Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#542592
QsisVTS έγραψε:Και το έλατο είναι προστυχια

Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα μέλια από δέντρα δεν ζαχαρωνουν (εξίσου εύκολα το καθόλου δε νομίζω ότι παίζει), όχι ότι τρέχει κάτι απλά είναι πιο ευχάριστη η υφή όταν δεν είναι έτσι


+1000!!!Μετά τη βανίλια είναι Νο2.....έχει ο Σκλάβε ένα καλό έλατο-βότανα.....όσο για το "ζαχάρωμα":όλα ζαχαρώνουν,εκτός από τη Βανίλια που δεν ζαχαρώνει ποτέ!!!Και μόνο της ελάτης αργεί πολύ να ζαχαρώσει....
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#542597
touring the m3 1.6 έγραψε:
Andreasdik έγραψε:
Y.V έγραψε:Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:

Απο την Αρκαδια.
Δεν ειναι διαφανες! Ειναι θολο σαν καραμελα βουτυρου!


Έφτιαχνε ο πεθερός μου πριν 2-3 χρόνια όταν ασχολούνταν με τα μελίσσια.
Πολύ καλό μέλι.



Μιλάμε για first class μέλι παγκοσμίως...παρόμοιό του δεν υπάρχει...
υγ.κατά πρώτον:δεν "φτιάχνεται"....και κατά δεύτερον:το Μαίναλο έχει πέντε χρόνια να δώσει βανίλια..... :whistlink:


Κατά πρώτον: Σε πείραξε το φτιάχνεται;; Πήγαινε ο άνθρωπος τα μελίσσια του κάπου για να βγάλουν τέτοιο μέλι.

Κατά δεύτερον: Ποιός σου είπε ότι είναι στο Μαίναλο;;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#542651
touring the m3 1.6 έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Και το έλατο είναι προστυχια

Επίσης έχω την εντύπωση ότι τα μέλια από δέντρα δεν ζαχαρωνουν (εξίσου εύκολα το καθόλου δε νομίζω ότι παίζει), όχι ότι τρέχει κάτι απλά είναι πιο ευχάριστη η υφή όταν δεν είναι έτσι


+1000!!!Μετά τη βανίλια είναι Νο2.....έχει ο Σκλάβε ένα καλό έλατο-βότανα.....όσο για το "ζαχάρωμα":όλα ζαχαρώνουν,εκτός από τη Βανίλια που δεν ζαχαρώνει ποτέ!!!Και μόνο της ελάτης αργεί πολύ να ζαχαρώσει....


Ελατακι ωραιο, βαρυ. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#542711
Andreasdik έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:
Andreasdik έγραψε:
Y.V έγραψε:Δοκιμαστε "μελι ελατης βανιλια" και μετα μου λετε... :rtfm:

Απο την Αρκαδια.
Δεν ειναι διαφανες! Ειναι θολο σαν καραμελα βουτυρου!


Έφτιαχνε ο πεθερός μου πριν 2-3 χρόνια όταν ασχολούνταν με τα μελίσσια.
Πολύ καλό μέλι.



Μιλάμε για first class μέλι παγκοσμίως...παρόμοιό του δεν υπάρχει...
υγ.κατά πρώτον:δεν "φτιάχνεται"....και κατά δεύτερον:το Μαίναλο έχει πέντε χρόνια να δώσει βανίλια..... :whistlink:


Κατά πρώτον: Σε πείραξε το φτιάχνεται;; Πήγαινε ο άνθρωπος τα μελίσσια του κάπου για να βγάλουν τέτοιο μέλι.

Κατά δεύτερον: Ποιός σου είπε ότι είναι στο Μαίναλο;;



Μην τρελαίνεσαι ρε σύ...σε πειράζω.Όσο για το δεύτερο,όποιον μελισσοκόμο ρωτήσεις θα στο πεί!!
FYI : link
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#542724 Δεν γνωρίζω απο μέλια, σου μεταφέρω ότι μου λέει :)
Πάντως τα μελίσσια τα είχε στον Φενεό Κορινθίας (δεν ξέρω πως λέγεται το βουνό, Χελμό μου τον λένε οι ντόπιοι), μπορεί λόγω γειτνίασης να βγαίνει και εκεί.
Είχε όμως τα χαρακτηριστικά που γράφετε και μου είχε έκανε εντύπωση ότι δεν ζαχάρωνε με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#542775 Σωστά στον λένε οι ντόπιοι...όσο για την απόσταση Μαινάλου-Χελμού,για τις μέλισσες είναι πολύ μικρή!!!Δε φαντάζεσαι το χιλιομετρικό ταξίδι που μπορούν να κάνουν....
Άβαταρ μέλους
By bebes
#542794 οι μέλισσες δουλεύουν σε μια ακτίνα 3 άντε 5 χιλιομέτρων.
Το ιδανικό είναι η πηγή νέκταρ να είναι μέχρι το χιλιόμετρο. Μπορεί να πανε και 10 χιλιόμετρα, αλλά δουλειά δε γινεται.

@Οτσο, μην εισαι τόσο απόλυτος με το γλυφοζέιτ (roundap). Eγω ξέρω οτι αν ψεκάσεις δεν πάει η μέλισσα στα ψεκασμένα, ενω αν τυχει και την ψεκάσεις ενω πεταει ή συλλέγει δεν την αφήνουν οι φρουροί να επιστρέψει μέσα στην κυψέλη οπότε ψοφάει έξω (και οι δυο περιπτωσεις οφείλονται στη μυρωδιά του φαρμάκου).
Τα νεονικοτινοειδή φυτοφάρμακα είναι βλαβερά για τις μέλισσες (είναι διασυστηματικά, απορροφούνται απο το φυτο και κυκλοφορούν στους ιστους του) λόγω του οτι δεν μπορουν να το ανιχνεύσουν και εκτίθενται σ'αυτο μέσω του νεκταρ που συλλέγουν ή και κάποια μελιτώματα των φυτών. Αυτά όμως απο φέτος έχουν καταργηθεί
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#542867 Στο μαγαζί στη δουλειά πουλάνε ένα μέλι αυστραλιανο Manuka η κάπως έτσι... Δεν Το έχω πάρει γιατί κάνει 30€ ένα μικρό βαζάκι, αλλά λένε οτι είναι κορυφή
Άβαταρ μέλους
By g8777
#542870 Δεν βγαινει σε μικροτερη συσκευασια; :hmmm: Πχ καμια 20αρια ml, να αλειψεις καμια φετα; :hmmm:

Εδω τωρα αρχιζει και περπαταει αυτο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By otso
#542883 πουτσες μπλε , οποιος ξενος εχει φαει οχι νοθευμενο απο κομμουνιστη παππου ελληνικο μελι , οπως απο μανη , μαιναλο που λετε θυμαρισιο βελανιδια πινδου , εχει παθει την πλακα της ζωης του ειναι απειρα το βοτανα και τα αρωματικα φυτα στην ελλαδα , αν ειχε την προβολη και την παραμυθα το ελληνικο μελι θα ηταν η η κορυφη η αναμεσα στις κορυφες , αν το προωθουσαμε φερ ειπειν με οσκαρικους ηθοποιους οτι την σηκωνει ακομα και σε πεθαμενο η κανει γερμανο να γαμαει εκτος σαββατοβραδου θα γινοταν παταγος θα πουλαγαμε και βουλγαρικα μελια για καυσιμα πυραυλων .
Άβαταρ μέλους
By bill33
#542886 Για κοιτάξτε το https://www.damopoulos1922.gr/meli/ ,είναι λίγο πριν την διασταύρωση για το χιονοδρομικό,το ξύλινο σαλέ .Εχει μέλι βανίλια ,18€ το κιλό,απο τοπικό παραγωγό που κατάφερε να μαζεψει λίγο.
Κάνει παράδοση και Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#542890
bill33 έγραψε:Για κοιτάξτε το https://www.damopoulos1922.gr/meli/ ,είναι λίγο πριν την διασταύρωση για το χιονοδρομικό,το ξύλινο σαλέ .Εχει μέλι βανίλια ,18€ το κιλό,απο τοπικό παραγωγό που κατάφερε να μαγειρέψει λίγο.
Κάνει παράδοση και Αθήνα.

:lol:
Ευχαριστούμε Bill :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By g8777
#542894
otso έγραψε:πουτσες μπλε , οποιος ξενος εχει φαει οχι νοθευμενο απο κομμουνιστη παππου ελληνικο μελι , οπως απο μανη , μαιναλο που λετε θυμαρισιο βελανιδια πινδου , εχει παθει την πλακα της ζωης του ειναι απειρα το βοτανα και τα αρωματικα φυτα στην ελλαδα , αν ειχε την προβολη και την παραμυθα το ελληνικο μελι θα ηταν η η κορυφη η αναμεσα στις κορυφες , αν το προωθουσαμε φερ ειπειν με οσκαρικους ηθοποιους οτι την σηκωνει ακομα και σε πεθαμενο η κανει γερμανο να γαμαει εκτος σαββατοβραδου θα γινοταν παταγος θα πουλαγαμε και βουλγαρικα μελια για καυσιμα πυραυλων .


O dimik παντως εγραφε οτι σαν τροφη ειναι αχρηστη με μηδαμινη θρεπτικη αξια. :s_dunno


:shifty: