα φρούτα και τα λαχανικά, είναι πανάκριβα για τον φτωχό, μόνον σε καμιά λαϊκή και την ώρα που ξεστοκάρουν...
:ninja:

Εδώ να πούμε πως όλα τα παραπάνω μπορεί και να μην έγιναν λόγω της κρίσης... :shifty:
Γιατί όπως έλεγε μια ψυχή, ποιος μας λέει πως οι αυτόχειρες δεν θα αυτοκτονούσαν ούτως ή άλλως ακόμη και αν δεν είχαμε κρίση; :s_biggrin
Οπότε, παίζει και αυτή η διατροφική αλλαγή να μην έγινε λόγω της κρίσης, αλλά επειδή αποφάσισαν οι Έλληνες να τρώνε πιο υγιεινά , γιατί όχι;
:s_blush :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542474 δε νομίζω ότι τα φρούτα είναι και τόσο εξωφρενικά ακριβά στις λαϊκές :hmmm: (φυσικά και είναι ακριβά βέβαια αν ξέρεις σε τι τιμές φεύγουν από τον παραγωγό.. αλλά στις λαϊκές έχει και πολλούς που είναι οι ίδιοι παραγωγοί οπότε γλιτώνεις τεράστιο μέρος από το καπέλο των μεσαζόντων) και γενικά πάλι καλά που υπάρχουν και οι λαϊκές κάποια πράγματα τα παίρνεις σχεδόν τζάμπα

ευτυχώς σε προσωπικό επίπεδο έχω την τύχη να έχω ατελείωτη πρόσβαση σε πορτοκάλια και λάδι

γενικά πάντως δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση σε τιμές μεταξύ λαϊκής και σούπερ μάρκετ ή μανάβικα, αλλά πάρα πολλοί βαριούνται να πάρουν το κώλο τους να πάνε, άσε που η μαναβική των σούπερ είναι για τα μπάζα :thumbsdown:

και ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που είμαστε στην ελλάδα και μπορείς να φας ανθρώπινα και να έχεις πρόσβαση σε καλές πρώτες ύλες με σχετικά λίγα χρήματα

φίλος μου πάντως έβαλε ξανά μαρουλάκια και λοιπά πράγματα στον κήπο του, θα παίξω κι από κει γιατί ειδικά τα μαρούλια δεν θα έχει τι να τα κάνει :lol:

στα σουπερ μάρκετ το θέμα ξεφτιλίζεται, εκεί τα πράγματα είναι πολύ ακριβά για τη μέση τσέπη, δίνεις ένα σωρό χρήματα και έχεις πάρει μερικές βλακείες.. :thumbsdown:

σε φουλ ψώνια νοικοκυριού συντηρητικά το κατοσταρικάκι την εβδομάδα φεύγει αέρα :x
Άβαταρ μέλους
By GTS
#542503
QsisVTS έγραψε:δε νομίζω ότι τα φρούτα είναι και τόσο εξωφρενικά ακριβά στις λαϊκές :hmmm: (φυσικά και είναι ακριβά βέβαια αν ξέρεις σε τι τιμές φεύγουν από τον παραγωγό.. αλλά στις λαϊκές έχει και πολλούς που είναι οι ίδιοι παραγωγοί οπότε γλιτώνεις τεράστιο μέρος από το καπέλο των μεσαζόντων) και γενικά πάλι καλά που υπάρχουν και οι λαϊκές κάποια πράγματα τα παίρνεις σχεδόν τζάμπα

ευτυχώς σε προσωπικό επίπεδο έχω την τύχη να έχω ατελείωτη πρόσβαση σε πορτοκάλια και λάδι

γενικά πάντως δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση σε τιμές μεταξύ λαϊκής και σούπερ μάρκετ ή μανάβικα, αλλά πάρα πολλοί βαριούνται να πάρουν το κώλο τους να πάνε, άσε που η μαναβική των σούπερ είναι για τα μπάζα :thumbsdown:

και ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που είμαστε στην ελλάδα και μπορείς να φας ανθρώπινα και να έχεις πρόσβαση σε καλές πρώτες ύλες με σχετικά λίγα χρήματα

φίλος μου πάντως έβαλε ξανά μαρουλάκια και λοιπά πράγματα στον κήπο του, θα παίξω κι από κει γιατί ειδικά τα μαρούλια δεν θα έχει τι να τα κάνει :lol:

στα σουπερ μάρκετ το θέμα ξεφτιλίζεται, εκεί τα πράγματα είναι πολύ ακριβά για τη μέση τσέπη, δίνεις ένα σωρό χρήματα και έχεις πάρει μερικές βλακείες.. :thumbsdown:

σε φουλ ψώνια νοικοκυριού συντηρητικά το κατοσταρικάκι την εβδομάδα φεύγει αέρα :x

Δεν ειναι μονο Ελλαδα που τρως καλα. και σε πολλες αλλες χωρες τρωνε καλα με λιγα χρηματα. Η λαικη εχει σρκετα μειον, θελει τρεξιμο, οι ζυγαριες κλεβουν, υπαρχει βρωμα κλπ μονο αν ξερεις τον παραγωγο ειναι καλυτερα απο σουπερ μαρκετ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542508 οκ, αφού το βλέπεις έτσι ποιος είμαι εγώ να σου αλλάξω γνώμη..

να στο πω διαφορετικά πάντως χέστηκα να με κλέψουν στη ζυγαριά (που αν είσαι συχνός πελάτης σου δίνουν με ο,τι να ναι τιμές και στρογγυλοποιήσεις προς τα κάτω και πάρε και αυτά έξτρα κτλ ) όταν με 30 ευρώ σηκώνω όλη τη λαική, ας μου φάνε και ένα 2ευρω κλάιν

και φυσικά υπάρχει και το καλό κλίμα και η επαφή που έρχεσαι με τον κόσμο σε σχέση με την πιο απρόσωπη εξυπηρέτηση

αλλά αυτά είναι γούστα...

όσο για τη βρωμιά μου θύμισες την αδερφή μου που πάει και παίρνει έτοιμες κομμένες σαλάτες με γεύση χαρτί.. εγώ προτιμώ να κάθομαι να πλένω τα ζουζουνάκια και τα χώματα μόνος μου παρά να τρώω χαρτί

τίποτα (Σχεδόν, δεν είναι απόλυτο) από ότι βρίσκω στη λαική δεν το βρίσκω καλύτερο σε σούπερ, θες ξηροκάρπια, θες μέλια, ακόμα και ψάρια.. αυγά επίσης τεράστια διαφορά και είναι και πάμφθηνα

τη ντομάτα τη καλή εννοείται ότι θα την φάς από μποστάνι σπιτιού, αυτό δεν αλλάζει κανένας παραγωγός (εκτός ίσως αν μιλάμε για βιολογικά) δεν θα σου δώσει ντομάτα της προκοπής, αλλά γενικά δεν είναι εύκολη αυτή η πρόσβαση σε όλους

εγώ μόνο σε σωστό λάδι έχω πρόσβαση και δεν μπορώ να φάω εύκολα άλλα , βασικά δεν βάζω άλλα στο στόμα μου, αλλά αρκετοί λίγο πολύ έχουν κάτι είτε είναι κρασί, είτε ρακή (πράγματα επικίνδυνα να τα παίρνεις χύμα αν δε ξέρεις από πού ακριβώς είναι ) ή κρέατα.. αυτά μπορείς να τα βρεις στην ελλάδα, μπορεί και ο βέλγος να τα βρει στο βέλγιο ο,τι αντίστοιχο υπάρχει αλλά ο έλληνας στο βέλγιο δε νομίζω

και φυσικά εξαιρούμε το να είσαι απύθμενα πάμπλουτος και να πληρώνεις όσο όσο για τα καλύτερα από την άλλη άκρη του πλανήτη, μιλάμε για νορμάλ φάσεις. οι έλληνες στο φαγητό είναι σε πολύ καλή μοίρα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#542513 Στο Βελγιο δεν ξερω, στην Γαλλια που πηγα και ειδα τον Ιουνη βρισκεις οτι βρισκεις και στην Ελλαδα σε παρομοιες τιμες. Φανταζομαι και Ιταλια το ιδιο θα ειναι.

Προφανως εχω παει πολλες φορες λαικη και δεν λεω οτι δεν θα βρεις καλες τιμες αλλα οχι πολυ πρωι που οι τιμες ειναι ανεβασμενες. Αλλα το Χαλανδρι πχ εχει απιστευτη βρωμια και ο κοσμος που δουλευει εκει δεν ειναι μονο ο αγνος παραγωγος απο το χωριο που ισως να εχεις στον μυαλο σου. Για την καταναλωςη που κανω εγω δεν αξιζει, τωρα αν ειχα καμμια καντινα και ηθελα λαχανικα και φρουτα τοτε πιθανον να την προτιμουσα.

Σε καθε περιπτωση και στον Καναδα που ειναι σουπερ κρυα χωρα και τα φρουτα τα πληρωνεις αρκετα μια χαρα θα φας αφου υπαρχουν πολλες εισαγωγες απο λατ αμερικη ολο τον χρονο αλλα εχει και αρκετη τοπικη παραγωγη σε μηλα πχ και ντοματες και μερικα αλλα λαχανικα βαζει το καλοκαιρι οποιος θελει στον κηπο του (και το κανουν πολλοι κυριως για να σκοτωνουν ωρα).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#542851 Άλλος ένας μπαρουτοκαπνισμένος ανακάλυψε ότι η θαυματουργή συνταγή τους δεν δούλεψε:

http://www.coppolacomment.com/2018/10/v ... bound.html

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#542887 Όχι μωρέ, εμείς φταίμε... τι μας λένε τώρα αυτοί;;; :protest:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#544875 Τις προάλλες έριξα μια ματιά στην τριμηνιαία του ΙΟΒΕ. Μου έκανε εντύπωση το πόσο "καλά" ζούμε ως index (ποιότητα ζωής κτλ.) συγκριτικά με τα ψιλοάθλια για τα δεδομένα της ΕΕ και ΕΖ μακροοικονομικά στοιχεία μας. Βλέπω και τη συνεχή αύξηση καταθέσεων που αναφέρει η ΤτΕ, και ξύνω πραγματικά το κεφάλι μου.

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι το πόσο χάλια τα πήγαμε ως πρόγραμμα(τα) διάσωσης/διαχείρισης, με βασική ευθύνη των ελ μαθητευόμενων μάγων. Αλλά ανεξάρτητα από τα λάθη και τις αστοχίες, μου φαίνεται τρελό να έχουμε χάσει το ένα τρίτο του πλούτου μας και να είμαστε ακόμα σε "καλή" σχετικά κατάσταση. Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι στις μετρήσεις δεν αποτυπώνονται πολλά ανθρώπινα δράματα, αλλά και πάλι, όταν κυμαίνεσαι σε επίπεδα χωρών που βρίσκονται σε εμπόλεμη κατάσταση και ζεις πολύ καλύτερα (duh), κάτι συμβαίνει.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#544878
diplomat έγραψε: κάτι συμβαίνει.

Αυτό που συμβαίνει είναι οτι υπάρχουν ακόμη δημόσιοι και συνταξιούχοι που καλοπληρώνονται όπως και κάμποσοι kyr80 που με 5 μήνες δουλειάς το χρόνο αγοράζουν σπιτάκια και τους περισσεύουν για αποκλειστικές από την Ουκρανία.