Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#541206 Eυχαριστώ για το χρόνο σας :s_thumbsup

Το σύνδεσα τελικά, αλλά δεν παιζει καλά. Δεν είμαι ευχαριστημένος απο τον ήχο.
Επιπλέον (επειδή παίζει μόνο απο το jack) και οχι απο το RCA, δεν μπορω να αυξομειώνω την ένταση απο το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, πρέπει να εχω και του στερεοφωνικού, ή να αυξομειώνω απο το μενου της τηλεόρασηςς την ενταση ακουστικών :dizzy:

Τέλος πάντων, για να κινηθεί και λιγο η αγορα θα πάρω αυτη τη μπαρα απο ΜΜ
Εικόνα
https://www.lg.com/gr/home-entertainment/lg-SJ5
Θα μου βγει στα 150€ (με μια εκπτωση που μου κανουν).

Η αλλη εναλλακτική ηταν αυτη απο ΠΛΑΙΣΙΟ (ουσιαστικα δωρεαν αφου θα εξαργυρωνα δωροεπιταγη), αλλά μου φαινεται λιγο "αδυναμη" και δεν εχει και Γουφερ
https://www.plaisio.gr/thleoraseis/peri ... 50-CEL.htm
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#541327
bebes έγραψε:Το σύνδεσα τελικά, αλλά δεν παιζει καλά. Δεν είμαι ευχαριστημένος απο τον ήχο.
Επιπλέον (επειδή παίζει μόνο απο το jack) και οχι απο το RCA, δεν μπορω να αυξομειώνω την ένταση απο το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης, πρέπει να εχω και του στερεοφωνικού, ή να αυξομειώνω απο το μενου της τηλεόρασηςς την ενταση ακουστικών :dizzy:

Τέλος πάντων, για να κινηθεί και λιγο η αγορα θα πάρω αυτη τη μπαρα απο ΜΜ
Η αλλη εναλλακτική ηταν αυτη απο ΠΛΑΙΣΙΟ...
Για τα λεφτά που λες δεν ξέρω αν αξίζει, αν δηλαδή θα ακούς καλύτερα από όσο μπορείς από τον ενισχυτή/ηχεία σου.
H σύνδεση από το βύσμα των ακουστικών είναι λύση ανάγκης, εντελώς περιστασιακά. Και θα πρέπει να ψάξεις να δεις σε ποια ένταση τηλεόρασης στρώνει η τελική ποιότητα ήχου.
Αφού έχει τα RCA δεν μπορεί, κάπως θα πρέπει να του πεις να βγάζει ήχο, ίσως από κάποιο μενού. Εκτός αν είναι είσοδος και όχι έξοδος. Το ίδιο και σε Scart, θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχει και έξοδο. Θεωρώ σχεδόν σίγουρο να έχει κάποια αναλογική έξοδο.
Ποια τηλεόραση είναι;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#541402 Η τηλεόραση είναι turboX (Πλαίσιο)
Είχε μια προσφορά για φοιτητές, την πήρα για την κόρη και τελικά την κράτησα εγώ.
Η αληθεια είναι ότι δεν την παλεύω με το μενού της. Χθες που ασχολήθηκα λίγο δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω την ηχόμπαρα μέσω HDMI
Σήμερα θα δοκιμάσω με καλώδιο οπτικής ίνας.
Η ηχομπαρα πολύ δυνατή, τη δοκίμασα με το BT από το κινητό.
Μόλις την πάρουν χαμπάρι τα παιδιά ...θα μας διώξουν από τη γειτονιά.


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#541437
elteo έγραψε:Ούτε σε προσφορά δεν έπαιρνα turbox.

Ειχα παρει παλια (5-6 χρόνια τωρα) μια LED 40" για τα πεθερικά.
Ολη μερα παιζει, κάποιο πρόβλημα δεν είχε.

Οκ, το μενου δεν μου αρέσει, τα γραμματα στις πληροφορίες ειναι μικρα, αλλά κατα τ'αλλα ειναι καλη.

Πανελ εχει LG, στο ιντερνετ παει σφαιρα, το Netflix το παιζει απροβληματιστα,

280€ για 55" 4Κ μια χαρά είναι.

Αν δε με βολέψει θα την δώσω στην κόρη :shifty:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#542796 Απέχω χρόνια από το σπορ της TV.

LG ή Samsung
4K
Smart


μέχρι 450 αυστηρά
μεταξύ 40-43in αυστηρά

Την πιο φθηνή που θα βρω στο σκρουτζ ή προσέχω κάτι συγκεκριμένο ?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#542805
corsair έγραψε:
red_monster έγραψε:Όσοι σκοπεύουν να κινηθούν προς android tv, καλό θα ήταν να αποφύγουν τη xiaomi. Έχει άλυτα θέματα εικόνας


Βαριά κατηγορία για κάτι που πουλά σαν ζεστό ψωμί και βρίσκεται καιρό στην αγορά. Σε τι αναφέρεσαι?

Προσωπικά δεν εχω ιδέα, δεν συμπαθω τετοιες συσκευες ιδιαιτερα...

Τώρα το είδα, να με συχωράς

Ανα περιοδικά διαστήματα αλλοιώνει τα χρώματα για κανα λεπτό και μετά επανέρχεται. Στα φορα λένε ότι το κάνουν σχεδόν όλα με τη μαμά εταιρεία να σφυράει αδιάφορα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#542825
red_monster έγραψε:
Ανα περιοδικά διαστήματα αλλοιώνει τα χρώματα για κανα λεπτό και μετά επανέρχεται. Στα φορα λένε ότι το κάνουν σχεδόν όλα με τη μαμά εταιρεία να σφυράει αδιάφορα



Περιεργο δρομο εχει διαλεξει η Xiaomi τον τελευταιο καιρό. Δεν θα εχει καλη καταληξη.... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#542844
red_monster έγραψε:Απέχω χρόνια από το σπορ της TV.

LG ή Samsung
4K
Smart


μέχρι 450 αυστηρά
μεταξύ 40-43in αυστηρά

Την πιο φθηνή που θα βρω στο σκρουτζ ή προσέχω κάτι συγκεκριμένο ?

εχει το eshop
https://www.e-shop.gr/ixos-eikona-tileo ... lter-108=1

το mediamarkt
https://www.mediamarkt.gr/el/category/_ ... LIST&page=

ειδικά στο media βγαίνουν καθε εβδομαδα καποιες προσφορες, αυτες τις μερες βγαζει για τα μελη του κλαμπ (και καλα)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#542937 Οι τηλεοράσεις έχουν εκδόσεις χρωματικές, δηλαδή το ίδιο μοντέλο να βγαίνει σε ασημί και σε μαύρο ή είναι όποιο τύχει να βγάλει η εταιρεία;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#543006
corsair έγραψε:
red_monster έγραψε:
Ανα περιοδικά διαστήματα αλλοιώνει τα χρώματα για κανα λεπτό και μετά επανέρχεται. Στα φορα λένε ότι το κάνουν σχεδόν όλα με τη μαμά εταιρεία να σφυράει αδιάφορα



Περιεργο δρομο εχει διαλεξει η Xiaomi τον τελευταιο καιρό. Δεν θα εχει καλη καταληξη.... :hmmm:


Οι άνθρωποι έχουν βγάλει ό,τι προϊόν υπάρχει, δεν θυμούνται καν τι πρέπει να υποστηρίξουν. :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#543167
funkyreverend έγραψε:
corsair έγραψε:
red_monster έγραψε:
Ανα περιοδικά διαστήματα αλλοιώνει τα χρώματα για κανα λεπτό και μετά επανέρχεται. Στα φορα λένε ότι το κάνουν σχεδόν όλα με τη μαμά εταιρεία να σφυράει αδιάφορα



Περιεργο δρομο εχει διαλεξει η Xiaomi τον τελευταιο καιρό. Δεν θα εχει καλη καταληξη.... :hmmm:


Οι άνθρωποι έχουν βγάλει ό,τι προϊόν υπάρχει, δεν θυμούνται καν τι πρέπει να υποστηρίξουν. :lol:


έτσι! :metalo: :s_rofl

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#543855 Υπάρχει κάποιο addon για Chrome που να στριμάρει στη τηλεόραση και άλλα βίντεο πλην του youtube?
Εχει δυνατότητα cast η τηλεόραση από κατασκευής της. Δεν έχω chromecast.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#548111 Τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω με μια Samsung LE26R51 προκειμένου να έχω καλή ποιότητα εικόνας και smart λειτουργίες; Π.χ., δεν θα ήταν άσχημα να στριμάρω ταινίες από το Synology. Σημειωτέον ότι η τηλεόραση βρίσκεται στον τοίχο, οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος χώρος για παρελκόμενα. Μέχρι τώρα είχα κάτι τέτοιο αλλά μάλλον τα έφαγε τα ψωμιά του. Εικόνα

< >